ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2008./09.
 U15
           FINAL SCORE                     (1994)
 
   

    PLACE 1   

 S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

 BC KHIMKI (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 3   

 BC SAULE/ALNIDA (Siauliai, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

 BC CSKA (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 5   

 BC Kedainiai (Kedainiai, Lithuania)

 
 

    PLACE 6   

 SDJSOR nr.2/KHIMIK (Odesa, Ukraine)

 
 

    PLACE 7   

 KK JUNIOR (Skopije,Macedonia)

 
 

    PLACE 8   

 BC ARVI/MANTINGA (Marijamole, Lithuania)

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 15         May 14 / 17 , 2009           Yuzny (Ukraine)   

S. Marciulionis BA

 

       

                              

    Game 1                     73
S. Marciulionis BA

    

     

BS Kedainiai              51
                             81

 

   

 

     Game 7
     16.05

 S. Marciulionis BA

      

BS CSKA

   

                                 83

 

   Game 2                      81
BS CSKA              49  

 

 

BC Arvi/Mantinga    51
   

       

 

 

 

       Game 14
       17.05.   

S. Marciulionis BA 
BC Saule/Alnida

 

 

    

  Game 3                       76
BC Saule/Alnida

 

   place 1   

KK Junior, Skopije    50
                            62

 

 

 

     Game 8
     16.05.    

BC Khimki              64

 

BC Khimki

     

   

 

  Game 4                       55
BC Khimki          76

 

 

SDJSOR nr.2/Khimik51
  

 

 

   

 

 

 

BS Kedainiai 

 

 

 

  Game 5                       63
  BS Kedainiai

 

 

BC Arvi/Mantinga   53
 Game 10   16.05.      65
 
BC Saule/Alnida

 

 

 
BC Saule/Alnida 72
                               72

 

 

 

        Game  13
        17.05.    
BC Saule/Alnida

 

SDJSOR nr.2/Khimik

        

   
KK Junior, Skopije
 Game 9   16.05.       48   
BS CSKA                67

       place 3

  Game 6                       64
 BS CSKA             65
   

 

SDJSOR nr.2/Khimik68
   
    

 

 

 

 
SDJSOR nr.2/Khimik

 

 

 

Game 12  17.05.         62
BS Kedainiai

 

 

BS Kedainiai          75
   

 

 

 

     place 5

 

 

BC Arvi/Mantinga

 

 

 

Game 11    16.05.       47
  KK Junior, Skopije

 

 

 KK Junior, Skopije54 
   

 

 

 

       place 7


 
U 15 (1994)                Division 1                  After 3rd stage
 
 
 
 
    

                  Teams

     W

     L

      P

      T.S.

     PL  

S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

  14 

   1  

  29 

 848:578 
    +270

  1  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia

  13 

   2  

  28 

 912:731 
    +181

  2  

BC Saule/Alnida
Siauliai, Lithuania

  12 

   3  

  27 

1005:681 
     +324

  3  

BS CSKA 
Moscow, Russia

  11 

   4 

  26 

 872:705 
    +167

  4  

BC Arvi/Mantinga 
Marijampole, Lithuania
        

  10 

   5

  25 

 825:740 
      +85

  5  

 
 
 
 
 
 
BS Panevezys 
Panevezys, Lithuania

  10 

   5  

  25 

 858:723 
    +135

  6  

Pomerania '94 
Gdansk, Poland

   8 

   7  

  23 

 869:773 
     +96

  7  

BS Zemgale 
Jelgava, Latvia

   7  

   8  

  22 

 732:754 
      -22

  8  

WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland

   7  

   8  

  22 

 830:841 
      -11

  9  

BS Ridzene 
Riga, Latvia

   6 

   9 

  21 

 781:936 
     -155

 10 

BJSC DSN 
Riga, Latvia

   6 

   9 

  21 

 684:758 
      -74

 11 

BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania

   5  

  10 

  20 

 729:820 
      -91

 12 

BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia

   4  

  11 

  19 

 566:793 
      -227

 13 

SDJSOR nr.2/Khimik 
Odesa, Ukraine

   3  

  12 

  18 

 632:855 
     -223

 14 

BC Junostj Moskvi/Dynamo*
Moscow, Russia

   4  

  11 

  14 

 480:663 
    -183

 15 

BC Azovmash* 
Mariupol, Ukraine

   0  

  15 

  10 

 445:717 
    -567

 16 

    
 
