ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2008./09.
 U17
           FINAL SCORE                     (1992)
 
   

    PLACE 1   

 BS RIGA-1188  (Riga. Latvia)

   
 

    PLACE 2   

BS KLAIPEDA  (Klaipeda, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

 BS KAUNAS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

 BC SAULE  (Siauliai, Lithuania)

 
 

    PLACE 5   

 BC MINSK 2006 (Minsk, Belarus)

 
 

    PLACE 6   

 BC LOKOMOTIV (Rostov na Donu, Russia)

 
 

    PLACE 7   

 BC KALEV (Tallinn, Estonia)

 
 

    PLACE 8   

 BC SÖDERTÄLJE (Södertälje, Sweden) 

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 17        May 14/17,   2009      SÖDERTÄLJE (Sweden)   

 BS Klaipeda            

 

       

                              

    Game 1                 94     
BS Klaipeda

    

     

 Södertälje BBK  86
                       96      

 

   

 

     Game 7
        

 BS Klaipeda 

       

 BC Lokomotiv    

                       69

                      78

 

   Game 2                  61
    BC Minska 2006

 

 

 BC Minska 2006  83
   

       

 

 

 

       Game 14
          

   
 BS Riga/1188
  
 BS Kaunas     

 

       

    

    Game 3              82
BS Kaunas

 

   place 1   

 BC Saule            79   
                        74

                      87

 

 

     Game 8
        

  BS Riga/1188

 

 BC Kalev

                        79

   

 

   Game 4               61
BS Riga/1188

 

 

 BS Riga/1188  104
  

 

 

   

 

 

 

  Södertälje BBK

 

 

 

   Game                  60
BC Lokomotiv

 

 

 BC Lokomotiv   78
   Game 10         62
BS Kaunas

 

 

BS Kaunas      80
                      80

 

 

 

        Game  13
             

 
BS Kaunas

 

 BC Minska 2006

         

   
 BC Saule
  Game 9             61 
BC Saule      62

       place 3

   Game 6               83
BC Saule        66
   

 

 BC Kalev            71
   
    

 

 

 

BC Minska 2006

 

 

 

  Game 12             92   
BC Minska 2006

 

 

BC Lokomotiv 73
   

 

 

 

     place 5

 

 

Södertälje BBK

 

 

 

  Game 11           73    
BC Kalev

 

 

BC Kalev          77  
   

 

 

 

       place 7


    SUPERFINAL   U 17        May 10/13 , 2010       Dnipropetrovsk (Ukraine)   

 BJSC DSN         77

 

       

                              

 Game 1                      
  BJSC DSN     74

    

     

 BS Riga/1188  68 
                          

 

   

 

     Game 7
     


      SDJSOR         83

       

 SDJSOR             80

   

                         

 

 Game 2                        
   SDJSOR       77

 

 

 BS Valmiera     73  
   

       

 

 

 

       Game 14
     

  SDJSOR                  
 BC  Plunge       58

 

 

    

 Game 3                        
  BC Moskva  80

 

   place 1   

 BC Moskva     101
                           

 

 

 

     Game 8 
       


  BC Moskva      82

 

 BC Dnepr        84

     

   

 

 Game 4                   
   BC Dnepr   71

 

 

 BC Khimki        73
  

 

 

   

 

 

 

 BS Riga/1188   78

 

 

 

 Game 5                        
  BS Valmiera 66

 

 

 BS Valmiera     95
 Game 10                    
 BS Valmiera     75

 

 

  BJSC DSN     65
                          

 

 

 

        Game  13
  BC Khimki 

 

  BC Dnepr     55

                          

   
 
 BC  Plunge        74
Game 9                      
                                     
                    BC Khimki          85

       place 3

 Game 6                   
  BC Khimki    80
   

 

 BC Khimki         88
   
    

 

 

 

 BC Dnepr           87

 

 

 

Game 12               
   BC Dnepr 

 

 

 BJSC DSN          68
   

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Riga/1188   64

 

 

                       

Game 11                  
  BC  Plunge 

 

 

 BC  Plunge        86
   

 

 

 

      place 7


 
 U 17 (1992)         Division 1                        After   3rd  stage
  
  
 
 
 
Teams
     W   
     L     
     P    
         T.S.
  Pl.  
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
  13 
   2  
 28 

 932:708 
+224

  1  
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
  13
   2  
 28 

1027:744 
+283

  2  
BS Kaunas 
Kaunas, Lithuania
  10 
   5 
 25 

 766:698 
+68

  3  
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
  10 
   5  
 25

 820:744 
+76

  4  
BC Lokomotiv 
Rostov na Donu, Russia
   9 
   6 
  24 

 800:774 
+26

  5  
BC SAULE 
Siauliai, Lithuania
   9 
   6  
 24 

 825:757 
+68

  6  
 
 
 
