ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2008./09.
 U16
           FINAL SCORE                     (1993)
 
   

    PLACE 1   

S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

 BC KHIMKI (Khimki, Russia)

 
 

    PLACE 3   

 BS KEDAINIAI (Kediainiai, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

  SDJSOR Belgorod (Belgorod, Russia)

 
 

    PLACE 5   

  BC Moscow (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 6   

 BS VILNIUS (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 7   

  BC METALL PROFIL (Lobnya, Russia)

 
 

    PLACE 8   

 BS Riga/1188 (Riga, Latvia

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 16         April 23/26 , 2009                  Riga (Latvia)   

 S. Marciulionis BA

 

       

                              

 Game 1                      107
 S. Marciulionis BA

    

     

 BC Metall Profil   69
                          109

 

   

 

     Game 7
     


 S. Marciulionis BA

       

 BS Vilnius

   

                           109 

 

 Game 2                        71
 BS Vilnius         61

 

 

 BS Kedainiai        70
   

       

 

 

 

       Game 14
     

S. Marciulionis BA 
 BC Moscow

 

 

    

 Game 3                         98
 BC Moscow

 

   place 1   

 SDJSOR Belgorod87
                           46

 

 

 

     Game 8 
       


  BC Khimki       102

 

 BC Khimki

     

   

 

 Game 4                   89
 BC Khimki       107

 

 

 BS Riga/1188     65
  

 

 

   

 

 

 

  BC Metall Profil

 

 

 

 Game 5                        55
  BS Kedainiai

 

 

 BS Kedainiai        66
Game 10                    82
 BS Kedainiai

 

 

 BC Moscow       68
                            86

 

 

 

        Game  13
       
BS Kedainiai

 

BS Vilnius

                            71

   
 SDJSOR Belgorod
Game 9                      71
                                      93
 SDJSOR Belgorod

       place 3

 Game 6                   86
 SDJSOR Belgorod
   

 

 BS Riga/1188     71
   
    

 

 

 

 
BS Vilnius

 

 

 

Game 12               74
  
BC Moscow

 

 

 BC Moscow      76
   

 

 

 

     place 5

 

 

 BC Metall Profil

 

 

                       

Game 11                  75
BC Metall Profil

 

 

 BS Riga/1188  57
   

 

 

 

       place 7


i
 U 16 (1993)                   Division 1                     After 3rd  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania

   14   

    1   

   29  

1193:786
  +407

  1  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
  

   14   

    1   

   29  

1014:705 +309

  2  

BC Moskva
Moscow, Russia

   12   

    3   

   27  

 890:711
 +179

  3  

BS Vilnius
Vilnius, Lithuania

   11   

    4   

   2 

 973:845
 +128

  4  

BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania 

   10  

    5 

   25  

1024:851
+173

  5  

SDJSOR
Belgorod, Russia           

   10  

    5   

   25  

 935:766
+169

  6  

 
 
 
 
 
 
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
 

   10  

    5   

   25  

 846:826
     +20

  7  

BJSC DSN
Riga, Latvia

    8   

    7   

   23  

 895:796 +99

  8  

BC Saprega
Plunge, Lithuania

    6   

    9   

   21  

 899:976 -77

  9  

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    6   

    9   

   21  

 791:898
     -107

 10 

BS Riga/1188 
Riga, Latvia

    5   

   10  

   20  

 902:982
    -80

 11 

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

    5   

   10  

   20  

934:945
-11 

 12 

BS CSKA
Moscow, Russia

    3   

   12  

   18  

644:852
 -208

 13 

BS Gulbene
Gulbene, Latvia

    2   

   13  

   17  

685:1062
 -377

 14 

BC Trefl 
Sopot, Poand

    1   

   14  

   16  

709:1164
     -455

 15 

BS Spars*
Ventspils, Latvia

    3   

   12  

   13  

 555:724
    -169

 16 

 
 
 

