ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    20011./12.
 U15
           FINAL SCORE    D 2                 (1997)
 
   

    PLACE 1   

BC Meshcheryakova (Minsk, Belarus)
   
 

    PLACE 2   

BC Barsy (Atirau, Kazakhstan)
 
 

    PLACE 3   

BJSC DSN (Riga, Latvia)
 
 

    PLACE 4   

WKK Wroclaw (Wroclaw,  Poland)
 
 

 

 

 

 


 

Final 4      Minsk

 

 

 

U 15

  D2

 

N

TEAMS
    1 
    2  
    3   
    4 
       P
PL
1.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland

 

    1
45:68
    1
42:82
    1
58:70
       3
145:220
 4 
2.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
    2
68:45

 

    1
68:80
    1
55:66
       4
191:191
3
3.
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus 
    2
82:42
    2
80:68

 

    2
80:57
       6
242:167
1
4.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
    2
70:58
    2
66:55
    1
57:80

 

       5
193:193
2

After 3rd STAGE
 
 
 
 
U15
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
SDJSOR Nr.2 / Khimik 
Odesa, Ukraine
15 14  1   29 

820:584
  plus 236

 1
 
 
 
 
 
 
   
BJSC DSN 
Riga, Latvia
15 13  2   28  952:603
  plus 349
 2
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus 
15 12  3   27  867:621
  plus 246
 3
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
15
12
 3 
 27 
846:655
  plus 191
 4
             
BS Saldus 
Saldus, Latvia 
15
10
 5 
 25 
876:713
  plus 163
 5
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
15
10
 5 
 25 
699:552
  plus 147
 6
BC Kaspiy 
Kazakhstan
15
 8
 7 
 23 
711:594
  plus 117
 7
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
15
 8 
 7
 23
808:715
  plus 93
 8 
BC Kiev Slam 
Kiev, Ukraine 
15
 8 
 7
 23
655:733
 minus 78
 9 
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
15
 7 
 8
 22
711:702
 plus 9
10
BS Pardaugava 
Riga, Latvia
15
 7 
 8
 22
713:694
 plus 19
11
BS Ridzene 
Riga, Latvia
15
 7 
 8
 22
731:771
 minus 40
12
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine 
15
 5 
10
 20
548:507
minus 226
13
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
15
 2 
13
 17
644:944
minus 300
14
BC Tallinn 
Tallinn, Estonia
15
 0 
15
 15
592:1002
minus 410
15
*BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
10
 1 
 9
 11

332:777
minus 445

16

*Did not take a part in 3rd stage.


   Stage 3              Tallinn         U 15         D 2  
N
TEAMS
    1
    2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
      1
35:46
  No
game
  No
game
    1
32:50
    1
50:60
    1
48:64
    1
47:78
     5
212:298
 7 
2.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
    2
46:35
    No
game
  No
game
    1
44:46
    1
37:68
    1
44:66
    1
32:59
     6
203:274
 6 
3.
BS Saldus 
Saldus, Latvia 
  No
game
  No
game
 
    2
61:50
    2
48:43
    2
43:38
    1
52:62
    2
42:39
     9
246:232
2
4.
BC Tallinn 
Tallinn, Estonia
  No
game
  No
game
    1
50:61
      1
30:62
    1
41:74
    1
29:80
    1
31:60
     5
181:337
 8 
5
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
    2
50:32
    2
46:44
    1
43:48
    2
62:30
 
    2
47:33
  No
game
  No
game
     9
248:187
3
6.
BS Pardaugava
Riga, Latvia
    2
60:50
    2
68:37
    1
38:43
    2
74:41
    1
33:47
 
  No
game
  No
game
     8
273:218
 5 
7.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
    2
64:48
    2
66:44
    2
62:52
    2
80:29
  No
game
  No
game
      2
38:37
    10
310:210
 1
8.
BC Kaspiy 
Kazakhstan
    2
78:47
    2
59:32
    1
39:42
    2
60:31
  No
game
  No
game
    1
37:38
       8
273:190
 4 


   Stage 3               Riga       U 15         D 2  
N
TEAMS
   1
   2
   3
    4
    5
   6
   7
   8
    P
PL
1.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
      0
  0:20
  No
game
  No
game
     0
   0:20
    0
  0:20
    0
  0:20
    0
  0:20
    0
 0:100
 8 
2.
SDJSOR Nr.2 / Khimik 
Odesa, Ukraine
    2
 20:0
    No
game
  No
game
     2
 68:40
    2
58:41
    2
65:56
    2
54:46
    10
265:183
2
3.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
  No
game
  No
game
 
     1
 25:51
     2
 50:38
    2
59:49
    1
45:68
    2
50:43
     8
229:249
 4 
4.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
  No
game
  No
game
    2
51:25
       2
103:28
    2
78:47
    2
42:40
    2
59:42
    10
333:182
1
5
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine 
    2
 20:0
    1
40:68
    1
38:50
     1
28:103
 
