ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2010./11.
 U16
           FINAL SCORE                     (1995)
 
   

    PLACE 1   

S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

BS RIGA/1188 (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 3   

BC DONETSK (Donetsk, Ukraine)

 
 

    PLACE 4   

SDJSOR nr. 56 (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 5   

BC KFUM Göteborg (Göteborg, Sweden)

 
 

    PLACE 6   

BS Gloria (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 7   

BC Salva Tartu/Rock (Tartu, Estonia)

 
 

    PLACE 8   

BS CSKA  (Moscow, Russia)

 
 

 

 

 

 


Superfinal    U16 May 05/08  Riga (Latvia)  
BC Donetsk                  85
   
          game 1
    06.05.2011 9.00
               
BC Donetsk               72
   

BC Gloria                      67
     
        game 7
     
     07.05.2011 10.00  S. Marciulionis BA     78     
BC Salva Tartu/Rock   66
   
                                    
 
          game 2
    06.05.2011 10.45
          

S. Marciulionis BA
    83   
   

S. Marciulionis BA       107
                                     
        game 14 S. Marciulionis BA       
BC KFUM Göteborg       53    08.05.2011 12.30       1 place 
          game 3
     06.05.2011 12.30
 
SDJSOR nr. 56           51
                               

SDJSOR nr. 56              64
    
          game 8
   
 07.05.2011 11.45      BS Riga                      73  
BS CSKA                       59
     
          game 4
    06.05.2011 14.15

BS Riga                      63
   

BS Riga                        82
     
   

 BC Salva Tartu/Rock   72

   
 
        game 9 
   
07.05.2011 13.30

BC Salva Tartu/Rock
 
   

 BS CSKA                     60

      7 place
   
   
 SDJSOR nr. 56           69
   


BC Gloria                       81
      game 11
   07.05.2011 19.45

    

SDJSOR nr. 56           64

 
          game 5
   06.05.2011 17.00
    
BC Gloria                    62
    
 

 

BC Salva Tartu/Rock  76

     
      game 13

BC Donetsk

BC KFUM Göteborg     70
 
 08.05.2011 10.45     3 place
          game 6
   06.05.2011 18.45


BC KFUM Göteborg   80

   

 

BS CSKA                        67

       game 10
    07.05.2011 18.00
 


BC Donetsk                 79
 
 
 
 BC Donetsk                81
    
 
       
    BC KFUM Göteborg     62  
        game 12
08.05.2011 9.00
 
BC KFUM Göteborg  
    BC Gloria                     52      5 place
       


After 3rd STAGE
 
 
 
 
U16
D1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
15 15  0   30  924:665
 plus 262
 1
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
15 12  3   27  904:713
 plus 191
 2
BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
15 11  4   26  971:826
 plus 145
 3
Pomerania '95 
Gdansk, Poland
15
10
 5 
 25 
786:748
 plus 38
 4
BC  Salva Tartu / Rock 
Tartu, Estonia
15
 9
 6 
 24
827:804
 plus 23
 5
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
15
 8
 7 
 23 
888:771
 plus 117
 6
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
15
 8 
 7
 23
806:801
 plus 5
 7
 
 
 
 
 
 
   
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
15
 7 
 8
 22
682:695
 minus 13
 8 
BS CSKA 
Moscow, Russia
15
 7 
 8
 22
679:681
 minus 2
 9 
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
 
15
 7 
 8
 22
779:797
 minus 18
10
BS Fryshuset 
Stockholm, Sweden
15
 6 
 9
 21
767:837
 minus 70
11
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
15
 6 
 9
 21
798:776
 plus 22
12
BS Trinta
Moscow, Russia
15
 5 
10
 20
707:841
minus 134
13
MKS Novum Bydgoszcz          
Bydgoszcz, Poland
15
 5 
10
 20
751:815
 minus 64
14
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
15
 4
11
 19
777:973
minus 196
15
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
15
 0 
15
 15
753:969
minus 216
16

