ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2008./09.
 U14
           FINAL SCORE                     (1995)
 
   

    PLACE 1   

 BS CSKA  (Moscow, Russia)

   
 

    PLACE 2   

 S. Marciulionis BA (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

 BS Klaipeda (Klaipeda, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

 BC Doneck (Doneck Russia)

 
 

    PLACE 5   

 BS Vilnius  (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 6   

 BC Trinta  (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 7   

 BC Salva/Tartu (Tartu, Estonia)

 
 

    PLACE 8   

 BS Riga/1188 (Riga, Latvia) 

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 14           May 22/24 , 2008        MOSCOW (Russia)   

 BS CSKA     

 

       

                              

   Game 1                      74 
      BS CSKA     

    

     

 BC Salva/Tartu   47  
                        59   

 

   

 

     Game 7
       

    
 BS CSKA   

       

 BC Doneck        

             

                       74   

 

   Game 2                93
 BC Doneck   42 

 

 

 BS Klaipeda          82
   

       

 

 

 

       Game 14
            


 BS CSKA           
 BS Riga/1188

            

                   

    

    Game 3                  43
BS Vilnius 

 

   place 1   

 BS Vilnius              59
                           68

 

 

 

     Game 8
      

                              60
  
S. Marciulionis BA

 

 BC Trinta

                        75

   

 

    Game 4                         46
S. Marciulionis BA

 

 

 S. Marciulionis BA 60 
  

 

 

   

 

 

 

 BC Salva/Tartu

 

 

 

   Game 5                     49
BS Klaipeda

 

 

 BS Klaipeda        72    
   Game 10          72
BS Klaipeda

 

 

                           
BS Vilnius      57
                         80

 

 

 

        Game  13
              

BS Klaipeda

 

BC Doneck

             

   
  BS Riga/1188
  Game 9             51
BC Doneck      69

       place 3

   Game 6                57   
BC Trinta       49
   

 

  BC Trinta           59
   
    

 

 

 

BC Trinta

 

 

 

  Game 12           45   
                         
BS Vilnius

 

 

BS Vilnius        71
   

 

 

 

     place 5

 

 

BC Salva/Tartu

 

 

 

  Game 11            58 
BC Salva/Tartu

 

 

                    
BS Riga/1188  54
   

 

 

 

       place 7


 U 14 (1995)            Group 2          After  3rd  stage
                  
 
Teams
W
L
P
T. S.
Pl.
 
 
BS CSKA 
Moscow, Russia
  15  
   0  
  30 

1191:576
+615

   1  
 
 
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
  13 
   2   
  28 

 809:642
+167

   2  
 
 
BC Doneck
Doneck, Ukraine
  11  
   4   
  26  

 850:642
+208

  3  
 

 

BS Trinta
Moscow, Russia
  11  
   4  
  26 

 777:642
+135

  4  
 
               
 
SDJSOR nr. 56
Moscow, Russia
  11  
   4   
  26  

1075:854
+221

  5  
 

 

BC Vedmedi Kiev
Kiev, Ukraine
  10  
   5   
  25  

 735:681
+54

  6  
 
 
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
  10  
   5  
  25  

 858:771
+87

  7  

 

 

BJSC DSN
Riga, Latvia
   9   
   6  
  24  

 750:695
+55

  8  

 

 

BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
   8   
   7  
  23  

 790:813
-23

  9  
 
 
BS Ogre
Ogre, Latvia
   5   
  10  
  20  

 591:822
-231

 10 
 
 
Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
   4   
  11  
  19  

 670:787
-117

 11 
 
 
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
   4   
  11  
  19  

 745:826
-81

 12
 
 
BS Ridzene 
Riga, Latvia
   3   
  12 
  18  

 637:813
-176

 13 

 

 

BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
   1   
  14  
  16  

 634:956
-322

 14

 

 

SDJSOR Kalininskaya St. Petersburg, Russia
   1   
  14  
  16  

 507:936
-429

 15

 

 
BC Kraina Basketbolia*
Cherkasy, Ukraine
   4   
  11  
  14  

 528:700
-172

 16
 
  
  
 
 
 
 
 
 

 * The team did not take part at one stage      


 
 U 14 (1995)                     G 2                      Ogre (Latvia)                        Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BC Kraina Baketbolia 
Cherkasy, Ukraine
 
