ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2009./10.
 U17
           FINAL SCORE                     (1993)
 
   

    PLACE 1   

SDJSOR Belgorod (Belgorod, Russia)

   
 

    PLACE 2   

 BC Moscow (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 3   

 BC KHIMKI (Khimki, Russia)

 
 

    PLACE 4   

  BS Valmiera  (Valmiera, Latvia)

 
 

    PLACE 5   

  BC Dnepr (Dnipropetrovsk, Ukraine)

 
 

    PLACE 6   

 BJSC DSN (VilnRiga, Latvia)

 
 

    PLACE 7   

  BC Plunge (Plunge, Lithuania)

 
 

    PLACE 8   

 BS Riga/1188 (Riga, Latvia

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 17        May 10/13 , 2010       Dnipropetrovsk (Ukraine)   

 BJSC DSN         77

 

       

                              

 Game 1                      
  BJSC DSN     74

    

     

 BS Riga/1188  68 
                          

 

   

 

     Game 7
     


      SDJSOR         83

       

 SDJSOR             80

   

                         

 

 Game 2                        
   SDJSOR       77

 

 

 BS Valmiera     73  
   

       

 

 

 

       Game 14
     

  SDJSOR                  
 BC  Plunge       58

 

 

    

 Game 3                        
  BC Moskva  80

 

   place 1   

 BC Moskva     101
                           

 

 

 

     Game 8 
       


  BC Moskva      82

 

 BC Dnepr        84

     

   

 

 Game 4                   
   BC Dnepr   71

 

 

 BC Khimki        73
  

 

 

   

 

 

 

 BS Riga/1188   78

 

 

 

 Game 5                        
  BS Valmiera 66

 

 

 BS Valmiera     95
 Game 10                    
 BS Valmiera     75

 

 

  BJSC DSN     65
                          

 

 

 

        Game  13
  BC Khimki 

 

  BC Dnepr     55

                          

   
 
 BC  Plunge        74
Game 9                      
                                     
                    BC Khimki          85

       place 3

 Game 6                   
  BC Khimki    80
   

 

 BC Khimki         88
   
    

 

 

 

 BC Dnepr           87

 

 

 

Game 12               
   BC Dnepr 

 

 

 BJSC DSN          68
   

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Riga/1188   64

 

 

                       

Game 11                  
  BC  Plunge 

 

 

 BC  Plunge        86
   

 

 

 

      place 7


i
 U 17 (1993)                   Division 1                     After 3rd  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
BJSC DSN
Riga, Latvia

   14   

    1   

   29  

 989:769
  +220

  1  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
  

   12   

    3   

   27  

1074:790 +284

  2  

SM Plunge 
PlungeLithuania 

   10   

    5   

   25  

 977:899
+78

  3  

BS Valmiera 
Valmiera, Latvia

   10   

    5   

   25  

 993:957
 +36

  4  

SDJSOR
Belgorod, Russia           

   10  

    5 

   25  

943:866
+77

  5  

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    8   

    7   

   23  

 990:968
+22

  6  

 
 
 
 
 
 
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden

    7  

    8   

   22  

 822:874
     -52

  7  

BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania

    7   

    8   

   22  

 935:864
+71

  8  

BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
       

    7   

    8   

   22  

 820:796 +24

  9  

S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

    7   

    8   

   22  

 974:984
     -10

 10 

BC Trefl
Sopot, Poland

    7   

    8   

   22  

 846:853 
      -7

 11 

BS Riga/1188 
Riga, Latvia

    6   

    9   

   21  

902:954
-52 

 12 

BS Gulbene
Gulbene, Latvia

    5   

   10  

   20  

932:1079
-147

 13 

BC Moskva*
Moscow, Russia

    9   

    6   

   19  

 711:671 
+40

 14 

BS Ridzene
Riga, Latvia

    1   

   14  

   16  

810:1056
     -246

 15 

SDJSOR nr.1 St.Petersburg, Russia

    0   

   15  

   15  

779:1134
    -355

 16 

 
 
 

