ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2007./08.
 U14
           FINAL SCORE                     (1994)
 
   

    PLACE 1   

 S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

 BC SAULE/ALNIDA (Siauliai, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

 BC CSKA (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 4   

 BS PANEVEZYS (Panevezys, Lithuania)

 
 

    PLACE 5   

 POMERANIA '94  (Gdansk, Poand)

 
 

    PLACE 6   

 WKK WROCLAW (Wroclaw, Poland)

 
 

    PLACE 7   

 BC ARVI/MANTINGA (Marijamole, Lithuania)

 
 

    PLACE 8   

 BS KLAIPEDA (Klaipeda, Lithuania) 

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 14         May 14 / 18 , 2008           Wroclaw (Poland)   

 S. Marciulionis BA

 

       

                              

    Game 1               97
   S. Marciulionis BA  

    

     

 BS Panevezys    72
                             92

 

   

 

     Game 7
     

 S. Marciulionis BA

       

 BS Klaipeda

   

                              85

 

   Game 2                59
 WKK Wroclaw   57

 

 

 WKK Wroclaw     74
   

       

 

 

 

       Game 14
       18.05.   14.00

 S. Marciulionis BA
 BC Arvi/Mantinga

 

 

    

  Game 3                 77
 Pomerania '94    76

 

   place 1   

 Pomerania '94   85
  

 

 

 

     Game 8
     16.05.    10.00

BC Saule/Alnida 72

 

 BC Saule/Alnida

     

   

 

  Game 4                 86
 BC Saule/Alnida 85

 

 

 BC CSKA              69
  

 

 

   

 

 

 

  BS Panevezys

 

 

 

  Game 5                76
  BS Panevezys 

 

 

 BS Klaipeda       61
 Game 10                 95
 BS Panevezys

 

 

 Pomerania '94    83
                            56

 

 

 

        Game  13
        18.05.    12.00
 BC CSKA

 

 WKK Wroclaw     58

        

   
 BC Arvi/Mantinga
 Game 9   
 BC CSKA           96

       place 3

  Game 5                 80
 BC CSKA              77 
   

 

 BC CSKA             91
   
    

 

 

 

 WKK Wroclaw 

 

 

 

Game 12               58
 Pomerania '94

 

 

 Pomerania '94 72
   

 

 

 

     place 5

 

 

 BC Arvi/Mantinga

 

 

 

Game 11               67
 BC Arvi/Mantinga

 

 

 BS Klaipeda      53
   

 

 

 

       place 7


 
U 14 (1994)                Group 2                  After 3rd stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S.
   Pl
BS CSKA                                           
Moscow, Russia

  14  

    1   

   29   

1049:511
    +538

 

  1  

WKK Wroclaw                       
Wroclaw, Poland

  12 

    3  

   27   

922:681  
   +241

  2  

Pomerania '94                 
Gdansk, Poland

  12 

    3   

   27   

1083:673
    +410

  3  

BC Panevezys**                 
Panevezys, Lithuania

  12 

    3   

   26   

1042:601
    +441

  4  

 
 
 
 
 
 
Perkunas BS                                 
Kaunas, Lithuania

  11 

    4  

   26   

 844:682 
     +162

  5  

SDJSOR nr.2/Khimik           
Odesa, Ukraine

  10 

    5  

   25   

 809:824 
      -15

  6  

BC Azovmash                              
Mariupol, Ukraine            

   10 

    5   

   25   

 774:687 
      +87

  7  

Junostj Moskvi/Dynamo     
Moscow
Russia

   8

    7

   23 

 759:719 
      +40

  8  

BS Spars                                          
Ventspils, Latvia                    

   7

    8 

   22

 655:792 
     -137

  9  

BS VEF                                   
Riga, Latvia

   7

    8  

   22 

 702:759 
      -57

 10 

BS Liepaja                                      
Liepaja, Latvia  

   6

    9 

   21

 593:731 
      -138

 11 

BS Ogre                                            
Ogre, Latvia

   3 

   12

   18 

 649:893 
      -244

 12 

BC Jurmala                                    
Jurmala, Latvia   

   3   

   12

   18   

 594:931 
      -337

 13 

DJSOR Noginsk                     
Noginsk, Russia

   1   

   14 

   16   

 464:991 
      -527

 14 

SDJSOR nr. 56                      
Moscow, Russia

   1 

   14  

   16

 626:881 
      -255

 15 

BC Minsk 2006*                   
Minsk, Belarus
        

   3  

   13  

   13  

 482:691 
     -209

 16 

   
 