 
 
 
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
   8 
   7 

 23 

 810:782
+28

  7  
BC Chekhovkyi Yastrebi 
Chekhov, Russia
   8 
   7  
 23 

 845:827 
+18

  8  
BS Spars 
Ventspils, Latvia
      
   8  
   7  
 23 

 833:819 
+14

  9  
BS Ogre 
Ogre, Latvia
   7  
   8 
  22

 772:832 
-60

 10 
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
 
   7  
   8  
 22

 782:850 
-68

 11 
BC Trinta 
Moscow, Russia
 
   6  
   9 
 21

 798:802  -4

 12 
BS Admiralteiskaya 
St. Petersburg, Russia
   4  
  11 
 19 

 765:964  -199

 13 
SDJSOR Olimp 
St. Petersburg, Russia
  
   4 
  11 
 19 

 801:914 
-113

 14 
BC Fryshuset *
Stockholm, Sweden
   4 
  11 
 14 

 525:653
-128

 15 
BC Azovmash **
Mariupol, Ukraine                     
   0  
 15 
   5 

 277:501
-224

 16 
 
 
 
 
* The team did not take part at one stage
** The team did not take part at two stages
                

 
 U 17 (1992)         D 1          Klaipeda  (Lithuania)                       Stage 3
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
 PL 
1.
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania
 
 2
80:70
no
game
no
game
 2
64:56
 2
 20:0
 1
39:40
 2
 20:0
      9
223:166
 2
2.
BC SAULE 
Siauliai, Lithuania 
 1
70:80
 
no
game
no
game
 1
54:56
 2
 20:0
 2
55:37
 2
 20:0
      8
219:173
 4
3.
 BS Kaunas 
Kaunas, Lithuania 
no
game
no
game
 
 1
49:64
 2
68:51
 2
 20:0
 2
48:44
 2
 20:0
      9
205:159
 3
4.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
no
game
no
game
 2
64:49
 
 2
71:44
 2
 20:0
 2
74:60
 2
 20:0
     10 
249:153
 1
5.
BC Lokomotiv 
Rostov na DonuRussia    
 1
56:64
 2
56:54
 1
51:68
 1
44:71
 
 2
 20:0
no
game
no
game
      7
227:257
 6
6.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine 
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
 
no
game
no
game
      0
   0:100 
7/8
7.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
 2
40:39
 1
37:55
 1
44:48
 1
60:74
no
game
no
game
 
 2
 20:0
      7 
201:216
 5
8.
BC Fryshuset 
Stockholm, Sweden
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
no
game
no
game
 0
 0:20
 
      0 
   0:100 
7/8
 
 
 
 

                                        

 
 U 17 (1992)         D 1          St. Petersburg  (Russia)                  Stage 3
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
 PL 
1.
BS Admiralteiskaya 
St. Petersburg, Russia
 
 2
77:55
no
game
no
game
1
36:50
 1
46:65
 1
23:50
 1
40:62
      6
222:282
7
2.
SDJSOR Olimp 
St. Petersburg, Russia   
 1
55:77
 
no
game
no
game
 1
60:64
 1
44:79
 1
52:54
 1
51:67
      5
262:341
8
3.
BC Trinta 
Moscow, Russia
no
game
no
game
 
 1
37:45
 2
68:60
 1
53:57
 1
41:56
 1
51:58
      6
250:276
6
4.
BC Chekhovkyi Yastrebi       
Chekhov, Russia
no
game
no
game
 2
45:37
 
 1
74:78
 1
52:58
 1
51:54
 2
60:51
      7
282:278
5
5.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 2
50:36
 2
64:60
 1
60:68
 2
78:74
 
 1
51:73
no
game
no
game
      8
303:311
4
6.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 2
65:46
  2
79:44 
 2
57:53
 2
58:52
 2
73:51
 
no
game
no
game
     10
332:246
1
7.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
 2
50:23
 2
54:52
 2
56:41
 2
54:51
no
game
no
game
 
 1
43:55
      9
257:222
3
8.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
 2
62:40
 2
67:51
 2
58:51
 1
51:60
no
game
no
game
 2
55:43
 
      9
293:245
2
 
 
 
 


 
 U 17 (1992)         Division 1                        After   2nd  stage
  
  
 
 
 
Teams
     W   
     L     
     P    
         T.S.
  Pl.  
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
   8  
   2  
 18 

