ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2008./09.
 
    FINAL SCORE            Junoior teames
 
   

    PLACE 1   

  S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

 BC KHIMIK (Yuzny, Odesa reg.Ukraine)

 
 

    PLACE 3   

 BC ASK RIGA (Riga, Latvia

 
 

    PLACE 4   

 BC KHIMKI (Khimki, Moscow reg.Russia)

 
 

 

 

 

 


   
 Junior teams                      VILNIUS (Lithuania)                Final four
  
 
 
 
 

 

 

 

 

  

 

 S. Marciulionis BA 
 (Vilnius, Lithuania)

 

 

 

 

  Game 1                        95
 


 S. Marciulionis BA 
 (Vilnius, Lithuania)

 

 

 


 BC Khimki 
 (Khimki, Russia)      75
   Game 4                   101   

 

 

   


  

 

 S. Marciulionis BA 
 (Vilnius, Lithuania)
     

 

 

 BC Khimik
 (Yuzny, Ukraine)

 

             Place 1             

 

 

  Game 2                    95

 BC Khimik
 (Yuzny, Ukraine)    75

 

 

 


 BC ASK 
 (Riga, Latvia)       66

 

 

 

 

 

  BC Khimki 
 (Khimki, Russia)

 

 

 

 

  Game 3                     79

 

 

 

 

 

 BC ASK 
 (Riga, Latvia)
     

 

 

 

   

            Place 3  

 

 

 

 BC ASK 
 (Riga, Latvia)        81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 


 
Junior teams  (1989)                                 After 3rd stage
 
 
 
 
    

                  Teams

     W

     L

      P

      T.S.

     PL  

BA S. Marciulionis 
Vilnius, Lithuania

   13  

    2   

  28 

 1234:794  
     +440

  1  

BC ASK
Riga, Latvia

   13  

    2   

  28 

 1145:858  
     +287

  2  

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

   13  

    2   

 28  

 1189:956  
     +233

  3  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russian

   12  

    3   

 27 

 1135:993  
      +202

  4  

 
 
 
 
 
 

BC Lietuvos Rytas  
Vilnius, Lithuania

   11  

    4   

 26  

 1114:870 
      +244

  5  

BC Vilnius Vanagai Vilnius, Lithuania

   11  

    4   

 26  

 1124:1001
      +123

  6  

BC Kandava                   
Kandava, Latvia
                

    8   

    7   

 23  

 1008:1047
        -39

  7  

BC Barons 
Riga, Latvia

    7   

    8   

 22  

 940:1011
       -71

  8  

BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

    5   

   10  

 20  

  856:1044
      -188

  9  

BC Ventspils
Ventspils, Latvia 
 

    5   

   10  

 20  

 911:1048  
      -137

 10 

BC Dynamo 
Moscow, Russia

    4   

   11  

 19

 863:1022  
      -159

 11 

BC Trefl            
Sopot, Poland  

    4   

   11  

 19  

 900:1036 
      -136

 12 

BC Kiev*       
Kiev, Ukraine     

    8   

    7   

 18  

  752:730 
      +22

 13 

BC Barsy*               
Atirau, Kazakhstan 

    5   

   10  

  14 

  602:770 
      -168

 14 

STK Wilki Morskie* 
Szczecin,
,Poland

    0   

   15  

  10 

 701:1100 
      -399

 15 

BC TTU **
Tallinn, Estonia

    1   

   14  

   6  

  371:625 
      -254

 16 

    
 
 
 
* The team did not take part at one stage
** The team did not take part at two stages


   
 Junior teams (1989)                   Sopot (Poland)                   Stage 3
   
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
 PL 
1.
BC Kiev     
Kiev, Ukraine
 
 0
 0:20
no
game
no
game
   0
  0:20
 0
 0:20
   0
  0:20
 0
 0:20
      0
  0:100
7/8
2.
BC Trefl
Sopot, Poland
 2
20:0
 
no
game
no
game
   2
 73:67
1
64:80
    1
 70:76
1
58:81
      7
285:304
5
3.
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine  
no
game
no
game
 
2
20:0
    2
103:65
 2
68:67
    2
106:80
1
81:97
      9
378:309
2
4.
BC Barsy
Atirau, Kazakhstan
no
game
no
game
   0
  0:20
 
