ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2006./07.
 U17
                      FINAL SCORE                (1990)
 
   

    PLACE 1   

 BC KHIMKI (Khimki, Russia)

   
 

    PLACE 2   

 S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

 BS KAUNAS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

 OSSM PZKosz (Sopot, Poland)

 
 

    PLACE 5   

 BC TTU (Tallinn, Estonia)

 
 

    PLACE 6   

  BS KANDAVA (Kandava, Latvia)

 
 

    PLACE 7   

 V. MASALSKIS BS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 8   

 SK MÄRJAMAA (Märjamaa, Estonia)            

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 17        May  2 / 6, 2007              TALLINN (Estonia)   

 S. Marciulionis BA

 

       

                              

    
 S. Marciulionis BA

    

     

 SK Märjamaa
   93 : 64

 

   

 

    

 S. Marciulionis BA

       

 OSSM PZKosz

   

   103 : 79

 

    
 BS Kandava

 

 

 BS Kandava

    95 : 73

       

 

 

 

        

 BC Khimki
 BS Kaunas

 

 

    82 : 71

    
 BC TTU

 

   place 1   

 BC TTU

    75 : 72

 

 

 

     

 BC Khimki

 

 BC Khimki

     

    77 : 70

 

   
 BC Khimki

 

 

 V. Masalskis BS

    86 : 85

 

 

 

 

 

 

 SK Märjamaa

 

 

 

   
 OSSM PZKosz

 

 

 OSSM PZKosz

    89 : 82

 OSSM PZKosz

 

 

 BC TTU

    80 : 72

 

 

 

       
 BS Kaunas

 

 BS Kandava

        

    87 : 72

 BS Kaunas
  
 BS Kaunas

       place 3

   
 BS Kaunas

    73 : 56

 

 V. Masalskis BS

    71 : 67

    

 

 

 

 BC TTU

 

 

 

 
 BC TTU

 

 

 BS Kandava

    94 : 85

 

 

 

     place 5

 

 

 SK Märjamaa

 

 

 

  
 V. Masalskis BS  

 

 

 V. Masalskis BS

    92 : 91

 

 

 

       place 7


 
U 17 (1990)                Division 2                  After 3rd stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S
   Pl
SC Märjamaa
Märjamaa, Estonia                 

  15  

    0   

   30   

985:679 
   +306

  1  

 
 
 
 
 
 
OSSM PZKosz                  
Sopot, Poland

  18  

    2   

   28   

1051:683
    +368

  2  

BS Keizarmezs                
Riga, Latvia

  11  

    4   

   26   

741:676 
    +65

  3  

BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia

  11  

    4   

   26   

844:726 
    +118

  4  

BS Spars                           
Ventspils, Latvia

  10

    5   

   25   

934:735 
    +181

  5  

SC Sportkunda                
Kunda, Estonia

   9 

    6 

   24  

738:721 
    +17

  6  

SDJSOR nr. 56                 
Moscow, Russia

   9 

    6 

   24  

907:838 
    +69

  7  

RUOR
Minsk, Belarus

   6 

    9   

   21 

696:815 
   -119

  8  

BS Ogre                            
Ogre, Latvia

   6 

    9   

   21 

768:856 
    -88

  9  

BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

   6 

    9   

   21 

731:873 
    -142

 10 

BC HO NsU
Jyäskyla, Finland

   6 

    9   

   21 

840:920 
    -80

 11 

BC Kalev                           
Tallinn, Estonia

   5 

   10  

   20

744:808 
    +11

 12 

BS Liepaja                        
Liepaja, Latvia

   4 

   11  

   19

660:824 
   -164

 13 

BS VEF
Riga, Latvia

   4

   11

   19  

705:771 
    -64

 14 

BC Globus
St. Petersburg, Russia

   2  

   13

   17  

631:928 
   -297

 15 

GOSDJSOR
Gomel, Belarus
 

   4   

    6  

   14   

495:604 
     -109

 16 

   
 
 
 


 
 U 17 (1990)         D 2           VENTSPILS (Latvia)                        Stage 3
 