* The team did not take part at one stage


 
 U 16 (1993)         D 1                        Khimki  (Russia)                       Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P
 PL 
1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
 2
68:45
no
game
no
game
 2
82:54
 2
78:35
 2
78:56
 2
85:62
     10
391:252
1
2.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania 
 1
45:68
 
no
game
no
game
 1
47:59
 2
56:33
 1
39:56
 1
53:75
       6
240:291
7
3.
BC Saprega Plunge, Lithuania
no
game
no
game
 
 1
49:54
 1
44:58
 1
47:54
 2
72:62
 1
49:68
       6
261:296
6
4.
BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania              
no
game
no
game
 2
54:49
 
 1
58:65
 2
63:52
 1
52:71
 1
50:67
       7
277:304
5
5.
BC Moskva Moscow, Russia
 1
54:82
 2
59:47
 2
58:44
 2
65:58
 
2
84:37
no
game
no
game
       9
320:268
2
6.
BS CSKA Moscow, Russia
 1
35:78
 1
33:56
 2
54:47
 1
52:63
 1
37:84
 
no
game
no
game
       6
211:328
8
7.
SDJSOR Belgorod, Russia
 1
56:78
 2
56:39
 1
62:72
 2
71:52
no
game
no
game
 
 1
64:68
       7
309:309
4
8.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
 1
62:85
 2
75:53
 2
68:49
 2
67:50
no
game
no
game
 2
68:64
 
       9
340:301
3
 
 
 


 
 U 16 (1993)         D 1                        Wroclaw  (Poland)                    Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
 PL 
1.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
 
 2
64:51
no
game
no
game
 1
51:57
 2
71:52
 2
70:59
    2
 82:37
       9
338:256
3
2.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 1
51:64
 
no
game
no
game
 1
57:58
 2
88:55
 2
82:67
   2
103:41
       8
381:285
4
3.
BS Spars Ventspils, Latvia               
no
game
no
game
 
   1
 55:61
 1
40:58
 2
51:49
1
40:61
  2
 77:35
       7
263:264
6
4.
BJSC DSN Riga, Latvia
no
game
no
game
 2
61:55
 
 1
34:52
 2
88:37
 2
74:50
   2
102:32
       9
359:226
2
5.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
  2
57:51
   2
 58:57
 2
58:40
   2
 52:34
 
 2
74:64
no
game
no
game
      10
299:246
1
6.
BS Gulbene Gulbene, Latvia
 1
52:71
   1
 55:88
 1
49:51
   1
 37:88
 1
64:74
 
no
game
no
game
       5
257:372
7
7.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
 1
59:70
   1
 67:82
 2
61:40
   1
 50:74
no
game
no
game
 
   2
 69:32
       7
306:298
5
8.
BC Trefl 
Sopot, Poland
 1
37:82
   1
41:103
 1
35:77
   1
32:102
no
game
no
game
 1
32:69
 
       5
177:433
8
 
 
 
 


i
 U 16 (1993)                   Division 1                     After 2nd  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
  

  10   

    0   

   20  

674:404
  +270

  1  

BS Vilnius
Vilnius, Lithuania

   10  

    0   

   20  

733:554 +179

  2  

S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania

    9   

    1   

   19  

802:534
 +268

  3  

BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania
   

    8   

    2   

   18  

747:547
 +200

  4  

SDJSOR
Belgorod, Russia           

    8   

    2   

   18  

626:457
+169

  5  

BC Moskva
Moscow, Russia

    8   

    2   

   18  

570:443
+127

  6  

 
 
 
 
 
 
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland

    5   

    5   

   15  

547:580
    -33

  7  

BC Saprega
Plunge, Lithuania

    5   

    5   

   15  

638:680 -42

  8  

BJSC DSN
Riga, Latvia

    4   

    6   

   14  

536:570 -34

  9  

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

    3   

    7   

   13  

628:647
    -19

 10 

BS CSKA
Moscow, Russia

    2   

    8   

   12  

433:524
    -91

 11 

BS Riga/1188 
Riga, Latvia

    2   

    8   

   12  

521:697 -176

 12 

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    2   

    8   

   12  

453:642
   -189

 13 

BS Gulbene
Gulbene, Latvia

    2   

    8   

   12  

428:690
   -262

 14 

BC Trefl 
Sopot, Poand

    1   

    9   

   11  

532:731
   -199

 15 

BS Spars*
Ventspils, Latvia

    1   

    9   

    6   

292:460
   -168

 16 

 
 
