ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2011./12.
 U15
           FINAL SCORE                     (1997)
 
   

    PLACE 1   

S. Marciulionis BA    (Vilnius, Lithuania)        

   
 

    PLACE 2   

BS CSKA (Moscow Russia)             

 
 

    PLACE 3   

 BC Donetsk (Donetsk, Ukraine)             

 
 

    PLACE 4   

 BS Vilnius (Vilnius, Lithuania)   

 
 

    PLACE 5   

 BS Toljati   (Toljati, Russia)          

 
 

    PLACE 6   

 A. Sabonis BS  (Kaunas, Lithuania)              

 
 

    PLACE 7   

 100 x 100 Basket Avinyo (Spain)

 
 

    PLACE 8   

 Pomerania '97 (Gdansk, Poland)

 
 

    PLACE 9   

 SDJSOR nr.2/Khimik (Odesa, Ukraine       

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL                 U 15                            03/06 May                         CZLUCHOW

BS Vilnius  50

 
Game 12
05.05.2012, 12.00
   BS CSKA                       74
     
BS CSKA    68  
            Game 18
                06.05.2012, 13.30
   S. Marciulionis BA  
S. Marciulionis BA 71   1st place
     
Game 13
05.05.2012, 13.30
   S. Marciulionis BA    88  
 
BC Donetsk             61  


BS Vilnius      50

   
                       Game 17
                 06.05.2012, 12.00
   BC Donetsk  
  3rd place
BC Donetsk    72  
100x100 Basket  43
   
  Game 11
05.05.2012, 10.30
   BS Toljati                 84  

       
BS Toljati               65  
SDJSOR Nr.2     63
      BS Toljati 
Game 10
05.05.2012, 9.00
  Pomerania '97     62     5th place
       
Pomerania '97  70    Game 14
05.05.2012, 15.00
   A. Sabonis BS       71
 
  A. Sabonis BS     92  
100x100 Basket   60
 
  100x100 Basket
                                        7th place
Pomerania '97   58
 SDJSOR Nr.2 / Khimik  
9th place

 

 


After 3rd STAGE
 
 
 
 
U15
D1
Teams
   G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 15  12  3   27 

916:724
 plus 192

 1
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 15  12  3   27  756:610
 plus 146
 2
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 15  12  3   27  961:716
 plus 245
 3
BS CSKA 
Moscow, Russia
 15  11  4 
 26 
779:654
 plus 125
 4
BS Toljati 
Toljati, Russia
 15 
10
 5 
 25 
793:779
 plus 14
 5

A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
                 

 15 
 9
 6 
 24 
889:740
 plus 149
 6
             
R.P. United 
Rakvere/Pärnu, Estonia
 15 
 9
 6 
 24 
890:772
 plus 118
 7
BS Klaipeda
Klaipeda, Lithuania
 15 
 9
 6 
 24 
860:807
  plus 53
 8

SK Audentas 
Tallinn, Estonia

 15 
 9 
 6
 24
824:828
  minus 4
 9 
SC SDJSOR 
Samara, Russia     
 15 
 6 
 9
 21
732:863
minus 131
10
BS Orbita 
Dzerzhinsk, Moscow reg., Russia
 15 
 5 
10
 20
697:781
 minus 84
11
Pomerania '97 
Gdansk, Poland
 15 
 4 
11
 19
634:760
minus 126
12
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 15 
 3 
12
 18
628:815
minus 187
13
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
 15 
 2 
13
 17
694:933
minus 239
14
*GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
 10
 4 
 6
 14
503:596
 minus 93
15
**BS Admiralteiskaja 
St.Petersburg, Russia
 10 
 3 
 7
 13
419:597
minus 178
16

*Did not take a part in 2nd stage.
**Did not take a part in 3rd stage.