 
 

* The team did not take part at one stage
** One technical loss

 
 U 14 (1994)         G 2                 MARIUPOL (Ukraine)                       Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
1
32:65
no
game
no
game
1
22:68
2
54:42
1
39:54
1
32:70
       6
179:299
 6
2.
Pomerania '94 Gdansk, Poland
2
65:32
 
no
game
no
game
2
73:59
2
91:46
1
64:65
2
66:60
       9
359:262
 2
3.
BS VEF 
Riga, Latvia
no
game
no
game
 
2
62:54
1
41:64
2
68:43
2
56:46
1
40:59
       8
267:266
 4
4.
BC Jurmala 
Jurmala, Latvia
no
game
no
game
1
54:62
 
1
15:86
1
45:65
1
37:57
1
44:61
       5
195:331
 8
5.
BS CSKA 
Moscow, Russia
2
68:22
1
59:73
2
64:41
2
86:15
 
2
72:33
no
game
no
game

       9
349:184

 1
6.
SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia
1
42:54
1
46:91
1
43:68
2
65:45
1
33:72
 
no
game
no
game
       6
229:330
  7
7.
SDJSOR Junostj Moskvi 
Moscow, Russia
2
54:39
2
65:64
1
46:56
2
57:37
no
game
no
game
 
1
47:50
       8
269:246
 5
8.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine
2
70:32
1
60:66
2
59:40
2
61:44
no
game
no
game
2
50:47
         9
300:229
 3
 
 
 
 


 
 U 14 (1994)         G 2                      LIEPAJA (Latvia)                       Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
Perkunas BS Kaunas, Lithuania
 
1
50:69
no
game
no
game
2
69:35
2
57:51
   2
77:28
2
58:40
       9
311:223
 2
2.
BS Panevezys Panevezys, Lithuania
2
69:50
 
no
game
no
game
2
87:35
0
0:20
   2
121:23
2
93:44
       8
370:172
 4
3.
SDJSOR nr.2/Khimik Odesa, Ukraine
no
game
no
game
 
1
51:59
2
64:53
2
73:46
2
64:36
2
62:57
       9
314:251
 3
4.
WKK Wroclaw 
Wroclav, Poland
no
game
no
game
2
59:51
 
2
62:33
2
61:35
 2
77:34
2
66:49
      10
325:202
 1
5.
BS Ogre 
Ogre, Latvia
1
35:69
  1
35:87
1
53:64
1
33:62
 
1
34:53
no
game
no
game
       5
190:335
 7
6.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
1
51:57
  2
20:0
1
46:73
1
35:61
2
53:34
 
no
game
no
game
       7
205:225
 5 
7.
DJSOR Noginsk Noginsk, Russia
1
28:77
  1
23:121
1
36:64
1
34:77
no
game
no
game
 
1
34:48
       5
155:387
 8
8.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus
1
40:58
  1
44:93
1
57:62
1
49:66
no
game
no
game
   2
48:34
         6
238:313
 6
 
 
 
 


 
U 14 (1994)                Group 2                  After 2nd stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S
   Pl
BS CSKA 
Moscow, Russia

  10  

    0   

   20   

700:327
   +373

  1  

BS Panevezys Panevezys, Lithuania

   8   

    2   

   18   

672:429
   +243

  2  

Pomerania '94              Gdansk, Poland

   8   

    2   

   18   

724:411
   +313

  3  

 
 
 
 
 
 
Perkunas BS 
Kaunas, Lithuania

   7   

    3   

   17   

533:459
    +84

  4  

WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland

   7   

    3   

   17   

597:479
   +118

  5  

BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine            

   6   

    4   

   16   

474:458
    +16

  6  

BS Spars 
Ventspils, Latvia                    

   6   

    4   

   16   

476:493
    -17

  7  

SDJSOR nr.2/Khimik      
Odesa, Ukraine

   6   

    4   

   16   

495:573
    -78

  8  

Junstj Moskvi/Dynamo 
Moscow
Russia

   5   

    5   

   15   

490:473
    +17

  9  

BS Liepaja 
Liepaja, Latvia  

   4  

    6   

   14   

388:506
   -118

 10 

BS VEF
Riga, Latvia

   4   

    6   

   14   

435:493
    -58

 11 

BS Ogre 
Ogre, Latvia

   3   

    7  

   13   

459:558
    -99

 12 

BC Jurmala 
Jurmala, Latvia   

   3   

    7   

   13   

399:600
    -201

 13 

DJSOR Noginsk Noginsk, Russia

   1   

    9   

   11   

309:604
    -295

 14 

SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia

   0   

   10  

   10   

397:551
    -154

 15 

BC Minsk 2006 *
Minsk, Belarus
        

   2   

    8   

    7    

244:378
   -134

 16 

   
 