695:498
+197

  1  
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
   8 
  2  
 18 

683:555
+128

  2  
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
   8  
   2 
 18 

619:528
+91

  3  
BC Lokomotiv 
Rostov na Donu, Russa
   7  
   3  
 17

573:517
+56

  4  
BC SAULE 
Siauliai, Lithuania
   6  
   4  
 16 

606:584
+22

5/6
BS Kaunas 
Kaunas, Lithuania
   6  
   4  
 16 

561:539
+22

5/6
 
 
 
 
 
 
BC Chekhovkyi Yastrebi 
Chekhov, Russia
   6  
   4  

 16 

563:549
+14

  7  
BC Trinta 
Moscow, Russia
 
   5  
   5  
 15 

548:526
+22

8/9
BS Spars 
Ventspils, Latvia
      
   5  
   5  
 15 

530:508
+22

8/9
BC Fryshuset 
Stockholm, Sweden
   4  
   6  
 14 

525:553
-28

 10 
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
   4  
   6  
 14 

587:616
-29

 11 
SDJSOR Olimp 
St. Petersburg, Russia
  
   4  
   6  
 14

539:573
-34

 12 
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
 
   3  
   7 
 13 

525:628
-103

 13 
BS Ogre 
Ogre, Latvia
   3  
   7  
 13 

479:587
-108

 14 
BS Admiralteiskaya 
St. Petersburg, Russia
   3  
   7  
 13 

534:682
-148

 15 
BC Azovmash *
Mariupol, Ukraine                     
   0  
 10 
   5

277:401
-124

 16 
 
 
 
 
* The team did not take part at one stage
            
 
 U 17 (1992)         D 1               VENTSPILS (Latvia)                    Stage 2
 
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
1.
BS Spars 
Ventspils, Latvia 
 
no
game

 2
62:58

no
game

 2
47:46

 2
 20:0

 1
61:64

 2
58:43

      9
248:211

 2
2.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
no
game
 
no
game

 2
73:63

 2
56:52

 2
 20:0

 2
74:53

 2
80:31

     10
303:199
 1
3.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden 

 1
58:62

no
game
 
no
game

 1
52:66

 2
 20:0

 1
66:76

 2
62:59

      7
258:263
 5
4.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
no
game

 1
63:73

no
game
 

 2
45:43

 2
 20:0

 1
43:86

 1
47:50

      7
218:252
 6
5
BC Lokomotiv 
Rostov na Donu, Russia      

 1
46:47

 1
52:56

 2
66:52

 1
43:45

 
no
game

 2
45:41

no
game
      7
252:241
 4
6.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine

 0
 0:20

 0
 0:20

 0
 0:20

 0
 0:20

no
game
 
no
game

 0
 0:20

      0
  0:100
 8
7.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

 2
64:61

 1
53:74

 2
76:66

 2
86:43

 1
41:45

no
game
 
no
game
      8
320:289
 3
8.
BC Fryshuset 
Stockholm, Sweden

 1
43:58

 1
31:80

 1
59:62

 2
50:47

no
game

 2
 20:0

no
game
        7
203:247
 7
 
 
 
 
    
 
 U 17 (1992)         D 1          St. PETERSBURG  (Russia)                    Stage 2
 
  
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
1.
BS Admiralteiskaya
St. Petersburg, Russia
 
no
game

 1
44:57

no
game

 2
81:67

 2
74:71

 1
39:62

 1
47:81

       7
285:338
 7
2.
SDJSOR Olimp 
St. Petersburg, Russia
no
game
 
no
game

 2
64:41

2
72:43

 1
51:58

 2
54:48

 1
46:65

       8
287:255
 3
3.
BC Trinta 
Moscow, Russia 

 2
57:44

no
game
 
no
game

 2
72:53

 1
47:53

 1
35:59

 1
45:62

       7
256:271
 6
4.
BC Chekhovkyi Yastrebi        
Chekhov, Russia
no
game

 1
41:64

no
game
 

 2
66:59

 2
61:50

 1
46:56

 2
68:66

       8
282:295
 5
5
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

 1
67:81

1
43:72

 1
53:72

 1
59:66

 
no
game

 1
40:51

no
game
       5
262:342
 8
6.
BC SAULE 
Siauliai, Lithuania

 1
71:74

 2
58:51

 2
53:47

 1
50:61

no
game
 
no
game

 2
65:56

       8
297:289
 4
7.
BS Kaunas 
Kaunas, Lithuania

 2
63:39

 1
48:54

 2
59:35

 2
56:46

 2
51:40

no
game
 
no
game
       9
276:214
 1
8.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania

 2
81:47

 2
65:46

 2
62:45

 1
66:68

no
game

 1
56:65

no
game
         8
330:271
 2
 
 
 
 

 
 U 17 (1992)         Division 1                        After   1st  stage
  
  
 
 
 
Teams
     W   
     L     
     P    
         T.S.
  Pl.  
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania       
   5
   0 
  10