   Stage 3      Tallinn          U 15         D 1  
N
TEAMS
    1
   2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
      1
31:54
  No
game
  No
game
    1
30:57
    2
61:53
    2
56:31
    1
39:62
       7
217:257
 6 
2.
R.P. United 
Rakvere/Pärnu, Estonia       
    2
54:31
    No
game
  No
game
    2
57:54
    2
76:51
    2
68:44
    1
52:57
       9
307:237
2
3.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
  No
game
  No
game
      2
74:59
    2
64:54
    2
75:41
    2
54:32
    1
42:46
       9
309:232
1
4.
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
  No
game
  No
game
    1
59:74
      2
48:45
    2
64:45
    2
77:68
    2
62:59
       9
310:291
 4 
5
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
    2
57:30
    1
54:57
    1
54:64
    1
45:48
      2
55:33
  No
game
  No
game
       7
265:232
 5 
6.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
    1
53:61
    1
51:76
    1
41:75
    1
45:64
    1
33:55
 
  No
game
  No
game
       5
223:331
 8 
7.
SC SDJSOR 
Samara, Russia                     
    1
31:56
    1
44:68
    1
32:54
    1
68:77
  No
game
  No
game
      1
58:69
       5
233:324
7
8.
BS Toljati 
Toljati, Russia
    2
62:39
    2
57:52
    2
46:42
    1
59:62
  No
game
  No
game
    2
69:58
         9
293:253
3


   Stage 3      Gdansk          U 15         D 1  
N
TEAMS
    1
   2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
Pomerania '97 
Gdansk, Poland
      1
45:70
  No
game
  No
game
    1
29:45
    1
47:54
    2
 20:0
    2
55:32
       7
196:201
 6 
2.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
    2
70:45
    No
game
  No
game
    1
49:60
    2
70:54
    2
 20:0
    1
63:64
       8
272:223
2
3.
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
  No
game
  No
game
      2
87:55
    2
63:40
    2
58:49
    2
 20:0
    1
54:63
       9
282:207
1
4.
BS Klaipeda
Klaipeda, Lithuania
  No
game
  No
game
    1
55:87
      1
54:58
    1
46:47
    2
 20:0
    2
73:66
       7
248:258
7
5
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
    2
45:29
    2
60:49
    1
40:63
    2
58:54
      1
39:41
  No
game
  No
game
       8
242:236
3
6.
BS CSKA 
Moscow, Russia
    2
54:47
    1
54:70
    1
49:58
    2
47:46
    2
41:39
 
  No
game
  No
game
       8
245:260
 5 
7.
BS Admiralteiskaja 
St.Petersburg, Russia
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
  No
game
  No
game
      0
 0:20
       0
  0:100
 8 
8.
BS Orbita 
Dzerzhinsk, Moscow reg., Russia  
    1
32:55
    2
64:63
    2
63:54
    1
66:73
  No
game
  No
game
    2
 20:0
         8
245:245
 4 


After 2nd STAGE
 
 
 
 
U15
D1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 10   9   1   19 

689:493
  plus 196

 1
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 10   9   1   19  514:374
  plus 140
 2
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 10   8   2   18  607:492
  plus 115
 3
BS CSKA 
Moscow, Russia
 10   8   2 
 18 
534:394
  plus 140
 4
BS Klaipeda
Klaipeda, Lithuania
 10 
 7
 3 
 17 
612:549
  plus 63
 5
 
 
 
 
 
 
   
BS Toljati 
Toljati, Russia
 10 
 6
 4 
 16 
500:526
  minus 26
 6
SC SDJSOR 
Samara, Russia                      
 10 
 6
 4 
 16 
499:539
  minus 40
 7
R.P. United 
Rakvere/Pärnu, Estonia
 10 
 5
 5 
 15 
583:535
  plus 48
 8

A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania

 10 
 5 
 5
 15
607:533
  plus 74
 9 

SK Audentas 
Tallinn, Estonia

 10 
 5 
 5
 15
514:537
  minus 23
10
BS Admiralteiskaja 
St.Petersburg, Russia
 10 
 3 
 7
 13
419:497
  minus 78
11
BS Orbita 
Dzerzhinsk, Moscow reg., Russia
 10 
 2 
 8
 12
452:536
 minus 84
12
Pomerania '97 
Gdansk, Poland
 10 
 2 
 8
 12
438:559
 minus 121
13
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
 10 
 2 
 8
 12
471:602
 minus 131
14
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 10
 1 
 9
 11
411:558
 minus 147
15
*GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
  5 
 2 
 3
  7
238:364
 minus 126
16

*Did not take a part in 2nd stage.