    2
52:44
  No
game
  No
game
     7
178:267
 5 
6.
BC Kiev Slam 
Kiev, Ukraine 
    2
 20:0
    1
41:58
    1
49:59
     1
 47:78
     1
 46:52
 
  No
game
  No
game
     6
203:247
 7 
7.
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus 
    2
 20:0
    1
56:69
    2
68:45
     1
 40:42
  No
game
  No
game
 
    2
59:34
     8
243:190
 3
8.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
    2
 20:0
    1
46:54
    1
43:50
     1
 42:59
  No
game
  No
game
    1
34:59
       6
185:222
 6 


After 2nd STAGE
 
 
 
 
U15
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus 
10  9   1   19 

624:431
  plus 193

 1
 
 
 
 
 
 
   
SDJSOR Nr.2 / Khimik 
Odesa, Ukraine
10  9   1   19  555:401
  plus 154
 2
BJSC DSN 
Riga, Latvia
10  8   2   18  619:421
  plus 198
 3
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
10
 7
 3 
 17 
605:441
  plus 164
 4
             
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
10
 7
 3 
 17 
536:445
  plus 90
 5
BS Saldus 
Saldus, Latvia 
10
 6
 4 
 16 
630:481
  plus 149
 6
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
10
 6
 4 
 16 
451:365
  plus 86
 7
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
10
 6 
 4
 16
526:480
  plus 46
 8 
BC Kaspiy 
Kazakhstan
10
 5 
 5
 15
438:404
  plus 34
 9 
BS Pardaugava 
Riga, Latvia
10
 4 
 6
 14
440:476
 minus 36
10
BS Ridzene 
Riga, Latvia
10
 4 
 6
 14
502:522
 minus 20
11
BC Kiev Slam 
Kiev, Ukraine 
10
 3 
 7
 13
452:486
 minus 34
12
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine 
10
 3 
 7
 13
370:507
minus 137
13
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
10
 2 
 8
 12
432:646
minus 214
14
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
10
 1 
 9
 11
332:677
minus 345
15
BC Tallinn 
Tallinn, Estonia
10
 0 
10
 10

348:665
minus 317

16

   Stage 2         Göteborg       U 15         D 2  
N
TEAMS
    1
     2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
 
  No
game
    1
39:61
  No
game
    1
45:70
    1
40:60
    1
30:58
    1
35:67
     5
189:316
 8 
2.
SDJSOR Nr.2 / Khimik 
Odesa, Ukraine
  No
game
    No
game
    2
55:51
    2
41:33
    2
52:39
    1
44:55
    2
57:32
     9
249:210
1
3.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
    2
61:39
  No
game
 
  No
game
    2
43:40
    1
51:68
    1
43:70
    1
34:41
     7
232:258
7
4.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
  No
game
    1
51:55
  No
game
      2
48:42
    1
44:52
    2
46:44
    2
41:40
     8
230:233
3
5
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
    2
70:45
    1
33:41
    1
40:43
    1
42:48
 
  No
game
    2
51:45
  No
game
     7
236:222
 5 
6.
BS Pardaugava
Riga, Latvia
    2
60:40
    1
39:52
    2
68:51
    2
52:44
  No
game
 
  No
game
    2
42:32
     9
261:219
2
7.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
    2
58:30
    2
55:47
    2
70:43
    1
44:46
    1
45:51
  No
game
 
  No
game
     8
272:217
 4 
8.
BC Kaspiy 
Kazakhstan
    2
67:35
    1
32:57
    2
41:34
    1
40:41
  No
game
    1
32:42
  No
game
 
     7
212:209
 6 


   Stage 2         Liepaja       U 15         D 2  
N
TEAMS
    1
     2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
 
  No
game
    1
37:79
  No
game
    1
47:59
    1
45:73
    1
47:83
    1
53:65
     5
229:359
7
2.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
  No
game
    No
game
    2
57:40
    2
59:38
    2
65:37
    1
54:60
    2
52:46
     9
287:221
3
3.
BS Saldus 
Saldus, Latvia 
    2
79:37
  No
game
 
  No
game
    2
83:40
    2
72:44
    2
73:72
    1
51:53
     9
358:246
2
4.
BC Tallinn 
Tallinn, Estonia
  No
game
    1
40:57
  No
game
      1
36:56
    1
35:75
    1
29:90
    1
38:62
     5
178:340
8
5
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine 
    2
59:47
    1
38:59
    1
40:83
    2
56:36
 
  No
game
    1
35:64
  No
game
     7
228:289
6
6.
BC Kiev Slam 
Kiev, Ukraine 
    2
73:45
    1
37:65
    1
44:72
    2
75:35
  No
game
 
  No
game
    1
46:51
     7
275:268
5
7.
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus 
    2
83:47
    2
60:54
    1
72:73
    2
90:29
    2
64:35
  No
game
 
