ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
U 17 (1992)           D 2          RIGA  (Latvia)             FINAL FOR
 
 
 
  
n.
TEAMS
 1
   2  
  3
 4
       P      
  PL 
1.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
 
 1
54:62
 2
73:42
 2
67:54
       5
194:158
2
2.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine         
 2
62:54
  2
51:37
  2
59:50
       6
172:141
1
3.
BS Ridzene/Barons 
Riga, Latvia
 1
42:73
1
37:51
 2
57:51
       4 
136:175
3
4.
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
 1
54:67
 1
50:59
1
51:57
       3
155:183
4
  
 
 
 


 
 U 17 (1992)            Division 2          After  3rd  stage
 
 
 
  
                  
 
Teams
     W
      L
       P
    T. S.
Pl.
 
 
BC Kalev 
Tallinn, Estonia
  15  
   0   
  30

 894:565
+329

  1  
 
               
               
 
BS Ridzene/Barons 
Riga, Latvia
  12  
   3   
  27  

 909:649 
+260

  2  
  
 
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
  12  
   3   
  27  

 839:632 
+207

  3  

 

 
BC Dnepr
Dnipropetrovsk, Ukraine
  11  
   4  
  26

 881:707 
+174

  4  
 
 
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
   9  
   6   
  24  

 845:778 
+67

  5  
  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

BC Tauras/Phenix 
St. Petersburg, Russia
   9   
   6   
  24  

 793:590 
+203

  6  
 
 
BC ToPo 
Helsinki, Finland
   9   
   6   
  24  

 710:735 
-25

  7  

 

 

BC Jurmala 
Jurmala, Latvia
   8   
   7  
  23  

 745:727 
+18

  8  

 

 

BC Barsy
Atirau, Kazakhstan
   5   
  10 
  20 

 623:764 
-141

  9  
 
 
SDJSOR nr. 56
Moscow, Russia
   5   
  10  
  20  

 613:772 
-159

 10 
 
 
BS VEF 
Riga, Latvia
   5   
  10  
  20  

 652:906 
-254

 11 
 
 
BC Shkyt i mjach 
Novorosiysk, Russia
   4   
  11 
  19  

 581:821 
-240

 12
 
 
BS Vilnius* 
Vilnius, Lithuania
   6   
   9 
  16  

 576:581 
-5

 13 

 

 

BS Jugla*
Riga, Latvia
   4   
  11 
  14  

 515:642 
-127

 14

 

 

BS Vasileostrovskya**
St. Petersburg, Russia
      
   3   
  12 
   8  

 363:488
-125

 15

 

 
OSSM PZKosz** 
Sopot, Poland
   3  
  12 
   8 

 225:407 
-182

 16
 
  
  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
* The team did not take part at one stage
**  The team did not take part at two stages

                    

 
 U 17 (1992)         D 2               Novorosiysk (Russia)                      Stage 3
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BC Tauras/Phenix 
St. Petersburg, Russia
 
 2
66:19
no
game
no
game
 2
 20:0
1
42:59
1
42:56
 2
 20:0
       8
190:134
 3
2.
SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia
1
19:66
 
no
game
no
game
 2
 20:0
1
46:80
1
31:73
 2
 20:0
       7
136:219
 6
3.
BC Barsy Atirau, Kazakhstan
no
game
no
game
 
1
40:62
 2
 20:0
1
45:65
1
53:65
 2
 20:0
       7
178:192
 5
4.
BC Shkyt i myach Novorosiysk, Russia
no
game
no
game
 2
62:40
 
 2
 20:0
1
50:78
1
39:80
 2
 20:0
       8
191:198
 4
5.
BS Jugla
Riga, Latvia
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
 
0
 0:20
no
game
no
game
       0
   0:100
7/8
6.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
 2
59:42
 2
80:46
 2
65:45
 2
78:50
 2
 20:0
 
no
game
no
game
      10
302:183
 2
7.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
 2
56:42
 2
73:31
 2
65:53
 2
80:39
no
game
no
game
 
