ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2010./11.
 U14
           FINAL SCORE                     (1997)
 
   

    PLACE 1   

 BS CSKA (Moscow, Russia)

   
 

    PLACE 2   

 SC SDJSOR Samara (Samara, Russia)

 
 

    PLACE 3   

 BC Vilnius (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

 BC Donetsk (Donetsk, Ukraine)

 
 

    PLACE 5   

 S. Marciulionis BA (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 6   

 A. Sabonis BS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 7   

  BS Toljati (Toljati, Russia)

 
 

    PLACE 8   

 BS Birzai (Birzai, Lithuania)

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 14        May 12/15 , 2011       Moscow (Russia)   

 

S. Marciulionis BA  61 

 

       

                              

 Game 1  13.05.2011 9.00            

 

S. Marciulionis BA 58

    

     


BS Toljati
            41
                          

 

   

 

     Game 7
14.05.2011 10.00
     


SDJSOR Samara  57

       

SDJSOR Samara  71

   

                        

 

 Game 2
13.05.2011 10.45
             


SDJSOR Samara  78

 

 


A. Sabonis BS     67
   

       

 

 

 

       Game 14
     15.05.2011 12.30 

 

BS CSKA

BS Birzai             57

 

 

    

 Game 3
13.05.2011 12.30
          

 

BS Vilnius              49

   place 1   


BS Vilnius           65
                           

 

 

 

     Game 8 
14.05.2011 11.45   

 

BS CSKA              69

 

BC Donetsk             49

     

   

 

 Game 4
13.05.2011 14.15
        

 

BS CSKA                58

 

 

BS CSKA              65
  

 

 

   

 

 

 

 

BS Toljati         55

 

 

 Game 5
13.05.2011 17.00
    
 
A. Sabonis BS        61

 

 


A. Sabonis BS   61
 Game 10
14.05.2011 19.45
     
 
BS Vilnius            60

 

 


BS Vilnius               64
                          

 

 

 

        Game  13
15.05.2011 10.45
 

 

BS Vilnius 

 

S. Marciulionis BA   57

                          

   
  
 
 
BS Birzai            55
Game 9
14.05.2011 18.00       

 

BC Donetsk               49

       place 3

 Game 6
13.05.2011 18.45
           

 

BC Donetsk                 61

   

 


BC Donetsk          62
   
    

 

 

 

S. Marciulionis BA  64

 

 

 

Game 12
15.05.2011 9.00
           

 

S. Marciulionis BA 

 

 


A. Sabonis BS        44
   

 

 

 

     place 5

 

 

BS Toljati                69

 

 

                       

Game 11
14.05.2011 13.00
          

 

BS Toljati 

 

 


BS Birzai                 62
   

 

 

 

      place 7


After 3rd STAGE
 
 
 
 
U14
G1
Teams
 G
 W
 L
  P
     P.S.
Pl.
BS CSKA 
Moscow, Russia
            
15 14  1  29

 996:539
  plus 457

 1
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania 
15 13  2  28 1080:598
  plus 482
 2
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
15 13  2  28 1033:580
  plus 453
 3
BS Toljati 
Toljati, Russia
15
12
 3 
27
 798:597
  plus 201
 4
 
 
 
 
 
 
   
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
15
 9
 6 
24
 795:644
  plus 151
 5

WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland

15
 9
 6 
24
 818:718
  plus 100
 6
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
15
 8
 7 
23
 795:706
  plus 89
 7
BC ToPo 
Helsinki, Finland
15
 8 
 7
23
 727:848
  minus 121
 8 
BS Saldus 
Saldus, Latvia
15
 7 
 8
22
 704:717
  minus 13
 9 
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus
15
 7 
 8
22
 835:676
  plus 159
10
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 
15
 6 
 9
21
 594:666
 minus 72
11
BS Ridzene 
Riga, Latvia
15
 6 
 9
21
 718:747
 minus 29
12
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
15
 5 
10
20
 766:711
  plus 55
13
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
15
 2 
13
17
511:1115
minus 604
14
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
15
 1 
14
16
 468:953
minus 485
15
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
15
 0 
15
15