  No
game
     9
369:238
1
8.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
    2
65:53
    1
46:52
    2
53:51
    2
62:38
  No
game
    2
51:46
  No
game
 
     9
277:240
 4 


After 1st STAGE
 
 
 
 
U15
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
   5   0   10 

389:188
  plus 201

 1
 
 
 
 
 
 
   
SDJSOR Nr.2 / Khimik 
Odesa, Ukraine
 5   5   0   10  306:191
  plus 115
 2
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus 
 5   5   0   10  255:193
  plus 62
 3
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
 5 
 4
 1 
  9 
215:143
  plus 72
 4
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
 
 4
 1 
  9 
264:228
  plus 36
 5
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
 
 3
 2 
  8 
318:220
  plus 98
 6
BC Kaspiy 
Kazakhstan
 5 
 3
 2 
  8 
226:195
  plus 31
 7
BS Saldus 
Saldus, Latvia 
 5 
 2 
 3
  7
272:235
  plus 37
 8 
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
 5 
 2 
 3
  7
249:240
  plus 9
 9 
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 5 
 2 
 3
  7
270:264
  plus 6
10
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
 5 
 2 
 3
  7
203:287
  minus 84
11
BC Kiev Slam 
Kiev, Ukraine 
 5 
 1 
 4
  6
177:233
 minus 56
12
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine 
 5 
 1 
 4
  6
142:218
 minus 76
13
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
 5 
 1 
 4
  6
143:361
 minus 218
14
BS Pardaugava 
Riga, Latvia
 5 
 0 
 5
  5
179:257
 minus 78
15
BC Tallinn 
Tallinn, Estonia
 5 
 0 
 5
  5

170:325
 minus 155

16

   Stage 1          Saldus       U 15         D 2  
N
TEAMS
    1
    2
   3
   4
   5
   6
   7
    8
       P
PL
1.
BS Liepaja Liepaja, Latvia 
 
  No
game
  No
game
    2
50:40
    2
54:23
    1
30:69
    1
38:68
    1
31:87
       7
203:287
6
2.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
  No
game
      2
56:49
  No
game
    2
89:21
    1
47:49
    2
77:44
    1
49:57
       8
318:220
3
3.
BS Saldus 
Saldus, Latvia 
  No
game
    1
49:56
 
  No
game
    2
72:16
    1
46:63
    2
60:48
    1
45:52
       7
272:235
 4 
4.
BC Tallinn 
Tallinn, Estonia
    1
40:50
  No
game
  No
game
      1
47:52
     1
24:63
 
    1
27:66
    1
32:94
       5
170:325
8
5
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
    1
16:72
    1
23:54
    1
21:89
    2
52:47
 
  No
game
  No
game
    1
31:99
       6
143:361
7
6.
SDJSOR Nr.2 / Khimik 
Odesa, Ukraine
    2
63:46
    2
69:30
    2
49:47
    2
63:24
  No
game
      2
62:44
  No
game
      10
306:191
2
7.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
    1
48:60
    2
68:38
    1
44:77
    2
66:27
  No
game
    1
44:62
 
  No
game
       7
270:264
 5
8.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
    2
52:45
    2
87:31
    2
57:49
    2
94:32
    2
99:31
  No
game
  No
game
 
      10
389:188
1


   Stage 1            Minsk       U 15         D 2  
N
TEAMS
    1
    2
   3
   4
   5
   6
   7
    8
     P
PL
1.
BC Vedmedi Kiev 
Kiev, Ukraine 
 
  No
game
  No
game
    1
31:54
    1
13:41
   2
42:26
    1
24:44
    1
32:53
     6
142:218
2.
BC Kiev Slam 
Kiev, Ukraine 
  No
game
      1
36:57
  No
game
    1
19:46
   2
54:27
    1
47:65
    1
21:38
     6
177:233
3.
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus 
  No
game
    2
57:36
 
  No
game
    2
39:32
   2
52:37
   2
56:39
   2
51:49
    10
255:193
1
4.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
    2
54:31
  No
game
  No
game
      1
35:44
    2
62:47
    1
59:69
     1
39:49
     7
249:240
5
5
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
    2     41:13
    2
46:19
    1
32:39
    2
44:35
 
  No
game
  No
game
    2
52:37
     9
215:143
2
6.
BS Pardaugava
Riga, Latvia
    1
26:42
    1
27:54
    1
37:52
    1
47:62
  No
game
      1
42:47
  No
game
     5
179:257
8
7.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
    2
44:24
    2
65:47
    1
39:56
   2
69:59
  No
game
   2
47:42
 
  No
game
     9
264:228
 3
8.
BC Kaspiy 
Kazakhstan
    2
53:32
    2
38:21
    1
49:51
    2
49:39
    1
37:52
  No
game
  No
game
 
     8
226:195
 4