ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2007./08.
 U15
           FINAL SCORE                     (1993)
 
   

    PLACE 1   

S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

  BC Trinta (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 3   

 BC KHIMKI (Khimki, Russia)

 
 

    PLACE 4   

  BC METALL PROFIL (Lobnya, Russia)

 
 

    PLACE 5   

  BS KEDAINIAI (Kediainiai, Lithuania)

 
 

    PLACE 6   

 BC SAPREGA  (Plunge, Lithuania)

 
 

    PLACE 7   

  BS VILNIUS (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 8   

 BS GULBENE (Gulbene, Latvia

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 15      May 6 / 10 , 2008     Lobnya (Moscow reg., Russia)   

 S. Marciulionis BA  

 

       

                              

 Game 1                         84
 S. Marciulionis BA 

    

     

 BS Gulbene          32
                           100

 

   

 

     Game 7
     


 S. Marciulionis BA  

       

 BS Kedainiai

   

                              80

 

 Game 2                   68
 BC Khimki         69

 

 

 BC Khimki            81
   

       

 

 

 

       Game 14
       

S. Marciulionis BA
 BS Vilnius

 

 

    

 Game 3                         72
 BC Matall Profil 

 

   place 1   

 BC Matall Profil    74 
                            52

 

 

 

     Game 8 
 


 BC Trinta           76

 

 BC Saprega

     

   

 

 Game 4                   76
 BC Trinta           71

 

 

 BC Trinta             56
  

 

 

   

 

 

 

  BS Gulbene

 

 

 

 Game 5                   50
 BS Kedainiai  

 

 

 BS Kedainiai        69
Game 10                79
 BC Matall Profil 

 

 

 BC Matall Profil 88
                           59

 

 

 

        Game  13
        
 BC Khimki 

 

 BC Khimki 

        

   
 BS Vilnius
Game 9                  84
 BC Khimki           88

       place 3

 Game 6                  60
 BC Saprega       56
   

 

 BC Saprega        62
   
    

 

 

 

 BC Saprega

 

 

 

Game 12                50
 BS Kedainiai 

 

 

 BS Kedainiai       64
   

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Gulbene

 

 

 

Game 11                41
 BS Vilnius

 

 

 BS Vilnius          76
   

 

 

 

       place 7


i
 U 15 (1993)                   Division 1                     After 3rd  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania

   15   

    0   

   30  

1208:740
  (+468)

  1  

BC Trinta
Moscow, Russia

   13   

    2   

   28  

1003:718 (+285)

  2  

BS Vilnius
Vilnius, Lithuania

   12   

    3   

   27  

 989:732
 (+257)

  3  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
 

   11   

    4   

   2 

 982:818
 (+164)

  4  

BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania 

    9   

    6   

   24  

 899:798(+101)

  5  

 
 
 
 
 
 
SDJSOR
Belgorod, Russia
 

    9   

    6   

   24  

 922:866(+56)

  6  

BJSC DSN
Riga, Latvia

    9   

    6   

   24  

 840:864
    (-24)

  7  

BS Riga/Pols 
Riga, Latvia

    8   

    7   

   23  

 935:950 (-15)

  8  

WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
 

    7   

    8   

   22  

 847:882 (-35)

  9  

BC Gloria
Moscow, Russia
 

    7   

    8   

   22  

 877:808
   (+69)

 10 

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

    6   

    9   

   21  

 771:902
   (-131)

 11 

BC Metall Profil 
Lobnya Moscow reg., Russia *

    6   

    9   

   21  

 804:820 (-16)

 12 

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    3   

   12  

   18  

668:920
 (-252)

 13 

BS Spars
Ventspils, Latvia

    3   

   12  

   18  

829:1056
 (-227)

 14 

BC Prokom Trefl 
Sopot, Poand

    2   

   13  

   17  

738:1092
    (-354)

 15 

BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

    0   

   15  

   15  

677:1023
    (-346)

 16 

 
 
 

* Organizer of Superfinal

 
 U 15 (1993)         D 1                        Sopot  (Poland)                    Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
 PL 
1.
BC Trinta Moscow, Russia
 
