ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2010./11.
 U17
           FINAL SCORE                     (1994)
 
   

    PLACE 1   

S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

BC KHIMKI (Moscow, Russia)                             

 
 

    PLACE 3   

BC LOKOMOTIV/KUBANJ  (Krasnodar reg.,Russia)

 
 

    PLACE 4   

BC HITO (Kohtla Jarve, Estonia)                         

 
 

    PLACE 5   

BS KLAIPEDA (Klaipeda, Lithuania)                     

 
 

    PLACE 6   

BS ZEMGALE (Jelgava, Latvia)                   

 
 

    PLACE 7   

BS VILNIUS  (Vilnius, Lithuania)                         

 
 

    PLACE 8   

BC MINSK 2006 (Minsk, Belarus)         

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 17         May 25 / 28 , 2011            Johvi (Estonia)       

 
BC Khimki             88

 

       

                              

    Game 1
26.05.2011 12.00                   

BC Khimki
        
85

    

     

BC Minsk 2006    66
        

 

   

 

     Game 7
  27.05.2011 13.00  


BC Khimki          65

      

BS Klaipeda        81

 

                                 

 

   Game 2
26.05.2011 14.00                 

BS Klaipeda
    80

 

 

BC Lokomotiv     78
   

       

 

 

 

       Game 14
   28.05.2011 15.00     


S. Marciulionis
BC Hito               67

 

 

    

  Game 3
26.05.2011 18.00               

BS Zemgale     71

 

   place 1   

BS Zemgale      78
                          

 

 

 

     Game 8
 27.05.2011 15.00    


S. Marciulionis  75

 

BS Vilnius          57

     

   

 

  Game 4
26.05.2011 16.00              

S. Marciulionis  83

 

 

S. Marciulionis 80
  

 

 

   

 

 

 

 
 
BC Minsk 2006 70

 

 

 

  Game 5                     
BC Lokomotiv    74 

 

 

  27.05.2011 9.00  
 
BC Lokomotiv  90
 Game 10 
27.05.2011 19.00 
  
 

BC Lokomotiv 76

 

 

BS Zemgale       58
                             

 

 

 

        Game  13
  28.05.2011 13.00     

BC Lokomotiv/Kubanj 

 

BS Klaipeda       59

        

   
BC Hito             73
 Game 9         
BC Hito             72

       place 3

  Game 6 
27.05.2011 11.00           
27.05.2011 17.00

BC Hito 
                  
79
   

 

BS Vilnius         63
   
    

 

 

 

BS Klaipeda     78

 

 

 

Game 12
28.05.2011 11.00 
        

BS Klaipeda

 

 

BS Zemgale    72
   

 

 

 

     place 5

 

 

BC Minsk 2006    50

 

 

 

Game 11
28.05.2011 9.00        
  
BS Vilnius 

 

 

BS Vilnius             81
   

 

 

 

       place 7


After 3rd STAGE
 
 
 
 
U17
D1
Teams
   G
  W
   L
   P
     P.S.
Pl.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
 15   14    1   29   980:697
 plus 283
 1
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 15   14    1   29  1064:675
 plus 389
 2
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia 
 15   12    3   27   827:723
 plus 104
 3
BC Lokomotiv/Kubanj   Krasnodar reg.,Russia
 15 
 12
  3 
 27 
 882:613
 plus 269
 4
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
 15 
 11
  4 
 26 
 936:845
 plus 91
 5
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
 15 
  9
  6 
 24 
 792:739
 plus 53
 6
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 15 
  8
  7 
 23 
 837:885
 minus 48
 7
 
 
 
 
 
 
   
Solna Viking
Stockholm, Sweden
 15 
  7 
  8
 22
 744:686
 plus 58
 8 
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 15 
  6 
  9
 21
 672:787
 minus 115
 9 
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine                     
 15 
  6 
  9
 21
 833:844
 minus 11
10
BS Kedainia/Pikenroll 
Kedainia, Lithuania
 15 
  5 
 10 
 20
 653:792
 minus 139
11
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 15 
  4 
 11
 19
 768:827
 minus 59
12
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
 15 
  4 
 11
 19
 764:849
 minus 85
13
BS VEF 
Riga, Latvia
 15 
  3 
 12
 18
 617:868
 minus 251
14
SK Rapla 
Rapla, Estonia
 15 
  3 
 12
 18
 784:938
 minus 154
15
BS CSKA 
Moscow, Russia
 15 
  2 
 13
 17
 636:973
 minus 337
16