* The team did not take part at 3ed stage


 
 U 17 (1993)         D 1                   Valmiera  (Latvia)                       Stage 3
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL 
1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
 1
55:80
no
game
no
game
 2
20:0
 1
38:62
 2
73:68
 1
60:70
       7
246:280
5
2.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania 
 2
80:55
 
no
game
no
game
 2
20:0
 2
72:62
 2
80:55
 1
53:80
       9
305:252
3
3.
BC Khimki Khimki, Moscow reg., Russia
no
game
no
game
 
 2
75:45
 2
20:0
 2
78:41
 2
81:38
 1
69:80
       9
323:204
2
4.
BC Trefl
Sopot, Poland
no
game
no
game
 1
45:75
 
2
20:0
 1
40:54
 2
71:62
 1
62:63
       6
238:254
6
5.
BC Moskva Moscow, Russia
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
 
0
 0:20
no
game
no
game
       0
  0:100
8
6.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine 
 2
62:38
 1
62:72
 1
41:78
 2
54:40
2
20:0
 
no
game
no
game
       8
239:228
4
7.
BS Gulbene Gulbene, Latvia
 1
68:73
 1
55:80
 1
38:81
 1
62:71
no
game
no
game
 
 1
60:72
       5
283:377
7
8.
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
 2
70:60
 2
80:53
 2
80:69
 2
63:62
no
game
no
game
 2
72:60
 
      10
365:304
1
 
 
 


 
 U 17 (1993)         D 1                        Riga  (Latvia)                    Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
 PL 
1.
BJSC DSN Riga, Latvia
 
 2
51:45
no
game
no
game
 2
63:54
 2
81:48
 2
50:33
 2
59:46
     10
304:226
1
2.
SM Plunge 
PlungeLithuania                
 1
51:45
 
no
game
no
game
 2
71:68
 2
75:43
 2
51:50
 2
56:39
     9
298:251
2
3.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
no
game
no
game
 
 2
60:56
 2
65:56
 2
69:57
 1
43:78
 1
48:50
      8
285:297
4
4.
BS Ridzene Riga, Latvia
no
game
no
game
 1
56:60
 
 1
64:69
 2
60:56
 1
46:49
 1
46:64
      6
271:298
7
5.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
 1
54:63
 1
68:71
 1
56:65
 2
69:64
 
 2
54:40
no
game
no
game
     7
301:303
6
6.
SDJSOR nr.1 St. Petersburg, Russia
 1
48:82
 1
43:75
 1
57:69
 1
56:60
 1
40:54
 
no
game
no
game
      5
244:339
8
7.
SDJSOR Belgorod, Russia
 1
33:50
 1
50:51
 2
78:43
 2
49:46
no
game
no
game
 
 1
43:49
      7
253:239
5
8.
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
 1
46:59
 1
39:56
 2
50:48
 2
64:46
no
game
no
game
 2
49:43
 
      8
248:252
3
 
 
 
 


i
 U 17 (1993)         D 1                        Lebork  (Poland)                     Stage 2
 
 
 
 
 
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P     
 PL
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
no
game
    2
74:55
no
game
    2
89:84
    2
89:56
    1
73:83
    2
74:58
       9
399:336
 1
 2.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
no
game
 
no
game
    2
52:51
    1
65:68
    2
90:47
    1
69:76
    1
49:52
       7
325:294
 6
 3.
BC Khimki Khimki, Moscow reg., Russia      
    1
55:74
no
game
 
no
game
    2
74:53
    2
89:56
    2
98:71
    2
84:45
       9
400:299
 2
 4.
BC Trefl
Sopot, Poland
no
game
    1
51:52
no
game
      1
67:73
    2 
76:59
    1
54:62
    1
48:68
       6
296:314
 7
 5.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
    1
84:89
    2
68:65
    1
53:74
    2
73:67
 
no
game
    1
56:66
no
game
       7
334:361
 5
 6.
SDJSOR nr.1 St. Petersburg, Russia
    1
56:89
    1
47:90
    1
56:89
    1
59:76
no
game
 
no
game
    1
43:64
       5
261:408
 8
 7.
SDJSOR Belgorod, Russia
    2
83:73
    2
76:69
    1
71:98
    2
62:54
    2
66:56
no
game
 
no
game
       9
358:350
 3
 8.
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
    1
58:74
    2
52:49
    1
45:84
    2
68:48
no
game
    2
64:43
no
game
         8
287:298
 4
 