353:284
+69

  1  
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
   5 
   0  
  10 
299:239
   +60
  2  
BC Lokomotiv 
Rostov na Donu, Russa
   5  
   0
  10
321:276
   +45
  3  
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
   4  
   1 
   9
325:274
   +51
  4  
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
   3 
   2
   8 
392:299
   +93
  5  
BC Trinta 
Moscow, Russia 
   3 
   2
   8 
292:255
  +37
  6  
 
 
 
 
 
 
BC Chekhovkyi Yastrebi 
Chekhov, Russia
   3
   2 
   8  
281:254
   +27
  7  
BC SAULE 
Siauliai, Lithuania
   3 
   2 
   8 
309:295
   +14
  8  
BC Fryshuset 
Stockholm, Sweden
   2 
   3  
   7
322:306
   +16
  9  
BS Kaunas 
Kaunas, Lithuania
   2
   3
   7 
285:325
   -40
 10 
BS Spars 
Ventspils, Latvia
      
   1  
   4
   6 
282:297
   -15
 11 
SDJSOR Olimp 
St. Petersburg, Russia
  
   1
   4
   6
252:318
   -66
 12 
BS Ogre 
Ogre, Latvia
   1
   4
   6  
261:335
   -74
 13 
BS Admiralteiskaya
St. Petersburg, Russia
   1  
   4  
   6 
249:344
   -95
 14 
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden
 
   1  
   4 
   6 
267:365
   -98
 15 
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine                     
   0
   5
   5 

277:301
-25

 16 
 
 
 
 
        

 
 U 17 (1992)         D 1                     RIGA (Latvia)                           Stage 1
 
  
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P       
  PL
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

 

no
game
no
game
 1
55:63
 2
70:44
 2
69:67
 2
72:46
 2
59:54
     9
325:274
2
 2.
BC SAULE 
Siauliai, Lithuania
no
game

 

 2
69:51
no
game
 2
57:52
 1
56:73
 1
61:63
 2
66:56
     8
309:295
4
 3.
BS Kaunas 
Kaunas, Lithuania
no
game
1
51:69

 

no
game
 2
53:40
 1
54:96
 2
68:59
 1
59:61
     7
285:325
5
 4.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania       
 2
63:55
no
game
no
game

 

 2
73:67
 2
69:68
 2
76:48
 2
72:46
    10
353:284
1
5
BS Spars 
Ventspils, Latvia      
 1
44:70
 1
52:57
 1
40:53
 1
67:73

 

no
game
no
game
 2
79:44
     6
282:297
6
 6.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 1
67:69
 2
73:56
 2
96:54
 1
68:69
no
game

 

 2
88:51
no
game
     8
392:299
3
 7.
BC KFUM Göteborg 
Göteborg, Sweden 
 1
46:72
 2
63:61
 1
59:68
 1
48:76
no
game
 1
51:88

 

no
game
     6
267:365
8
 8.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
 1
54:59
 1
56:66
 2
61:59
 1
46:72
 1
44:79
no
game
no
game

 

     6
261:335
7
 
 
 
 


 
 U 17 (1992)         D 1         ROSTOV na DONU (Russia)                Stage 1
 
  
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P      
  PL
 1.
BS Admiralteiskaya
St. Petersburg, Russia

 

no
game
no
game
 1
45:76
 1
50:66
 2
52:48
 1
38:70
 1
64:84
     6
249:244
7
 2.
SDJSOR Olimp 
St. Petersburg, Russia  
no
game

 

 1
24:63
no
game
 1
64:81
 2
61:57
 1
44:46
 1
59:71
      6
252:318
6
 3.
BC Trinta 
Moscow, Russia 
no
game
 2
63:24

 

no
game
 1
48:49
 2
72:68
 1
44:58
 2
65:56
      8
292:255
3
 4.
BC Chekhovkyi Yastrebi 
Chekhov, Russia
 2
76:45
no
game
no
game

 

 1
50:56
 2
50:47
 1
56:59
 2
49:47
      8
281:254
4
5
BC Lokomotiv 
Rostov na Donu, Russia
 2
66:50
 2
81:64
 2
49:48
 2
56:50

 

no
game
no
game
 2
69:64
      10
321:276
2
 6.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine
 1
48:52
 1
57:61
 1
68:72
 1
47:50
no
game

 

 1
57:66
no
game
      5
277:301
8
 7.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
 2
70:38
 2
46:44
 2
58:44
 2
59:56
no
game
 2
66:57

 

no
game
     10
299:239
1
 8.
BC Fryshuset 
Stockholm, Sweden
 2
84:64
 2
71:59
 1
56:65
 1
47:49
 1
64:69
no
game
no
game

 

      7
322:306
5