   0
  0:20
 0
 0:20
    0
  0:20
 0
 0:20
      0
  0:100
7/8
5.
BC Ventspils
Ventspils, Latvia
2
20:0
 1
67:73
    1
65:103
2
20:0
 
 1
54:78
no
game
no
game
       7
226:254
6
6.
BC ASK
Riga, Latvia
2
20:0
 2
80:64
    1
 67:68
2
20:0
   2
 78:54
 
no
game
no
game
       9
265:186
3
7.
BC Barons
Riga, Latvia
2
20:0
 2
76:70
   1
80:106
2
20:0
no
game
no
game
 
 1
46:96
       8
242:272
4
8.
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania
2
20:0
 2
81:58
   2
 97:81
2
20:0
no
game
no
game
   2
 96:46
 
      10
314:185
1
 
 
 
 


   
 Junior teams (1989)                    Moscow (Russia)                   Stage 3
   
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
 PL 
1.
BC Dynamo
Moscow, Russia
 
1
66:81
no
game
no
game
 1
77:92
2
20:0
2
20:0
1
70:71
       7
253:244
5
2.
BC Khimki     
Khimki, Moscow reg., Russia
   
 2
81:66
 
no
game
no
game
 2
83:81
2
20:0
2
20:0
 2
84:78
     10
288:225
1
3.
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
no
game
no
game
 
 1
72:89
 1
55:99
2
20:0
2
20:0
 1
82:89
      7
249:277
6
4.
BC Kandava
Kandava, Latvia
no
game
no
game
 2
89:72
 
 1
58:91
2
20:0
2
20:0
1
82:89
      8
269:252
4
5.
BC Lietuvos Rytas    
Vilnius, Lithuania 
 2
92:77
 1
81:83
 2
99:55
2
91:58
 
2
20:0
no
game
no
game
      9
383:273
2
6.
STK Wilki Morskie
Szczezin, Poland
0
0:20
0
0:20
0
0:20
0
0:20
0
0:20
 
no
game
no
game
      0
  0:100
7/8
7.
BC TTU
Tallinn, Estonia
0
0:20
0
0:20
0
0:20
0
0:20
no
game
no
game
 
0
0:20
       0
  0:100
7/8
8.
BC Vilniuis Vanagai
Vilnius, Lithuania
 2
71:70
 1
78:84
 2
89:82
 2
89:82
no
game
no
game
2
20:0
 
       9
347:318
3
 
 
 
 


 
Junior teams  (1989)                                 After 2nd stage
 
 
 
 
    

                  Teams

     W

     L

      P

      T.S.

     PL  

BC ASK
Riga, Latvia

   9  

   1  

  19 

 880:672 
  (+208)

  1  

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

   9  

   1  

  19 

 811:647 
   (+164)

  2  

BA S. Marciulionis 
Vilnius, Lithuania

   8  

   2  

 18  

 920:609 
   (+311)

  3  

BC Kiev       
Kiev, Ukraine     

   8  

   2  

 18  

 752:630 
  (+122)

  4  

 
 
 
 
 
 

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russian

   7  

   3  

 17  

 847:708 
   (+139)

  5  

BC Lietuvos Rytas  
Vilnius, Lithuania

   7  

   3  

 17  

 731:597 
   (+134)

  6  

BC Vilnius Vanagai Vilnius, Lithuania

   7  

   3  

 17  

 777:683 
   (+94)

  7  

BC Kandava 
Kandava, Latvia

   5  

   5  

 15  

 739:795 
   (-56)

  8  

BC Barons 
Riga, Latvia

   4  

   6  

 14  

 698:739 
   (-41)

  9  

BC Barsy               
Atirau, Kazakhstan 

   5  

   5  

 14  

 602:670 
   (-68)

 10 

BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

   3 

   7  

 13  

 607:767 
   (-160)

 11 

BC Ventspils
Ventspils, Latvia 
 

   3  

   7  

 13  

 685:794 
   (-109)

 12 

BC Dynamo 
Moscow, Russia

   2  

   8  

 12  

 610:778 
   (-168)

 13 

BC Trefl 
Sopot, Poland

   2  

   8  

 12  

 615:732 
   (-117)