 

* The team did not take part at one stage


i
 U 16 (1993)         D 1                        Belgorod  (Russia)                     Stage 2
 
 
 
 
 
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
 1.
BC Moskva Moscow, Russia
 
no
game

 2
64:62

no
game

  2
62:59

 2
79:38

 2
 20:0

 2
54:51

     10
279:210

 2
 2.
BS CSKA Moscow, Russia
no
game
 
no
game

 1
63:89

 1
39:41

 1
54:57

2
 20:0 

 1
38:56

      6
214:243

 7
 3.
SDJSOR Belgorod, Russia

  1
62:64

no
game
 
no
game

 2
74:43

  2
94:52

 2
 20:0

 2
59:52

      9
309:211

 3
 4.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
no
game

 2
89:63

no
game
 

 2
82:46

  2
79:39

 2
 20:0
 

 2
55:44

     10
325:192

 1
 5.
SK Rapla 
Rapla, Estonia

 1
59:62

 2
41:39

 1
43:74

 1
46:82

 
no
game

  2
20:0

no
game

      7
209:257

 4
 6.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia

 1
38:79

 2
57:54

 1
52:94

  1
39:79

no
game
 
no
game

 2
48:43

      7
234:349

 5
 7.
BS Spars Ventspils, Latvia

 0
 0:20

 0
 0:20

0
 0:20

0
 0:20

 0
 0:20

no
game
 
no
game

      0
  0:100

 8
 8.
BJSC DSN Riga, Latvia

  1
51:54

 2
56:38

 1
52:59

 1
44:55

no
game

 1
43:48

no
game
 

      6
246:254

 6
 
 
 


i
 U 16 (1993)         D 1                      Gulbene (Latvia)                        Stage 2
 
 
 
 
 
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
no
game

 2
78:56

no
game

 2
79:66

   2
101:36

 2
75:42

 2
93:56

     10
426:256

 1
 2.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania 
no
game
 
no
game

 2
82:59

 2
60:58

   2
 68:54

  2
71:68

 2
82:53

     10
363:292

 2
 3.
BC Saprega Plunge, Lithuania

  1
 56:78

no
game
 
no
game

 1
63:66

   2
 67:66

  2
82:81

  1
53:61

      7
321:352

 4
 4.
BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania
no
game

  1
59:82

no
game
 

 2
76:34

   2
 76:47

  2
79:67

 2
89:50

      9
379:280

 3
 5.
WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland

   1
 66:79 

 1
58:60

 2
66:63

 1
34:76

 
no
game

  2
75:64

no
game

      7
299:342

 5
 6.
BS Gulbene Gulbene, Latvia

   1
36:101

 1
54:68

 1
66:67

 1
47:76

no
game
 
no
game

 2
62:52

      6
265:364

 6
 7.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

    1
 42:75

  1
68:71

 1
81:82

 1
67:79

 1
64:75

no
game
 
no
game

      5
322:382

 8
 8.
BC Trefl 
Sopot, Poland

   1
 56:93

  1
53:82

  2
61:53

 1
50:89

no
game

   1
 52:62

no
game
 

      6
272:379

 7
 
 
 


i
 U 16 (1993)                   Division 1                     After 1st  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia

    5   

    0   

   10  

349:212
 +137

  1  

BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania

    5   

    0   

   10  

370:262
 
+108

  2  

BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania

    4   

    1   

    9   

368:267
 +101

  3  

S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

    4   

    1   

    9   

376:278
    +98

  4  

SDJSOR
Belgorod, Russia

    4   

    1   

    9   

317:246
    +71

  5  

BC Moskva
Moscow, Russia

    3   

    2   

    8   

291:233
    +58

  6  

 
 
