ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2009./10.
 U14
           FINAL SCORE                     (1996)
 
   

    PLACE 1   

BS CSKA    (Moscow Russia)                       

   
 

    PLACE 2   

BC Zalgiris  (Kauna, Lithuania)                    

 
 

    PLACE 3   

 Alvik Basket    (Stockholm, Sweden)           

 
 

    PLACE 4   

 S. Marciulionis BA    (Vilnius, Lithuania)       

 
 

    PLACE 5   

 SDJSOR nr.2/Khimik (Odesa, Ukraine)        

 
 

    PLACE 6   

 BC Kraina Basketbolia (Cherkasy, Ukraine)  

 
 

    PLACE 7   

 BC Khimki   (Moscow reg., Russia)              

 
 

    PLACE 8   

 BS Trinta   (Moscow, Russia)                      

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL      U 14          May 16/19,   2010          Moscow (Russia)   

 BS CSKA                  69

 

       

                              

    Game 1                    
 BS CSKA               62

    

     

 BC Khimki           40
                            

 

   

 

     Game 7

 BS CSKA               63

       

 Alvik Basket       74

                     

                   

 

   Game 2                 
 Alvik Basket      51

 

 

 BC Kraina 
 Basketbolia         55
   

       

 

 

       Game 14
          

   
 
     BS CSKA
 BC Zalgiris           65

 

 

    

    Game 3              
 BC Zalgiris            81

 

   place 1   

 SDJSOR nr.2/
 Khimik                 56
                    

                    

 

 

        Game 8

 BC Zalgiris                 51

 

 BS Trinta             52

                        

   

 

   Game 4              
 Marciulionis BA 79

 

 

 Marciulionis BA   64
  

 

 

   

 

 

 

 SDJSOR nr.2/
 Khimik 
                75

 

 

 

   Game 5               
 SDJSOR nr.2/
 Khimik                
63

 

 

 BS Trinta             64
   Game 10         
 Alvik Basket            65

 

 

 Alvik Basket       89
                      

 

 

 

        Game  13

 
 Alvik Basket  

 

Marciulionis BA  65

 

   
 BC Khimki            62
  Game 9            
 S. Marciulionis BA  64

       place 3

   Game 6               
 BC Kraina 
 Basketbolia       57
   

 

 BC Kraina 
 Basketbolia         71
   
    

 

 

 

BC Kraina 
Basketbolia             53

 

 

 

  Game 12              
 SDJSOR nr.2/
 Khimik 

 

 

SDJSOR nr.2/
Khimik                     57
   

 

 

 

     place 5

 

 

BS Trinta                40

 

 

 

  Game 11               
 BC Khimki 

 

 

BC Khimki               70
   

 

 

 

       place 7


 
 U 14 (1996)         Group 1                        After   3rd  stage
  
  
 
 
 
Teams
     W   
     L     
     P    
         T.S.
  Pl.  
BS CSKA 
Moscow, Russia
            
  15 
   0  
 30 

 1028:447 
+581

  1  
BC Zalgiris
Kaunas, Lithuania
  14
   1  
 29 

  972:625 
+347

  2  
Alvik Basket Stockholm, Sweden
  13 
   2 
 28 

 1042:675 
+367

  3  
BC Trinta 
Moscow, Russia 
  11 
   4  
 26

  854:667  
+187

  4  
 
 
 
 
 
 
A. Sabonis BS Kaunas, Lithuania
  11 
   4 
 26 

  920:722  
+198

   5  
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
  10 
   5 

 25 

   798:654 
 +144

  6 
T. Sokk BS
Tallinn, Estonia
  
   6 

 24 

   783:741 
+42

  7  
BS Keizarmezs
Riga, Latvia
   8 
   7  
 23 

   963:922 
 +41

  8  
Pomerania '96 
Gdansk, Poland
   7  
   8  
 22 

   772:706 
+66

  9  
BS Riga/1188
Riga, Latvia
   7  
   8 
  22

   883:800 
+83

 10 
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
   4  
  11 
 19

  616:952  
-339

 11 
BC Naglis
Palanga, Lithuania
   4  
  11 
 19

   676:859 
-183

 12 
BC YMCA Lahti
Lahti, Finland
 
   3  
  12 
 18 

  584:922   -338

 13 
BS Ridzene 
Riga, Latvia
   2 
  13 
 17 

   654:954 
 -300

 14 
BJSC DSN
Riga, Latvia
    2 
 13
 17 

  723:990  
-267

 15 
BC Volzhanin                            
Volzhskiy, Russia
   0  
 15 
  15 

  501:1123
-622

 16 
 
 
 