   Stage 3      Jelgava       U 16         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
    7
   8
     P
PL
1.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
   1
51:64
   No
 game
  No
game
   1
46:54
   2
59:55
    1
 54:57
   2
82:42
       7
292:272
 4
2.
BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
   2
64:51
 
   No
 game
  No
game
   1
42:61
   2
76:40
    1
 55:68
   2
72:53
       8
309:273
3
3.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
  No
game
  No
game
 
   1
50:67
   1
52:72
   1
44:72
    1
42:121
   1
64:67
       5
252:399
8
4.
BS Fryshuset 
Stockholm, Sweden
  No
game
  No
game
    2
 67:50
 
   1
46:64
   1
57:72
    1
 64:65
   1
54:56
       6
288:307
7
5
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
   2
54:46
   2
61:42
    2
 72:52
   2
64:46
 
   2
63:42
   No
 game
  No
game
      10
314:228
2
6.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
   1
55:59
   1
40:76
    2
 72:44
   2
72:57
   1
42:63
 
   No
 game
  No
game
       7
281:299
5
7.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
   2
57:54
   2
68:55
    2
121:49
   2
65:64
  No
game
  No
game
 
   2
86:42
     10
397:264
1
8.
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
   1
42:82
   1
53:72
    2
 67:64
   2
56:54
  No
game
  No
game
    1
 42:86
         7
260:358
6


   Stage 3        Valmiera       U 16         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
     1
41:42
  No
game
  No
game
   2
50:34
   2
57:42
   1
59:62
   1
47:51
      7
254:231
 4
2.
BC  Salva Tartu / Rock 
Tartu, Estonia
   2
42:41
 
  No
game
  No
game
   1
44:54
   2
47:43
   2
57:46
   2
54:40
      9
244:224
2
3.
MKS Novum Bydgoszcz 
Bydgoszcz, Poland
  No
game
  No
game
 
   1
44:61
   2
42:41
   1
51:57
   1
44:49
   2
46:33
      7
227:241
6
4.
Pomerania '95 
Gdansk, Poland
  No
game
  No
game
   2
61:44
 
   2
42:36
   1
48:53
   2
51:50
   2
50:46
      9
252:229
1
5
BS CSKA
Moscow, Russia
   1
34:50
   2
54:44
   1
41:42
   1
36:42
 
   2
45:38
  No
game
  No
game
      7
210:216
5
6.
BS Trinta
Moscow, Russia
   1
42:57
   1
43:47
   2
57:51
   2
53:48
   1
38:45
 
  No
game
  No
game
      7
233:248
7
7.
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
   2
62:59
   1
46:57
   2
49:44
   1
50:51
  No
game
  No
game
 
   2
54:40
      8
261:251
3
8.
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
   2
51:47
   1
40:54
   1
33:46
   1
46:50
  No
game
  No
game
   1
40:54
        6
210:251
8


After 2nd STAGE
 
 
 
 
U16
D1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
10 10  0   20  610:434
 plus 176
 1
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
10 10  0   20  612:441
 plus 171
 2
BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
10  8   2   18  662:553
 plus 109
 3
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
10
 6
 4 
 16 
472:444
 plus 28
 4
Pomerania '95 
Gdansk, Poland
10
 6
 4 
 16 
534:519
 plus 15
 5
BS CSKA 
Moscow, Russia
10
 5
 5 
 15 
469:465
 plus 4
 6
BC  Salva Tartu / Rock 
Tartu, Estonia
10
 5
 5 
 15 
583:580
 plus 3
 7
 
 
 
 
 
 
   
