ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2006./07.
 U16
                      FINAL SCORE                (1991)
 
   

    PLACE 1   

 BC KHIMKI (Khimki, Russia)

   
 

    PLACE 2   

 BS KAUNAS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

 S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

 BS RIGA/POLS (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 5   

 BS VILNIUS (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 6   

  BS VEF (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 7   

 SDJSOR KIROVSKAYA (St. Petersburg, Russia)

 
 

    PLACE 8   

 BC FALCON (Frederiksberg, Denmark)            

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 16     May  2 / 6, 2007    KHIMKI (Moscow reg., Russia)   

 BS Kaunas

 

       

                              

    
 BS Kaunas

    

     

 SDJSOR Kirovskaya
   92 : 74

 

   

 

    

 BS Kaunas

       

 BS VEF

   

   98 : 45

 

    .
 BS VEF

 

 

 BS Vilnius
   78 : 76

       

 

 

 

       

 BC Khimki
 BC Khimki

 

 

    64 : 58

    
 BC Khimki

 

   place 1   

 BS Riga/Pols
  119 : 65

 

 

 

     

 BC Khimki

 

 BC Falcon

     

   93 : 78

 

  
 S. Marciulionis BA

 

 

 S. Marciulionis BA
  103 : 57

 

 

 

 

 

 

 SDJSOR Kirovskaya

 

 

 

   
 BS Vilnius

 

 

 BS Vilnius
   79 : 73
 S. Marciulionis BA

 

 

 S. Marciulionis BA
  121 : 118

 

 

 

       
 S. Marciulionis BA

 

 BS VEF

        

   95 : 88
 BS Riga/Pols
  
 BS Riga/Pols

       place 3

   
 BS Riga/Pols
   82 : 77

 

 BC Falcon
   81 : 74
    

 

 

 

 BS Vilnius

 

 

 

  
 BS Vilnius

 

 

 BS VEF
   90 : 69

 

 

 

     place 5

 

 

 SDJSOR Kirovskaya

 

 

 

  
 SDJSOR Kirovskaya

 

 

 BC Falcon
   69 : 67

 

 

 

       place 7


 
 U 16 (1991)                    Group 2                   After 3rd stage
i
 
 
 
 
  Teams
      W
      L
      P
      T.S.
    Pl

S. Marciulionis BA               
Vilnius, Lithuania   

  15

    0   

   30  

1208:593
   +615

  1  

BS VEF 
Riga, Latvia

  12

    3   

   27  

858:718  
    +140

  2  

BS Riga/Pols
Riga, Latvia

  12

    3   

   27  

878:753  
   +125

  3  

SDJSOR Kirovskaya
St. Petersburg, Russia               

  11

    4   

   26  

799:672  
   +127

  4  

 
 
 
 
 
 
BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia

  11

    4   

   26  

898:798  
   +100

  5  

SC Pakruojis
Pakruojis, Lithuania
   

  10

    5   

   25  

980:818  
   +162

  6  

BS Keizarmezs
Riga, Latvia

   9   

    6   

   24  

821:766  
    +55

  7  

BC MaSu
Helsinki, Finland
      

   8   

    7   

   23  

821:873  
    -52

  8  

BC Kalev
Tallinn, Estonia

   8   

    7   

   23  

902:761  
    +141

  9  

BS Panevezys
Panevezys, Lithuania             

   7   

    8   

   22  

811:842  
    -31

 10 

DJSS nr.1
Arhangelsk, Russia

   5   

   10  

   20  

635:737  
     -102

 11 

SC Rapla
Rapla, Estonia

   5   

   10  

   20  

771:829  
    -58

 12 

BC Horsholm 
Copenhagen, Denmark

   4   

   11  

   19  

728:803  
    -12

 13 

BS Kandava
Kandava, Latvia

   2   

   13  

   17  

757:1076
    -319

 14 

BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

   1   

   14  

   16  

514:1042
    -393

 15 

Fryshuset BS
Stockholm, Sweden

   0   

   15  

    0   

  0:300   
    -300

 16 

 
 
 
 


 
 U 16 (1991)         G 2                      RIGA (Latvia)                                  Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia                     
 
 2
71:51
no
game
no
game
 2
67:45
 2
80:69
 2
80:60
 2
20:0
     10
318:225
 2
2.
BS VEF
Riga, Latvia
 1
51:71
 
no
game
no
game
 2
74:50
 2
59:51
 2
104:46
 2
20:0
     9
308:218
 3
3.
BS Keizarmezs
Riga, Latvia
no
game
no
game
 