 
                

 
 U 14 (1996)         G1          St.Petersburg  (Russia)                       Stage 3
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
  6
7
8
      P
 PL 
1.
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia  
 
 1
32:56
no
game
no
game
 1
17:74
   1
 35:63
 2
58:43
 1
40:61
      6
182:297
 6
2.
BC Zalgiris Kaunas, Lithuania
 2
56:32
 
no
game
no
game
 1
57:59
   2
 53:35
 2
65:43
 2
52:41
      9
283:210
 2
3.
A. Sabonis BS Kaunas, Lithuania
no
game
no
game
 
    2
 88:26
 1
34:40
   1
 49:51
 2
87:42
 2
52:49
      8
310:208
 3
4.
BC Volzhanin Volzhskiy, Russia
no
game
no
game
 1
26:88
 
 1
 9:85
   1
28:103
 1
37:51
 1
39:52
      5
139:379
 8
5.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 2
74:17
 2
59:57
 2
40:34
   2
  85:9
 
   2
 46:33
no
game
no
game
     10
304:150
 1
6.
BS Trinta Moscow, Russia
 2
63:35
 1
35:53
 2
51:49
   2
103:28
 1
33:46
 
no
game
no
game
      8
285:211
 4
7.
 BC YMCA Lahti
Lahti, Finland 
 1
43:58
 1
43:65
 1
42:87
   2
 51:37
no
game
no
game
 
 1
39:57
      6 
218:304
 7
8.
T. Sokk BS Tallinn, Estonia
 2
61:40
 1
41:52
 1
49:52
   2
 52:39
no
game
no
game
 2
57:39
 
      8 
260:222
5
 
 
 
 

                                        

 
 U 14 (1996)         G 1          Riga  (Latvia)                  Stage 3
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
 PL 
1.
BS Riga/1188 Riga, Latvia
 
 2
71:59
no
game
no
game
1
57:71
 2
77:41
 2
56:41
 1
51:53
      8
312:265
3
2.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 1
59:71
 
no
game
no
game
 1
38:78
 1
42:63
 1
27:42
 1
29:64
      5
195:318
7
3.
BS Ridzene
Riga, Latvia
no
game
no
game
 
 1
61:71
 1
39:90
 1
34:59
 1
41:73
 1
36:64
      5
211:357
8
4.
BS Keizarmezs Riga, Latvia
no
game
no
game
 2
71:61
 
 1
68:86
 2
65:63
 1
61:68
 2
74:72
      8
339:350
5
5.
Alvik Basket Stockholm, Sweden        
 2
71:57
 2
78:38
 2
90:39
 2
86:68
 
 2
76:25
no
game
no
game
     10
401:227
1
6.
BC Naglis Palanga, Lithuania
 1
41:77
  2
63:42
 2
59:34
 1
63:65
 1
25:76
 
no
game
no
game
      7
251:294
6
7.
Pomerania '96 
Gdansk, Poland
 1
41:56
 2
42:27
 2
73:41
 2
68:61
no
game
no
game
 
 1
22:44
      8
246:229
4
8.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
 2
53:51
 2
64:29
 2
64:36
 1
72:74
no
game
no
game
 2
44:22
 
      9
297:212
2
 
 
 
 


 
 U 14 (1996)         Group 1                        After   2nd  stage
  
  
 
 
 
Teams
     W   
     L     
     P    
         T.S.
  Pl.  
BS CSKA 
Moscow, Russia
            
  10
   0 
  20

724:297
+427

  1  
BC Zalgiris
Kaunas, Lithuania
  10 
   0  
  20 
689:415
   +274
  2  
Alvik Basket Stockholm, Sweden
   8  
   2
  18
641:448
   +193
  3  
BC Trinta 
Moscow, Russia 
   8  
   2 
  18
569:456
   +113
  4  
 
 
 
 
 
 
A. Sabonis BS Kaunas, Lithuania
   8 
   2
  18 
610:514
    +96
  5  
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
   6 
   4
  16 
501:442
    +59
   