   
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BC HO NsU
Jyäskyla, Finland            
 

 2
66:62

no
game
no
game

 2
50:48

 2
71:47

 2
67:45

 1
47:53

       9
301:255
3
2.
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia

 1
62:66

 
no
game
no
game

 1
46:54

 1
50:52

 2
67:53

 1
54:73

       6
279:298
6
3.
BC Barsy
Atiray, Kazakhstan
no
game
no
game
 

 1
32:94

 1
30:44

 1
36:50

 2
53:43

 1
42:81

       6
193:312
7
4.
OSSM PZKosz
Sopot, Poland
no
game
no
game

 2
94:32

 

 2
81:31

 2
75:39

 2
88:39

 2
62:55

      10
400:196
1
5.
SC Sportkunda
Kunda, Estonia

 1
48:50

 2
54:46

 2
44:30

 1
31:81

 

 2
59:43

no
game
no
game
       8
236:250
4
6.
BS Liepaja
Liepaja, Latvia

 1
47:71

 2
52:50

 2
50:36

 1
39:75

 1
43:59

 
no
game
no
game
       7
231:291
5
7.
BC Globus
St. Petersburg, Russia 

 1
45:67

 1
53:67

 1
43:53

 1
39:88

no
game
no
game
 

 1
23:77

       5
203:352
8
8.
BS Spars
Ventspils, Latvia

 2
53:47

 2
73:54

 2
81:42

 1
55:62

no
game
no
game

 2
77:23

 
       9
339:228
2
 
 
 
 


 
 U 17 (1990)         D 2           TALLINN  (Estonia)                        Stage 3
 
   
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BS Keizarmezs
Riga,Latvia                
 

 2
65:33

no
game
no
game

 2
60:48

 2
20:0

 1
42:55

 1
27:50

       8
214:186
3
2.
BS VEF
Riga, Latvia

 1
33:65

 
no
game
no
game

 1
57:61

 2
20:0

 2
66:47

 1
52:57

       7
228:230
6
3.
BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia
no
game
no
game
 

 2
61:38

 2
62:56

 2
20:0

 2
56:38

 1
43:71

       9
242:202
2
4.
BS Ogre
Ogre, Latvia
no
game
no
game

 1
38:61

 

 1
51:56

 2
20:0

 2
49:37

 1
45:63

       7
202:217
5
5.
RUOR
Minsk, Belarus

 1
48:60

 2
61:57

 1
56:62

 2
56:51

 

 2
20:0

no
game
no
game
       8
241:230
4
6.
GOSDJSOR
Gomel, Belarus

 1
0:20

 1
0:20

 1
0:20

 1
0:20

 1
0:20

 
no
game
no
game
       0
 0:100
8
7.
BC Kalevi 
Tallinn, Estonia

 2
55:42

 1
47:66

 1
38:56

 1
37:49

no
game
no
game
 

 1
35:74

       6
212:287
7
8.
SC Märjamaa
Märjamaa, Estonia            

 2
50:27

 2
57:52

 2
71:43

 2
63:45

no
game
no
game

 2
74:35

 
      10
315:202
1
 
 
 
 


 
U 17 (1990)                Division 2                  After 2nd stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S
   Pl
SC Märjamaa
Märjamaa, Estonia                 

  10  

    0   

   20   

670:477
   +193

  1  

 
 
 
 
 
 
OSSM PZKosz                  
Sopot, Poland

   8   

    2   

   18   

651:487
    +164

  2  

BS Keizarmezs                
Riga, Latvia

   8   

    2   

   18   

527:490
    +37

  3  

SDJSOR nr. 56                 
Moscow, Russia

   7   

    3   

   17   

628:540
    +88

  4  

BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia

   7   

    3   

   17   

602:524
    +78

  5  

BS Spars                           
Ventspils, Latvia

   6   

    4   

   16   

600:525
    +75

  6  

SC Sportkunda                
Kunda, Estonia

   6 

    4 

   16  

502:471
    +31

  7  

BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

   5

    5 

   15

538:561
    -23

  8  

BC Kalev                           
Tallinn, Estonia

   4 

    6   

   14 

532:521
    +11

  9  

GOSDJSOR
Gomel, Belarus

   4

    6

   14

495:504
     -9

 10 

BS Ogre                            
Ogre, Latvia

   4 

    6   

   14 

566:639
    -73

 11 

RUOR
Minsk, Belarus

   3 

    7  

   13

455:585
   -130

 12 

BS VEF
Riga, Latvia

   2 

    8   

   12

477:541
    -64

 13 

BS Liepaja                        
Liepaja, Latvia

   2

    8

   12  

429:533
   -104

 14 

BC HO NsU
Jyäskyla, Finland

   2  

    8   

   12  

539:665
    -126

 15 

BC Globus
St. Petersburg, Russia 

   2   

    8   

   12   

428:576
   -148

 16 

   
 
