ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


      
 
    2011./12.
 
    FINAL SCORE                    1996 
 
   

    PLACE 1   

BC Minsk 2006 (Minsk, Belarus)
   
 

    PLACE 2   

 BS Vilnius/Krantechna (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

KK Viimsi (Viimsi, Estonia)
 
 

    PLACE 4   

BS Riga (Riga, Latvia)
 
 

 

 

 

 

  Final 4     Minsk        U 16 D 2
N
TEAMS
    1 
   2 
   3
   4
    P
 PL
1.
KK Viimsi 
Viimsi, Estonia
 
    1
46:68
  No
game
    1
29:50
     2
75:118
3
2.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
    2
68:46
 
  No
game
    2
64:46
     4
132:92
1
3.
BS Riga
Riga, Latvia
  No
game
  No
game
 
  No
game
 
 
4.
BS Vilnius/Krantechna 
Vilnius, Lithuania
    2
50:29
    1
46:64
  No
game
 
     3
 96:93
2


After 3rd STAGE

 
 
 
 
U16
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
    P.S.
Pl.
BC YMCA Lahti Lahti, Finland
15
14
 1 
 29 

 912:673
  plus 239

 1
 
 
 
 
 
 
 
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
15 14  1   29 

1106:753
  plus 353

 2 

BS Riga
Riga, Latvia
15
13
 2 
 28 

1010:710
  plus 300

 3 

KK Viimsi 
Viimsi, Estonia
15
12
 3 
 27 

 931:716
  plus 215

 4
             
BS Jugla
Riga, Latvia
15
10
 5 
 25 

 796:750
  plus 56

 5
BS Jekabpils/Madona             
Latvia
15
10
 5
 25 

 900:758
  plus 142

 6
BS Ridzene
Riga, Latvia
15
 8
 7 
 23 

 842:841
  plus 1

 7
BJSC DSN
Riga, Latvia
15
 7
 8 
 22 

 933:924
  plus 9

 8
JKS Basket Järvenpään, Finland            
15
 6 
 9
 21

 794:856
  minus 62

 9
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
15
 6 
 9
 21

 757:870
 minus 113

10
BS Orbita Dzerzhinsk,Moscow  reg.,Russia
15
 6
 9
 21

 729:770
 minus 41

11
SK Luzhesno  
Vitebsk, Belarus
15
 5 
10
 20

 728:799
 minus 71

12
BC Kalev Cramo Talinn, Estonia
15
 4 
11
 19

 750:844
 minus 94

13
BC Voronezh Voronezh, Russia
15
 3 
12
 18 

 677:883
 minus 206

14
DJS Orjol 
Orjol, Russia
15
 1 
14
 16 

 433:872
 minus 439

15
BC Arsenal 
Tula, Russia
15
 1 
14
 16 

 605:907
 minus 302

16

 

Stage 3          Viimsi

 

 

 

U 16

 

 

 

 

D2

 

N

TEAMS
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
       P
PL
1.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

 

    2
75:45
  No
game
  No
game
    2
67:40
    1
60:64
    2
78:68
    2
75:63
     9
355:280
 2 
2.
SK Luzhesno  
Vitebsk, Belarus
    1
45:75

 

  No
game
  No
game
    1
46:60
    1
46:59
    2
65:47
    1
36:59
     6
238:300
 7 
3.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
  No
game
  No
game

 

    1
56:61
    2
60:42
    1
40:73
    2
64:57
    1
45:73
     7
265:306
 4 
4.
BC Arsenal 
Tula, Russia
  No
game
  No
game
    2
61:56

 

    1
43:58
    1
44:82
    1
57:65
    1
23:77
     6
228:338
 8 
5.
BC Kalev Cramo Talinn, Estonia
    1
40:67
    2
60:46
    1
42:60
    2
58:43

 

    1
46:62
  No
game
  No
game
     7
246:278
 5 
6.
BC YMCA Lahti Lahti, Finland
    2
64:60
    2
59:46
    2
73:40
    2
82:44
    2
62:46

 

