ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2011./12.
 U17
           FINAL SCORE                     (1995)
 
   

    PLACE 1   

BS Riga  (Riga, Latvia)

   
 

    PLACE 2   

S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)             

 
 

    PLACE 3   

BS Samara (Samara, Russia)

 
 

    PLACE 4   

BC Minsk 2006 (Minsk, Belarus)

 
 

    PLACE 5   

Salva/Univiversity of Tartu (Tartu, Estonia)       

 
 

    PLACE 6   

BS VEF (Riga, Latvia)                   

 
 

    PLACE 7   

BC KFUM Göteborg (Göteborg , Sweden)             

 
 

    PLACE 8   

BS Ridzene (Riga, Latvia)         

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 17                April 19/22 , 2012             Göteborg, Sweden  

 
BS Riga            92

 

       

                              

    
Game 3
20.04.    12.00
                   


BS Riga                          79

    

     

BS Ridzene     60

 
       

 

   

 

     
Game 8
20.04.     19.30


BS Riga                     80

      

Salva/Univ. of Tartu  76

 

                                 

 

 
Game 4
20.04.    13.30                

Salva/Univ. of Tartu  
 65

 

 

 
BS VEF                         72
   

       

 

 

 

       Game 14
       21.04.     18.30     


BS Riga

BS Samara
                       68

 

 

    


Game 1
20.04.    9.00             

BS Samara
                             62

 

   place 1   


BC Minsk 2006
               57
                          

 

 

 


Game 6
20.04.     16.30  


S. Marciulionis BA   68

 

BC KFUM Göteborg        78

     

   

 


Game 2
20.04.    10.30            

S. Marciulionis BA
             69

 

 


S. Marciulionis BA
             85
  

 

 

   

 

 

 

 
BC Minsk 2006                    80

 

 

 

  
Game 5                     

BC Minsk 2006             68

 

 

20.04     15.00
 
BC KFUM Göteborg       60
 
Game 10 
21.04.     10.30 
  
 

BC Minsk 2006            71

 

 

 
Salva/Univ. of Tartu   52
                             

 

 

 

        Game  13
        21.04.    17.00    

BS Samara
    

 

BS Samara                                 63

        

   
BS Ridzene                     56

Game 9         
BS Samara                        83

       place 3

 
Game 7 
20.04.    18.00         
21.04.     9.00
 
BS VEF                                49
   

 

 
BS VEF                            78
   
    

 

 

 

BS VEF                          45

 

 

 

 
Game 12
21.04.     15.30 
            

Salva

 

 


Salva/Univ. of Tartu  57

   

 

 

 

     place 5

 

 

BC KFUM Göteborg     89

 

 

 


Game 11
21.04.     12.00  
           

BC Göteborg 

 

 


BS Ridzene                   68
   

 

 

 

     place 7


After 3rd STAGE
 
 
 
 
U17
D1
Teams
   G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 15  15  0   30  892:687
 plus 205
 1
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 15  13  2   28  884:709
 plus 175
 2
BS Samara 
Samara, Russia
 15  10  5   25  884:820
 plus 64
 3
BS VEF
Riga, Latvia
 15  
 9
 6 
 24 
864:833
 plus 31
 4
Salva/University of Tartu 
Tartu, Estonia
 15 
 9
 6 
 24 
779:765
 plus 14
 5
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
 15 
 9
 6 
 24 
936:837
 plus 99
 6
 
 
 
 
 
 
   
BS Kiev Kiev, Ukraine
 15 
 8
 7 
 23 
876:851
 plus 25
 7
BS Trinta
Moscow, Russia
 15 
 7 
 8 
 22
750:774
 minus 6
 8 
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
 15 
 7 
 8
 22
726:759
 plus 33 
 9 
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
 15 
 6 
 9
 21
867:844
 plus 23
10
BS Spars 
Ventspils, Latvia 
 15 
 5 
10
 20
798:868
 minus 70
11
BC Gloria
Moscow, Russia
 15 
 5 
10
 20
880:918
 minus 38
12
Alvik Basket 
Stockholm, Sweden
 15 
 3 
12
 18
757:920
minus 163
13
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
 15 
 2 
13
 17
639:823
minus 184
14
*BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
 10 
 6 
 4
 16
602:678
minus 76
15
**BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 10 
 6 
 4
 16
558:651
minus 93
16

* Did not take a part in 1st stage.
* * Did not take a part in 3rd stage.