0
 0:20
no
game
no
game
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20

       0
   0:100

 8
2.
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
2
20:0
 
no
game
no
game
 1
31:47
 2
61:49
 2
64:53
 2
46:29

       9
222:178

 3
3.
BC Khimik Yuzny, Odesa reg., Ukraine  
no
game
no
game
 
 1
54:59
 2
58:44
 2
72:61
 2
49:46
 2
68:41

       9
301:251

 2
4.
SDJSOR nr. 56 Moscow, Russia
no
game
no
game
 2
59:54
 
 1
81:82
 2
91:57
 2
69:53
 2
85:41

       9
385:287

 1
5.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
2
20:0
 2
47:31
 1
44:58
 2
82:81
 
 2
68:52
no
game
no
game

       9
261:222

 4
6.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
2
20:0
 1
49:61
 1
61:72
 1
57:91
 1
52:68
 
no
game
no
game

       6
239:292

 6
7.
BJSC DSN Riga, Latvia
2
20:0
 1
53:64
 1
46:49
 1
53:69
no
game
no
game
 
 2
61:43

       7
233:225

 5
8.
BS Ogre
Ogre, Latvia
2
20:0
 1
29:46
 1
41:68
 1
41:85
no
game
no
game
 1
43:61
 

       6
174:260

 7
 
 
 
 


 
 U 14 (1995)         G 2                 St. Petersburg (Russia)                       Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P      
 PL 
1.
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
 
 1
21:43
no
game
no
game
 1
46:67
 1
37:39
 2
47:46
 2
71:33
       7
222:228
 6
2.
BS Trinta Moscow, Russia
 2
43:21
 
no
game
no
game
 2
48:43
 2
65:22
 1
36:53
 2
78:38
       9
270:177
 2
3.
BS CSKA 
Moscow, Russia
no
game
no
game
 
 2
68:36
 2
84:31
 2
94:28
 2
68:62
 2
86:28

      10
400:185

 1
4.
WKK Wroclaw Wroclaw, Poland
no
game
no
game
 1
36:68
 
 1
45:51
 2
67:34
 1
44:49
 2
51:40

       7
243:242

 5
5.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
 2
67:46
 1
43:48
 1
31:84
 2
51:45
 
2
75:42
no
game
no
game
       8
267:265
 4
6.
SDJSOR Kalininskaya St. Petersburg, Russia         
 2
39:37
 1
22:65
 1
28:94
 1
34:67
 1
42:75
 
no
game
no
game

       6
165:338

 7
7.
BC Doneck Doneck, Ukraine
 1
46:47
 2
53:36
 1
62:68
 2
49:44
no
game
no
game
 
 2
68:33
       8
278:228
 3
8.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
 1
33:71
 1
38:78
 1
28:86
 1
40:51
no
game
no
game
 1
33:68
         5
172:354
 8
 
 
 
 


 U 14 (1995)            Group 2          After  2nd  stage
                  
 
Teams
W
L
P
T. S.
Pl.
 
 
BS CSKA 
Moscow, Russia
  10  
   0  
  2

791:391
+400

   1  
 
 
BS Riga/1188 
Riga, Latvia
 
   9   
   1   
  19 

548:420
+128

   2  
 
 
BC Doneck
Doneck, Ukraine
   8   
   2   
  18  

572:414
+158

  3  
 

 

SDJSOR nr. 56
Moscow, Russia
   7   
   3  
  17 

690:567
+123

  4  
 
               
 
BJSC DSN
Riga, Latvia
   7   
   3   
  17  

517:470
+47

  5  
 

 

BS Trinta
Moscow, Russia
   7   
   3   
  17  

507:465
+42

  6  
 
 
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
   6   
   4   
  16  

557:520
+37

  7  

 

 

BC Vedmedi Kiev
Kiev, Ukraine
   6   
   4  
  16  

513:503
+10

  8  

 

 

BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
   5   
   5  
  15  

532:548
-16

  9  
 
 
BC Kraina Basketbolia
Cherkasy, Ukraine
   4   
   6  
  14  

528:600
-72

 10 
 
 
BS Ogre
Ogre, Latvia
   4   
   6  
  14  

417:562
-145

 11 
 
 
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
   2   
   8  
  12  

502:584
-82

 12
 
 
Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
   2   
   8  
  12  

448:559
-111

 13 

 