   Stage 2       Vilnius         U 15         D 1  
N
TEAMS 
    1
     2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
       P
PL
1.
Pomerania '97 
Gdansk, Poland
 
  No
game
    1
27:87
  No
game
    2
52:44
    1
28:43
    1
52:64
    1
43:51
       6
202:289
 7 
2.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
  No
game
    No
game
    2
69:57
    2
71:32
    2
79:54
    2
67:61
    1
52:58
       9
338:262
1
3.
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
    2
87:27
  No
game
 
  No
game
    2
75:39
    1
55:70
    1
65:67
    2
58:56
       8
340:259
3
4.
BS Klaipeda
Klaipeda, Lithuania
  No
game
    1
57:69
  No
game
      2
60:46
    2
63:59
    2
62:51
    2
74:46
       9
316:271
2
5
BC ToPo 
Helsinki, Finland
    1
44:52
    1
32:71
    1
39:75
    1
46:60
 
  No
game
    1
34:58
  No
game
       5
195:316
 8 
6.
R.P. United 
Rakvere/Pärnu, Estonia           
    2
43:28
    1
54:79
    2
70:55
    1
59:63
  No
game
 
  No
game
    2
66:43
       8
292:268
 5 
7.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
    2
64:52
    1
61:67
    2
67:65
    1
51:62
    2
58:34
  No
game
 
  No
game
       8
301:280
 4 
8.
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
    2
51:43
    2
58:52
    1
56:58
    1
46:74
  No
game
    1
43:66
  No
game
 
       7
254:293
 6 


   Stage 2       Donetsk         U 15         D 1  
N
TEAMS 
    1
     2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
      P
PL
1.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 
  No
game
    2
47:31
  No
game
    2
 20:0
    2
50:28
    2
63:42
    2
78:49
      10
258:150
1
2.
BS CSKA 
Moscow, Russia
  No
game
    No
game
    2
61:50
    2
 20:0
    2
71:34
    2
65:39
    2
48:40
      10
265:163
2
3.
BS Admiralteiskaja 
St.Petersburg, Russia
    1
31:47
  No
game
 
  No
game
    2
 20:0
    2
64:35
    1
39:45
    1
47:54
       7
201:181
5
4.
BS Orbita 
Dzerzhinsk, Moscow reg., Russia
  No
game
    1
50:61
  No
game
      2
 20:0
    1
64:65
    1
56:61
    1
50:57
       6
240:244
6
5
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
    0
  0:20
    0
  0:20
    0
  0:20
    0
  0:20
 
  No
game
    0
  0:20
  No
game
       0
  0:100
8
6.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
    1
28:50
    1
34:71
    1
35:64
    2
65:64
  No
game
 
  No
game
    1
56:63
       6
218:312
7
7.
SC SDJSOR 
Samara, Russia                            
    1
42:63
    1
39:65
    2
45:39
    2
61:56
    2
 20:0
  No
game
 
  No
game
       8
207:223
3
8.
BS Toljati 
Toljati, Russia
    1
49:78
    1
40:48
    2
54:47
    2
57:50
  No
game
    2
63:56
  No
game
         8
263:279
 4 


After 1st STAGE
 
 
 
 
U15
D1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
   5   0   10 

351:231
  plus 120

 1
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 5   5   0   10  306:212
  plus 94
 2
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 5   4   1    9  256:224
  plus 32
 3
BS CSKA 
Moscow, Russia
 5   3   2 
  8 
269:231
  plus 38
 4
BS Klaipeda
Klaipeda, Lithuania
 5 
 3
 2 
  8 
296:278
  plus 18
 5
 
 
 
 
 
 
   