 14 

STK Wilki Morskie 
Szczecin,
,Poland

   0  

  10  

 10  

701:1000
   (-299)

 15 

BC TTU *
Tallinn, Estonia

   1  

   9 

  6  

 371:525 
   (-154)

 16 

    
 
 
 

* The team did not take part at one stage

   
 Junior teams (1989)                    Szczecin (Poland)                   Stage 2
   
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL
1.
BC Kiev     
Kiev, Ukraine 
 
no
game
 1
75:98
no
game
 2
92:89
  2
 89:70
2
20:0
  2
 81:69
       9
357:326
 
2.
BC Trefl
Sopot, Poland
no
game
no
game
1
48:67
1
76:95
 2
 88:80
 2
20:0
   1
50:70
       7
282:312
6
3.
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine    
 2
98:75
no
game
no
game
 2
85:72
2
85:61
 2
20:0
   1
64:68
       9
352:276
1
4.
BC Barsy
Atirau, Kazakhstan
no
game
2
67:48
no
game
 
0
0:20
   2
80:73
 2
20:0
 1
69:94
       7
236:235
5
5.
BC Lietuvos Rytas    
Vilnius, Lithuania       
 1
89:92
 2
95:76
 1
72:85
2
20:0
no
game
 2
20:0
no
game
       8
296:253
4
6.
STK Wilki Morskie
Szczezin, Poland
1
70:89
 1
80:88
1
61:85
1
73:80
no
game
no
game
   1
66:119
       5
350:461
7
7.
BC TTU
Tallinn, Estonia
0
0:20
0
0:20
0
0:20
0
0:20
0
0:20
no
game
 
no
game
       0
   0:100
8
8.
BC Vilniuis Vanagai
Vilnius, Lithuania
 1
69:81
 2
70:50
 2
68:64
2
94:69
no
game
   2
119:66
no
game
 
      9
420:330
2
 
 
 
 


   
 Junior teams (1989)                    Riga (Latvia)                   Stage 2
   
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
P
PL
1.
BC Ventspils
Ventspils, Latvia
 
no
game
2
75:53
no
game
   1
70:71
  1
62:71
  1
68:71
  1
65:84
      6
340:350
 8 
2.
BC ASK
Riga, Latvia
no
game
no
game
   2
86:80
    2
93:49
 2
84:81
 2
87:68
  2
82:55
     10
432:333
1
3.
BC Barons
Riga, Latvia
  1
53:75
no
game
no
game
    2
61:50
 1
65:86
 2
66:53
  1
75:77
      7
320:341
4
4.
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania
no
game
 1
80:86
no
game
 
    2
101:44
  2
88:72
  2
92:40
 2
96:61
      9
457:303
2
5.
BC Dynamo
Moscow, Russia
 2
71:70
  1
49:93
  1
50:61
    1
44:101
no
game
 1
52:58
no
game
      6
266:383
7
6.
BC Khimki     
Khimki, Moscow reg., Russia   
  2
71:62
 1
81:84
 2
86:65
    1
72:88
no
game
no
game
 2
96:70
      8
406:369
3
7.
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
  2
71:68
 1
68:87
 1
53:66
    1
40:92
 2
58:52
no
game
 
no
game
      7
290:365
6
8.
BC Kandava
Kandava, Latvia
  2
84:65
  1
55:82
  2
77:75
   1
61:96
no
game
 1
70:96
no
game
 
       7
347:414
5
 
 
 
 


 
Junior teams  (1989)                                 After 1st stage
 
 
 
 
    

                  Teams

     W

     L

      P

      T.S.

     PL  

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

   5  

   0  

  10 

459:371
    +88

  1  

BA S. Marciulionis 
Vilnius, Lithuania

   4  

   1  

   9 

463:306
   +157

  2  

BC ASK
Riga, Latvia 

   4  

   1  

   9  

448:339
   +109

  3  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia

   4  

   1  

   9  

441:339
   +102

  4  

 
 
 
 
 
 