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
 
10
 5 
 5
 15
498:498
      0
 8 
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
10
 5 
 5
 15
545:550
 minus 5
 9 
BS Fryshuset 
Stockholm, Sweden
10
 5 
 5
 15
479:530
 minus 51
10
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
10
 4 
 6
 14
544:545
 minus 1
11
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
10
 3 
 7
 13
491:507
 minus 16
12
MKS Novum Bydgoszcz          
Bydgoszcz, Poland
10
 3 
 7
 13
524:574
 minus 50
13
BS Trinta
Moscow, Russia
10
 3 
 7
 13
474:565
 minus 91
14
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
10
 2
 8
 12
517:615
 minus 98
15
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
10
 0 
10
 10
501:570
 minus 69
16

   Stage 2    Moscow       U 16         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS CSKA
Moscow, Russia
 
  No
game
   1
47:49
  No
game
   1
28:44
   2
56:38
   2
45:45
   2
47:41
      8
223:211
 4
2.
BS Trinta
Moscow, Russia
  No
game
 
  No
game
   1
27:49
   1
46:66
   1
55:60
   1
37:56
   2
76:50
      6
241:276
7
3.
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
   2
49:47
  No
game
 
  No
game
   1
49:61
   1
40:58
   1
37:54
   2
61:51
      7
236:271
6
4.
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
  No
game
   2
49:27
  No
game
 
   1
28:56
   2
41:40
   1
26:46
   2
48:40
      8
192:209
5
5
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
   2
44:28
   2
66:46
   2
61:49
   2
56:28
 
  No
game
   2
55:52
  No
game
     10
282:203
1
6.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
   1
38:56
   2
60:55
   2
58:40
   1
40:41
  No
game
 
  No
game
   2
68:57
      8
264:249
3
7.
S. Marciulionis BA              
Vilnius, Lithuania
   1
39:45
   2
56:37
   2
54:37
   2
46:26
   1
52:55
  No
game
 
  No
game
      8
247:200
2
8.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
   1
41:47
   1
50:76
   1
51:61
   1
40:48
  No
game
   1
57:68
  No
game
        5
239:300
8


   Stage 2            Riga       U 16         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
  No
game
   2
60:45
  No
game
   2
60:52
   2
60:37
   2
53:35
   2
70:47
     10
303:216
1
2.
BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
  No
game
 
  No
game
   1
52:54
   2
74:70
   2
69:59
   2
76:50
   1
56:61
      8
327:294
4
3.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
   1
45:60
  No
game
 
  No
game
   1
36:55
   1
40:44
   1
38:45
   1
44:71
      5
203:275
8
4.
BS Fryshuset 
Stockholm, Sweden
  No
game
   2
54:52
  No
game
 
   2
58:56
   2
53:48
   2
56:48
   2
58:52
     10
279:256
2
5
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
   1
52:60
   1
70:74
   2
55:36
   1
56:58
 
  No
game
   2
61:55
  No
game
      7
294:283
5
6.
BC  Salva Tartu / Rock 
Tartu, Estonia
   1
37:60
   1
59:69
   2
44:40
   1
48:53
  No
game
 
  No
game
   1
44:58
      6
232:280
6
7.
MKS Novum Bydgoszcz 
Bydgoszcz, Poland
   1
35:53
   1
50:76
   2
45:38
   1
48:56
   1
55:61
  No
game
 
  No
game
      6
233:284
7
8.
Pomerania '95 
Gdansk, Poland
   1
47:70
   2
61:56
   2
71:44
   1
52:58
  No
game
   2
58:44
  No
game
 
      8
289:272
3


After 1st STAGE
 
 
 
 
U16
D1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 5   5   0   10  328:231
 plus 97
 1
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 5   5   0   10  309:225
 plus 84
 2
BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
 5   5   0   10  335:259
 plus 76
 3
BC  Salva Tartu / Rock 
Tartu, Estonia
 5 
 4
 1 
  9 
351:300
 plus 51
 4
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
 5 
 3
 2 
  8 
280:235
 plus 45
 5
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
 5 
 3
 2 
  8 
309:279
 plus 30
 6
Pomerania '95 
Gdansk, Poland
 5 
 3
 2 
  8 
245:247
 minus 2
 7
 