 2
62:37
no
game
no
game
 2
66:37
 2
91:47
 2
71:29
 2
69:52
     10
359:202
1
2.
BC Gloria Moscow, Russia 
 1
37:62
 
no
game
no
game
 1
55:56
 1
56:75
 2
74:50
 1
59:65
      6
281:308
6
3.
BC Prokom Trefl 
Sopot, Poland
no
game
no
game
 
 1
51:96
 1
52:74
 1
51:57
 2
51:50
 1
53:76
      6
258:353
7
4.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia   
no
game
no
game
 2
96:51
 
 2
58:48
 2
81:53
 2
74:38
 2
80:63
     10
389:253
2
5.
BJSC DSN Riga, Latvia
 1
37:66
 2
56:55
 2
74:52
 1
48:58
 
 2
62:55
no
game
no
game
      8
277:286
4
6.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland 
 1
47:91
 2
75:56
 2
57:51
 1
53:81
 1
55:62
 
no
game
no
game
      7
287:341
5
7.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
 1
29:71
 1
50:74
 1
50:51
 1
38:74
no
game
no
game
 
 1
62:69
      5
229:339
8
8.
BS Riga/Pols 
Riga, Latvia
 1
52:69
 2
65:59
 2
76:53
 1
63:80
no
game
no
game
 2
69:62
 
      8
325:323
3
 
 
 
 


i
 U 15 (1993)                   Division 1                     After 2nd  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania

  10   

    0   

   20  

808:490
  (+318)

  1  

BS Vilnius
Vilnius, Lithuania

    8   

    2   

   18  

654:488 (+166)

  2  

BC Trinta
Moscow, Russia

    8   

    2   

   18  

644:516
 (+128)

  3  

BC Gloria
Moscow, Russia 

    6   

    4   

   16  

596:500
   (+96)

  4  

BC Metall Profil 
Lobnya Moscow reg., Russia

    6   

    4   

   16  

572:491(+81)

  5  

SDJSOR
Belgorod, Russia           

    6   

    4   

   16  

575:536(+39)

  6  

 
 
 
 
 
 
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
  

    6   

    4   

   16  

593:565
    (+28)

  7  

BJSC DSN
Riga, Latvia

    6   

    4   

   16  

563:578 (-15)

  8  

BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania
   

    5   

    5   

   15  

589:535 (+54)

  9  

WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
 

    5   

    5   

   15  

560:541
   (+19)

 10 

BS Riga/Pols 
Riga, Latvia

    5   

    5   

   15  

610:627
   (-17)

 11 

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

    4   

    6   

   14  

513:589 (-76)

 12 

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    3   

    7   

   13  

439:581
   (-142)

 13 

BS Spars
Ventspils, Latvia

    1   

    9   

   11  

546:736
  (-190)

 14 

BC Prokom Trefl 
Sopot, Poand

    1   

    9   

   11  

480:764
  (-284)

 15 

BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

    0   

   10  

   10  

452:682
  (-230)

 16 

 
 
 


 
 U 15 (1993)         D 1                        Ventspils  (Latvia)                       Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P
 PL 
1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
 2
66:58
no
game
no
game
 2
77:72
 2
83:40
 2
97:51
 2
77:29
    10
1
2.
BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania 
    
 1
58:66
 
no
game
no
game
 2
60:59
 2
51:42
 2
73:54
 2
68:42
     9
3
3.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania 
no
game
no
game
 
 2
63:52
 1
80:84
 2
68:41
 2
62:27
 2
62:40
     9
2
4.
BS Spars Ventspils, Latvia
no
game
no
game
 1
52:63
 
 1
63:71
 2
66:59
 1
33:61
 2
69:66
     7
6
5.
SDJSOR Belgorod, Russia
 1
72:77
 1
59:60
 2
84:80
 2
71:63
 
 2
61:50
no
game
no
game
     8
4
6.
BC Metall Profil 
Lobnya Moscow reg., Russia       
 1
83:40
 1
42:51
 1
41:68
 1
59:66
 1
50:61
 
no
game
no
game
     5
7
7.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
 1
51:97
 1
54:73
 1
27:62
 2
61:33
no
game
no
game
 