  No
game
  No
game
    10
340:236
 1 
7.
JKS Basket Järvenpään, Finland                      
    1
68:78
    1
47:65
    1
57:64
    2
65:57
  No
game
  No
game

 

    1
53:64
     6
290:328
 6 
8.
KK Viimsi 
Viimsi, Estonia
    1
63:75
    2
59:36
    2
73:45
    2
77:23
  No
game
  No
game
    2
64:53

 

     9
336:232
 3 


 

Stage 3          Liepaja

 

 

 

U 16

 

 

 

 

D2

 

N

TEAMS
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
       P
PL
1.
BS Jekabpils/Madona             
Latvia

 

    2
44:33
  No
game
  No
game
    2
69:44
    2
68:60
    2
87:41
    2
72:24
    10
340:202
 2 
2.
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
    1
33:44

 

  No
game
  No
game
    2
47:37
    2
68:56
    2
62:60
    2
60:39
     9
270:236
 4 
3.
BS Riga
Riga, Latvia
  No
game
  No
game

 

    2
62:36
    2
77:41
    2
67:61
    2
79:50
    2
76:24
    10
361:212
 1 
4.
BS Jugla
Riga, Latvia
  No
game
  No
game
    1
36:62

 

    2
51:44
    2
71:55
    2
65:42
    2
71:19
     9
294:222
 3 
5.
BS Orbita Dzerzhinsk,Moscow  reg.,Russia
    1
44:69
    1
37:47
    1
41:77
    1
44:51

 

    2
83:75
  No
game
  No
game
     6
249:319
 5 
6.
BJSC DSN
Riga, Latvia
    1
60:68
    1
56:68
    1
61:67
    1
55:71
    1
75:83

 

  No
game
  No
game
     5
307:357
 7 
7.
BC Voronezh Voronezh, Russia
    1
41:87
    1
60:62
    1
50:79
    1
42:65
  No
game
  No
game

 

    2
56:29
     6
249:322
 6 
8.
DJS Orjol 
Orjol, Russia
    1
24:72
    1
39:60
    1
24:76
    1
19:71
  No
game
  No
game
    1
29:56

 

     5
135:335
 8 


After 2nd STAGE

 
 
 
 
U16
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
    P.S.
Pl.
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
10
10
 0 
 20 

751:473
  plus 278

 1
 
 
 
 
 
 
 
BC YMCA Lahti Lahti, Finland
10  9   1   19 

572:437
  plus 135

 2 

KK Viimsi 
Viimsi, Estonia
10
 8
 2 
 18 

595:484
  plus 111

 3 

BS Riga
Riga, Latvia
10
 8
 2 
 18 

649:498
  plus 151

 4
             
BJSC DSN
Riga, Latvia
10
 7
 3 
 17 

626:567
  plus 59

 5
BS Ridzene
Riga, Latvia
10
 6
 4
 16 

577:535
  plus 45

 6
BS Jugla
Riga, Latvia
10
 6
 4 
 16 

502:518
 minus 16

 7
BS Orbita Dzerzhinsk,Moscow  reg.,Russia
10
 5
 5 
 15 

480:451
  plus 29

 8
BS Jekabpils/Madona             
Latvia
10
 5 
 5
 15

560:556
  plus 4

 9
JKS Basket Järvenpään, Finland            
10
 5 
 5
 15

504:528
 minus 24

10
SK Luzhesno  
Vitebsk, Belarus
10
 4 
 6
 14

490:499
 minus 9

11
BC Kalev Cramo Talinn, Estonia
10
 2 
 8
 12

504:566
 minus 62

12
BC Voronezh Voronezh, Russia
10
 2 
 8
 12

428:561
minus 133

13
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
10
 2 
 8 
 12 

487:634
minus 147

14
DJS Orjol 
Orjol, Russia
10
 1 
 9 
 11 

298:537
minus 239

15
BC Arsenal 
Tula, Russia
10
 0 
10
 10 

377:569
minus 192

16

 

Stage 2      Riga   

 

 

 

U 16

 

 

 

 

D2

 

N

TEAMS
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
       P
PL
1.
BS Orbita Dzerzhinsk,Moscow  reg.,Russia

 