 2
 20:0
      10
294:165
 1
8.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
no
game
no
game
0
 0:20
 
       0
   0:100
7/8
  
 
 
 


 
 U 17 (1992)              D 2                  RIGA  (Latvia)                              Stage 3
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
 BC Kalev 
Tallinn, Estonia
 
 2
67:31
no
game
no
game
2
20:0
 2
67:29
2
20:0
 2
68:54
      10
242:114
1
2.
BS VEF 
Riga, Latvia
1
31:67
 
no
game
no
game
2
20:0
1
46:64
2
20:0
1
35:82
       7
152:213
 6
3.
BS Ridzene/Barons 
Riga, Latvia
no
game
no
game
 
 2
55:42
2
20:0
 2
83:44
2
20:0
 2
61:50
      10
239:136
2
4.
BC Jurmala 
Jurmala, Latvia
no
game
no
game
1
4255
 
2
20:0
 2
57:48
2
20:0
1
60:62
       8
199:165
4
5.
BS Vasileostrovskya St.Petersburg, Russia        
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
 
0
 0:20
no
game
no
game
       0
   0:100
7/8
6.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
1
29:67
 2
64:46
1
44:83
1
48:57
2
20:0
 
no
game
no
game
       7
205:253
 5
7.
OSSM PZKosz 
Sopot, Poland
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
no
game
no
game
 
0
 0:20
       0
   0:100
7/8
8.
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
1
54:68
 2
82:35
1
50:61
 2
62:60
no
game
no
game
2
20:0
 
       8
268:224
 3
  
 
 
 


 
 U 17 (1992)            Division 2          After  2nd  stage
 
 
 
  
                  
 
Teams
     W
      L
       P
    T. S.
Pl.
 
 
 BC Kalev 
 Tallinn, Estonia
  10  
   0   
  20

652:451
+201

  1  
 
               
               
 
BS Ridzene/Barons 
Riga, Latvia
   7   
   3   
  17  

670:513
+157

   
 
 
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
   7   
   3   
  17  

537:449
+88

  3  
  
 
BC ToPo 
Helsinki, Finland
   7   
   3   
  17  

505:482
+23

  4  

 

 
BC Tauras/Phenix 
St. Petersburg, Russia
   6   
   4   
  16  

603:456
+147

  5  
  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
   6   
   4   
  16  

576:481
+95

  6  
 
 
BC Dnepr
Dnipropetrovsk, Ukraine
   6   
   4   
  16  

587:542
+45

  7  

 

 

Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
   6   
   4  
  16  

577:554
+23

  8  

 

 

BC Jurmala 
Jurmala, Latvia
   5   
   5  
  15  

546:562
-16

  9  
 
 
BS Jugla
Riga, Latvia
   4   
   6  
  14  

515:542
-27

 10 
 
 
SDJSOR nr. 56
Moscow, Russia
   3   
   7  
  13  

477:553
-76

 11 
 
 
BC Barsy
Atirau, Kazakhstan
   3   
   7  
  13  

445:572
-127

 12
 
 
BS VEF 
Riga, Latvia
   3   
   7  
  13  

500:693
-193

 13 

 

 

BC Shkyt i mjach 
Novorosiysk, Russia
   1   
   9  
  11  

390:623
-233

 14

 

 

BS Vasileostrovskya*
St. Petersburg, Russia
      
   3   
   7  
   8  

363:388
-25

 15

 