 
 
* The team did not take part at one stage


   
 U 15 (1994)         D 1              Panevezys   (Litnuania)                   Stage 3
   
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P
 PL 
1.
 S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
 2
58:40
no
game
no
game
 2
56:40
 1
42:46
2
60:53
  2
 20:0 
       9
236:179
1
2.
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia
  1
40:58
 
no
game
no
game
 1
28:69
  1
40:54
 2
55:52
  2
 20:0 
       7
183:233
7
3.
BC Arvi/Mantinga 
Marijampole, Lithuania
no
game
no
game
 
 2
72:53
  1
58:68
  2
70:68
 1
48:56
  2
 20:0 
       8
268:245
4
4.
BS Panevezys 
Panevezys, Lithuania
no
game
no
game
  1
53:72
 
 1
59:61
 2
59:45
 1
58:64
  2
 20:0 
      7
249:242
6
5.
BC SauleAlnida Siauliai, Lithuania
 1
40:56
 2
69:28
  2
68:58
 2
61:59
 
 1
63:64
no
game
no
game
      8
301:265
2
6.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia 
 2
46:42
 2
54:40
 1
68:70
 1
45:59
 2
64:63
 
no
game
no
game
      8
277:274
5
7.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 1
53:60
 1
52:55
 2
56:48
 2
64:58
no
game
no
game
 
  2
 20:0 
      8
245:221
3
8.
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
no
game
no
game
0
 0:20
 
      0
  0:100  
8
 
 
 
 


   
 U 15 (1994)                  D 1                     Riga (Latvia)                        Stage 3
   
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL 
1.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 
 1
55:68
no
game
no
game
  2
60:39
 2
61:59
  1
56:57
2
20:0
      8
252:223
3
2.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 2
68:55
 
no
game
no
game
  1
48:77
 2
66:55
 2
54:45
2
20:0
      9
256:232
2
3.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
no
game
no
game
 
  2
57:47
   1
52:54
 2
51:47
 2
64:38
2
20:0
      9
244:186
1
4.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
 
no
game
no
game
 1
47:57
 
 2
53:49
 1
57:61
  2
66:47
2
20:0
      8
243:214
4
5.
Pomerania '94 
Gdansk, Poland
 1
39:60
 2
77:48
 2
54:52
  1
49:53
 
 2
84:63
no
game
no
game
      8
303:276
5
6.
WKK Wroclaw Wroclaw, Poland
 1
59:61
1
55:66
  1
47:51
 2
61:57
 1
63:84
 
no
game
no
game
      6
285:319
7
7.
SDJSOR nr.2/Khimik                 
Odesa, Ukraine
 2
57:56
 1
45:54
 1
38:64
1
47:66
no
game
no
game
 
2
20:0
      7
207:240
6
8.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
 
0
 0:20
 
no
game
no
game
  0
 0:20
 
      0
  0:100 
8
 
 
 
 


 
U 15 (1994)                Division 1                  After 2nd stage
 
 
 
 
    

                  Teams

     W

     L

      P

      T.S.

     PL  

S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

  10 

   0  

  20 

612:399
   +213

  1  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia

  10 

   0  

  20 

635:457
   +178

  2  

BC Saule/Alnida
Siauliai, Lithuania

   9  

   1  

  19 

704:416
   +288

  3  

BS CSKA 
Moscow, Russia

   8  

   2  

  18 

627:484
   +143

  4  

BS Panevezys 
Panevezys, Lithuania

   8 

    

  18 

609:481
    +128

  5  

 
 
 
 
 
 
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland

   6  

   4 

  16

545:522
    +23

  6 

Pomerania '94 
Gdansk, Poland

   5  

   5  

  15 

566:497
     +69

  7  

BC Arvi/Mantinga 
Marijampole, Lithuania
        

   6  

   3  

  15 

557:495
    +62

  8  

BC Junostj Moskvi/Dynamo
Moscow, Russia

   4  

   6  

  14 

480:563
    -83

  9  

BS Zemgale 
Jelgava, Latvia

   3  

   7  

  13 

488:568
    -80

 10 

BJSC DSN 
Riga, Latvia

   3  

   6  

  12 

432:535
   -103

 11 

BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania

   2  

   8  

  12 

486:606
   -120

 12 

BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia

   2  

   8  

  12 

383:560
   -177

 13 

BS Ridzene 
Riga, Latvia

   2  

   8  

  12 

525:704
   -179

 14 

SDJSOR nr.2/Khimik 
Odesa, Ukraine

   1  

   9  

  11 

425:615
    -190

 15 

BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine

   0  

  10 

  10 

445:617
    -172

 16 

    
 
