ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2010./111.
 
    FINAL SCORE                    1995 
 
   

    PLACE 1   

 BS Spars  (Ventspils, Latvia)                  

   
 

    PLACE 2   

 BS VEF  (Riga, Latvia) 

 
 

    PLACE 3   

 BS Spartak  (Luberci, Russia)               

 
 

    PLACE 4   

 BS Liepaja (Liepaja, Latvia)            

 
 

 

 

 

 


   Final 4       U 16 D 2
N
TEAMS
    1 
   2 
   3
   4
     P
 PL
1.
BS Spartak
Lubarci, Russia
      1
60:63
    2
46:41
    1
59:71
     4
165:175
3
2.
BS VEF 
Riga, Latvia
    2
63:60
 
    2
55:52
   1
51:62
     5
169:174
2
3.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
    1
41:46
    1
52:55
 
    1
84:87
     3
177:188
4
4.
BS Spars
Ventspils, Latvia
    2
71:59
    2
62:51
    2
87:84
 
     6
220:194
1


After 3rd STAGE
 
 
 
 
U16
D2
Teams
 G
 W
   L
   P
     P.S.
Pl.
BC Gloria 
Moscow, Russia
15  12    3   27  918:654
 plus 264
 1
 
 
 
 
 
 
   

BS Spartak 
Luberci, Russia

15
 12
  3
 27
921:689
 plus 232
 2

BS VEF 
Riga, Latvia

15
 12
  3
 27
916:680
 plus 236
 3

BS Liepaja 
Liepaja, Latvia

15
 12
  3
 27
870:673
 plus 197
 4
BS Spars 
Ventspils, Latvia
15
 10
  5 
 25 
951:870
 plus 81
 5

BS Ridzene 
Riga, Latvia

15
 10
  5 
 25 
735:770
 minus 35
 6
BJSC DSN 
Riga, Latvia
15
 10
  5 
 25 
818:786
 plus 32
 7

KFUM Huddinge Basket 
Stockholm r.,Sweden

15
  8 
  7
 23
791:799
 minus 8
 8 
UKS Medagro Komorow 
Komarow, Poland
15
  7 
  8
 22
828:871
 minus 43 
 9 
BS Ogre 
Ogre, Latvia
15
  7 
  8
 22
675:842
 minus 167
10
BC ToPo 
Helsinki, Finland
15
  6 
  9
 21
775:748
 plus 27
11
BS Birzai 
Birzai, Lithuania
15
  5 
 10 
 20
708:821
 minus 113
12
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
15
  4 
 11
 19
667:769
 minus 102
13
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
15
  3 
 12
 18
668:847
 minus 179
14
BS Kaunas/Aisciai 
Kaunas, Lithaunia
15
  3 
 12
 18
765:892
minus 127
15
Turba/Harju Kalev 
Keila, Estonia
15
  0 
 15
 15
600:875
minus 1275
16

  Stage 3       Ogre       U 16            D 2  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
       P
PL
1.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
      1
49:55
  No
game
  No
game
    2
55:50
    2
57:40
    2
51:46
    2
69:50
       9
281:241
2
2.
BS VEF 
Riga, Latvia
    2
55:49
 
  No
game
  No
game
    2
70:50
    1
61:68
    2
69:56
    2
62:41
       9
317:264
1
3.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
  No
game
  No
game
 
    1
57:65
    2
51:45
    1
41:68
    2
49:41
    1
35:69
       7
233:288
5
4.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
  No
game
  No
game
    2
65:57
 
    1
45:64
    1
49:85
    2
65:64
    2
63:56
       8
287:326
4
5
BS Ridzene 
Riga, Latvia
    1
50:55
    1
50:70
    1
45:51
    2
64:45
 
    2
46:45
  No
game
  No
game
       7
255:266
 6
6.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
    1
40:57
    2
68:61
    2
68:41
    2
85:49
    1
45:46
 
  No
game
  No
game
       8
306:254
3
7.
KFUM Huddinge Basket 
Stockholm r.,Sweden
    1
46:51
    1
56:69
    1
41:49
    1
64:65
  No
game
  No
game
 
    2
60:59
       6
267:293
7
8.
BS Kaunas/Aisciai 
Kaunas, Lithaunia
    1
50:69
    1
41:62
    2
69:35
    1
56:63
  No
game
  No
game
    1
59:60
         6
275:289
8


  Stage 3     Moscow       U 16            D 2  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
      P
PL
1.
BS Birzai 
Birzai, Lithuania
      2
62:54
  No
game
  No
game
    1
24:45
    1
44:70
    1
57:67
    2
55:42
       7
242:275
5
2.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
    1
54:62
 
  No
game
  No
game
    2
54:28
    1
66:75
    1
47:67
    2
54:38
       7
275:270
6
3.
BS Spartak 
Luberci, Russia
  No
game
  No
game
 
    1
46:64
    2
89:36
    2
73:57
    2
62:54
    2
64:33
       9
334:244
3
4.
BC Gloria 
Moscow, Russia
  No
game
  No
game
    2
64:46
 