 
 

* The team did not take part at one stage
        

 
 U 14 (1994)         G 2               Moscow  (Russia)                     Stage 2
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P   
 PL
 1.
BS CSKA 
Moscow, Russia
 
no
game

  2
73:44

no
game

  2
62:38

  2
51:47

  2
87:39

  2
78:40

    10
351:208
 1
 2.
SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia
no
game
 
no
game

 1
30:50

 1
32:66

 1
48:60

 1
38:43

 1
31:57

      5
179:276
 8
 3.
Junstj Moskvi/Dynamo      
Moscow, 
Russia

 1
44:73

no
game
 
no
game

 1
47:51

 1
43:55

 1
41:46

 1
47:62

      5
222:287
 7
 4.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine            
no
game

  2
50:30

no
game
 

 1
35:39

  2
47:44

 1
39:40

 1
41:53

      7
212:206
 6
 5.
Perkunas BS 
Kaunas, Lithuania

 1
38:62

  2
66:32

  2
51:47

  2
39:35

 
no
game

 1
51:62

no
game
      8
245:238
 4
 6.
BS Panevezys Panevezys, Lithuania

 1
47:51

  2
60:48

  2
55:43

 1
44:47

no
game
 
no
game

  2
69:50

      8
275:239
 3
 7.
SDJSOR nr.2/Khimik Odesa, Ukraine

 1
39:87

  2
43:38

  2
46:41

  2
40:39

  2
62:51

no
game
 
no
game
      9
230:256
 2
 8.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
    

 1
40:78

  2
57:31

  2
62:47

  2
53:41

no
game

 1
50:69

no
game
        8
262:266
 5
  
 
 
 


 
 U 14 (1994)         G 2               Gdansk  (Poland)                     Stage 2
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P   
 PL
 1.
BS Spars 
Ventspils, Latvia
 
no
game

 2
54:47

no
game

 2
62:42

   2
 57:42

   2
 57:41

 2
 20:0

     10
250:172
 2
 2.
Pomerania '94 Gdansk, Poland
no
game
 
no
game

 2
83:26

 2
72:38

   2
115:29

   2
116:32

 2
 20:0

     10
406:125
 1
 3.
BS VEF 
Riga, Latvia

 1
47:54

no
game
 
no
game

 2
69:63

   1
 43:47

   2
 62:33

 2
 20:0

      8
241:197
 3
 4.
BC Jurmala 
Jurmala, Latvia                
no
game

   1
 26:83

no
game
 

 1
47:63

   2
 56:41

   2
 53:37

 2
 20:0

      8
202:224
 4
 5.
BS Ogre 
Ogre, Latvia

 1
42:62

   1
 38:72

 1
63:69

 2
63:47

 
no
game

   2
 48:23

no
game
      7
254:273
 5
 6.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia

 1
42:57

   1
29:115

 2
47:43

 1
41:56

no
game
 
no
game

 2
 20:0

      7
179:271
 6
 7.
DJSOR Noginsk Noginsk, Russia

 1
41:57

   1
32:116

 1
33:62

 1
37:53

 1
23:48

no
game
 
no
game
      5
166:336
 7
 8.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus

 0
 0:20

   0
  0:20

 0
 0:20

 0
 0:20

no
game

  0
  0:20

no
game
        0
  0:100
 8
  
 
 
 


 
U 14 (1994)                Group 2                  After 1st stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S
   Pl
BS CSKA 
Moscow, Russia

   5   

    0   

   10   

349:119
   +230

  1  

BS Panevezys Panevezys, Lithuania

   5   

    0   

   10   

397:190
   +207

  2  

SDJSOR Junstj Moskvi 
Moscow, 
Russia

   5   

    0   

   10   

268:186
    +82

  3  

WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland

   4   

    1   

    9   

335:213
   +122

  4  

 
 
 
 
 
 