 
 


   
 U 15 (1994)         D 1                    Siauliai (Lithuania)                  Stage 2
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P    
 Pl 
 1.
BC Saule/Alnida
Siauliai, Lithuania
 
no
game
 1
41:43
no
game
 2
70:49
 2
96:67
 2
64:43
 2
62:20
       9
333:222
 3
 2.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
no
game
 
no
game
 2
68:39
 2
74:34
 2
87:49
 2
75:39
 2
59:40
      10
363:201
 1
 3.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 2
43:41
no
game
 
no
game
 2
75:39
 2
67:53
2
60:46
 2
86:42
      10
331:221
 2
 4.
BC Junostj Moskvi/Dynamo  
Moscow, Russia
no
game
 1
39:68
no
game
 
 2
53:42
 2
58:54
 1
40:50
 2
58:55
       8
248:269
 4
 5.
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 1
49:70
 1
34:74
 1
39:75
 1
42:53
 
no
game
 2
54:52
no
game
       6
218:324
 6
 6.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 1
67:96
 1
49:87
 1
53:67
 1
54:58
no
game
 
no
game
 1
49:67
       5
272:375
 8
 7.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
 1
43:64
 1
39:75
 1
46:60
 2
50:40
 1
52:54
no
game
 
no
game
       6
230:293
 5
 8.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
 1
20:62
 1
40:59
 1
42:86
 1
55:58
no
game
 2
67:49
no
game
         6
224:314
 7
 
 
 
 


   
 U 15 (1994)         D 1              Kohtla Jarve (Estonia)               Stage 2
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P    
Pl
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
no
game
 2
52:44
no
game
 2
51:48
 2
65:35
 2
69:37
 2
50:34
     10
287:198
 1
 2.
BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia
no
game
 
no
game
 1
47:62
 1
34:55
 1
41:53
 2
61:49
 2
47:44
      7
230:263
 6
 3.
BC Arvi/Mantinga 
Marijampole, Lithuania           
 1
44:52
no
game
 
no
game
 2
58:55
 1
45:67
 2
68:49
 2
63:54
      8
278:277
 5 
 4.
BS Panevezys 
Panevezys, Lithuania
no
game
 2
62:47
no
game
 
 1
42:63
 2
55:52
 2
55:28
 2
70:45
      9
284:235
 2
 5.
Pomerania '94 
Gdansk, Poland
 1
48:51
 2
55:34
 1
55:58

 2
63:42

 
no
game
 2
54:37
no
game
      8
275:222
 3
 6.
WKK Wroclaw Wroclaw, Poland
 1
35:65
 2
53:41
 2
67:45
 1
52:55
no
game
 
no
game
 2
63:49
      8
270:255
 4
 7.
SDJSOR nr.2/Khimik 
Odesa, Ukraine
 1
37:69
 1
49:61
 1
49:68
 1
28:55
 1
37:54
no
game
 
no
game
      5
200:307
 8
 8.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine
 1
34:50
 1
44:47
 1
54:63
 1
45:70
no
game
 1
49:63
no
game
        5
226:293
 7
 
 
 
 


 
U 15 (1994)                Division 1                  After 1st stage
 
 
 
 
    

                  Teams

     W

     L

      P

      T.S.