   1
 55:73
 2
81:51
 2
69:45
 2
73:48
 2
20:0
     9
298:217
 4
4.
SC Pakruojis
Pakruojis, Lithuania
no
game
no
game
 2
73:55
 
 2
87:45
 2
62:55
    2
117:57
  2
20:0
     10
359:212
 1
5.
BC Barsy
Atiray, Kazakhstan
 1
45:67
 1
50:74
 1
51:81
 1
45:87
 
 1
44:63
no
game
no
game
     5
237:372
 7
6.
SC Rapla
Rapla, Estonia
 1
69:80
 1
51:59
 1
45:69
 1
55:62
 2
63:44
 
no
game
no
game
     6
283:316
 5
7.
BS Kandava
Kandava, Latvia
 1
60:80
 1
46:104
 1
48:73
   1
57:117
no
game
no
game
 
 2
20:0
     6
231:374
 6
8.
Fryshuset BS
Stockholm, Sweden
 1
0:20
 1
0:20
 1
0:20
 1
0:20
no
game
no
game
 1
0:20
       0
0:100
 8
 
 
 
 


 
 U 16 (1991)         G 2                      RIGA (Latvia)                                  Stage 3
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BK Kalev
Tallinn, Estonia                    
 
 2
51:46
no
game
no
game
 1
60:66
 2
65:62
 1
42:45
 1
60:62
     7
278:281
 6
2.
SDJSOR Kirovskaja
St. Petersburg, Russia
 1
46:51
 
no
game
no
game
 1
56:78
 2
63:57
 2
60:47
 2
65:43
     8
290:276
 3
3.
DJSS nr. 1
Arhangelsk, Russia
no
game
no
game
 
 1
39:61
 1
38:69
 1
35:37
 2
74:70
 1
33:57
     6
219:294
 8
4.
BS Riga/Pols
Riga, Latvia
no
game
no
game
 2
61:39
 
 1
63:84
 2
60:55
 2
72:63
  2
62:56
     9
318:297
 2
5.
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania
 2
66:60
 2
78:56
 2
69:38
 2
84:63
 
 2
81:30
no
game
no
game
     10
378:254
 1
6.
BC Horsholm
Copenhagen, Denmark
 1
62:65
 1
57:63
 2
37:35
 1
55:60
 1
30:81
 
no
game
no
game
     6
241:304
 7
7.
BC MaSu
Helsinki, Finland
 2
45:42
 1
47:60
 1
70:74
 1
63:72
no
game
no
game
 
 2
64:58
     7
289:306
 4
8.
BS Panevezys
Panevezys, Lithuania
 2
62:60
 1
43:65
 2
57:33
 1
56:62
no
game
no
game
 1
58:64
       7
276:284
 5
 
 
 
 


 
 U 16 (1991)                    Group 2                   After 2nd stage
i
 
 
 
 
  Teams
      W
      L
      P
      T.S.
    Pl

S. Marciulionis BA               
Vilnius, Lithuania   

  10  

    0   

   20  

830:346
   +484

  1  

BS VEF 
Riga, Latvia

   8   

    2   

   18  

550:500
    +50

  2  

BS Riga/Pols
Riga, Latvia

   8   

    2   

   18  

560:456
   +104

  3  

SDJSOR Kirov
St. Petersburg, Russia               

   8   

    2   

   18  

509:396
   +113

  4  

 
 
 
 
 
 
BC Kalev
Tallinn, Estonia

   6   

    4   

   16  

624:480
   +144

  5  

BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia            

   6   

    4   

   16  

580:573
     +7

  6  

BC MaSu
Helsinki, Finland            

   6   

    4   

   16  

532:567
    -35

  7  

SC Pakruojis
Pakruojis, Lithuania 

   5   

    5   

   15  

621:606
    +15

  8  

BS Panevezys
Panevezys, Lithuania 

   5   

    5   

   15  

535:558
    -23

  9  

BS Keizarmezs
Riga, Latvia

   5   

    5   

   15  

523:549
    -26

 10 

DJSS nr.1
Arhangelsk, Russia

   4   

    6   

   14  

416:443
     -27

 11 

SC Rapla
Rapla, Estonia

   4   

    6   

   14  

488:513
    -25

 12 

BC Horsholm 
Copenhagen, Denmark

   3   

    7   

   13  

487:499
    -12

 13 

BS Kandava
Kandava, Latvia

   1   

    9   

   11  

526:702
    -176

 14 

BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

   1   

    9   

   11  

277:670
    -393

 15 

Fryshuset BS
Stockholm, Sweden

   0   

   10  

    0   

  0:200 
    -200

 16 

 
 
