ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2007./08.
 U14
           FINAL SCORE    D 2                 (1994)
 
   

    PLACE 1   

 BC ToPo (Helsinki, Finland)

   
 

    PLACE 2   

 BS VEF(Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 3   

 BS Riga/1188 (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 4   

 BS Keizarmezs (Riga, Latvia)

 
 

 

 

 

 


 
U 16 (1994)                Division 2                  After 3rd stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S.
   Pl
BC Lokomotiv/Kubanj              
Krasnodar reg.,Russia
 

  13  

    2   

   28   

 

 690:536
    +154

 

  1  

 
 
 
 
 
 
 
Minsk 2006                              
Minsk, Belarus

  13 

    2

   28 

 781:679 
     +102

  2  

SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia                         

  11 

    4 

   26 

 684:602 
     +82

  3  

BC Junostj Moskvi/Dynamo
Moscow, Russia

  11 

    4 

   26 

 685:524 
     +161

  4  

BS Liepaja                                          
Liepaja, Latvia
                 

  10 

    5   

   25   

 697:669 
     +28

   5 

SC Sportkunda                                
Kunda, Estonia

  10 

    5  

   25   

 868:768 
     +100

  6  

OSSM PZKosz Pomerania        
Gdansk, Poland

  10 

    5  

   25   

 825:753 
      +72

  7  

BS Riga/1188                          
Riga, Latvia

   9 

    6   

   24   

 787:711 
     +76

  8  

BC Trudoviye Reservi             Moscow, Russia

   7

    8

   22 

 580:630 
      -50

  9  

BC SP Central                                  
St.Petersburg, Russia

   5

   10  

   20 

 480:582 
      -102

 10 

BS Ogre                                            
Ogre, Latvia

   5

   10 

   20

 683:805 
      -122

 11 

DJSOR Noginsk                         Noginsk, Russia

   4 

   11

   19 

 697:776 
      -79

 12 

European Elite Allstars*              
Eutin, Germany

   4   

   11

   19   

 526:655 
      -129

 13 

UKS Osemka*                                      
Wejherowo, Poland                        

   4   

   11 

   19   

 521:676 
      -155

 14 

STK Wilki Morskie* 
Szczecin, Poland
       

   2

   13 

   17

 430:681 
      -251

 15 

BC Kraina Basketbolia *              
Cherkasy, Ukraine

   0  

   15  

   15  

   0:300  
     -300

 16 

   
 
  


* The team did not take part at one stage


 
 U 16 (1994)         D 2                 Cherkasy (Ukraine)                     Stage 3
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BC Trudoviye  Reservi Moscow, Russia
 
 1
36:39
no
game
no
game
 1
29:50
 2
54:24
 1
44:56
 2
57:53
       7
220:222
 5
2.
BC Kraina Basketbolia Cherkasy, Ukraine
2
39:36
 
no
game
no
game
 1
37:63
1
48:60
1
43:58
1
38:65
       6
205:282

 6
3.
BC Lokomotiv/Kubanj Krasnodar reg., Russia
no
game
no
game
 
 0
 0:0
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
       0
    0:80
7/8
4.
BC Junostj Moskvi/Dynamo 
Moscow, Russia
no
game
no
game
 0
 0:0
 
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
       0
    0:80
7/8 
5.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
2
50:29
 2
63:37
2
20:0
2
20:0
 
 2
68:33
no
game
no
game

      10
221:99

 1
6.
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
 1
24:54
 2
60:48
2
20:0
2
20:0
1
33:68
 
no
game
no
game
       8
157:170
 4
7.
European Elite Allstars Eutin, Germany
2
56:44
2
58:43
2
20:0
2
20:0
no
game
no
game
 
 2
46:39
      10
200:126
 2
8.
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
 1
53:57
 2
65:38
2
20:0
2
20:0
no
game
no
game
 1
39:46
         8
197:141
 3
  
 
 
 

                                                                                                    

 
 U 16 (1994)           D 2                    Riga (Latvia)                        Stage 3
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P      
 PL 
1.
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia
 
 2
47:44
no
game
no
game
 1
38:39
 2
40:37
    1
38:53
 2
58:37
       8
221:210
 5
2.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
 1
44:47
 
no
game
no
game
 1
37:54
 1
35:64
 1
43:59
 2
66:62
       6
225:286
 8
3.
BS Riga/1188 
Riga,
 Latvia
no
game
no
game
 
 2
70:37
 1
36:42
 1
46:66
 2
65:58
    2
56:44
       8
273:247
 4
4.
OSSM PZKosz Pomerania 
Gdansk, Poland
no
game
no
game
 1
37:70
 
 1
38:52
 1
50:66
 1
54:66
    2
84:46
       6
263:300
 7
5.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
 2
39:38
 2
54:37
 2
42:36
 2
52:38
 
 1
33:54
no
game
no
game
       9
220:203
 3
6.
BC SP Central St. Petersburg, Russia
 1
37:40
 2
64:35
 2
66:46
 2
66:50
    2
54:33
 
no
game
no
game
       9
287:204
 1
7.
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
 2
53:38
 2
59:43
 1
58:65
 2
66:54
no
game
no
game
 