 

BS Ridzene 
Riga, Latvia
   2   
   8  
  12  

398:521
-123

 14

 

 

BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
   1   
   9  
  11  

462:602
-140

 15

 

 
SDJSOR Kalininskaya St. Petersburg, Russia
   0   
  10  
  10  

342:598
-256

 16
 
  
  
 
 
 
 
 
 


 
 U 14 (1995)         G 2                     Cherkasy (Ukraine)                        Stage 2
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL
1.
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
 
no
game
 1
36:71
no
game
 1
49:62
 1
47:59
 1
48:58
 1
49:67
       5
229:317
 8
2.
BS Trinta Moscow, Russia
no
game
 
no
game
 2
65:49
 2
63:39
 2
53:45
 2
57:39
 2
51:50
      10
289:222
 2
3.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 2
71:36
no
game
 
no
game
 2
83:48
 2
85:45
 2
66:45
 2
89:38
      10
394:212
 1
4.
WKK Wroclaw Wroclaw, Poland
no
game
 1
45:69
no
game
 
 1
57:67
 1
37:47
 1
52:59
 1
49:74
       5
244:312
 7
5.
BC Kraina Baketbolia 
Cherkasy, Ukraine
 2
62:49
 1
39:63
 1
48:83
 2
67:57
 
no
game
 1
41:44
no
game
       7
257:296
 5
6.
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
 2
59:47
 1
45:53
 1
45:85
 2
47:37
no
game
 
no
game
 1
54:73
       7
250:295
 6
7.
BC Khimik Yuzny, Odesa reg., Ukraine     
 2
58:48
 1
39:57
 1
45:66
 2
59:52
 2
44:41
no
game
 
no
game
       8
245:264
 4
8.
SDJSOR nr. 56 Moscow, Russia
 2
67:49
 1
50:51
 1
38:89
 2
74:49
no
game
 2
73:54
no
game
         8
302:292
 3
 
 
 
 


 
 U 14 (1995)         G 2                        Riga (Latvia)                              Stage 2
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
 PL
1.
BS Riga/1188 
Riga, Latvia 
 
no
game
    2
39:36
no
game
 2
66:57
    2
56:22
  2
34:33

    2
54:37

     10
249:185
 1
2.
BS Ridzene 
Riga, Latvia
no
game
 
no
game
 1
34:50
 1
35:49
    2
50:30
    1
40:61
 2
48:42
      7
207:232
 6
3.
BJSC DSN Riga, Latvia 
    1
36:39
no
game
 
no
game
 1
36:49
  2
49:39
    2
65:56
 2
56:29
      8
242:212
 3
4.
BS Ogre
Ogre, Latvia
no
game
    2
50:34
no
game
 

    1
36:64

    2
50:35
    1
34:56
 2
68:55
      8
238:244
 5
5.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
 1
57:66
 2
49:35
 2
49:36
 2
64:36
 
no
game
 1
26:50
no
game
      8
245:223
 4
6.
SDJSOR Kalininskaya St. Petersburg, Russia              
  1
22:56
 1
30:50
    1
39:49
 1
35:50
no
game
 
no
game
 1
36:44
      5
162:249
 8
7.
BC Doneck Doneck, Ukraine
  1
33:34
 2
61:40
  1
56:65
 2
56:34
 2
50:26
no
game
 
no
game
      8
256:199
 2
8.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
  1
37:54
 1
42:48
 1
29:56
 1
55:68
no
game
 2
44:36
no
game
        6
207:262
 7
 
 
 
 


 U 14 (1995)            Group 2          After  1st  stage
                  
 
Teams
W
L
P
T. S.
Pl.
 
 
BS CSKA 
Moscow, Russia
   5   
   0   
  10  

397:179
+218

  1  
 
 
BC Doneck
Doneck, Ukraine
   5   
   0   
  10  

316:215
+101

  2  
 

 

SDJSOR nr. 56
Moscow, Russia
   4   
   1   
   9  

388:275
+113

  3  
 
               
 
BS Riga/1188 
Riga, Latvia 
   4   
   1   
   9  

299:235
+64

  4  
 
 
BC Vedmedi Kiev
Kiev, Ukraine
   4   
   1   
   9  

263:208
+55

  5  
 

 