   Stage 3       Ventspils       U 17         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
      1
41:61
  No
game
  No
game
    1
39:51
    2
54:45
    1
34:57
    1
46:64
     6
214:278
 6 
2.
BS Samara 
Samara, Russia
    2
61:41
 
  No
game
  No
game
    1
51:57
    2
57:55
    2
60:52
    2
66:63
     9
295:268
3
3.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
  No
game
  No
game
 
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
  0:20
    0
 0:20
     0
  0:100
 8 
4.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
  No
game
  No
game
    2
 20:0
 
    1
61:63
    2
68:62
    2
78:50
    2
78:66
     9
305:241
2
5
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
    2
51:39
    2
57:51
    2
 20:0
    2
63
:61
 
    2
82:61
  No
game
  No
game
    10
273:212
1
6.
Alvik Basket 
Stockholm, Sweden
    1
45:54
    1
55:57
    2
 20:0
    1
62:68
    1
61:82
 
  No
game
  No
game
     6
243:261
 7 
7.
BS Spars 
Ventspils, Latvia 
    2
57:34
    1
52:60
    2
 20:0
    1
50:78
  No
game
  No
game
 
    1
57:69
     7
234:241
 5 
8.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
    2
64:46
    1
63:66
    2
 20:0
    1
66:78
  No
game
  No
game
    2
69:57
       8
282:247
 4 


   Stage 3       Riga            U 17         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Kiev Kiev, Ukraine 
      1
40:48
  No
game
  No
game
    2
53:42
    2
58:37
    1
63:68
    1
52:53
     7
266:248
 5 
2.
BS VEF
Riga, Latvia
    2
48:40
 
  No
game
  No
game
    2
61:50
    2
55:39
    1
53:55
    2
50:40
     9
267:224
2
3.
BC Gloria
Moscow, Russia
  No
game
  No
game
 
    1
46:56
    1
68:70
    2
56:43
    1
64:69
    1
44:65
     6
278:303
 7 
4.
SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia
  No
game
  No
game
    2
56:46
 
    1
59:62
    2
60:55
    1
53:54
    1
73:76
     7
301:293
 6 
5
BS Trinta
Moscow, Russia
    1
42:53
    1
50:61
    2
70:68
    2
62:59
 
    2
51:35
  No
game
  No
game
     8
275:276
3
6.
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
    1
37:58
    1
39:55
    1
43:56
    1
55:60
    1
35:51
 
  No
game
  No
game
     5
209:280
 8 
7.
BS Riga
Riga, Latvia
    2
68:63
    2
55:53
    2
69:54
    2
54:53
  No
game
  No
game
 
    2
56:34
    10
302:267
1
8.
Salva/University of Tartu 
Tartu, Estonia
    2
53:52
    1
40:50
    2
65:44
    2
76:73
  No
game
  No
game
    1
34:56
       8
268:275
 4 


After 2nd STAGE
 
 
 
 
U17
D1
Teams
   G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 10  10  0   20  590:420
 plus 170
 1
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 10   8   2   18  611:497
 plus 114
 2
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
 10   7   3   17  517:479
 plus 38
 3
BS Samara 
Samara, Russia
 10 
 6
 4 
 16 
589:552
 plus 37
 4
Salva/University of Tartu 
Tartu, Estonia
 10 
 6
 4 
 16 
511:490
 plus 21
 5
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 10 
 6
 4 
 16 
558:551
 plus 7
 6
 
 
 
 
 
 
   