 2
60:58
       9
296:258
 2
8.
DJSOR Noginsk Noginsk, Russia
 1
37:58
 1
62:66
 1
44:56
 1
46:84
no
game
no
game
 1
58:60
         5  247:324  8
  
 
 
 

                                            

 
U 16 (1994)                Division 2                  After 2nd stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S
   Pl
Minsk 2006                              
Minsk, Belarus

   9  

    1   

   19   

581:540
    +41

  1  

 
 
 
 
 
 
BC Junostj Moskvi/Dynamo
Moscow, Russia

   8   

    2   

   18   

549:419
   +130

   2  

BC Lokomotiv/Kubanj           
 Krasnodar reg.,Russia

   8   

    2   

   18   

514:442
    +99

  3 

SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia                         

   8   

    2   

   18   

463:392
    +71

  4  

OSSM PZKosz Pomerania        
Gdansk, Poland

   6   

    4   

   16   

562:453
   +109

  5  

SC Sportkunda                                
Kunda, Estonia

   6   

    4   

   16   

572:510
    +62

  6  

BS Riga/1188                          
Riga, Latvia

   6   

    4   

   16   

514:464
    +50

  7  

BS Liepaja                                          
Liepaja, Latvia
                 

   6   

    4   

   16   

477:466
    +11

  8  

BC SP Central                          
St.Petersburg, Russia

   5   

    5   

   15   

480:482
     -2

  9  

DJSOR Noginsk                         Noginsk, Russia

   4  

    6   

   14   

450:452
     -2

 10

European Elite Allstars             
Eutin, Germany

   4   

    6   

   14   

526:555
    -29

 11

UKS Osemka 
Wejherowo, Poland                        

   4   

    6  

   14   

521:576
    -55

 12 

BC Trudoviye Reservi             Moscow, Russia

   3   

    7   

   13   

461:577
    -116

 13 

STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland                            

   2   

    8   

   12   

430:581
    -151

 14 

BS Ogre 
Ogre, Latvia                                  

   2   

    8  

   12   

458:519
    -61

 15 

BC Kraina Basketbolia           
Cherkasy, Ukraine

   0   

  10   

   10  

  0:200 
   -200

 16 

   
 
 
 


 
 U 15 (1994)           D 2                       Ogre (Latvia)                  Stage 2
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P   
 PL
 1.
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia
 
no
game

 2
49:44

no
game

 2
58:46

  2
20:0

  1
28:55

 2
40:33

      9
195:178
 2
 2.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
no
game
 
no
game

 1
36:66

 1
38:42

 2
20:0

 1
50:59

 2
69:48

      6
213:215
 7
 3.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia

 1
44:49

no
game
 
no
game

 2
64:45

 2
20:0

 2
65:52

 1
57:69

      8
250:215
 3
 4.
OSSM PZKosz Pomerania 
Gdansk, Poland
no
game

 2
66:36

no
game
 

 2
61:49

  2
20:0

 2
74:50

 2
69:48

     10
280:183
 1
 5.
BC Trudoviye Reservi Moscow, Russia

 1
46:58

 2
42:38

 1
45:64

 1
49:61

 
no
game

 1
41:63

no
game
      6
223:284
 6
 6.
BC Kraina Basketbolia Cherkasy, Ukraine

 0
 0:20

0
 0:20

 0
 0:20

 0
 0:20

no
game
 
no
game

 0
0:20

      0
  0:100
 8
 7.
BC Lokomotiv/Kubanj Krasnodar reg., Russia

 2
55:28

 2
59:50

  1
52:65

  1
50:74

 2
63:41

no
game
 
no
game
       8
279:258
 5
 8.
BC Junostj Moskvi/Dynamo 
Moscow, Russia

 1
33:40

  2
60:40

 2
69:57

 1
48:69

no
game

 2
20:0

no
game
         8
230:206
 4
  
 
 
 


 
 U 16 (1994)         D 2                Liepaja (Latvia)                     Stage 2
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P   
 PL
 1.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
 
no
game
    2
64:58
no
game
    1
48:59
    2
46:31
    2
49:48

 2
69:46

       9
276:242
 2
 2.
BC SP Central St. Petersburg, Russia         
no
game
 
no
game
    2
49:48
    1
36:44
    2
61:39
    1
68:79
    2
54:45
       8
268:255
 5
 3.
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
    1
58:64
no
game
 
no
game
    2
63:48
    1
47:66
    2
70:62
    2
78:52
       8
316:292
 4
 4.
DJSOR Noginsk Noginsk, Russia
no
game
    1
48:49
no
game
      1
42:59
    2
66:37
    2
41:35
    2
65:55
       8
262:235
 3
 5.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
    2
59:48
    2
44:36
    2
66:47
    2
59:42
 
no
game
    2
66:48
no
game
      10
294:291
 1
 6.
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
    1
31:46
    1
39:61
    1
48:69
    1
37:66
no
game
 
no
game
    2
51:37
       6
206:279
 6
 7.
European Elite Allstars   Eutin, Germany
    1
48:49
    2
79:68
    1
62:70
    1
35:41
    1
48:66
no
game
 
no
game
       6
272:294
 7
 8.
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
    1
46:69
    1
45:54
    1
52:78
    1
55:65
no
game
    1
37:51
no
game
         5
235:317
 8
  