 
 


i
 U 17 (1993)                   Division 1                     After 2nd  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
BC Moskva
Moscow, Russia

    9   

    1   

   19  

711:571
  +140

  1  

BJSC DSN
Riga, Latvia

    9   

    1   

   19  

685:543
 
+142

  2  

BC Khimki Khimki, Moscow reg., Russia 

    8   

    2   

   18  

751:586
 +165

  3  

SDJSOR
Belgorod, Russia

    8   

    2   

   18  

690:627
 +63

  4  

SM Plunge 
PlungeLithuania 

    6   

    4   

   16  

679:648
 +31

  5  

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    6   

    4   

   16  

689:659
 +30

  6  

 
 
 
 
 
 
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

    5   

    5   

   15  

728:704
     +24

  7  

BC Trefl
Sopot, Poland

    5   

    5   

   15  

608:599
 +9

  8  

BS Valmiera 
Valmiera, Latvia

    5   

    5   

   15  

628:653
 -25

  9  

BS Gulbene
Gulbene, Latvia

    5   

    5   

   15  

649:702
    -53

 10 

Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden

    4   

    6   

   14  

574:622
    -48

 11 

BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
       

    4   

    6   

   14  

581:568
+13

 12 

BS Riga/1188 
Riga, Latvia

    3   

    7   

   13  

617:657
    -30

 13 

BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania

    3   

    7   

   13  

630:612
    +18

 14 

BS Ridzene
Riga, Latvia

    0   

  10   

   10  

539:758
    -219

 15 

SDJSOR nr.1 St.Petersburg, Russia

    0   

  10   

   10  

535:795
    -260

 16 

 
 
 


i
 U 17 (1993)         D 1                      Plunge (Lithuania)                        Stage 2
 
 
 
 
 
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P     
 PL
 1.
BJSC DSN Riga, Latvia
 
no
game
    2
72:70
no
game
    1
69:72
    2
56:47
    2
68:56
    2
58:48
       9
323:293
 3
 2.
SM Plunge 
PlungeLithuania
no
game
 
no
game

    2
78:42

    1
67:80
    2
61:50
    2
79:75
    2
66:65
       9
351:312
 2
 3.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
    1
70:72
no
game
 
no
game
    1
68:74
    1
51:53
    1
58:59
    1
56:57
       5
303:315
 7
 4.
BS Ridzene Riga, Latvia
no
game
    1
42:78
no
game
      1
52:74
    1
44:74
    1
67:77
    1
68:70
       5
273:373
 8
 5.
BC Moskva Moscow, Russia
    2
72:69
    2
80:67
    2
74:68
    2
74:52
 
no
game
    2
73:43
no
game
      10
373:299
 1
 6.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine                 
    1
47:56
    1
50:61
    2
53:51
    2
74:44
no
game
 
no
game
    2
55:44
       8
279:256
 4
 7.
BS Gulbene Gulbene, Latvia
    1
56:68
    1
75:79
    2
59:58
    2
77:67
    1
43:73
no
game
 
no
game

       7
310:345

 6
 8.
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
    1
48:58
    1
65:66
    2
57:56
    2
70:68
no
game
    1
44:55
no
game
         7
284:303
 5
 
 
 


i
 U 17 (1993)                   Division 1                     After 1st  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
BJSC DSN
Riga, Latvia

    5   

    0   

   10  

362:250 +112

  1  

BC Khimki Khimki, Moscow reg., Russia 

    4   

    1   

    9   

351:283
 
+68

  2  

BC Moskva
Moscow, Russia

    4   

    1   

    9   

338:272
 +66

  3  

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    4   

    1   

    9   

355:298 
    +57

  4  

SDJSOR
Belgorod, Russia

    4   

    1   

    9   

332:277
      +55

  5  

BC Trefl
Sopot, Poland

    4   

    1   

    9   

312:285
     +27

  6  

 
 