 
OSSM PZKosz* 
Sopot, Poland
   3   
   7  
   8  

225:307
-82

 16
 
  
  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 

* The team did not take part at one stage
        

 
 U 17 (1992)         D 2            MOSCOW (Russia)                     Stage 2
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
1.
BC Tauras/Phenix 
St. Petersburg, Russia       
 
no
game

 2
63:33

no
game

 1
54:62

 2
74:37

 1
44:57

 1
46:47

       7
281:236
 4
2.
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia
no
game
 
no
game

 2
62:28

 1
41:83

 2
66:50

 1
47:66

 1
64:69

       7
280:296

 5
3.
BC Barsy Atirau, Kazakhstan

 1
33:63

no
game
 
no
game

 1
43:55

 1
63:65

 1
38:67

 2
41:39

       6
218:289
 7
4.
BC Shkyt i mjach 
Novorosiysk, Russia
no
game

 1
28:62

no
game
 

 1
32:80

 1
41:51

 1
49:85

 1
33:56

       5
183:334
 8
5.
BC Kalev 
Tallinn, Estonia

 2
62:54

 2
83:41

 2
55:43

 2
80:32

 
no
game

 2
61:52

no
game
      10
341:222
 1
6.
BS VEF 
Riga, Latvia

 1
37:74

 1
50:66

 2
65:63

 2
51:41

no
game
 
no
game

 1
37:73

       7
240:317
 6
7.
BS Ridzene/Barons 
Riga, Latvia

 2
57:44

 2
66:47

 2
67:38

 2
85:49

 1
52:61

no
game
 
no
game
       9
327:239
 2
8.
BC Jurmala 
Jurmala, Latvia

 2
47:46

 2
69:64

 1
39:41

 2
56:33

no
game

 2
73:37

no
game
         9
284:221
 3
 
 
 
 

    

 
 U 17 (1992)         D 2            SOPOT (Poland)                     Stage 2
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
1.
BS Jugla
Riga, Latvia
 
no
game
    2
66:64
no
game

 2
20:0

    1
43:46
    1
36:65
    2
69:60
       8
234:235
 5
2.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
no
game
 
no
game
    2
71:67
    2
 20:0

 1
38:49

    2
60:33
    2
61:35
       9
250:184
 1
3.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine
    1
64:66
no
game
 
no
game
    2
 20:0
    1
45:53

 2
63:54

    2
58:56
       8
250:229
 3
4.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
no
game
    1
67:71
no
game
      2
 20:0
    2
80:46
    1
48:53

 2
65:39

       8
280:209
 2
5.
BS Vasileostrovskya St. Petersburg, Russia      

 0
 0:20

    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
 
no
game
    0
 0:20
no
game
       0
  0:100
 8
6.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
    2
46:43

 2
49:38

    2
53:45
    1
46:80
no
game
 
no
game
    1
38:56
       8
232:262
 6
7.
OSSM PZKosz 
Sopot, Poland
    2
65:36
    1
33:60

 1
54:63

    2
53:48
    2
 20:0
no
game
 
no
game
       8
225:207
 4
8.
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
    1
60:69
    1
35:61
    1
56:58

 1
39:65

no
game
    2
56:38
no
game
 

       6
246:291

 7
 
 
 
 


 
 U 17 (1992)            Division 2          After  1st  stage
 
 
 
  
                  
 
Teams
     W
      L
       P
    T. S.
Pl.
 
 
 BC Kalev 
 Tallinn, Estonia
   5 
   0 
  10

311:229
+82

  1  
 
               
               
 
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden
   5  
   0   
  10  

331:263
+68

  2  
 
 
BC Tauras/Phenix 
St. Petersburg, Russia
   4   
   1  
   9 

322:220
+102

  3  
  
 
BC ToPo 
Helsinki, Finland
   4  
   1   
   9   

273:220
+53

  4  

 

 
BS Vasileostrovskya St. Petersburg, Russia      
   3
   2  
   8   

363:288
+75

  5  
  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

BS Ridzene/Barons 
Riga, Latvia
   3  
   2 
   8

343:274
+68

  6  
 
 
BC Dnepr
Dnipropetrovsk, Ukraine
   3  
   2 
   8

337:313
+24

  7  

 

 

BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania
   3 
   2 
   8  

296:272
+24

  7  

 

 