BJSC DSN
Riga, Latvia
   4   
   1   
   9  

275:258
+17

  6  
 
 
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
   3   
   2   
   8  

312:256
+56

  7  

 

 

WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
   2   
   3  
   7  

258:272
-14

  8  

 

 

Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
   2   
   3  
   7  

219:242
-23

  9  
 
 
BS Trinta
Moscow, Russia
   2   
   3  
   7  

218:243
-25

 10 
 
 
BC Kraina Basketbolia
Cherkasy, Ukraine
   2   
   3  
   7  

271:304
-33

 11 
 
 
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
   2  
   3  
   7  

287:325
-38

 12
 
 
BS Ogre
Ogre, Latvia
   1   
   4  
   6  

179:318
-139

 13 

 

 

BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan
   0   
   5  
   5  

255:340
-85

 14

 

 

BS Ridzene 
Riga, Latvia
   0   
   5  
   5  

191:289
-98

 15

 

 
SDJSOR Kalininskaya St. Petersburg, Russia
   0   
   5  
   5  

180:349
-169

 16
 
  
  
 
 
 
 
 
 


 
 U 14 (1995)         G 2                Doneck  (Ukraine)                   Stage 1
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1.
BC Kraina Baketbolia 
Cherkasy, Ukraine
            

 

no
game
no
game

 1
44:80

 1
63:73

 2
64:33

 1
42:67

 2
58:51

     7
271:304
5
 2.
BC Vedmedi Kiev Kiev, Ukraine
no
game

 

 2
45:40

no
game

 2
65:48

 2
53:32

 1
42:48

 2
58:40

       9
263:208
3
 3.
BC Khimik Yuzny, Odesa reg., Ukraine
no
game

 1
40:45

 

no
game

 2
82:53

 2
71:37

 1
47:69

 2
72:52

       8
312:256
4
4.
SDJSOR nr. 56 Moscow, Russia

 2
80:44

no
game
no
game

 

 2
68:55

   2 
92:48

 1
54:63

 2
94:65

       9
388:275
2
5.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus

 2
73:63

 1
48:65

 1
53:82

 1
55:68

 

no
game
no
game

 2
58:47

       7
287:325
6
6.
SDJSOR Kalininskaya St. Petersburg, Russia

 1
33:64

 1
32:53

 1
37:71

 1
48:92

no
game

 

 1
30:69

no
game
       5
180:349
8
7.
BC Doneck Doneck, Ukraine

 2
67:42

 2
48:42

 2
69:47

 2
63:54

no
game

 2
69:30

 

no
game
      10
316:215
1
8.
BC Barsy 
Atirau, Kazakhstan

 1
51:58

 1
40:58

 1
52:72

 1
65:94

 1
47:58

no
game
no
game

 

       5
255:340
7
 
 
 
 


 
 U 14 (1995)         G 2                RIGA  (Latvia)                   Stage 1
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1.
BS Admiralteiskaja 
St. Petersburg, Russia
       

 

no
game
no
game

 2
55:46

 1
38:57

 2
49:43

 1
37:54

 1
40:42

       7
219:242
5
 2.
BS Trinta Moscow, Russia
no
game

 

 1
33:57

no
game

 1
32:52

 2
49:46

 1
40:52

 2
64:36

       7
218:243
6
 3.
BS CSKA 
Moscow, Russia
no
game

 2
57:33

 

no
game

 2
82:52

 2
88:27

 2
79:43

 2
91:24

     10
397:179
1
4.
WKK Wroclaw Wroclaw, Poland

 1
46:55

no
game
no
game

 

 1
37:73

 2
48:42

 1
69:71

 2
58:31

      7
258:272
4
5.
BS Riga/1188
Riga, Latvia

 2
57:38

 2
52:32

 1
52:82

 2
73:37

 

no
game
no
game

 2
65:46

      9
299:235
2
6.
BS Ridzene 
Riga, Latvia

 1
43:49

  1
46:49

 1
27:88

 1
42:48

no
game

 

 1
33:55

no
game
      5
191:289
8
7.
BJSC DSN Riga, Latvia 

 2
54:37

 2
52:40

 1
43:79

 2
71:69

no
game

 2
55:33

 

no
game
      9
275:258
3
8.
BS Ogre
Ogre, Latvia

 2
42:40

 1
36:64

 1
24:91

 1
31:58

 1
46:65

no
game
no
game

 

      6
179:318
7