BS Kiev Kiev, Ukraine
 10 
 6
 4 
 16 
610:603
 plus 7
 7
BS VEF
Riga, Latvia
 10 
 5 
 5 
 15
597:609
 minus 12
 8 
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
 10 
 5 
 5
 15
631:596
 plus 35 
 9 
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
 10 
 4 
 6
 14
566:551
 plus 15
10
BC Gloria
Moscow, Russia
 10 
 4 
 6
 14
602:615
 minus 13
11
BS Trinta
Moscow, Russia
 10 
 4 
 6
 14
475:498
 minus 23
12
BS Spars 
Ventspils, Latvia 
 10 
 3 
 7
 13
564:627
 minus 63
13
Alvik Basket 
Stockholm, Sweden
 10 
 2 
 8
 12
514:659
minus 118
14
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
 10 
 1 
 9
 11
425:545
minus 120
15
*BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
  5 
 3 
 2
  8
320:431
minus 111
16

* Did not take a part in 1st stage.


   Stage 2      Minsk             U 17         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Trinta
Moscow, Russia
 
  No
game
    1
32:50
  No
game
    2
50:35
    1
48:60
    2
49:48
    1
62:73
     7
241:266
 6 
2.
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
  No
game
 
  No
game
    2
69:67
    2
51:44
    1
51:65
    2
57:45
    1
36:50
     8
264:271
 4 
3.
BS Riga
Riga, Latvia
    2
50:32
  No
game
 
  No
game
    2
58:34
    2
72:52
    2
65:44
    2
65:51
    10
310:213
1
4.
Salva/University of Tartu 
Tartu, Estonia
  No
game
    1
59:67
  No
game
 
    2
49:45
    2
58:56
    2
56:33
    2
49:48
     9
271:249
2
5
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine
    1
35:50
    1
44:51
    1
34:58
    1
45:49
 
  No
game
    1
35:57
  No
game

     5
193:265

 8 
6.
BS Samara 
Samara, Russia
    2
60:48
    2
65:51
    1
52:72
    1
56:58
  No
game
 
  No
game
    2
72:54
     8
305:283
3
7.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
    1
48:49
    1
45:57
    1
44:65
    1
33:56
    2
57:35
  No
game
 
  No
game
     6
227:262
 7 
8.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
    2
73:62
    2
50:36
    1
51:65
    1
48:49
  No
game
    1
54:72
  No
game
       7
276:284
5


   Stage 2      Moscow             U 17         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Kiev Kiev, Ukraine 
 
  No
game
    1
53:67
  No
game
    1
43:56
    2
68:61
    2
70:65
    1
66:70
     7
300:320
 5 
2.
BS VEF
Riga, Latvia
  No
game
 
  No
game
    1
64:67
    1
57:77
    2
64:57
    2
56:50
    1
49:64
     7
290:315
 6 
3.
BC Gloria
Moscow, Russia
    2
67:53
  No
game
 
  No
game
    1
48:62
    2
72:42
    1
58:62
    2
83:78
     8
328:297
3
4.
SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia
  No
game
    2
67:64
  No
game
 
    1
55:57
    2
82:46
    2
56:49
    2
72:44
     9
332:260
2
5
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
    2
56:43
    2
77:57
    2
62:48
    2
57:55
 
  No
game
    2
72:63
  No
game
    10
324:266
1
6.
Alvik Basket 
Stockholm, Sweden
    1
61:68
    1
57:64
    1
42:72
    1
46:82
  No
game
 
  No
game
    1
61:63

     5
267:349

 8 
7.
BS Spars 
Ventspils, Latvia 
    1
65:70
    1
50:56
    2
62:58
    1
49:56
    1
63:72
  No
game
 
  No
game
     6
289:312
 7 
8.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
    2
71:66
    2
64:49
    1
78:83
    1
44:72
  No
game
    2
63:61
  No
game
       8
320:331
 4 


After 1st STAGE
 
 
 
 
U17
D1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 5   5   0   10  280:207
 plus 73
 1
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 5   5   0   10  331:289
 plus 42
 2
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
 5   4   1    9  253:208
 plus 45
 3
BS Kiev Kiev, Ukraine
 5 
 4
 1 
  9 
310:283
 plus 27
 4
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 5 
 3
 2 
  8 
287:231
 plus 56
 5
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
 5 
 3
 2 
  8 
355:312
 plus 43
 6
BS Samara 
Samara, Russia
 5 
 3
 2 
  8 
284:269
 plus 15
 7
 