 
 
 
 
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

    3   

    2   

    8   

306:265
    +41

  7  

WKK Wroclaw 
Wroclaw,  Poland

    3   

    2   

    8   

248:238
    +10

  8  

BC Saprega
Plunge, Lithuania

    3   

    2   

    8   

317:328
    -11

  9  

BJSC DSN
Riga, Latvia

    3   

    2   

    8   

290:316
    -26

 10 

BS CSKA
Moscow, Russia

    1   

    4   

    6   

219:281
    -62

 11 

BS Spars
Ventspils, Latvia

    1   

    4   

    6   

292:360
    -68

 12 

BS Gulbene
Gulbene, Latvia

    1   

    4   

    6   

163:326
    -163

 13 

BS Riga/1188 
Riga, Latvia

    0   

    5   

    5   

287:348
    -61

 14 

BC Trefl 
Sopot, Poland

    0   

    5   

    5   

260:352
    -92

 15 

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    0   

    5   

    5   

244:385
   -141

 16 

 
 
 


i
 U 16 (1993)         D 1                VILNIUS (Lithuania)                     Stage 1
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

 

no
game
no
game
 2
68:62
 2
88:43
 2
78:58
 2
91:46
 1
51:69
      9 
376:278
3
 2.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania 
no
game

 

 2
76:64
no
game
 2
89:45
 2
57:50
 2
70:57
 2
78:46
   10
370:262
1
 3.
BC Saprega Plunge, Lithuania
no
game
 1
64:76

 

no
game
 2
60:57
 2
75:70
 2
67:65
 1
51:60
     8 
317:328
4
 4.
BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania            
 1
62:68
no
game
no
game

 

 2
78:46
 2
69:53
 2
76:55
 2
83:45
    9
368:267
2
5
SK Rapla 
Rapla, Estonia
 1
43:88
 1
45:89
 1
57:60
 1
46:78

 

no
game
no
game
 1
53:70
    5
244:385
8
 6.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 1
58:78
 1
50:57
 1
70:75
 1
53:69
no
game

 

 1
56:69
no
game
    5
287:348
7
 7.
BS Spars Ventspils, Latvia
 1
46:91
 1
57:70
 1
65:67
 1
55:76
no
game
 2
69:56

 

no
game
    6
292:360
6
 8.
BJSC DSN Riga, Latvia
 2
69:51
 1
46:78
 2
60:51
 1
45:83
 2
70:53
no
game
no
game

 

    8
290:316
5
 


i
 U 16 (1993)         D 1                 MOSCOW (Russia)                     Stage 1
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
BC Moskva Moscow, Russia

 

no
game
no
game
 1
37:50
 2
53:34
 2
71:19
 1
55:60
2
75:70
     8
291:233
3
 2.
BS CSKA Moscow, Russia
no
game

 

 1
51:80
no
game
 1
34:51
 1
37:43
 1
39:59
 2
58:48
      6
219:281
6
 3.
SDJSOR Belgorod, Russia
no
game
 2
80:51

 

no
game
 1
46:56
 2
66:42
 2
60:50
 2
65:47
      9
317:246
2
 4.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
 2
50:37
no
game
no
game

 

 2
58:39
 2
81:22
 2
74:66
 2
86:48
     10
349:212
1
5
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
 1
34:53
 2
51:34
 2
56:46
 1
39:58

 

no
game
no
game
 2
68:47
      8
248:238
5
 6.
BS Gulbene Gulbene, Latvia
 1
19:71
 2
43:37
 1
42:66
 1
22:81
no
game

 

 1
37:71
no
game
      6
163:326
7
 7.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
 2
60:55
 2
59:39
 1
50:60
 1
66:74
no
game
 2
71:37

 

no
game
      8
306:265
4
 8.
BC Trefl 
Sopot, Poland
 1
70:75
 1
48:58
 1
47:65
 1
48:86
 1
47:68
no
game
no
game

 

      5
260:352
8