ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    20010./11.
 U17
           FINAL SCORE    D 2                 (1994)
 
   

    PLACE 1   

 S. Marciulionis BA 2 (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

 BC Scorpions  (Kiev, Ukraine)

 
 

    PLACE 3   

 BS Riga/1188 (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 4   

 European Elite Allstars (Eutin, Germany)

 
 

 

 

 

 


   Final 4       U 17    D 2  
N
TEAMS
    1    
    2  
    3   
    4
       P
PL
1.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia 
 
    1
71:83
    1
93:101
    2
89:78
       4
253:262
3
2.
S. Marciulionis BA 2 
Vilnius, Lithuania
     2
 83:71
 
 
    2
 83:72
    2
98:70
       6
264:213
 1
3.
BC Scorpions  
Kiev, Ukraine
     2
101:93
    1
 72:83
 
    2
94:87
       5
267:263
2
4.
European Elite Allstars            
Eutin, Germany
     1
 78:89
    1
70:98
    1
 87:94
 
       3
235:281
4


After 3rd STAGE

 
 
 
 
U17
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
    P.S.
Pl.
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
15
12
 3 
 27 

 843:670
  plus 173

 1
 
 
 
 
 
 
 
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
15 12  3   27 

 821:678
  plus 143

 2 

S. Marciulionis BA 2 
Vilnius, Lithuania
15
11
 4 
 26 

 839:698
   plus 141

 3 

BC Scorpions 
Kiev, Ukraine
15
11
 4 
 26 

1041:761
   plus280

 4
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia
15
11
 4 
 26 

 676:557
   plus 119

 5
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
15
10
 5 
 25 

 788:669
   plus 119

 6
BC Kaunas
Kaunas, Lithuania
15
10
 5 
 25 

 838:779
   plus 59

 7
BS Ridzene
Riga, Latvia
15
 7
 8 
 22 

 797:784
   plus 13

 8
BS Ogre 
Ogre, Latvia
15
 7 
 8
 22

 700:746
   minus 46

 9
BS Pardaugava
Riga, Latvia
15
 6 
 9
 21

 750:730
   plus 20

10
BC SP Central St.Petersburg, Russia
15
 6 
 9
 21

 775:752
   plus 23

11
European Elite Allstars*   
Eutin, Germany
15
 6 
 9
 18

 433:561
minus 128

12
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
15
 3 
12
 18

 507:744
minus 237

13
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
15
 2 
13
 17 

 609:794
minus 185

14
SC Sportkunda**
Kunda, Estonia
15
 4 
11
 14 

 460:651
minus 191

15

BC Trudoviye Reservi*** Moscow, Russia

15
 0 
10
  5 

253:503
minus 250

16

* Did not take a part in 2nd stage
**Did not take a part in 3rd stage
***Did not take a part in 2nd and 3rd stage


   Stage 3              Riga       U 17         D 2  
N
TEAMS
  1
   2
    3
   4
   5
   6
    7
   8
     P
PL
1.
S. Marciulionis BA 2 
Vilnius, Lithuania
      1
45:52
  No
game
  No
game
    2
 20:0
    2
61:54
    1
61:62
    2
65:42
       8
259:210
 4
2.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
    2
52:45
 
  No
game
  No
game
    2
 20:0
    1
37:50
    2
73:51
    2
73:59
       9
255:205
 2
3.
BS Pardaugava 
Riga, Latvia
  No
game
  No
game
 
    2
47:38
    2
 20:0
    1
34:43
    2
55:49
    2
54:42
       9
210:172
 3
4.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
  No
game
  No
game
    1
38:47
 
    2
 20:0
    1
34:47
    2
48:44
    2
65:61
       8
205:199
5
5
BC Trudoviye Reservi Moscow, Russia
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
 
    0
 0:20
  No
game
  No
game
       0
  0:100
 8
6.
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia
    1
54:61
    2
50:37
    2
43:34
    2
47:34
    2
 20:0
 
  No
game
  No
game
       9
214:166
1
7.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
    2
62:61
    1
51:73
    1
49:55
    1
44:48
  No
game
  No
game
 
    2
50:43
       7
256:280
6
8.
BC SP Central St.Petersburg, Russia    
    1
42:65
    1
59:73
    1
44:54
    1
61:65
  No
game
  No
game
    1
43:50
         5
247:307
8


   Stage 3          Szczecin       U 17         D 2  
N
TEAMS
  1
   2
    3
   4
   5
   6
    7
   8
     P
PL
1.
BS Ridzene Riga, Latvia
     2
68:53
  No
game
  No
game
   2
75:56
   2
 20:0
   1
55:58
   1
55:89
       8
273:256
 4
2.
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
   1
53:68
 
  No
game
  No
game
   1
51:63
   2
 20:0
   1
68:80
   1
29:86
       6
221:297
 6
3.
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
  No
game
  No
game
 
   1
35:63
   1
42:73
   2
 20:0
   1
29:62
   1
37:98
       6
163:296
 7
4.
European Elite Allstars 
Eutin, Germany
  No
game
  No
game
   2
63:35
 