 
 
 

    

 
U 15 (1994)                Division 2                  After 1st stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
      L
      P
       T. S
   Pl
BC Junostj Moskvi/Dynamo
Moscow, Russia

   5   

    0    

   10 

319:213
   +106

  1  

 
 
 
 
 
 
BC Lokomotiv/Kubanj Krasnodar reg.,Russia

   5   

    0    

   10   

262:184
   +78

  2  

SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia

   4

    1

    9    

268:214
    +54

  3  

BC Minsk 2006
Minsk, Belarus

   4  

    1    

    9    

287:249
    +38

  4  

UKS Osemka 
Wejherowo, Poland

   4 

    1    

    9  

286:259
    +27

  5  

SC Sportkunda 
Kunda, Estonia

   3

    2    

    8

256:218
    +38

  6  

BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 

   3

    2    

    8  

264:249
     +15

  7  

European Elite Allstars   
Eutin, Germany

   3 

    2    

    8

254:261
      -7

  8  

BC SP Central St.Petersburg, Russia

   2   

    3    

    7  

212:227
    -15

  9  

BS Liepaja 
Liepaja, Latvia

   2  

    3    

    7  

201:224
    -23

 10 

BC Trudoviye Reservi Moscow, Russia

   2  

    3    

    7  

238:293
    -55

 11 

BC Trefl 
Sopot, Poland

   1   

    4    

    6    

282:270
    +12

 12 

DJSOR Noginsk Noginsk, Russia

   1 

    4    

    6 

188:217
    -29

 13 

STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland

   1  

    4    

    6    

224:302
    -78

 14 

BS Ogre 
Ogre, Latvia

   0  

    5    

    5    

245:304
    -59

 15 

BC Kraina Basketbolia Cherkasy, Ukraine

   0   

    5    

    5    

  0:100 
    -76

 16 

   
 
 
 

    

 
 U 16 (1994)         D 2                WEJHEROWO  (Poland)               Stage 1
 
   
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1.
SDJSOR nr.12 Volgograd, Russia

 

no
game
no
game
    2
47:41
 2
53:40
 2
56:43
 2
62:38
 1
50:52
       9
268:214
  1
 2.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
no
game

 

 1
60:61
no
game
 1
42:69
 1
52:54
 1
37:46
 1
54:74
       5
245:304
 8
 3.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia 
no
game
    2
61:60

 

no
game
    1
51:60
    2
53:46
    2
57:31
    1
42:52
       8
264:249
  4
4.
BC Trefl 
Sopot, Poland
    1
41:47
no
game
no
game

 

    1
54:57
    2
69:41
    1
65:67
    1
53:58
       6
282:270
 6
5.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
    1
40:53
    2
69:42
    2
60:51
    2
57:54

 

no
game
no
game
    2
60:50
       9
287:249
 2
6.
STK Wilki Morskie 
Szczecin, Poland
    1
43:56
    2
54:52
    1
46:53
    1
41:69
no
game

 

    1
42:72
no
game
       6
224:302
 7
7.
European Elite Allstars           
Eutin, Germany
    1
38:62
   
46:37
    1
31:57
   
67:65
no
game
    2
72:42

 

no
game
       8
254:261
 5
8.
UKS Osemka 
Wejherowo, Poland
    2
52:50
    2
74:54
    2
52:42
    2
58:53
    1
50:60
no
game
no
game

 

       9
286:259
 3
 
 
 
 


 
 U 16 (1994)         D 2              RAKVER  (Estonia)                   Stage 1
 
   
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia

 

no
game
no
game

 2
46:41

1
36:56
2
20:0

1
43:56

1
56:71
       7   
201:224
  5
 2.
BC SP Central St.Petersburg, Russia
no
game

 

1
41:60
no
game
2
58:53
2
20:0
1
45:60
1
48:54
       7
212:227
  4
 3.
SC Sportkunda 
Kunda, Estonia
no
game
    2
60:41

 

no
game
    2
79:41
    2
 20:0
    1
47:57
    1
50:79
       8
256:218
  3
4.
DJSOR Noginsk Noginsk, Russia
    1
41:46
no
game
no
game

 

    1
49:58
    2
 20:0
    1
49:69
    1
29:44
       6
188:217
 7
5.
BC Trudoviye Reservi Moscow, Russia
    2
56:36
    1
53:58
    1
41:79
    2
58:49

 

no
game
no
game
    1
30:71
       7
238:293
 6
6.
BC Kraina Basketbolia Cherkasy, Ukraine

    0
 0:20

    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
no
game

 

    0
 0:20
no
game
       0
  0:100
 8
7.
BC Lokomotiv/Kubanj Krasnodar reg.,Russia
    2
56:43
    2
60:45
    2
57:47
    2
69:49
no
game
    2
20:0

 

no
game
      10
262:184
 2
8.
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
    2
71:56
    2
54:48
    2
79:50
    2
44:29
    2
71:30
no
game
no
game

 

      10
319:213
 1