T. Sokk BS
Tallinn, Estonia
   6
   4 
  16
523:519
     +4
  7  
BS Keizarmezs
Riga, Latvia
   5 
   5 
  15 
624:572
    +52
  8  
Pomerania '96 
Gdansk, Poland
   4 
   6  
  14
526:477
    +49
  9  
BS Riga/1188
Riga, Latvia
   4
   6
  14 
571:535
    -36
 10 
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
   3  
   7
  13
434:655
    -221
 11 
BJSC DSN
Riga, Latvia
   2
   8
  12 
528:672
    -144
 12 
BS Ridzene 
Riga, Latvia
   2
   8
  12 
443:597
    -154
 13 
BC Naglis
Palanga, Lithuania
   2  
   8  
  12 
425:588
    -163
 14 
BC YMCA Lahti
Lahti, Finland
 
   2  
   8 
  12 
366:618
    -252
 15 
BC Volzhanin                            
Volzhskiy, Russia
   0
  10
  10 

362:744
-382

 16 
 
 
 
 

 
 U 14 (1996)         G 1                        Riga (Latvia)                    Stage 2
 
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
   8
       P     
 PL
1.
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia  
 
no
game

    1 
41:68

no
game
    1
48:93
    1
39:73
    2
62:59
     1
 40:64
       6
230:357
 6
2.
BC Zalgiris Kaunas, Lithuania
no
game
 
no
game
     2
 90:15
    2
59:51
    2
90:48
    2
53:38
     2
 74:40
      10
366:192
 1
3.
A. Sabonis BS Kaunas, Lithuania
    2
68:41
no
game
 
no
game
    2
67:60
    2
88:48
    2
65:38
     2
 51:48
      10
339:235
 2
4.
BC Volzhanin 
Volzhskiy, Russia
no
game
    1
15:90
no
game
      1
49:65
    1
54:77
    1
35:69
     1
29:111
       5
182:412
 8
5.
BS Riga/1188 Riga, Latvia
    2
93:48
    1
51:59
    1 
60:67
     2
 65:49
 
no
game
    2
68:39
no
game
       8
337:262
 4
6.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
    2
73:39
    1
48:90
    1
48:88
     2
 77:54
no
game
 
no
game
     1
 67:80
       7
313:351
 5
7.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
    1
59:62
    1
38:53
    1
38:65
     2
 69:35
    1
39:68
no
game
 
no
game
       6
243:283
 7
8.
BS Keizarmezs Riga, Latvia
    2
64:40
    1
40:74
    1
48:51
     2
111:29
no
game
    2
80:67
no
game
         8
343:261
 3
 
 
 
 
    
 
 U 14 (1996)         G 1          Palanga  (Lithuania)                    Stage 2
 
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
1.
Alvik Basket Stockholm, Sweden        
 
no
game
    2
57:39
no
game
    1
49:56
    2
62:47
    2
48:34
    2
72:59
      9
288:235
 2
2.
BC Naglis Palanga, Lithuania
no
game
 
no
game
    1 
26:55
    1
32:60
    1
31:64
    2
67:45
    1
35:47
      6
191:271
 7
3.
Pomerania '96 
Gdansk, Poland
    1
39:57
no
game
 
no
game
    1
38:49
    1
47:49
    2
66:40
    1
53:64
      6
243:269
 6
4.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
no
game
    2
55:26
no
game
      1
30:84
    2
65:43
    2
59:27
    2
52:42
      9
261:222
 3
5
BS CSKA 
Moscow, Russia
    2
56:49
    2
60:32
    2
49:38
    2
84:30
 
no
game
    2
 83:8
no
game
     10
332:157
 1
6.
BS Trinta Moscow, Russia
    1
47:62
    2
64:31
    2
49:47
    1
43:65
no
game
 
no
game
    2
50:39
      8
253:244
 4
7.
BC YMCA Lahti Lahti, Finland
    1
34:48
    1  
45:67
    1
40:66
    1
27:59
    1
 8:83
no
game
 
no
game
      5
154:323
 8
8.
T. Sokk BS Tallinn, Estonia
    1
59:72
    2
47:35
    2
64:53
    1
42:52
no
game
    1
39:50
no
game
        7
251:262
 5
 
 
 
 

 
 U 14 (1996)         Group 1                        After   1st  stage
  
  
 
 
 
Teams
     W   
     L     
     P    
         T.S.
  Pl.  
BS CSKA 
Moscow, Russia
            
   5
   0 
  10

392:140
+252

  1  
BC Trinta 
Moscow, Russia 
   5 
   0  
  10 
316:212
   +104
  2  
BC Zalgiris
Kaunas, Lithuania
   5  
   0
  10
323:223
   +100
  3  
Alvik Basket Stockholm, Sweden
   4  
   1 
   9
353:213
   +140
  4  
 