Perkunas BS 
Kaunas, Lithuania

   4   

    1   

    9    

288:221
    +67

  5  

BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine            

   4   

    1   

    9    

262:252
    +10

  6  

Pomerania '94                   Gdansk, Poland

   3   

    2   

    8    

318:286
    +32

  7  

BS Liepaja 
Liepaja, Latvia                      

   2   

    3   

    7    

209:235
    -26

  8  

BC Minsk 2006
Minsk, Belarus

   2   

    3   

    7    

244:278
    -34

  9  

SDJSOR nr.2/Khimik      
Odesa, Ukraine

   2   

    3   

    7    

265:317
    -52

 10 

BS Spars 
Ventspils, Latvia

   1   

    4   

    6    

226:321
    -55

 11 

BS Ogre 
Ogre, Latvia

   1   

    4  

    6    

205:285
    -80

 12 

BS VEF
Riga, Latvia

   1   

    4   

    6    

194:296
    -26

 13 

DJSOR Noginsk Noginsk, Russia

   1   

    4   

    6    

143:268
    -125

 14 

SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia

   0   

    5  

    5    

218:275
    -57

 15 

BC Jurmala 
Jurmala, Latvia                

   0   

    5   

    5    

197:376
   -179

 16 

   
 
 
 


 
 U 14 (1994)         G 2                WROCLAW  (Poland)                   Stage 1
 
   
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL 
 1.
Perkunas BS 
Kaunas, Lithuania

 

no
game
no
game

 2
47:45

 2
48:36

 1
51:57

 2
59:35

 2
83:48

      9
288:221
2
 2.
BS Panevezys Panevezys, Lithuania
no
game

 

 2
85:39

no
game

 2
96:37

 2
68:60

 2
56:22

 2
92:32

    10
397:190
1
 3.
SDJSOR nr.2/Khimik Odesa, Ukraine
no
game

 1
39:85

 

no
game

 2
63:60

 1
59:77

 1
49:55

 2
55:40

      7
265:317
5
4.
WKK Wroclaw 
Wroclaw, Poland
    

 1
45:47

no
game
no
game

 

 2
68:43

 2
63:55

 2
63:37

 2
96:31

      9
335:213
3
5.
BS Spars 
Ventspils, Latvia

 1
36:48

 1
37:96

 1
60:63

 1
43:68

 

no
game
no
game

 2
50:46

      6
226:321
4
6.
Pomerania '94 Gdansk, Poland

 2
57:51

 1
60:68

 2
77:59

 1
55:63

no
game

 

 2
69:45

no
game
      8
318:286
6
7.
BS VEF 
Riga, Latvia

 1
35:59

 1
22:56

 2
55:49

 1
37:63

no
game

 1
45:69

 

no
game
      6
194:296
7
8.
BC Jurmala 
Jurmala, Latvia                

 1
48:83

 1
32:92

 1
40:55

 1
31:96

 1
46:50

no
game
no
game

 

      5
197:376
8
 
 
 
 


 
 U 14 (1994)         G 2                MOSCOW  (Russia)                   Stage 1
 
   
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1.
BS Ogre 
Ogre, Latvia

 

no
game
no
game

  1
42:48

  1
39:77

  2
57:45

  1
21:47

  1
46:68

      6
205:285
6
 2.
BS Liepaja 
Liepaja, Latvia
no
game

 

  2
46:13

no
game

  1
14:79

  2
59:39

  1
45:58

  1
45:46

      7
209:235
4
 3.
DJSOR Noginsk (Noginsk, Russia)
no
game

  1
13:46

 

no
game

  1
  6:67

  2
53:48

  1
29:53

  1
42:54

      6
143:268
7
4.
BC Minsk 2006 Minsk, Belarus

  2
48:42

no
game
no
game

 

  1
30:61

  2
59:48

  1
53:63

  1
54:64

      7
244:278
5
5.
BS CSKA 
Moscow, Russia

  2
77:39

  2
79:14

  2
 67:6

  2
61:30

 

no
game
no
game

  2
65:30

     10
349:119
1
6.
SDJSOR nr. 56 
Moscow, Russia

  1
45:57

  1
39:59

  1
48:53

  1
48:59

no
game

 

  1
38:47

no
game
      5
218:275
8
7.
SDJSOR Junstj Moskvi 
Moscow, 
Russia

  2
47:21

  2
58:45

  2
53:29

  2
63:53

no
game

  2
47:38

 

no
game
     10
268:186
2
8.
BC Azovmash 
Mariupol, Ukraine            

  2
68:46

  2
46:45

  2
54:42

  2
64:54

  1
30:65

no
game
no
game

 

      9
262:252
3