 2
65:48
     7
5
8.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
 1
29:77
 1
42:68
 1
40:62
 1
66:69
no
game
no
game
 1
48:65
 
     5
8
 
 
 


i
 U 15 (1993)         D 1                        RIGA  (Latvia)                           Stage 2
 
 
 
 
 
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
 1.
BJSC DSN Riga, Latvia
 
no
game

  2
55:37

no
game

  1
50:57

  2
52:49

  2
68:26

  2
53:35

      9
278:204

 1
 2.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland 
no
game
 
no
game

  2
58:55

  1
59:65

  1
52:56

  2
67:47

  2
79:53

      8
315:276

 4
 3.
SK Rapla 
Rapla, Estonia

  1
37:55

no
game
 
no
game

  2
46:45

  1
33:59

  1
37:52

  2
65:59

      7
218:270

 6
 4.
BS Riga/Pols 
Riga, Latvia
no
game

  1
55:58

no
game
 

  2
76:66

  1
51:68

  2
69:54

  2
79:43

      8
330:289

 3
 5.
SDJSOR Belgorod, Russia

  2
57:50

  2
65:59

  1
45:46

  1
66:76

 
no
game

  2
61:56

no
game

      8
294:287

 5
 6.
BC Metall Profil 
Lobnya Moscow reg., Russia       

  1
49:52

  2
56:52

  2
59:33

  2
68:51

no
game
 
no
game

  2
59:43

      9
291:231

 2
 7.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

  1
26:68

  1
47:67

  2
52:37

  1
54:69

  1
56:61

no
game
 
no
game

      6
235:302

 7
 8.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

  1
35:53

  1
53:79

  1
59:65

  1
43:79

no
game

  1
43:59

no
game
 

      5
233:335

 8
 
 
 


i
 U 15 (1993)         D 1                      KEDAINIAI  (Lithuania)                Stage 2
 
 
 
 
 
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania
 
no
game

  2
65:49

no
game

  2
95:65

  2
74:47

    2
104:49

  2
68:61

     10
406:271

 1
 2.
BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania 
    
no
game
 
no
game

  2
69:48

  1
66:72

  1
58:68

    2
 73:37

  1
58:68

      7
324:293

 6
 3.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania 

    1
 49:65

no
game
 
no
game

  2
60:59

  2
51:38

    2
 66:52

  1
62:66

      8
288:280

 4
 4.
BS Spars Ventspils, Latvia
no
game

  1
48:69

no
game
 

  1
44:65

  1
52:76

    2
 68:62

  1
53:76

      6
265:348

 7
 5.
BC Trinta Moscow, Russia

    1
 65:95

  2
72:66

  1
59:60

  2
65:44

 
no
game

    2
 65:44

no
game

      8
326:309

 3
 6.
BC Gloria Moscow, Russia 

    1
 47:74

  2
68:58

  1
38:51

  2
76:52

no
game
 
no
game

  2
59:51

      8
288:286

 5
 7.
BC Prokom Trefl 
Sopot, Poland

    1
49:104

  1
37:73

  1
52:66

  1
62:68

  1
44:65

no
game
 
no
game

      5
244:376

 8
 8.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia   

    1
 61:68

  2
68:58

  2
66:62

  2
76:53

no
game

  1
51:59

no
game
 

      8
322:300

 2
 
 
 


i
 U 15 (1993)                   Division 1                     After 1st  stage
 
 
 
 
 
Teams
     W
      L
      P
       T.S.
    Pl
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania

    5   

    0   

   10  

402:219
  (+183)

  1  

BS Vilnius
Vilnius, Lithuania

    5   

    0   

   10  

366:208
 
(+158)

  2  

BC Trinta
Moscow, Russia

    5   

    0   

   10  

318:207
 (+111)

  3  

BC Gloria
Moscow, Russia 

   3    

    2   

      

308:214
   (+94)

  4  

SDJSOR
Belgorod, Russia

    3   

    2   

    8   

281:249
   (+32)

  5  

 
 
 
 
 
 
BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania
              

    3   

    2   

    8   

265:242
   (+23)

  6  

BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia
  

    3   

    2   

    8   

271:265
    (+6)

  7  

BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine        

    3   

    2   

    8   

278:287
     (-9)