   Stage 3            Riga       U 17         D 1  
N
TEAMS
  1
  2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 
   1
33:82
  No
game
  No
game
   1
50:56
   1
42:77
   1
32:44
   1
29:76
       5
186:335
8
2.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
   2
82:33
 
  No
game
  No
game
   2
62:45
   2
67:54
   1
66:71
   2
59:50
       9
336:253
 2
3.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
  No
game
  No
game
 
   1
53:72
   2
71:23
   1
57:74
   1
30:74
   2
63:49
       7
274:292
5
4.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
  No
game
  No
game
   2
72:53
 
   2
74:44
   2
58:48
   1
45:74
   2
62:40
       9
311:259
 3
5
BS VEF 
Riga, Latvia
   2
56:50
   1
45:62
   1
23:71
   1
44:74
 
   1
34:79
  No
game
  No
game
       6
202:336
7
6.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
   2
77:42
   1
54:67
   2
74:57
   1
48:58
   2
79:34
 
  No
game
  No
game
       8
332:258
4
7.
BC Lokomotiv/Kubanj Krasnodar reg.,Russia
   2
44:32
   2
71:66
   2
74:30
   2
74:45
  No
game
  No
game
 
   2
60:34
      10
323:207
 1
8.
Solna Viking Stockholm, Sweden
   2
76:29
   1
50:59
   1
49:63
   1
40:62
  No
game
  No
game
   1
60:34
 
       6
275:247
6


   Stage 3       Kedainiai       U 17         D 1  
N
TEAMS
  1
  2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania 
     2
71:44
  No
game
  No
game
   2
78:53
   2
74:30
   2
79:40
   2
81:48
      10
383:215
 1
2.
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia             
   1
44:71
 
  No
game
  No
game
   2
66:53
   2
48:33
   2
45:38
   1
57:67
       8
260:262
 3
3.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
  No
game
  No
game
 
   1
55:56
   1
66:67
   2
53:52
   1
46:55
   1
51:91
       6
271:321
 7
4.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
  No
game
  No
game
   2
56:55
 
   2
64:53
   2
49:47
   1
37:46
   1
40:50
       8
246:251
 4
5
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
   1
53:78
   1
53:66
   2
67:66
   1
53:64
 
   1
37:48
  No
game
  No
game
       6
263:322
 8
6.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
   1
30:74
   1
33:48
   1
52:53
   1
47:49
   2
48:37
 
  No
game
  No
game
       6
210:261
 6
7.
BS Kedainia/Pikenroll 
Kedainia, Lithuania
   1
40:79
   1
38:45
   2
55:46
   2
46:37
  No
game
  No
game
 
   2
63:54
       8
242:261
 5
8.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
   1
48:81
   2
67:57
   2
91:51
   2
50:40
  No
game
  No
game
   1
54:63
         8
310:292
 2


After 2nd STAGE
 
 
 
 
U17
D1
Teams
   G
  W
  L
   P
     P.S.
Pl.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
 10   10   0   20  644:444
 plus 200
 1
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 10    9   1   19  681:460
 plus 221
 2
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia 
 10    9   1   19  567:461
 plus 106
 3
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
 10 
  8
 2 
 18 
626:553
 plus 73
 4
BC Lokomotiv/Kubanj   Krasnodar reg.,Russia
 10 
  7
 3 
 17 
559:406
 plus 133
 5
Solna Viking
Stockholm, Sweden
 10 
  6
 4 
 16 
469:439
 plus 30
 6
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 10 
  6
 4 
 16 
563:593
 plus 30
 7
 
 
 
 
 
 
   