    2
69:40
    2
67:62
    1
60:62
    2
64:35
       9
324:245
1
5
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
    2
45:24
    1
28:54
    1
36:89
    1
40:69
      1
27:46
  No
game
  No
game
       6
176:182
 7
6.
UKS Medagro Komorow  
Komarow, Poland
    2
70:44
    2
75:66
    1
57:73
    1
62:67
    2
46:27
 
  No
game
  No
game
       8
307:277
4
7.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
    2
67:57
    2
67:47
    1
54:62
    2
62:60
  No
game
  No
game
 
    2
66:58
       9
316:284
2
8.
Turba/Harju Kalev 
Keila, Estonia
    1
42:55
    1
38:54
    1
33:64
    1
35:64
  No
game
  No
game
    1
58:66
         5
206:303
 8


After 2nd STAGE
 
 
 
 
U16
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BC Gloria 
Moscow, Russia
10  8   2  18 594:409
 plus 185
 1
 
 
 
 
 
 
   

BS VEF 
Riga, Latvia

10
 8
 2
18
599:416
 plus 183
 2

BS Liepaja 
Liepaja, Latvia

10
 8
 2
18
589:432
 plus 157
 3

BS Spartak 
Luberci, Russia

10
 8
 2
18
587:445
 plus 142
 4

BS Ridzene 
Riga, Latvia

10
 8
 2 
18 
480:504
 minus 24
 5
BJSC DSN 
Riga, Latvia
10
 7
 3 
17 
531:460
 plus  71
 6

KFUM Huddinge Basket 
Stockholm r.,Sweden

10
 7
 3 
17 
524:506
 plus 18
 7
BS Spars 
Ventspils, Latvia
10
 6 
 4
16
635:586
 plus 49
 8 
BS Ogre 
Ogre, Latvia
10
 5 
 5
15
442:554
 minus 112 
 9 
UKS Medagro Komorow 
Komarow, Poland
10
 4 
 6
14
521:594
 minus  73
10
BC ToPo 
Helsinki, Finland
10
 3 
 7
13
469:494
 minus 25
11
BS Birzai 
Birzai, Lithuania
10
 3 
 7
13
466:546
 minus 80
12
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
10
 3 
 7
13
491:587
 minus 96
13
BS Kaunas/Aisciai 
Kaunas, Lithaunia
10
 2 
 8
12
490:603
minus 113
14
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
10
 1 
 9
11
393:577
 minus 184
15
Turba/Harju Kalev 
Keila, Estonia
10
 0 
10
10
394:572
 minus 178
16

   Stage 2     Liepaja       U 16          D 2  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P   
PL
1.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
 
  No
game
    2
47:35
  No
game
    2
80:40
    2
71:36
    2
57:50
    2
83:34
     10
338:195
1
2.
BS VEF 
Riga, Latvia
  No
game
 
  No
game
    2
51:38
    2
66:32
    2
56:41
    2
59:53
    2
64:28
     10
296:192
2
3.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
    1
35:47
  No
game
 
  No
game
    2
51:43
    1
55:67
    2
63:56
    2
50:45
       8
254:258
4
4.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
  No
game
    1
38:51
  No
game
 
    2
56:35
    2
66:48
    2
46:45
    2
59:42
       9
265:221
3
5
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
    1
40:80
    1
32:66
    1
43:51
    1
35:56
 
  No
game
    1
60:76
  No
game
       5
210:329
8
6.
UKS Medagro Komorow  
Komarow, Poland
    1
36:71
    1
41:56
    2
67:55
    1
48:66
  No
game
 
  No
game
    2
46:45
       7
238:293
5
7.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
    1
50:57
    1
53:59
    1
56:63
    1
45:46
    2
76:60
  No
game
 
  No
game
       6
280:285
6
8.
Turba/Harju Kalev 
Keila, Estonia
    1
34:83
    1
28:64
    1
45:50
    1
42:59
  No
game
    1
45:46
  No
game
 
       5
194:302
7


   Stage 2     Chekhov       U 16            D 2  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
       P
PL
1.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 
  No
game
    2
48:39
  No
game
    2
70:41
    2
47:33
    2
52:49
    1
53:70
       9
270:232
2
2.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
  No
game
 
  No
game
    1
41:55
    2
59:29
    2
38:26
    1
36:54
    1
33:55
       7
207:219
4
3.
KFUM Huddinge Basket 
Stockholm r.,Sweden
    1
39:48
  No
game
 
  No
game
    2
66:37
    2
60:46
    1
37:59
    1
34:62
       7
236:252
5
4.
BS Kaunas/Aisciai 
Kaunas, Lithaunia
  No
game
    2
55:41
  No
game
 
    1
54:67
    1
54:63
    1
49:63
    1
28:71
       6
240:305
7
5
BS Birzai 
Birzai, Lithuania
    1
41:70
    1
29:59
    1
37:66
    2
67:54
 
  No
game
    1
32:75
  No
game
       6
206:324
8
6.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
    1
33:47
    1
26:38
    1
46:60
    2
63:54
  No
game
 