     PL  

S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

   5  

   0  

  10 

325:201
   +124

  1  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia

   5  

   0  

  10 

341:235
   +106

  2  

BC Saule/Alnida
Siauliai, Lithuania

   5  

   0  

  10

302:215
    +87

  3  

BS Panevezys 
Panevezys, Lithuania

   4  

   1  

   9  

325:246
    +79

  4  

BS CSKA 
Moscow, Russia

   3  

   2  

   8  

296:263
    +33

   

 
 
 
 
 
 
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland

   3  

   2  

    

275:267
    +9

  6  

BC Arvi/Mantinga 
Marijampole, Lithuania
           

   3  

   1  

   7  

279:218
    +61

  7  

Pomerania '94 
Gdansk, Poland

   2  

   3  

   7  

291:275
    +16

  8  

BS Zemgale 
Jelgava, Latvia

   2  

   3  

   7  

258:275
     -17

  9  

BS Ridzene 
Riga, Latvia

   2  

   3  

   7  

253:329
    -76

 10 

BJSC DSN 
Riga, Latvia

   2  

   2  

   6  

214:211
    +3

 11 

BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania

   1  

   4  

   6  

262:292
    -30

 12 

BC Junostj Moskvi/Dynamo
Moscow, Russia

   1  

   4  

   6  

232:294
    -62

 13 

SDJSOR nr.2/Khimik 
Odesa, Ukraine

   1  

   4  

   6  

225:308
    -83

 14 

BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine

   0  

   5  

   5  

219:324
    -105

 15 

BC Hito 
Kohtla Jarve, Estonia

   0  

   5  

   5  

153:297
   -144

 16 

    
 
 
 

    

   
 U 15 (1994)          D 1             KHIMKI (Russia)                     Stage 1
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
BC Saule/Alnida Siauliai, Lithuania

 

no
game
no
game
 2
54:31
 2
61:50
 2
48:40
 2
68:48
 2
71:46
     10
302:215
2
 2.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
no
game

 

 2
59:53
no
game
 2
70:48
 2
64:41
 2
69:47
 2
79:46
     10
341:235
1
 3.
BS CSKA 
Moscow, Russia
no
game
 1
53:59

 

no
game
 2
67:66
 1
49:58
 2
58:33
 2
69:47
      8
296:263
4
 4.
BC Junostj Moskvi/Dynamo 
Moscow, Russia
 1
31:54
no
game
no
game

 

 1
40:72
 1
63:71
 1
48:54
 2
50:43
      6
232:294
7
5
Pomerania '94 
Gdansk, Poland
 1
50:61
 1
48:70
 1
66:67
 2
72:40

 

no
game
no
game
 2
55:37
      7
291:275
5
 6.
WKK Wroclaw Wroclaw, Poland
 1
40:48
 1
41:64
 2
58:49
 2
71:63
no
game

 

 2
65:43
no
game
      8
275:267
3
 7.
SDJSOR nr.2/Khimik 
Odesa, Ukraine
 1
48:68
 1
47:69
 1
33:58
 2
54:48
no
game
 1
43:65

 

no
game
      6
225:308
6
 8.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine
 1
46:71
 1
46:79
 1
47:69
 1
43:50
 1
37:55
no
game
no
game

 

      5
219:324
8
 
 
 
 


   
 U 15 (1994)         D 1                 RIGA (Latvia)                     Stage 1
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

 

no
game
no
game
 2
56:28
 2
57:44
 2
79:49
 2
69:43
 2
64:37
     10
325:201
1
 2.
BC HITO 
Kohtla Jarve, Estonia   
no
game

 

 1
21:72
no
game
 1
39:64
 1
37:44
 1
32:59
 1
24:58
      5
153:297
8
 3.
BC Arvi/Mantinga
Marijampole, Lithuania       
no
game
 2
72:21

 

no
game
 2
81:48
 1
67:75
 2
64:55
  2
76:67
      9
279:218
4
 4.
BS Panevezys 
Panevezys, Lithuania
 1
28:56
no
game
no
game

 

 2
68:52
 2
89:41
 2
66:44
 2
74:53
      9
325:246
2
5
BJSC DSN 
Riga, Latvia
 1
44:57
 2
64:39
 1
48:81
 1
52:68

 

no
game
no
game
 2
54:47
      7
214:211
3
 6.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
 1
49:79
 2
44:37
 2
75:67
 1
41:89
no
game

 

 1
44:57
no
game
       7
253:329
6
 7.
BS Zemgale 
Jelgava, Latvia
 1
43:69
 2
59:32
 1
55:64
 1
44:66
no
game
 2
57:44

 

no
game
       7
258:275
5
 8.
BS Klaipeda 
Klaipeda, Lithuania
 1
37:64
 2
58:24
 1
67:76
 1
53:74
 1
47:54
no
game
no
game

 

       6
262:292
7