 
 
 
 
 
T. Sokk BS
Tallinn, Estonia
   4 
   1
   
272:257
    +15
  5  
A. Sabonis BS Kaunas, Lithuania
   3 
   2
   8 
271:279
      -6
   
Pomerania '96 
Gdansk, Poland
   3
   2 
   8  
283:208
    +75
  7  
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
   2 
   3 
   7 
240:220
    +20
  8  
BS Keizarmezs
Riga, Latvia
   2 
   3  
   7
281:311
    -30
  9  
BC YMCA Lahti
Lahti, Finland
 
   2
   3
   7 
212:295
    -83
 10 
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
   2  
   3
   7
204:298
    -94
 11 
BS Riga/1188
Riga, Latvia
   1
   4
   6
234:273
    -39
 12 
BC Naglis
Palanga, Lithuania
   1
   4
   6  
234:317
    -83
 13 
BS Ridzene 
Riga, Latvia
   1  
   4  
   6 
200:314
    -114
 14 
BJSC DSN
Riga, Latvia
   0  
   5 
   5 
215:321
    -106
 15 
BC Volzhanin                            
Volzhskiy, Russia
   0
   5
   5 

180:332
-152

 16 
 
 
 
 
        

 
 U 14 (1996)         G 1                 WROCLAW (Poland)                   Stage 1
 
  
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P      
  PL
 1.
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia                

 

no
game
no
game
 2
76:41
 1
32:76
 2
53:40
 1
13:76
 1
30:65
       7
204:298
6
 2.
BC Zalgiris Kaunas, Lithuania
no
game

 

 2
75:55
no
game
 2
69:63
 2
68:37
 2
62:20
 2
49:48
     10
323:223
1
 3.
A. Sabonis BS Kaunas, Lithuania
no
game
 1
55:75

 

no
game
 1
41:70
 2
66:58
 2
68:51
 2
43:25
       8
271:279
3
 4.
BC Volzhanin 
Volzhskiy, Russia
 1
41:76
no
game
no
game

 

 1
39:71
 1
53:56
 1
22:59
 1
25:70
       5
180:332
8
5
Alvik Basket Stockholm, Sweden
 2
76:32
 1
63:69
 2
70:41
 2
71:39

 

no
game
no
game
 2
73:32
       9
353:213
 2
 6.
BC Naglis Palanga, Lithuania
 1
40:53
 1
37:68
 1
58:66
 2
56:53
no
game

 

 1
43:77
no
game
       6
234:317
7
 7.
Pomerania '96 
Gdansk, Poland
 2
76:13
 1
20:62
 1
51:68
 2
59:22
no
game
 2
77:43

 

no
game
       8
283:208
4
 8.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland
 2
65:30
 1
48:49
 1
25:43
 2
70:25
 1
32:73
no
game
no
game

 

       7
240:220
5
 
 
 
 


 
 U 14 (1996)         G 1                RIGA (Latvia)                    Stage 1
 
  
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P      
  PL
 1.
BS CSKA 
Moscow, Russia
                                

 

no
game
no
game
 2
63:34
 2
69:37
 2
90:24
 2
85:21
 2
85:24
     10
392:140
1
 2.
BS Trinta Moscow, Russia
no
game

 

 2
62:30
no
game
 2
61:49
 2
68:51
 2
64:28
 2
61:54
     10
316:212
2
 3.
BC YMCA Lahti Lahti, Finland 
no
game
 1
30:62

 

no
game
 1
38:54
 2
50:47
 2
58:52
 1
36:79
      7
212:295
5
 4.
T. Sokk BS Tallinn, Estonia
 1
34:63
no
game
no
game

 

 2
50:43
 2
53:43
 2
57:39
 2
78:69
      9
272:257
3
5
BS Riga/1188 Riga, Latvia
 1
37:69
 1
49:61
 2
54:38
 1
43:50

 

no
game
no
game
 1
51:55
      6
234:273
6
 6.
BJSC DSN
Riga, Latvia
 1
24:90
 1
51:68
 1
47:50
 1
43:53
no
game

 

 1
50:60
no
game
      5
215:321
8
 7.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 1
21:85
 1
28:64
 1
52:58
 1
39:57
no
game
 2
60:50

 

no
game
      6
200:314
7
 8.
BS Keizarmezs Riga, Latvia
 1
24:85
 1
54:61
 2
79:36
 1
69:78
 2
55:51
no
game
no
game

 

      7
281:311
4