   2
64:52
   2
 20:0
   1
51:68
   2
75:60
       9
223:215
2
5
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
   1
56:75
   2
63:51
   2
73:42
   1
52:64
 
   2
 20:0
  No
game
  No
game
       8
264:233
 5
6.
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
   0
 0:20
   0
 0:20
   0
 0:20
   0
 0:20
   0
 0:20
 
  No
game
  No
game
       0
  0:100
8
7.
BC Kaunas 
Kaunas, Lithuania
   2
58:55
   2
80:68
   2
62:29
   2
68:51
  No
game
  No
game
 
   1
47:89
       9
315:292
3
8.
BC Scorpions 
Kiev, Ukraine
   2
89:55
   2
86:29
   2
98:37
   1
60:75
  No
game
  No
game
   2
89:47
         9
422:243
1


After 2nd STAGE

 
 
 
 
U17
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
    P.S.
Pl.
BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
10
 9 
 1 
 19 

579:437
 plus 142

 1
 
 
 
 
 
 
 
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
10  8   2   18 

532:389
 plus 143

 2 

BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
10
 8
 2 
 18 

566:473
  plus 93

 3 

S. Marciulionis BA 2 
Vilnius, Lithuania
10 
 8
 2 
 18 

580:488
  plus 92

 4
BC Scorpions 
Kiev, Ukraine
10 
 7
 3 
 17 

619:518
 plus 101

 5
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia
10
 7
 3 
 17 

462:391
  plus 71

 6
BC SP Central St.Petersburg, Russia
10 
 6
 4 
 16 

528:445
  plus 83

 7
BC Kaunas
Kaunas, Lithuania
10 
 6
 4 
 16 

523:487
  plus 36

 8
BS Ridzene
Riga, Latvia
10 
 4 
 6
 14

524:528
  minus 4

 9
BS Ogre 
Ogre, Latvia
10 
 4 
 6
 14

495:547
 minus 52

10
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
10 
 4 
 6
 14

460:551
 minus 91

11
BS Pardaugava
Riga, Latvia
10 
 2 
 8
 12

540:558
minus 108

12
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
10 
 2 
 8
 12

344:448
minus 304

13
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
10 
 1 
 9 
 11 

388:497
minus 109

14
European Elite Allstars   
Eutin, Germany
10 
 2 
 8 
  9 

210:346
minus 136

15

BC Trudoviye Reservi Moscow, Russia

10 
 0 
10
  5 

253:403
minus 150

16

   Stage 2           Riga       U 17         D 2  
N
TEAMS
  1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
 
  No
game
    2
68:44
  No
game
    2
70:42
    2
55:46
    2
60:39
    2
68:43
     10
321:214
1
2.
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
  No
game
 
  No
game
    1
37:73
    1
46:54
    1
59:77
    2
60:54
    2
50:43
       7
252:301
 6
3.
BC Kaunas 
Kaunas, Lithuania
    1
44:68
  No
game
 
  No
game
    1
39:49
    1
55:62
    2
67:53
    2
58:46
       7
263:278
5
4.
BC Scorpions 
Kiev, Ukraine
  No
game
    2
73:37
  No
game
 
    2
62:57
    2
66:50
    2
70:47
    1
64:65
       9
335:256
2
5
S. Marciulionis BA 2 
Vilnius, Lithuania
    1
42:70
    2
54:46
    2
49:39
    1
57:62
 
  No
game
    2
62:44
  No
game
       8
264:261
4
6.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
    1
46:55
    2
77:59
    2
62:55
    1
50:66
  No
game
 
  No
game
    2
60:53
       8
295:288
3
7.
BS Pardaugava 
Riga, Latvia
    1
39:60
    1
54:60
    1
53:67
    1
47:70
    1
44:62
  No
game
 
  No
game
       5
237:319
8
8.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
    1
43:68
    1
43:50
    1
46:58
    2
65:64
  No
game
    1
53:60
  No
game
 
       6
250:300
7


   Stage 2           Riga       U 17         D 2  
N
TEAMS
  1
   2
    3
   4
   5
   6
    7
   8
     P
PL
1.
BS Ridzene Riga, Latvia
 
  No
game
     2
 70:38
  No
game
    1
40:54
    1
39:55
     1
 54:68
    1
50:58
       6
253:273
5
2.
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
  No
game
 
   No
 game
    2
 20:0
    1
49:53
    1
30:50
     1
 41:52
    1
35:52
       6
175:207
 6
3.
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
    1
38:70
  No
game
 
  No
game
    1
30:85
    1
29:71
     1
33:105
    1
16:69
       5
146:400
7
4.
European Elite Allstars 
Eutin, Germany
  No
game
    0
 0:20
   No
 game
 
    0
 0:20
    0
 0:20
     0
  0:20
    0
 0:20
       0
  0:100
8
5

A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania

    2
54:40
    2
53:49
     2
 85:30
    2
 20:0
 
  No
game
     1
 51:55
  No
game
       9
263:174
4
6.
SDJSOR nr.12 
Volgograd, Russia
    2
55:39
    2
50:30
     2
 71:29
    2
 20:0
  No
game
 