338:1266
minus 928

16

   Stage 3      Riga       U 14         G 1  
N
TEAMS
    1
   2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Saldus 
Saldus, Latvia
     2
46:42
  No
game
  No
game
   1
34:67
   2
52:37
   2
66:30
   1
49:52
       8
247:228
4
2.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
   1
42:46
    No
game
  No
game
   1
54:64
   2
60:57
   2
76:16
   1
48:54
       7
280:237
5
3.
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
  No
game
  No
game
 
   2
52:41
   1
39:58
   1
44:45
   2
69:17
   2
69:42
       8
273:203
3
4.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 
  No
game
  No
game
   1
41:52
     1
42:69
   2
43:39
   2
71:17
   1
34:35
       7
231:212
6
5
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
   2
67:34
   2
64:54
   2
58:39
   2
69:42
 
   2
57:39
  No
game
  No
game
      10
315:208
1
6.
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
   1
37:52
   1
57:60
   2
45:44
   1
39:43
   1
39:57
 
  No
game
  No
game
       6
217:256
7
7.
BC KFUM Göteborg      
Göteborg, Sweden
   1
30:66
   1
16:76
   1
17:69
   1
17:71
  No
game
  No
game
 
   1
39:56
       5
119:338
8
8.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
   2
52:49
   2
54:48
   1
42:69
   2
35:34
  No
game
  No
game
   2
56:39
         9
239:239
2


   Stage 3      Minsk       U 14         G 1  
N
TEAMS
    1
   2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 
      1
47:50
  No
game
  No
game
    2
107:36
   2
61:46
   2
52:33
   2
57:47
       9
324:212
2
2.
BS Toljati 
Toljati, Russia
    2
 50:47
    No
game
  No
game
    2
 64:45
   2
53:51
   2
65:38
    1
32:58
       9
264:239
4
3.
BC Meshcheryakova    
Minsk, Belarus
  No
game
  No
game
 
   2
85:31
    2
 83:34
   2
50:47
   2
59:53
    1
69:76
       9
346:241
3
4.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
  No
game
  No
game
    1
31:85
       1
 42:49
    1
22:61
     1
29:54
    1
21:66
       5
145:315
8
5
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
     1
36:107
    1
45:64
    1
34:83
   2
49:42
 
    1
24:73
  No
game
  No
game
       6
188:369
7
6.
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland    
     1
 46:61
    1
51:53
    1
57:50
    2
61:22
     2
 73:24
 
  No
game
  No
game
       7
278:210
5
7.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
     1
 33:52
    1
38:65
    1
53:59
   2
54:29
  No
game
  No
game
 
    1
20:67
       6
198:272
6
8.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
     1
 47:57
   2
58:32
   2
76:69
   2
66:21
  No
game
  No
game
   2
67:20
 
       9
314:199
1


After 2nd STAGE
 
 
 
 
U14
G1
Teams
 G
 W
 L
  P
     P.S.
Pl.
BS CSKA 
Moscow, Russia
            
10 10  0  20

672:327
  plus 345

 1
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
10  9   1  19 719:381
  plus 338
 2
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania 
10  8   2  18 765:390
  plus 375
 3
BS Toljati 
Toljati, Russia
10
 8
 2 
18
534:358
  plus 176
 4
 
 
 
 
 
 
   
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
10
 8
 2 
18
620:446
  plus 174
 5
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
10
 7
 3 
17
517:434
  plus 83
 6
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
10
 5
 5 
15
522:503
  plus 19
 7
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania 
10
 4 
 6
14
549:455
 plus 94
 8 
BS Saldus 
Saldus, Latvia
10
 4 
 6
14
457:489
  minus 32
 9 
BS Ridzene 
Riga, Latvia
10
 4 
 6
14
438:510
  minus 72
10
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 
10
 4 
 6
14
363:454
 minus 91
11
BC ToPo 
Helsinki, Finland
10
 4 
 6
14
488:609
 minus 121
12
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus
10
 3 
 7
13
489:435
 plus 54
13
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
10
 1 
 9
11
323:638
minus 315
14
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
10
 1 
 9
11
323:746
minus 164
15
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
10
 0 
10
10