  No
game
    2
66:36
  No
game
    2
42:39
    1
20:45
    1
50:56
    1
41:45
     7
219:221
 5 
2.
BJSC DSN
Riga, Latvia
  No
game

 

  No
game
    2
60:31
    2
70:48
    1
57:66
    2
67:55
    2
74:69
     9
328:269
 2 
3.
BC Voronezh Voronezh, Russia
    1
36:66
  No
game

 

  No
game
    1
50:51
    1
28:56
    1
39:56
    1
54:63
     5
207:292
 7 
4.
DJS Orjol 
Orjol, Russia
  No
game
    1
30:61
  No
game

 

    1
21:49
    1
33:59
    1
41:91
    1
28:59
     5
153:277
 8 
5.
BC Kalev Cramo Talinn, Estonia
    1
39:42
    1
48:70
    2
51:50
    2
49:21

 

  No
game
    1
39:49
  No
game
     7
223:232
 6 
6.
BC YMCA Lahti Lahti, Finland
    2
45:20
    2
66:57
    2
56:28
    2
59:33
  No
game

 

  No
game
    2
47:45
    10
273:183
 1 
7.
JKS Basket Järvenpään, Finland            
    2
56:50
    1
55:67
    2
56:39
    2
49:41
    2
49:39
  No
game

 

  No
game
     9
265:236
 3 
8.
KK Viimsi 
Viimsi, Estonia
    2
45:41
    1
69:74
    2
63:54
    2
59:28
  No
game
    1
45:47
  No
game

 

     8
281:244
 4 


 

Stage 2       Madona

 

 

 

U 16

 

 

 

 

D2

 

N

TEAMS
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
       P
PL
1.
BS Jekabpils/Madona             
Latvia

 

  No
game
    1
50:57
  No
game
    1
51:75
    2
77:53
    2
54:43
    2
60:37
     8
292:265
 3 
2.
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
  No
game

 

  No
game
    1
42:57
    1
44:82
    1
44:60
    1
49:59
    2
56:51
     6
235:309
 7 
3.
BS Riga
Riga, Latvia
    2
57:50
  No
game

 

  No
game
    1
64:78
    2
57:44
    2
64:54
    2
80:30
     9
322:256
 2 
4.
BS Jugla
Riga, Latvia
  No
game
    2
57:42
  No
game

 

    1
40:71
    2
46:43
    1
32:56
    2
61:41
     8
236:253
 4 
5.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
    2
75:51
    2
82:44
    2
78:64
    2
71:40

 

  No
game
    2
95:72
  No
game
    10
401:271
 1 
6.
SK Luzhesno  
Vitebsk, Belarus
    1
53:77
    2
60:44
    1
44:57
    1
43:46
  No
game

 

  No
game
    2
51:38
     7
251:262
6
7.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
    1
43:54
    2
59:49
    1
54:64
    2
56:32
    1
72:95
  No
game

 

  No
game
     7
284:294
 5 
8.
BC Arsenal 
Tula, Russia
    1
37:60
    1
51:56
    1
30:80
    1
41:61
  No
game
    1
38:51
  No
game

 

     5
197:308
8


After 1st STAGE

 
 
 
 
U16
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
    P.S.
Pl.
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
 5
 5 
 0 
 10 

350:202
  plus 148

 1
 
 
 
 
 
 
 