BC Kiev 
Kiev, Ukraine

   4  

   1  

   9  

395:304
    +91

  5  

BC Lietuvos Rytas  
Vilnius, Lithuania

   4  

   1  

   9  

435:344
    +91

  5  

BC Kandava 
Kandava, Latvia

   3  

   2  

   8  

392:381
    +11

  6  

BC Vilnius Vanagai Vilnius, Lithuania

   3  

   2  

   8  

357:353
     +4

  7  

BC Barons 
Riga, Latvia

   2  

   3  

   7  

378:398
    -20

  8  

BC Barsy 
Atyrau, Kazakhstan

   2  

   3  

   7  

366:435
    -69

  9

BC Ventspils
Ventspils, Latvia

   2 

   3  

   7  

345:444
    -99

 10 

BC Dynamo 
Moscow, Russia

   1  

   4  

   6  

344:395
    -51

 11 

BC TTU 
Tallinn, Estonia

   1  

   4  

   6  

371:425
   -54
 

 12 

BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

   1  

   4  

   6  

317:402
    -85
 

 13 

BC Trefl 
Sopot, Poland

   0  

   5  

   5  

333:420
    -87

 14 

STK Wilki Morskie 
Szczecin
, Poland

   0  

   5  

   5  

351:539
   -188

 15 

    
 
 
 


   
 Junior teams (1989)                    Kiev (Ukraine)                   Stage 1
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
 PL
 1.
BC Kiev     
Kiev, Ukraine 

 

no
game
no
game
  2
83:57
  2
72:48
   1
67:74
2
86:51
 2
87:74
       9
395:304
3
 2.
BC Trefl
Sopot, Poland
no
game

 

 1
73:93
no
game
 1
74:79
   1
70:92
 1
66:77
 1
50:79
       5
333:420
8
 3.
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
no
game
 2
93:73

 

no
game
 2
87:74
    2
97:95
 2
96:68
 2
86:61
      10
459:371
1
 4.
BC Barsy
Atirau, Kazakhstan
 1
57:83
no
game
no
game

 

 2
78:71
   1
63:108
  2
82:79
 1
86:94
       7
366:435
5
5
BC Dynamo
Moscow, Russia
 1
48:72
 2
79:74
1
74:87
   1
71:78

 

no
game
no
game
 1
72:84
       6
344:395
6
 6.
BC Khimki     
Khimki, Moscow reg., Russia 
 2
74:67
 2
92:70
 1
95:97
    2
108:63
no
game

 

 2
72:42
no
game
       9
441:339
2
 7.
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
 1
51:86
  2
77:66
1
68:96
   1
79:82
no
game
 1
42:72

 

no
game
       6
317:402
7
 8.
BC Kandava
Kandava, Latvia
 1
74:87
 2
79:50
 1
61:86
   2
94:86
 2
84:72
no
game
no
game

 

       8 
392:381
4
 
 
 
 


   
 Junior teams (1989)                    Ventspils (Latvia)                   Stage 1
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
 PL
 1.
BC Ventspils
Ventspils, Latvia

 

  no
 game
  no
 game
   1
58:88
   1
59:121
   2
 92:77
   2
 66:63
 1
70:95
       7 345:444
6
 2.
BC ASK
Riga, Latvia
no
game

 

   2
 83:74
no
game
   2
 88:77
    2
111:54
   2
 96:59
1
70:75
       9
448:339
2
 3.
BC Barons
Riga, Latvia
no
game
   1
 74:83

 

no
game
  1
 70:75
    2
101:87
   2
 87:79
1
46:74
       7
378:398
5
 4.
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania
   2
88:58
  no
 game
  no
 game

 

   1
 77:78
   2
122:50
    2
 93:57
 2
83:63
       9
463:306
1
5
BC Lietuvos Rytas    
Vilnius, Lithuania       
    2
121:59
   1
77:88
   2
 75:70
   2
 78:77

 

  no
 game
no
game
 2
84:50
       9
435:344
3
 6.
STK Wilki Morskie
Szczezin, Poland
   1
77:92
   1
54:111
   1
87:101
   1
50:122
no
game

 

    1
83:113
no
game
       5
351:539
8
 7.
BC TTU
Tallinn, Estonia
   1
 63:66
   1
 59:96
   1
 79:87
   1
 57:98
no
game
    2
113:83

 

no
game
       6
371:425
7
 8.
BC Vilniuis Vanagai
Vilnius, Lithuania
   2
 95:70
   2
 75:70
   2
 74:46
  1
63:83
   1
 50:84
  no
 game
no
game

 

       8  
357:353
4