 
 


 
 U 17 (1990)         D 2               KUNDA  (Estonia)                     Stage 2
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P   
 PL
 1.
SC Sportkunda
Kunda, Estonia
 
no
game

 1
48:60

no
game

 1
36:61

 2
50:35

 2
61:34

 2
43:32

       8
238:222
 3
 2.
BS Liepaja
Liepaja, Latvia
no
game
 
no
game

 1
41:49

 1
46:71

 1
53:58

 1
54:57

 1
34:69

       5
228:304
 8
 3.
BS Spars
Ventspils, Latvia

 2
60:48

no
game
 
no
game

 1
62:66

 2
67:58

 2
69:40

 2
58:38

       9
316:250
 2
 4.
BC Globus
St. Petersburg, Russia          
no
game

 2
49:41

no
game
 

 1
42:62

 1
54:63

 1
42:55

 1
42:54

       6
229:275
 7
 5.
SC Märjamaa
Märjamaa, Estonia            

 2
61:36

 2
71:46

 2
66:62

 2
62:42

 
no
game

 2
73:42

no
game
      10
333:228
 1
 6.
BC Kalevi 
Tallinn, Estonia

 1
35:50

 2
58:53

 1
58:67

 2
63:54

no
game
 
no
game

 1
41:46

       7
255:270
 5
 7.
RUOR
Minsk, Belarus

 1
34:61

 2
57:54

 1
40:69

 2
55:42

 1
42:73

no
game
 
no
game
       7
228:299
 6
 8.
GOSDJSOR
Gomel, Belarus

 1
32:43

 2
69:34

 1
38:58

 2
54:42

no
game

 2
46:41

no
game
         8
239:218
 4
 
  
 
 
 


 
 U 17 (1990)         D 2               RIGA  (Latvia)                     Stage 2
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P   
 PL
 1.
BC HO NsU
Jyäskyla, Finland
 
no
game

 1
49:77

no
game

 1
68:79

 1
56:67

 1
48:68

 1
51:62

       5
272:353
 8
 2.
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia
no
game
 
no
game

 2
74:72

 2
70:47

 2
74:53

 2
74:45

 1
51:60

       9
343:277
 1
 3.
BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

 2
77:49

no
game
 
no
game

 1
49:67

 1
50:59

 2
60:55

 2
58:40

       8
294:270
 3
 4.
OSSM PZKosz
Sopot, Poland
no
game

 1
72:74

no
game
 

 2
67:45

 2
88:44

 2
57:43

 2
77:36

       9
361:242
 2
 5.
BS Ridzene/Jaunsardze       
Riga, Latvia

 2
79:68

 1
47:70

 2
67:49

 1
45:67

 
no
game

 2
56:46

no
game
       8
294:300
 4
 6.
BS Ogre
Ogre, Latvia

 2
67:56

 1
53:74

 2
59:50

 1
44:88

no
game
 
no
game

 1
52:63

       7
275:331
 6
 7.
BS VEF
Riga, Latvia

 2
68:48

 1
45:74

 1
55:60

 1
43:57

 1
46:56

no
game
 
no
game
       6
257:295
 7
 8.
BS Keizarmezs
Riga, Latvia

 2
62:51

 2
60:51

 1
40:58

 1
36:77

no
game

 2
63:52

no
game
         8
261:289
 5
  
 
 
 


 
U 17 (1990)                Division 2                  After 1st stage
 
 
 
 
   
 Teams
     W
        L
        P
       T. S
   Pl
SC Märjamaa
Märjamaa, Estonia                 

   5   

    0   

   10   

337:249
    +88

  1  

 
 
 
 
 
 