  No
game
    1
39:67
       6
207:266
6
7.
BS Spartak 
Luberci, Russia
    1
49:52
    2
54:36
    2
59:37
    2
63:49
    2
75:32
  No
game
 
  No
game
       9
300:206
3
8.
BC Gloria 
Moscow, Russia
    2
70:53
    2
55:33
    2
62:34
    2
71:28
  No
game
    2
67:39
  No
game
 
      10
325:187
1


After 1st STAGE
 
 
 
 
U16
D2
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 5   5   0   10  355:301
 plus 54
 1
 
 
 
 
 
 
   
BS Spartak 
Luberci, Russia
 5 
 4
 1
  9
287:239
 plus 48
 2
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 5 
 4
 1
  9
210:272
 plus 38
 3
KFUM Huddinge Basket 
Stockholm r.,Sweden
 5 
 4
 1
  9
288:254
 plus 34
 4
BS VEF 
Riga, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 
303:224
 plus 79
 5
BC Gloria 
Moscow, Russia
 5 
 3
 2 
  8 
269:222
 plus 47
 6
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 
266:239
 plus 27
 7
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 5 
 3 
 2
  8
281:258
 plus 23
 8 
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
 5 
 3 
 2
  8
251:237
 plus 14 
 9 
BS Birzai 
Birzai, Lithuania
 5 
 2 
 3
  7
260:222
 plus 18
10
UKS Medagro Komorow 
Komarow, Poland
 5 
 2 
 3
  7
283:301
 minus 18
11
BS Ogre 
Ogre, Latvia
 5 
 2 
 3
  7
188:296
 minus 105
12
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 5 
 1 
 4
  6
262:275
 minus 13
13
BS Kaunas/Aisciai 
Kaunas, Lithaunia
 5 
 1 
 4
  6
250:298
minus 48
14
Turba/Harju Kalev 
Keila, Estonia
 5 
 0 
 5
  5
200:270
 minus 70
15
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
 5 
 0 
 5
  5
186:311
 minus 125
16

   Stage 1      Riga       U 16         D 2  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Ridzene
Riga, Latvia
 
  No
game
  No
game
    2
56:46
    2
59:46
    2
61:56
    1
68:80
    2
66:44
       9
310:271
2
2.
BC ToPo
Helsinki,
  No
game
 
    1
54:60
  No
game
    1
46:55
    1
54:60
    1
61:68
    2
47:32
       6
262:275
6
3.
KFUM Huddinge Basket 
Stockholm r.,Sweden
  No
game
    2
60:54
 
  No
game
    2
64:49
    2
69:53
    1
52:66
    2
43:32
       9
288:254
3
4.
BS Kaunas/Aisciai 
Kaunas, Lithaunia
    1
46:56 
  No
game
  No
game
 
    1
41:72
    1
49:53
    1
59:73
    2
55:44
       6
250:298
7
5
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
    1
46:59
    2
55:46
    1
49:64
    2
72:41
 
  No
game
  No
game
    2
59:48
       8
281:258
4
6.
UKS Medagro Komorow 
Komarow, Poland
    1
56:61
    2
60:54
    1
53:69
    2
53:49
  No
game
 
    1
61:68
  No
game
       7
283:301
5
7.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
    2
80:68
    2
68:61
    2
66:52
    2
73:59
  No
game
    2
68:61
 
  No
game
      10
355:301
1
8.
Turba/Harju Kalev 
Keila, Estonia
    1
44:66
    1
32:47
    1
32:43
    1
44:55
    1
48:59
  No
game
  No
game
 
       5
200:270
8


   Stage 1       Riga       U 16         D 2  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Birzai
Birzai, Lithuania 
 
  No
game
  No
game
    1
41:49
    1 
50:51
    1
44:51
    2
67:40
    2
58:51
       7
260:242
6
2.
BC Barsy
Atirau, Kazakhstan        
  No
game
 
    1
43:65
  No
game
    1
40:56
    1
29:78
    1
36:40
    1
38:72
       5
186:311
8
3.
BS Spartak
Lubarci, Russia
  No
game
    2
65:43
 
  No
game
    2
55:43
    2
71:57
    1
43:46
    2
53:50
       9
287:239
1
4.
BC Gloria
Moscow, Russia             
    2
49:41
  No
game
  No
game
 
    1
49:59
    2
52:38
    2
71:34
    1
48:50
       8
269:222
3
5
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
    2
51:50
    2
56:40
    1
43:55
    2
59:49
 
  No
game
  No
game
    1
42:43
       8
251:237
5
6.
BS VEF
Riga, Latvia
    2
51:44
    2
78:29
    1
57:71
    1
38:52
  No
game
 
    2
79:28
  No
game
       8
303:224
2
7.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
    1
40:67
    2
40:36
    2
46:43
    1
34:71
  No
game
    1
28:79
 
  No
game
       7
188:296
7
8.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
    1
51:58
    2
72:38
    1
50:53
    2
50:48
    2
43:42
  No
game
  No
game
 
       8
266:239
4