 
 
 
 
 
   
MKS Novum Bydgoszcz          
Bydgoszcz, Poland
 5 
 2 
 3
  7
291:290
 plus 1
 8 
BS CSKA 
Moscow, Russia
 5 
 2 
 3
  7
246:254
 minus 8 
 9 
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
 5 
 2 
 3
  7
250:262
 minus 12
10
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
 
 5 
 2 
 3
  7
234:249
 minus 15
11
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
 5 
 2 
 3
  7
278:315
 minus 37
12
BS Trinta
Moscow, Russia
 5 
 2 
 3
  7
233:289
 minus 56
13
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
 5 
 0 
 5
  5
298:295
 plus 3
14
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 5 
 0 
 5
  5
244:307
 minus 63
15
BS Fryshuset 
Stockholm, Sweden
 5 
 0 
 5
  5
200:274
 minus 74
16

   Stage 1         Riga       U 16         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
    P
PL
1.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
  No
game
  No
game
   2
59:42
   2
64:39
   2
62:36
   2
65:59
   2
59:49
     10
309:225
1
2.
BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
  No
game
 
   2
68:40
  No
game
   2
66:57
   2
68:40
   2
75:67
   2
58:55
     10
335:259
2
3.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
  No
game
   1
40:68
 
  No
game
   1
36:50
   1
48:60
   1
41:64
   1
33:53
      5
298:295
8
4.
BS Fryshuset 
Stockholm, Sweden
   1
42:59
  No
game
  No
game
 
   1
35:51
   1
42:44
   1
45:50
   1
36:70
      5
200:274
7
5
BS CSKA
Moscow, Russia
   1
39:64
   1
57:66
   2
50:36
   2
51:35
 
  No
game
  No
game
   1
49:53
      7
246:254
5
6.
BS Trinta
Moscow, Russia
   1
36:62
   1
40:68
   2
60:48
   2
44:42
  No
game
 
   1
53:69
  No
game
      7
233:289
6
7.
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
   1
59:65
   1
67:75
   2
64:41
   2
50:45
  No
game
   2
69:53
 
  No
game
      8
309:279
4
8.
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
   1
49:59
   1
55:58
   2
53:33
   2
70:36
   2
53:49
  No
game
  No
game
 
      8
280:235
3


   Stage 1       Tartu       U 16         D 1  
N
TEAMS
   1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
    P
PL
1.
BC Donetsk 
Donetsk, Ukraine
 
  No
game
  No
game
   2
59:34
    2
71:42
    2
74:63
    2
61:51
    2
63:41
     10
328:231
1
2.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus 
  No
game
      2
56:34
  No
game
    1
49:57
    1
46:49
    1
39:70
    2
44:39
      7
234:249
6
3.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
  No
game
    1
34:56
 
  No
game
    1
40:53
    1
50:79
    1
53:67
    1
47:52
      5
244:307
8
4.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
   1
34:59
  No
game
  No
game
 
    2
56:55
    1
79:82
    2
59:52
    1
50:67
      7
278:315
7
5
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
    1
42:71
    2
57:49
    2
53:40
    1
55:56
 
  No
game
  No
game
    1
43:46
      7
250:262
5
6.
BC  Salva Tartu / Rock 
Tartu, Estonia
    1
63:74
    2
49:46
    2
79:50
   2
82:79
  No
game
      2
78:51
  No
game
      9
351:300
2
7.
MKS Novum Bydgoszcz          
Bydgoszcz, Poland
    1
51:61
    2
70:39
    2
67:53
    1
52:59
  No
game
    1
51:78
 
  No
game
      7
291:290
4
8.
Pomerania '95 
Gdansk, Poland
    1
41:63
    1
39:44
    2
52:47
    2
67:50
    2
46:43
  No
game
  No
game
 
      8
245:247
3