BS Keizarmezs                
Riga, Latvia

   5   

    0   

   10   

266:201
    +65

  2  

BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia

   4   

    1   

    9    

308:224
    +84

  3  

OSSM PZKosz                  
Sopot, Poland

   4   

    1   

    9    

290:245
    +45

  4  

SDJSOR nr. 56                 
Moscow, Russia

   3   

    2   

    8    

285:263
    +22

  5  

SC Sportkunda                
Kunda, Estonia

   3   

    2   

    8    

264:249
    +15

  6  

BC Kalev                           
Tallinn, Estonia

   2   

    3   

    7    

277:251
    +26

  7  

BS Spars                           
Ventspils, Latvia

   2   

    3   

    7    

284:275
     +9

  8  

BS Ogre                            
Ogre, Latvia

   2   

    3   

    7    

291:308
    -17

  9  

BS Liepaja                        
Liepaja, Latvia

   2   

    3   

    7    

201:229
    -28

 10 

BC HO NsU
Jyäskyla, Finland

   2   

    3   

    7    

267:312
    -45

 11 

BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

   2   

    3   

    7    

244:291
    -47

 12 

BS VEF
Riga, Latvia

   1   

    4   

    6    

220:246
    -26

 13 

GOSDJSOR
Gomel, Belarus

   1   

    4   

    6    

256:286
    -30

 14 

RUOR
Minsk, Belarus

   1   

    4   

    6    

227:286
    -59

 15 

BC Globus
St. Petersburg, Russia 

   1   

    4   

    6    

199:301
   -102

 16 

   
 
 
 


 
 U 17 (1990)         D 2               LIEPAJA  (Latvia)                     Stage 1
 
   
 
  
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P   
  PL
 1.
SC Sportkunda
Kunda, Estonia

 

no
game
no
game

2
60:51

1
40:54

2
74:65

2
51:39

1
39:40

       8
264:249
 3
 2.
BS Liepaja
Liepaja, Latvia
no
game

 

1
40:50

no
game

1
37:56

2
47:45

2
41:36

1
36:42

       7
201:229
 5
 3.
BS Spars
Ventspils, Latvia
no
game

2
50:40

 

no
game

1
59:65

2
75:64

1
40:44

1
60:62

       7
284:275
 4
4.
BC Globus
St. Petersburg, Russia       

1
51:60

no
game
no
game

 

1
33:83

1
49:53

2
50:38

1
16:67

       6
199:301
 8
5.
BS Ridzene/Jauns.
Riga, Latvia

2
54:40

2
56:37

2
65:59

2
83:33

 

no
game
no
game

1
50:55

       9
308:224
 2
6.
BS Ogre
Ogre, Latvia

1
65:74

1
45:47

1
64:75

2
53:49

no
game

 

2
64:63

no
game
       7
291:308
 6
7.
BS VEF
Riga, Latvia

1
39:51

1
36:41

2
44:40

1
38:50

no
game

1
63:64

 

no
game
       6
220:246
 7
8.
BS Keizarmezs
Riga, Latvia

2
40:39

2
42:36

2
62:60

2
67:16

2
55:50

no
game
no
game

 

      10
266:201
  1
  
 
 
 


 
 U 17 (1990)         D 2           MÄRJAMAA  (Estonia)                   Stage 1
 
   
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1.
SC Märjamaa
Märjamaa, Estonia            

 

no
game
no
game

  2
68:49

  2
59:39

  2
69:58

  2
72:41

  2
69:62

      10
337:249
 1
 2.
BC Kalevi 
Tallinn, Estonia
no
game

 

  2
40:37

no
game

  1
58:60

  2
60:48

  1
69:54

  1
50:52

       7
277:251
 4
 3.
RUOR
Minsk, Belarus
no
game

  1
37:40

 

no
game

  1
73:79

  1
34:62

  2
50:43

  1
33:62

       6
227:286
 8
4.
GOSDJSOR
Gomel, Belarus

  1
49:68

no
game
no
game

 

  2
68:52

  1
42:58

  1
41:48

  1
56:60

       6
256:286
 7
5.
BC HO NsU
Jyäskyla, Finland

  1
39:59

  2
60:58

  2
79:73

  1
52:68

 

no
game
no
game

  1
37:54

       7
267:312
 6
6.
SDJSOR nr.56
Moscow, Russia

  1
58:69

  1
48:60

  2
62:34

  2
58:42

no
game

 

  2
59:58

no
game
       8
285:263
 3
7.
BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

  1
41:72

  2
54:69

  1
43:50

  2
48:41

no
game

  1
58:59

 

no
game
       7
244:291
 5
8.
OSSM PZKosz
Sopot, Poland

  1
62:69

  2
52:50

  2
62:33

  2
60:56

  2
54:37

no
game
no
game

 

       9
290:245
 2