  8  

BC Metall Profil 
Lobnya Moscow reg., Russia

    2   

    3   

    7   

281:260
   (+21)

  9  

WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
 

    2   

    3   

    7   

245:265
   (-20)

 10 

BS Riga/Pols 
Riga, Latvia

    2   

    3   

    7   

280:338
   (-58)

 11 

BJSC DSN
Riga, Latvia

    2   

    3  

    7   

285:374
   (-89)

 12 

SK Rapla 
Rapla, Estonia

    1   

    4   

    6   

221:311
   (-90)

 13 

BC Prokom Trefl 
Sopot, Poand

    1   

    4   

    6   

236:363
  (-127)

 14 

BS Spars
Ventspils, Latvia

    0   

    5   

    5   

281:388
  (-107)

 15 

BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus

    0   

    5   

    5   

219:347
  (-128)

 16 

 
 
 


   
 U 15 (1993)         D 1                BELGOROD (Russia)                     Stage 1
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
BC Trinta Moscow, Russia

 

no
game
no
game
  2
54:48
  2
47:31
  2
62:40
  2
72:39
  2
83:49
     10 
318:207
1
 2.
BC Gloria Moscow, Russia 
no
game

 

  2
74:33
no
game
  2
70:44
  1
38:43
  1
53:58
  2
73:36
     8
308:214
2
 3.
BC Prokom Trefl 
Sopot, Poand
no
game
  1
33:74

 

no
game
  1
43:64
  1
46:91
  1
54:77
  2
60:57
     6
236:363
7
 4.
BC Khimki 
Khimki, Moscow reg., Russia  
  1
48:54
no
game
no
game

 

  1
56:70
  2
55:52
  2
53:45
  2
59:44
     8
271:265
4
5
SDJSOR Belgorod, Russia
  1
31:47
  1
44:70
  2
64:43
  2
70:56

 

no
game
no
game
  2
72:33
     8
281:249
3
 6.
BC Metall Profil 
Lobnya Moscow reg., Russia
  1
40:62
  2
43:38
  2
91:46
  1
52:55
no
game

 

  1
55:59
no
game
     7
281:260
6
 7.
BC Khimik 
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
  1
39:72
  2
58:53
  2
77:54
  1
45:53
no
game
  2
59:55

 

no
game
     8
278:287
5
 8.
BC Minsk 2006 
Minsk, Belarus
  1
49:83
  1
36:73
  1
57:60
  1
44:59
  1
33:72
no
game
no
game

 

     5
219:347
8
 
 
 
 


   
 U 15 (1993)         D 1                 VILNIUS (Lihunaia)                     Stage 1
   
 
 
 
 
 n.
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
S. Marciulionis BA 
Vilnius, Lithuania

 

no
game
no
game
  2
87:47
  2
99:46
  2
73:29
  2
69:40
  2
74:57
    10
402:219
1
 2.
BS Kedainiai 
Kedainiai, Lithuania              
no
game

 

  1
38:67
no
game
  2
76:45
  2
44:39
  2
57:40
  1
50:51
       8
265:242
3
 3.
BS Vilnius 
Vilnius, Lithuania 
no
game
  2
67:38

 

no
game
  2
81:44
  2
63:54
  2
72:32
  2
83:40
     10
366:208
2
 4.
BS Spars Ventspils, Latvia
  1
47:87
no
game
no
game

 

  1
69:77
  1
46:71
  1
61:70
  1
58:83
       5
281:388
8
5
BJSC DSN Riga, Latvia
  1
46:99
  1
45:76
  1
44:81
  2
77:69

 

no
game
no
game
  2
73:49
       7
285:374
6
 6.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland 
  1
29:73
  1
39:44
  1
54:63
  2
71:46
no
game

 

  2
52:39
no
game
       7
245:265
4
 7.
SK Rapla 
Rapla, Estonia
  1
40:69
  1
40:57
  1
32:72
  2
70:61
no
game
  1
39:52

 

no
game
       6
221:311
7
 8.
BS Riga/Pols 
Riga, Latvia
  1
57:74
  2
51:50
  1
40:83
  2
83:58
  1
49:73
no
game
no
game

 

       7
280:338
5