 
 
 
 
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia

    3   

    2   

    8   

344:350
      -6

  7  

BS Gulbene
Gulbene, Latvia

    3   

    2   

    8   

339:357
    -18

  8  

BS Riga/1188 
Riga, Latvia

    3   

    2   

    8   

314:342
    -28

  9  

SM Plunge 
PlungeLithuania 

    2   

    3   

    7  

328:336
     -8  

 10 

BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
       

    1   

    4   

    6   

302:312
    -10

 11 

BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania

    1   

    4   

    6   

305:318
    -13

 12 

Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden

    1   

    4   

    6   

287:324
    -37

 13 

S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

    1   

    4   

    6   

329:368
    -39

 14 

SDJSOR nr.1 St.Petersburg, Russia

    0   

    5   

    5   

274:387
    -113

 15 

BS Ridzene
Riga, Latvia

    0   

    5   

    5   

266:385
    -119

 16 

 
 
 


i
 U 17 (1993)         D 1                  RIGA (Latvia)                       Stage 1
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
BJSC DSN Riga, Latvia

 

no
game
no
game
 2
71:53
 2
91:62
 2
72:49
 2
56:46
 2
72:40
     10 
362:250
1
 2.
SM Plunge 
PlungeLithuania 
no
game

 

 1
57:70
no
game
 2
69:56
 2
71:65
 1
79:84
 1
52:61
       7
328:336
5
 3.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
no
game
 2
70:57

 

no
game
 2
77:72
 2
71:61
 1
48:76
 1
48:76
       8
314:342
4
 4.
BS Ridzene Riga, Latvia
 1
53:71
no
game
no
game

 

 1
69:79
 1
46:75
 1
45:87
 1
53:73
       5
266:385
8
5
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 1
62:91
 1
56:69
 1
72:77
 2
79:69

 

no
game
no
game
 1
60:62
       6
329:368
7
 6.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
 1
49:72
 1
65:71
 1
61:71
 2
75:46
no
game

 

 1
55:58
no
game
       6
305:318
6
 7.
BC Khimki Khimki, Moscow reg., Russia 
 1
46:56
 2
84:79
 2
76:48
 2
87:45
no
game
 2
58:55

 

no
game
       9
351:283
2
 8.
BC Trefl
Sopot, Poland
 1
40:72
 2
61:52
 2
76:48
 2
73:53
 2
62:60
no
game
no
game

 

       9
312:285
3
 


i
 U 17 (1993)         D 1                 RAPLA (Estonia)                     Stage 1
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL
 1.
SK Rapla 
Rapla, Estonia

 

no
game
no
game
 2
73:54
 1
51:71
 2
64:51
 2
77:66
 2
90:56
     9
355:298
 2 
 2.
SDJSOR nr.1 St.Petersburg, Russia
no
game

 

 1
43:69
no
game
 1
51:74
 1
56:80
 1
64:71
 1
60:93
       5
274:387
8
 3.
SDJSOR Belgorod, Russia
no
game
 2
69:43

 

no
game
 2
57:56
 2
68:57
 2
75:56
 1
63:65
       9
332:277
3
 4.
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
 1
54:73
no
game
no
game

 

 1
59:64
 2
46:40
 1
67:68
 1
61:79
       6
287:324
6
5
BC Moskva Moscow, Russia
 2
71:51
 2
74:51
 1
56:57
 2
64:59

 

no
game
no
game
 2
73:54
       9
338:272
1
 6.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine       
 1
51:64
 2
80:56
 1
57:68
 1
40:46
no
game

 

 1
74:78
no
game
       6
302:312
7
 7.
 BS Gulbene Gulbene, Latvia
 1
66:77
 2
71:64
 1
56:75
 2
68:67
no
game
 2
78:74

 

no
game
       8
339:357
5
 8.
BS Valmiera 
Valmiera, Latvia
 1
56:90
 2
90:63
 2
65:63
 2
79:61
 1
54:73
no
game
no
game

 

       8
344:350
4