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
 10 
  6 
 4
 16
460:481
 minus 21
 8 
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 10 
  3 
 7
 13
558:566
  minus 8
 9 
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
 10 
  3 
 7
 13
501:527
 minus 26
10
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 10 
  3 
 7
 13
426:536
minus 110
11
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine                     
 10 
  2 
 8
 12
522:585
 minus 63
12
SK Rapla 
Rapla, Estonia
 10 
  2 
 8
 12
513:617
minus 104
13
BS VEF 
Riga, Latvia
 10 
  2 
 8
 12
415:532
minus 117
14
BS Kedainia/Pikenroll 
Kedainia, Lithuania
 10 
  2 
 8
 12
411:531
minus 120
15
BS CSKA 
Moscow, Russia
 10 
  2 
 8
 12
450:638
minus 189
16

   Stage 2          Rapla       U 17         D 1  
N
TEAMS
  1
  2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania 
 
  No
game
    2
84:47
  No
game
    2
86:41
    1
58:75
    2
80:43
    2
76:51
       9
384:257
2
2.
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia             
  No
game
 
  No
game
    2
52:31
    2
69:38
    1
36:53
    2
73:62
    2
48:45
       9
278:229
3
3.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
    1
47:84
  No
game
 
  No
game
    2
70:62
    1
50:69
    1
74:75
    2
50:49
       7
291:339
6
4.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
  No
game
    1
31:52
  No
game
 
    2
73:47
    1
32:51
    1
47:68
    2
48:42
       7
231:260
5
5
BS CSKA 
Moscow, Russia
    1
41:86
    1
38:69
    1
62:70
    1
47:73
 
  No
game
    1
49:65
  No
game
       5
237:363
8
6.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
    2
75:58
    2
53:36
    2
69:50
    2
51:32
  No
game
 
  No
game
    2
69:50
      10
317:226
1
7.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
    1
43:80
    1
62:73
    2
75:74
    2
68:47
    2
65:49
  No
game
 
  No
game
       8
313:323
 4
8.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
    1
51:76
    1
45:48
    1
49:50
    1
42:48
  No
game
    1
50:69
  No
game
 
       5
237:291
7


   Stage 2               Riga       U 17         D 1  
N
TEAMS
  1
  2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BC Junostj Moskvi/Dynamo
Moscow, Russia
 
  No
game
    1
45:49
  No
game
    2
68:42
    1
41:49
    1
47:65
    1
37:47
       6
238:252
6
2.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
  No
game
 
  No
game
    1
41:73
    2
59:35
    1
41:44
    1
66:69
    1
45:53
       6
253:274
 7
3.
BS Kedainia/Pikenroll 
Kedainia, Lithuania 
    2
49:45
  No
game
 
  No
game
    2
50:49
    1
37:52
    1
31:51
    1
33:39
       7
200:236
5
4.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
  No
game
    2
73:41
  No
game
 
    2
57:46
    1
43:57
    2
64:63
    2
50:47
       9
287:254
2
5
BS VEF 
Riga, Latvia
    1
42:68
    1
35:59
    1
49:50
    1
46:57
 
  No
game
    1
36:50
  No
game
       5
208:284
8
6.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
    2
49:41
    2
44:41
    2
52:37
    2
57:43
  No
game
 
  No
game
    2
38:33
      10
240:195
1
7.
BC Lokomotiv/Kubanj 
Krasnodar reg.,Russia
    2
65:47
    2
69:66
    2
51:31
    1
63:64
    2
50:36
  No
game
 
  No
game
       9
298:244
 3
8.
Solna Viking 
Stockholm, Sweden
    2
47:37
    2
53:45
    2
39:33
    1
47:50
  No
game
    1
33:38
  No
game
 
       8
219:203
4


After 1st STAGE
 
 
 