  No
game
    2
61:52
      10
257:150
2
7.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
    2
68:54
    2
52:41
     2
105:33
    2
 20:0
    2
55:51
  No
game
 
  No
game
      10
300:179
1
8.
BC SP Central 
St.Petersburg, Russia
    2
58:50
    2
52:35
     2
 69:16
    2
 20:0
  No
game
    1
52:61
  No
game
 
       9
251:162
3

 

After 1st STAGE

 
 
 
 
U17
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
    P.S.
Pl.
S. Marciulionis BA 2 
Vilnius, Lithuania
 5
 5 
 0 
 10 

316:227
  plus 89

 1
 
 
 
 
 
 
 
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
 5   5   0   10 

271:185
  plus 86

 2 

BC Kaunas
Kaunas, Lithuania
 5 
 4
 1 
  9 

260:209
  plus 51

 3 

BC Minsk 2006
Minsk, Belarus
 5 
 4
 1 
  9 

258:223
  plus 35

 4
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 

232:210
  plus 22

 5
BC Scorpions 
Kiev, Ukraine
 5 
 3
 2 
  8 

284:262
  plus 22

 6
BS Ridzene
Riga, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 

271:255
  plus 16

 7
BS Ogre 
Ogre, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 

245:247
  minus 2

 8
BC SP Central St.Petersburg, Russia
 5 
 2 
 3
  7

277:283
  minus 6

 9
BS Pardaugava
Riga, Latvia
 5 
 2 
 3
  7

213:239
 minus 26

10
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia
 5 
 2 
 3
  7

205:241
 minus 36

11
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
 5 
 2 
 3
  7

208:250
 minus 42

12
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
 5 
 2 
 3
  7

198:248
 minus 50

13
European Elite Allstars   
Eutin, Germany
 5 
 0 
 5 
  5 

210:246
 minus 36

14
BC Trudoviye Reservi Moscow, Russia
 5 
 0 
 5 
  5 

253:303
 minus 50

15
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
 5 
 0 
 5 
  5 

213:290
 minus 77

16

   Stage 1        Minsk       U 17         D 2  
N
TEAMS
  1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
 
  No
game
  No
game

     1
54:57

    2
48:45
    2 
47:39

    2
46:42

    2
63:40
       9
258:223

2

2.
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
  No
game
 
    1
45:61
  No
game
    2
58:53
    1
34:38
    1
24:43
   2
57:55
       7
208:250
7
3.
BC Kaunas Kaunas, Lithuania
  No
game
    2
61:45
 
  No
game
    2
47:36
   2
50:33
    1
42:48
    2
60:47
       9
260:209
1
4.
BC Scorpions  Kiev, Ukraine
    2
57:54
  No
game
  No
game
 
    2
65:54
   2
68:41
    1
39:48
   1
55:65
       8
284:262
4
5
BC Trudoviye Reservi Moscow, Russia
    1
45:48
    1
52:74
    1
36:47
    1
54:65
 
  No
game
  No
game
   1
66:69
       5
253:303

8

6.
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia

    1
39:47

    2
38:34
    1
33:50
    1
41:68
  No
game
 
    2
54:42
  No
game
       7
205:241
5
7.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
    1
42:46
    2
43:24
    2
57:47
    2
48:39
  No
game
   1
42:54
 
  No
game
       8
232:210
3
8.
BC SP Central St.Petersburg, Russia    
    1
40:63
    1
55:57
    1
47:60
    2
65:55
    2
69:66
  No
game
  No
game
 
       7
277:283
6

   Stage 1          Riga       U 17         D 2  
N
TEAMS
  1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
S. Marciulionis BA 2 
Vilnius, Lithuania
 
  No
game
  No
game

    2
74:50

    2
59:52
    2
56:46

    2
73:32

    2
54:47
      10
316:227

1

2.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia 
  No
game
 
    2
44:27
  No
game
    2 
58:36
    2
59:45
    2
52:34
    2
58:43
     10
271:185
2
3.
BS Pardaugava Riga, Latvia
  No
game
    1
27:44
 
  No
game
    1
39:62
    2
61:45
    1
46:55
    2
40:33
      7
213:239
6
4.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
    1
50:74
  No
game
  No
game
 
    1
49:65
    2
69:39
    2
39:32
    2
38:37
      8
245:247
4
5
BS Ridzene Riga, Latvia
    1
52:59
    1
36:58
    2
62:39
    2
65:49
 
  No
game
  No
game
    2
56:50
      8
271:255
3
6.
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland

    1
46:56

    1
45:59
    1
45:61

    1
39:69

  No
game
 
    1
38:45
  No
game
      5
213:290
8
7.
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
    1
32:73
    1
34:52
    2
55:46
    1
32:39
  No
game
    2
45:38
 
  No
game
      7
198:248
5
8.
European Elite Allstars  
Eutin, Germany
    1
47:54
    1
43:58
    1
33:40
    1
37:38
    1
50:56
  No
game
  No
game
 
      5  
210:246
7