KK Viimsi 
Viimsi, Estonia
 5   5   0   10 

314:240
  plus 74

 2 

BS Riga
Riga, Latvia
 5 
 4
 1 
  9 

327:242
  plus 85

 3 

BS Ridzene
Riga, Latvia
 5 
 4
 1 
  9 

293:238
  plus 55

 4
BC YMCA Lahti Lahti, Finland
 5 
 4
 1 
  9 

299:254
  plus 45

 5
BS Orbita Dzerzhinsk,Moscow  reg.,Russia
 5 
 3
 2 
  8 

261:230
  plus 31

 6
BS Jugla
Riga, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 

266:265
  plus 1

 7
BJSC DSN
Riga, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 

298:298
         0

 8
SK Luzhesno  
Vitebsk, Belarus
 5 
 2 
 3
  7

239:237
  plus 2

 9
BS Jekabpils/Madona             
Latvia
 5 
 2 
 3
  7

268:291
 minus 23

10
BC Voronezh Voronezh, Russia
 5 
 2 
 3
  7

221:269
 minus 48

11
JKS Basket Järvenpään, Finland            
 5 
 1 
 4
  6

239:292
 minus 53

12
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
 5 
 1 
 4
  6

252:325
 minus 73

13
DJS Orjol 
Orjol, Russia
 5 
 1 
 4 
  6 

145:260
 minus 115

14
BC Kalev Cramo Talinn, Estonia
 5 
 0 
 5 
  5 

278:334
 minus 56

15
BC Arsenal 
Tula, Russia
 5 
 0 
 5 
  5 

180:261
 minus 81

16

 

Stage 1      Tallinn  

 

 

 

U 16

 

 

 

 

D2

 

N

TEAMS
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
       P
PL
1.
BC Kalev Cramo Talinn, Estonia

 

  No
game
  No
game
    1
55:69
    1
55:61
    1
62:66
    1
52:80
    1
54:58
       5
278:334
 8 
2.
BC YMCA Lahti Lahti, Finland
  No
game

 

    2
59:45
  No
game
    2
63:52
    2
61:42
    1
54:60
    2
62:55
       9
299:264
3
3.
JKS Basket Järvenpään, Finland            
  No
game
    1
45:59

 

  No
game
    1
46:57
    2
65:62
    1
41:69
    1
42:45
       6
239:292
6
4.
KK Viimsi 
Viimsi, Estonia
    2
69:55
  No
game
  No
game

 

    2
71:49
    2
66:37
    2
50:47
    2
58:52
      10
314:240
 1 
5.
BS Jekabpils/Madona             
Latvia
    2
61:55
    1
52:63
    2
57:46
    1
49:71

 

  No
game
  No
game
    1
49:56
       7
268:291
5
6.
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
    2
66:62
    1
42:61
    1
62:65
    1
37:66
  No
game

 

    1
45:71
  No
game
       6
252:325
 7 
7.
BS Riga
Riga, Latvia
    2
80:52
    2
60:54
    2
69:41
    1
47:50
  No
game
    2
71:45

 

  No
game
       9
327:242
2
8.
BS Jugla
Riga, Latvia
    2
58:54
    1
55:62
    2
45:42
    1
52:58
    2
56:49
  No
game
  No
game

 

       8
266:265
 4 


 

Stage 1          Tula

 

 

 

U 16

 

 

 

 

D2

 

N

TEAMS
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
       P
PL
1.
BS Orbita Dzerzhinsk,Moscow  reg.,Russia

 

  No
game
  No
game
   2
45:31
    1
53:65
    1
46:52
   2
63:46
   2
54:36
       8
261:230
3
2.
BJSC DSN
Riga, Latvia
  No
game

 

   2
64:55
  No
game
    1
58:83
   2
54:46
    1
66:67
   2
56:47
       8
298:298
 4 
3.
BC Voronezh Voronezh, Russia
  No
game
    1
55:64

 

  No
game
    1
41:62
   2
48:43
    1
37:67
   2
40:33
       7
221:269
 5 
4.
DJS Orjol 
Orjol, Russia
    1
31:45
  No
game
  No
game

 

    1
17:66
    1
37:49
    1
23:61
   2
37:36
       6
145:260
 7 
5.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
   2
65:58
   2
83:58
   2
62:41
   2
66:17

 

  No
game
  No
game
   2
74:28
      10
350:202
1
6.
SK Luzhesno  
Vitebsk, Belarus
   2
52:46
    1
46:54
    1
43:48
   2
49:37
  No
game

 

    1
49:52
  No
game
       7
239:237
 6 
7.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
    1
46:63
   2
67:66
   2
67:37
   2
61:23
  No
game
   2
52:49

 

  No
game
       9
293:238
2
8.
BC Arsenal 
Tula, Russia
    1
36:54
    1
47:56
    1
33:40
    1
36:37
    1
28:74
  No
game
  No
game

 

       5
180:261
 8