 
U17
D1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
 5   5   0   10  327:218
 plus 109
 1
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 5   5   0   10  297:203
 plus 94
 2
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia 
 5   5   0   10  289:232
 plus 57
 3
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
 5 
 4
 1 
  9 
339:299
 plus 40
 4
BC Lokomotiv/Kubanj   Krasnodar reg.,Russia
 5 
 3
 2 
  8 
261:182
 plus 79
 5
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 5 
 3
 2 
  8 
294:270
 plus 24
 6
Solna Viking Stockholm, Sweden
 5 
 3
 2 
  8 
250:236
 plus 14
 7
 
 
 
 
 
 
   
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 5 
 2 
 3
  7
305:292
 plus 13
 8 
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
                     
 5 
 2 
 3
  7
285:294
 minus 9 
 9 
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
 5 
 2 
 3
  7
263:275
 minus 12
10
BS VEF 
Riga, Latvia
 5 
 2 
 3
  7
207:248
 minus 41
11
BS CSKA 
Moscow, Russia
 5 
 2 
 3
  7
213:276
 minus 63
12
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
 5 
 1 
 4
  6
220:286
 minus 66
13
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 5 
 1 
 4
  6
195:276
 minus 81
14
SK Rapla 
Rapla, Estonia
 5 
 0 
 5
  5
222:278
 minus 56
15
BS Kedainia/Pikenroll 
Kedainia, Lithuania
 5 
 0 
 5
  5
211:295
 minus 84
16

   Stage 1           Riga       U 17         D 1  
N
TEAMS
  1
  2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 
  No
game
  No
game
   2
39:35
   1
28:56
   1
47:71
   2
44:40
   1
57:74
       7
213:276
7
2.
BC Khimki Khimki, 
Moscow reg., Russia
  No
game
 
   2
64:34
  No
game
   2
68:32
   2
66:60
   2
71:36
   2
58:56
      10
327:218
1
3.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
  No
game
   1
34:64
 
  No
game
   2
51:39
   2
63:57
   2
72:45
   1
65:74
       8
294:270
3
4.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
   1
35:39
  No
game
  No
game
 
   1
59:77
   2
73:67
   2
58:45
   1
60:66
       7
285:294
5
5
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
   2
56:28
   1
32:68
   1
39:52
   2
77:59
 
  No
game
  No
game
   1
59:69
       7
263:275
6
6.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
   2
71:47
   1
60:66
   1
57:63
   1
67:73
  No
game
 
   1
45:50
  No
game
       7
305:292
4
7.
BS Kedainia/Pikenroll 
Kedainia, Lithuania
   1
40:44
   1
36:71
   1
45:72
   1
45:58
  No
game
   2
50:45
 
  No
game
       5
211:295

8

8.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
   2
74:57
   1
56:58
   2
74:65
   2
66:60
   2
69:59
  No
game
  No
game
 
       9
339:299
2


   Stage 1         Riga       U 17         D 1  
N
TEAMS
  1
  2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania 
 
  No
game
  No
game
    2
72:43
    2
52:26
    2
67:47
    2
48:39
    2
58:48
     10
297:203

1

2.
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia             
  No
game
 
    2
56:42
  No
game
    2
67:46
    2
60:49
    2
48:44
    2
58:51
     10
289:232
2
3.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
  No
game
    1
42:56
 
  No
game
    1
44:51
    1
45:46
    1
31:63
    1
60:62
      5
222:278
8
4.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
    1
43:72
  No
game
  No
game
 
   1
52:54
    2
51:42
    1
19:52
    1
30:56
      6
195:276
6
5
BS VEF 
Riga, Latvia
    1
26:52
    1
46:67
    2
51:44
    2
54:52
 
  No
game
  No
game
    1
30:33
      7
207:248

5

6.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
    1
47:67
    1
44:48
    2
46:45
    1
42:51
  No
game
 
    1
36:63
  No
game
      6
220:286
7
7.
BC Lokomotiv/Kubanj Krasnodar reg.,Russia
    1
39:48
   1
36:71
    2
63:31
    2
52:19
  No
game
    2
63:36
 
  No
game
      8
261:182
3
8.
Solna Viking Stockholm, Sweden
    1
48:58
    1
51:58
    2
62:60
    2
56:30
   2
33:30
  No
game
  No
game
 
       8
250:236
4