 
 
 
 
 
   
BS VEF
Riga, Latvia
 5 
 3 
 2
  8
307:294
 plus 13
 8 
BS Trinta
Moscow, Russia
 5 
 2 
 3
  7
234:232
 plus 2 
 9 
Salva/University of Tartu 
Tartu, Estonia
 5 
 2 
 3
  7
240:241
 minus 1
10
BS Spars 
Ventspils, Latvia 
 5 
 2 
 3
  7
275:315
 minus 30
11
Alvik Basket 
Stockholm, Sweden
 5 
 2 
 3
  7
274:310
 minus 35
12
BC Gloria
Moscow, Russia
 5 
 1 
 4
  6
274:318
 minus 44
13
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
 5 
 1 
 4
  6
232:280
 minus 48
14
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
 5 
 0 
 5
  5
234:291
 minus 57
15
*BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
 0 
 0 
 0
  0
  0:100
 minus 100
16

* Did not take a part in 1st stage.


   Stage 1          Kiev       U 17         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
    P
PL
1.
BS Kiev Kiev, Ukraine 
 
  No
game
  No
game
    2
60:55
    2
51:38
    2
54:48
    1
75:77
    2
70:65
       9
310:283
 2
2.
BS VEF
Riga, Latvia
  No
game
      2
65:56
  No
game
    2
66:52
    1
57:67
    1
52:63
    2
67:56
       8
307:294
5
3.
BC Gloria
Moscow, Russia
  No
game
    1
56:65
 
  No
game
    2
58:42
    1
51:62
    1
41:57
    1
68:92
       6
274:318
6
4.
SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia
    1
55:60
  No
game
  No
game
      1
33:44
    1
40:50
    1
55:67
    1
51:70
       5
234:291
8
5
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine
    1
38:51
    1
52:66
    1
42:58
    2
44:33
 
  No
game
  No
game
    1
56:72
       6
232:280
7
6.
BS Samara 
Samara, Russia
    1
48:54
    2
67:57
    2
62:51
    2
50:40
  No
game
      1
56:67
  No
game
       8
284:269
 4 
7.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
    2
77:75
    2
63:52
    2
57:41
    2
67:55
  No
game
    2
67:56
 
  No
game
      10
331:289
1
8.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
    1
65:70
    1
56:67
    2
92:68
    2
70:51
    2
72:56
  No
game
  No
game
         8
355:312
3


   Stage 1           Riga       U 17         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
       P
PL
1.
BS Trinta
Moscow, Russia
 
  No
game
  No
game
    1
56:60
    1
46:69
    1
49:50
   2
63:53
    2
 20:0
       7
234:232
 4 
2.
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
  No
game
      1
34:53
  No
game
   2
73:72
   2
58:45
   2
68:38
    2
 20:0
       9
253:208
2
3.
BS Riga
Riga, Latvia
  No
game
   2
53:34
 
  No
game
   2
69:66
   2
66:58
   2
72:49
    2
 20:0
      10
280:207
1
4.
Salva/University of Tartu 
Tartu, Estonia
    2
60:56
  No
game
  No
game
 
    1
43:60
    1
60:67
    1
57:58
    2
 20:0
       7
240:241
5
5
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
    2
69:46
    1
72:73
    1
66:69
    2
60:43
 
  No
game
  No
game
    2
 20:0
       8
287:231
3
6.
Alvik Basket 
Stockholm, Sweden
    2
50:49
    1
45:58
    1
58:66
    2
67:60
  No
game
 
    1
55:77
  No
game
       7
275:310
7
7.
BS Spars 
Ventspils, Latvia 
    1
53:63
    1
38:68
    1
49:72
    2
58:57
  No
game
    2
77:55
 
  No
game
       7
275:315
6
8.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
  0
 0:20
  0
 0:20
  0
 0:20
  0
 0:20
  0
 0:20
  No
game
  No
game
         0
  0:100
8