 
 


 
 U 16 (1991)         G 2                      RIGA (Latvia)                             Stage 2
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL
1.
BS Ridzene
Riga, Latvia
 
no
game
    2
62:51
no
game
 1
42:80
    2
54:45
 1
56:59
    2
68:59
       8
282:294
 5
2.
BS VEF
Riga, Latvia             
no
game
 
no
game
 1
62:68
    1
34:56
    2
47:39
    2
72:42
    2
49:45
       8
264:250
 2
3.
BS Keizarmezs
Riga, Latvia
    1
51:62
no
game
 
no
game
 1
42:71
    2
53:43
    2
63:45
    2
63:48
       8
272:269
 3
4.
SC Pakruojis
Pakruojis, Lithuania
no
game
    2
68:62
no
game
      1
37:83
    2
60:42
    2
67:41
 1
62:64
       8
294:292
 4
5.
S. Marciulionis BA
Vilnius, Lithuania
  2
80:42
 2
56:34
 2
71:42
    2
83:37
 
no
game
  2
88:31
no
game
      10 378:186  1
6.
BC Horsholm
Copenhagen, Denmark             
    1
45:54
    1
39:47
    1
43:53
 1
42:60
no
game
 
no
game
 1
64:70
       5
233:284
 8
7.
BC MaSu
Helsinki, Finland
 2
59:56
    1
42:72
    1
45:63
 1
41:67
    1
31:88
no
game
 
no
game
       6
218:346
 7
8.
BS Panevezys
Panevezys, Lithuania
    1
59:68
    1
45:49
 1
48:63
    2
64:62
no
game
 2
70:64
no
game
         7
286:306
 8
 
 
 
 


 
 U 16 (1991)         G 2              St. PETERSBURG (Russia)                        Stage 2
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL
1.
BC Kalev
Tallinn, Estonia
 
no
game
    2
61:35
no
game
    2
 98:9
    2
54:49
    2
70:39
  2
 20:0
      10
303:132
 1
2.
SDJSOR Kirov
St. Petersburg, Russia              
no
game
 
no
game
  1
46:52
    2
58:27
    2
49:35
    2
69:46
  2
 20:0
       9
242:160
 3
3.
DJSS nr.1
Arhangelsk, Russia
  1
35:61
no
game
 
no
game
    2
62:18
    2
39:37
    2
51:46
  2
 20:0
       9
207:162
 4
4.
BS Riga/Pols
Riga, Latvia
no
game
  2
52:46
no
game
      2
72:27
    2
44:42
    2
65:63
  2
 20:0
      10
253:178
 2
5.
BC Barsy
Atiray, Kazakhstan
  1
 9:98
  1
27:58
  1
18:62
  1
27:72
 
no
game
  1
31:60
no
game
       5
112:350
 7
6.
SC Rapla
Rapla, Estonia
  1
49:54
  1
35:49
  1
37:39
  1
42:44
no
game
 
no
game
  2
 20:0
       6
183:186
 5
7.
BS Kandava
Kandava, Latvia
  1
39:70
  1
46:69
  1
46:51
  1
63:65
  2
60:31
no
game
 
no
game
       6
254:286
 6
8.
Fryshuset BS
Stockholm, Sweden
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
 0
 0:20
no
game
 0
 0:20
no
game
         0
  0:100
 8
 
 
 
 


 
 U 16 (1991)                    Group 2                   After 1st stage
i
 
 
 
 
  Teams
      W
      L
      P
      T.S.
    Pl

S. Marciulionis BA               
Vilnius, Lithuania   

   5   

   0  

  10  

452:160
   +292

  1  

BC MaSu
Helsinki, Finland

   5   

   0  

  10  

314:221
    +93

  2  

BS VEF 
Riga, Latvia

   5   

   0  

  10  

286:250
    +36

  3  

SDJSOR Kirov
St. Petersburg, Russia               

   4   

   1  

   9  

267:236
    +31

  4  

 
 
 
 
 
 