219:928
minus 709

16

   Stage 2      Toljati           U 14         G 1  
N
TEAMS
     1
     2
     3
   4
     5
   6
   7
     8
     P
PL
1.
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
 
  No
game
     2
130:13
  No
game
     1
 36:50
    2
 72:41
    2
 47:46
     2
107:17
       9
392:167
2
2.
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
  No
game
    No
game
    1
 51:58
     1
 39:57
    2
 44:33
    1
 54:60
     2
 67:14
       7
255:222
6
3.
BC KFUM Göteborg      
Göteborg, Sweden
     1
13:130
  No
game
 
  No
game
     1
16:107
   1
 20:58
    1
24:108
    1
 31:51
       5
104:454
8
4.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
  No
game
    2
 58:51
  No
game
 
    1
 18:69
    1
 45:59
     2
 56:53
     2
 56:38
       8
233:270
4
5
BS CSKA 
Moscow, Russia
     2
 50:36
    2
 57:39
     2
107:16
    2
 69:18
 
  No
game
    2
 58:53
  No
game
      10
341:162
1
6.
BS Toljati 
Toljati, Russia
     1
 41:72
    1
 33:44
     2
 58:20
    2
 59:45
  No
game
 
  No
game
    2
 74:24
       8
265:205
3
7.
BC Meshcheryakova    
Minsk, Belarus
     1
 46:47
    2
 60:54
     2
108:24
    1
 53:56
    1
 53:58
  No
game
 
  No
game
       7
320:239
5
8.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
     1
17:107
    1
 14:67
     2
 51:31
    1
 38:56
  No
game
    1
 24:74
  No
game
 
       6
184:335
7


   Stage 2     Wroclaw       U 14         G 1  
N
TEAMS
    1
     2
   3
   4
    5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Saldus 
Saldus, Latvia
 
  No
game
    1
51:63
  No
game
    2
75:42
    1
36:67
    1
41:55
    1
35:65
       6
237:292
7
2.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
  No
game
    No
game
    1
43:49
    2
65:27
    1
38:51
    1
40:58
    1
40:77
       6
226:262
6
3.
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
    2
63:57
  No
game
 
  No
game
    2
87:32
    2
45:43
   1
42:66
   1
41:59
       8
278:257
4
4.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 
  No
game
    2
49:43
  No
game
 
    2
68:29
    1
31:51
     2
53:44
    1
13:66
       8
214:233
5
5
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
    1
42:75
    1
27:65
    1
32:87
    1
29:68
 
  No
game
    1
27:85
  No
game
       5
157:380
8
6.
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland    
    2
67:36
    2
51:38
    1
43:45
    2
51:31
  No
game
 
  No
game
    1
36:70
       8
248:220
3
7.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
    2
55:41
    2
58:40
    2
66:42
    1
44:53
    2
85:27
  No
game
 
  No
game
       9
308:203
2
8.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
    2
65:35
    2
77:40
    2
59:41
    2
66:13
  No
game
    2
70:36
  No
game
 
      10
337:165
1


After 1st STAGE
 
 
 
 
U14
G1
Teams
 G
 W
 L
   P
     P.S.
Pl.
BS CSKA 
Moscow, Russia
            
   5   0   10 

331:165
  plus 166

 1
BS Toljati 
Toljati, Russia
 5   5   0   10  269:153
  plus 116
 2
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
 5   4   1    9  411:214
  plus 197
 3
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 5 
 4
 1 
  9 
382:216
  plus 166
 4
 
 
 
 
 
 
   
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
 
 4
 1 
  9 
373:223
  plus 150
 5
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
 