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
   3   
   2
   8 

287:265
+22

  8  
 
 
BC Barsy
Atirau, Kazakhstan
   2   
   3  
   7  

227:283
-56

  9 
 
 
BS Jugla
Riga, Latvia
   1 
   4 
   6

281:307
-26

 10 
 
 
SDJSOR nr. 56
Moscow, Russia
   1   
   4 
   6   

197:257
-60

 11
 
 
BC Jurmala 
Jurmala, Latvia
   1 
   4 
   6

262:341
-79

 12

 

 

BC Shkyt i mjach 
Novorosiysk, Russia
   1  
   4 
   6  

207:289
-82

 13

 

 

BS VEF 
Riga, Latvia
   1   
   4
   6

260:376
-116

 14

 

 
OSSM PZKosz 
Sopot, Poland
   0  
   5
   0 

 0 :100 
-100

 15
 
  
  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 


 
 U 17 (1992)       D 2       St. Petersburg   (Russia)                   Stage 1
 
 
 
 
   
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P      
  PL 
 1.
BS Vasileostrovskya St. Petersburg, Russia      

 

no
game
no
game

 1
68:69

 1
58:83

 2
69:42

 2
82:42

 2
86:52

     8
363:288
4
 2.
BC ToPo 
Helsinki, Finland
no
game

 

 2
20:0

no
game

 1
48:71

 2
55:48

 2
79:58

 2
71:43

       9
273:220
3
 3.
OSSM PZKosz 
Sopot, Poland
no
game

 0
0:20

 

no
game

 0
0:20

 0
0:20

 0
0:20

 0
0:20

       0
  0:100
8
4.
Södertälje BBK 
Sjödertälje, Sweden

 2
69:68

no
game
no
game

 

 2
72:69

 2
66:36

 2
71:40

 2
53:50

      10
331:263
1
5.
BC Tauras/Phenix 
St. Petersburg, Russia

 2
83:58

 2
71:48

 2
20:0

 1
69:72

 

no
game
no
game

 2
79:42

       9
322:220
2
6.
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia

 1
42:69

 1
48:55

 2
20:0

 1
36:66

no
game

 

  1
51:67

no
game
       6
197:257
7
7.
BC Barsy Atirau, Kazakhstan

 1
42:82

 1
58:79

 2
20:0

 1
40:71

no
game

 2
67:51

 

no
game
       7
227:283
5
8.
BC Shkyt i mjach 
Novorosiysk, Russia

 1
52:86

 1
43:71

 2
20:0

 1
50:53

 1
42:79

no
game
no
game

 

       6
207:289
6
  
   
 


 
 U 17 (1992)         D 2                   TALLINN  (Estonia)                   Stage 1
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P      
  PL 
 1.
BC Kalev 
Tallinn, Estonia

 

no
game
no
game

 2
61:41

 2
66:49

 2
62:48

 2
63:50

 2
59:41

      10
311:229
1
 2.
BS VEF 
Riga, Latvia
no
game

 

 1
39:84

no
game

 2
70:65

 1
48:70

 1
63:89

 1
40:68

       6
260:376
8
 3.
BS Ridzene/Barons 
Riga, Latvia
no
game

 2
84:39

 

no
game

 1
54:55

 2
67:48

 1
70:74

 2
68:58

       8
343:274
2
4.
BC Jurmala 
Jurmala, Latvia

 1
41:61

no
game
no
game

 

 2
63:61

 1
40:68

 1
64:76

 1
54:75

       6
262:341
7
5.
BS Jugla
Riga, Latvia

 1
49:66

 1
65:70

 2
55:54

 1
61:63

 

no
game
no
game

 1
51:54

       6
281:307
6
6.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

 1
48:62

 2
70:48

 1
48:67

 2
68:40

no
game

 

 2
53:48

no
game
       8
287:265
5
7.
BC Dnepr 
Dnipropetrovsk, Ukraine

 1
50:63

 2
89:63

 2
74:70

 2
76:64

no
game

 1
48:53

 

no
game
       8
337:313
3
8.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania

 1
41:59

 2
68:40

 1
58:68

 2
75:54

 2
54:51

no
game
no
game

 

       8
296:272
3