BC Horsholm 
Copenhagen, Denmark

   3   

   2  

   8  

254:215
    +39

  5  

BS Riga/Pols
Riga, Latvia

   3   

   2  

   8  

307:278
    +29

  6  

BS Ridzene/Jaunsardze
Riga, Latvia            

   3   

   2  

   8  

298:279
    +19

  7  

BS Panevezys
Panevezys, Lithuania 

   3   

   2  

   8  

249:252
      -3

  8  

SC Rapla
Rapla, Estonia

   3   

   2  

   8  

305:327
     -22

  9  

SC Pakruojis
Pakruojis, Lithuania 

   2   

   3  

   7  

327:314
     +13

 10 

BS Keizarmezs
Riga, Latvia

   2   

   3  

   7  

251:280
     -29

 11 

BC Kalev
Tallinn, Estonia

   1   

   4  

   6  

321:348
     -27

 12 

BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

   1   

   4  

   6  

165:320
    -155

 13 

DJSS nr.1
Arhangelsk, Russia

   0   

   5  

   5  

209:281
     -72

 14 

BS Kandava
Kandava, Latvia

   0   

   5  

   5  

272:416
    -144

 15 

Fryshuset BS
Stockholm, Sweden

   0   

   5  

   0  

  0:100 
    -100

 16 

 
 
 
 


 
 U 16 (1991)         G 2               KANDAVA (Latvia)                        Stage 1
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
   4
5
   6
7
8
    P  
 PL
 1.
S. Marciulionis BA               
Vilnius, Lithuania            

 

no
game
no
game

    2
108:40

    2
106:34

    2
108:44

    2
110:42

 2
 20:0

     10
452:160
 1
 2.
BC Horsholm 
Copenhagen, Denmark
no
game

 

  1
45:56

no
game

   2
 65:42

   1
 49:54

   2
 75:63

 2
 20:0

       8
254:215
 4
 3.
BC MaSu
Helsinki, Finland
no
game

  2
56:45

 

no
game

   2
 87:37

   2
 68:62

   2
 83:77

 2
 20:0

      10
314:221
 2
4.
BS Panevezys
Panevezys, Lithuania 

   1
40:108

no
game
no
game

 

   2
 62:32

    1
 59:65

   2
 68:47

 2
 20:0

       8
249:252
 5
5.
BC Barsy
Atiray, Kazakhstan

   1
34:106

  1
42:65

  1
37:87

   1
 32:62

 

no
game
no
game

 2
 20:0

       6
165:320
 6
6.
SC Rapla
Rapla, Estonia

   1
44:108

  2
54:49

  1
62:68

   2
 65:59

no
game

 

   2
 80:43

no
game
       8
305:327
 3
7.
BS Kandava
Kandava, Latvia

   1
42:110

  1
63:75

  1
77:83

   1
 47:68

no
game

  1
43:80

 

no
game
       5
272:416
 7
8.
Fryshuset BS
Stockholm, Sweden

   0
  0:20

 0
 0:20

 0
 0:20

   0
  0:20

  0
  0:20

no
game
no
game

 

       0
  0:100
 8
 
 
 
 


 
 U 16 (1991)         G 2           RIGA (Latvia)                                          Stage 1
 
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P  
  PL 
 1.
BS Ridzene/Jaunsardze             
Riga, Latvia            

 

no
game
no
game

  2
78:71

  1
65:74

  1
47:50

  2
54:44

  2
54:40

       8
298:279
  3
 2.
BS VEF 
Riga, Latvia
no
game

 

  2
66:51

no
game

  2
65:63

  2
45:43

  2
54:38

  2
56:55

      10
286:250
  1
 3.
BS Keizarmezs
Riga, Latvia
no
game

  1
51:66

 

no
game

  2
55:49

  1
50:65

  2
59:43

   1
36:57

       7
251:280
  6
4.
SC Pakruojis
Pakruojis, Lithuania 

  1
71:78

no
game
no
game

 

  2
76:68

  1
52:58

  2
63:42

   1
65:68

       7
327:314
  5
5.
BC Kalev
Tallinn, Estonia

  2
74:65

   1
63:65

   1
49:55

   1
68:76

 

no
game
no
game

  1
67:87

       6
321:348
  7
6.
SDJSOR Kirov
St. Petersburg, Russia

  2
50:47

  1
43:45

  2
65:50

  2
58:52

no
game

 

  2
51:42

no
game
       9
267:236
  2
7.
DJSS nr.1
Arhangelsk, Russia

  1
44:54

  1
38:54

  1
43:59

  1
42:63

no
game

  1
42:51

 

no
game
       5
209:281
  8
8.
BS Riga/Pols
Riga, Latvia

   1
40:54

   1
55:56

  2
57:36

  2
68:65

  2
87:67

no
game
no
game

 

       8
307:278
  4