 4
 1 
  9 
312:243
  plus 69
 6
BS Saldus 
Saldus, Latvia
 5 
 3
 2 
  8 
220:197
  plus 23
 7
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 5 
 3 
 2
  8
212:248
 minus 36
 8 
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania 
 5 
 2 
 3
  7
294:233
  plus 61
 9 
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
 5 
 2 
 3
  7
244:246
  minus 2
10
BC Meshcheryakova 
Minsk, Belarus
 5 
 1 
 4
  6
169:196
 minus 27
11
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 
 5 
 1 
 4
  6
149:221
 minus 72
12
BC ToPo 
Helsinki, Finland
 5 
 1 
 4
  6
255:339
 minus 84
13
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
 5 
 1 
 4
  6
166:366
minus 200
14
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
 5 
 0 
 5
  5
139:303
minus 164
15
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
 5 
 0 
 5
  5

115:474
minus 359

16

   Stage 1         Riga       U 14         G 1  
N
TEAMS
    1
    2
   3
   4
   5
   6
   7
   8
     P
PL
1.
BS Saldus 
Saldus, Latvia
 
  No
game
  No
game
    2
43:32
    1
39:51
   1
30:54
    2
43:39
    2
65:21
       8
220:197
3
2.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
  No
game
 
   2
52:46
  No
game
    1
37:76
    1
33:56
    2
41:38
   2
49:32
       8
212:248
4
3.
SK Audentas 
Tallinn, Estonia
  No
game
    1
46:52
 
  No
game
    1
50:65
    1
43:63
    2
49:38
   2
56:28
       7
244:246
5
4.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 
    1
32:43
  No
game
  No
game
 
    1
19:52
    1
30:55
    1
22:37
   2
46:34
       6
149:221
7
5
BS CSKA 
Moscow, Russia
    2
51:39
    2
76:37
    2
65:50
    2
52:19
 
  No
game
  No
game
   2
87:20
      10
331:165
1
6.
BS Toljati 
Toljati, Russia
    2
54:30
    2
56:33
    2
63:43
    2
55:30
  No
game
      2
41:17
  No
game
      10
269:153
2
7.
BC Meshcheryakova                
Minsk, Belarus
    1
39:43
    1
38:41
    1
38:49
    2
37:22
  No
game
   1
17:41
 
  No
game
       6
169:196
6
8.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
    1
25:65
    1
32:49
    1
28:56
    1
34:46
    1
20:87
  No
game
  No
game
 
       5
139:303
8


   Stage 1    Kedainiai       U 14         G 1  
N
TEAMS
    1
    2
   3
    4
    5
   6
    7
   8
     P
PL
1.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
 
  No
game
  No
game
    1
 31:82
    1
23:116
   1
32:59
    2
 51:36
   1
29:73
      6
166:366
7
2.
GOSSM PZKosz 
Warszawa, Poland
  No
game
 
   2
70:41
  No
game
    1
 56:64
   2
56:48
    2
149:11
   2
80:50
      9
411:214
1
3.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
  No
game
    1
 41:70
 
  No
game
    2
 60:45
   2
64:60
    2
 92:20
   2
55:48
      9
312:243
4
4.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
    2
 82:31
  No
game
  No
game
 
    1
 47:57
   2
64:50
    2
105:31
   2
84:47
      9
382:216
2
5
A. Sabonis BS 
Kaunas, Lithuania
    2
116:23
    2
 64:56
   1
45:60
    2
 57:47
 
  No
game
  No
game
   2
91:37
      9
373:223
3
6.
BS Kedainia 
Kedainia, Lithuania
    2
 59:32
    1
 48:56
   1
60:64
    1
 50:64
  No
game
 
    2
 77:17
  No
game
      7
294:233
5
7.
BC KFUM Göteborg              
Göteborg, Sweden
    1
 36:51
    1
11:149
   1
20:92
    1
31:105
  No
game
   1
17:77
 
  No
game
      5
115:474
8
8.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
    2
 73:29
    1
 50:80
   1
48:55
    1
 47:84
    1
 37:91
  No
game
  No
game
 
      6
255:339
6