SK Audentas 
Tallinn, Estonia

 
 3
 2 
  8 
260:244
  plus 16
 6
BS Toljati 
Toljati, Russia
 
 3
 2 
  8 
237:247
  minus 10
 7
SC SDJSOR 
Samara, Russia                      
 5 
 3
 2 
  8 
292:316
  minus 24
 8
R.P. United 
Rakvere/Pärnu, Estonia
 5 
 2 
 3
  7
291:267
 plus 24
 9 

A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania

 5 
 2 
 3
  7
267:274
  minus 7
10
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
 5 
 2 
 3
  7
238:264
  minus 26
11
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 5 
 1 
 4
  6
216:242
 minus 26
12
Pomerania '97 
Gdansk, Poland
 5 
 1 
 4
  6
236:270
 minus 34
13
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
 5 
 1 
 4
  6
253:290
 minus 37
14
BS Orbita 
Dzerzhinsk, Moscow reg., Russia
 5 
 1 
 4
  6
212:292
minus 80
15
BS Admiralteiskaja 
St.Petersburg, Russia
 5 
 1 
 4
  6
218:316
minus 98
16

   Stage 1     Warszawa       U 15         D 1  
N
TEAMS
    1
    2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
       P
PL
1.
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
 
  No
game
  No
game
    2
52:42
    2
57:44
    1
49:74
    1
44:46
    1
36:58
       7
238:264
 
2.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
  No
game
      1
57:65
  No
game
    2
48:42
    1
48:73
    1
46:54
    1
54:56
       6
253:290
7
3.
SC SDJSOR 
Samara, Russia                            
  No
game
    2
65:57
 
  No
game
    2
53:46
    1
39:68
    2
72:70
    1
63:75
       8
292:316
4
4.
BS Toljati 
Toljati, Russia
    1
42:52
  No
game
  No
game
      2
51:38
    1
39:70
    2
46:41
    2
59:46
       8
237:247
3
5
Pomerania '97 
Gdansk, Poland
    1
44:57
    1
42:48
    1
46:53
    1
38:51
 
  No
game
  No
game
    2
66:61
       6
236:270
8
6.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
    2
74:49
    2
73:48
    2
68:39
    2
70:39
  No
game
      2
66:56
  No
game
      10
351:231
1
7.
. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
    2
46:44
    2
54:46
    1
70:72
    1
41:46
  No
game
    1
56:66
 
  No
game
       7
267:274
 
8.
BS Klaipeda
Klaipeda, Lithuania
    2
58:36
    2
56:54
    2
75:63
    1
46:59
    1
61:66
  No
game
  No
game
 
       8
296:278
 2


   Stage 1     Rakvere       U 15         D 1  
N
TEAMS
    1
    2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
       P
PL
1.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 
  No
game
  No
game
   2
55:50
    1
44:46
    1
34:55
    1
44:51
    1
39:40
       6
216:242
6
2.
R.P. United 
Rakvere/Pärnu, Estonia
  No
game
      1
52:62
  No
game
    1
46:60
    1
58:59
    2
69:36
   2
66:50
       7
291:267
 5 
3.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
  No
game
    2
62:52
 
  No
game
   2
54:41
    2
47:45
    2
70:42
   2
73:32
      10
306:212
1
4.
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
    1
50:55
  No
game
  No
game
      1
39:46
   2
58:39
    2
62:55
    2
51:49
       8
260:244
3
5
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
    2
46:44
    2
60:46
    1
41:54
    2
46:39
 
  No
game
  No
game
    2
63:41
       9
256:224
2
6.
BS CSKA 
Moscow, Russia
    2
55:34
    2
59:58
    1
45:47
    1
39:58
  No
game
      2
71:34
  No
game
       8
269:231
 4 
7.
BS Admiralteiskaja 
St.Petersburg, Russia
    2
51:44
    1
36:69
    1
42:70
    1
55:62
  No
game
    1
34:71
 
  No
game
       6
218:316
 8 
8.
BS Orbita 
Dzerzhinsk, Moscow reg., Russia
    2
40:39
    1
50:66
    1
32:73
    1
49:51
    1
41:63
  No
game
  No
game
 
       6
212:292
7