ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2006./07.
 U15
                      FINAL SCORE                (1992)
 
   

    PLACE 1   

 A. SABONIS BS (Kaunas, Lithuania)

   
 

    PLACE 2   

 BC TRINTA (Moscow, Russia) 

 
 

    PLACE 3   

 BS KAUNAS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

OSSM PZKOSZ (Sopot, Poland)

 
 

    PLACE 5   

 BS CSKA  (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 6   

  BC ABRO/SAULE (Siauliai, Lithuania)

 
 

    PLACE 7   

 SDJSOR OLIMP (St. Petersburg, Russia)

 
 

    PLACE 8   

 BS KLAIPEDA (Klaipeda, Lithuania)                

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 15          May  10 / 13, 2007              SOPOT (Poland)   

 BS CSKA

 

       

                              

    
 OSSM PZKosz

    

     

 OSSM PZKosz
     70:64

 

   

 

    

 A. Sabonis BS

       

 A. Sabonis BS

   

     80:68

 

    
 A. Sabonis BS

 

 

 BS Klaipeda
     78:65

       

 

 

 

        

 A. Sabonis BS     
 BS Kaunas

 

 

    91:71
 BS Kaunas

 

   place 1   

 BC ABRO/SAULE
     78:66

 

 

 

     

 BC Trinta

 

 SDJSOR Olimp

     

     80:74

 

 BC Trinta

 

 

 BC Trinta
     73:53

 

 

 

 

 

 

 BS CSKA

 

 

 

   
 BS CSKA

 

 

 BS Klaipeda
     90:60
 BS Kaunas

 

 

 BS Kaunas
     75:71

 

 

 

       
 BS Kaunas

 

 OSSM PZKosz

        

    86:68
 BC ABRO/SAULE
  
 OSSM PZKosz

       place 3

   
 BC ABRO/SAULE
     83:80

 

 SDJSOR Olimp
     58:33
    

 

 

 

 BS CSKA

 

 

 

  
 BS CSKA

 

 

 BC ABRO/SAULE

    77:65

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Klaipeda

 

 

 

  
 SDJSOR Olimp

 

 

 SDJSOR Olimp
     61:54

 

 

 

       place 7


 
 U 15 (1992)            Division 2          After  3rd  stage
 
 
 
  
Teams
     W
      L
      P
        T.S.
     Pl.
 SDJSOR Olimp 
 St. Petersburg, Russia
  15  
   0   
  30  

968:537
+431

  1  
 
 
 
 
 
 
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia
  13  
   2   
  28  

942:745
+197

  2  

 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia

  12  
   3   
  27  

842:728
+114

  3  

OSSM PZKozs
 
Sopot, Poland

  10  
   5   
  25  

824:723
+101

  4  

BJSC  DSN
Riga, Latvia

   9   
   6   
  24  

857:806
+51

  5  

Södertälja BBK
Södertälje, Sweden

   9   
   6   
  24  

888:742
+146

  6  

BC PuHu
Vantaa, Finland

   9   
   6   
  24  

822:800
+22

  7  

BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

   8   
   7   
  23  

812:750
+62

  8  
BS VEF
Riga, Latvia
   7   
   8   
  22  

865:914
+49

  9  
 BS Ridzene/Barons
 Riga, Latvia
   7   
   8   
  22  

758:794
-36

 10 
BC Jurmala
Jurmala, Latvia
   7  
   8  
  22 

794:813
-19

 11 
BS Panevezys
Panevezys, Lithuania
   6  
   9  
  21 

601:922
-321

 12 
BC ToPo
Helsinki, Finland
   5   
  10  
  20  

773:836
-63

 13 
BC MaSu
 Helsinki, Finland
   2   
  13  
  17  

708:873
-165

 14 
BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
   2   
  13  
  17  

741:916
-175

 15 
 BC Gimbasket
 Bialystok, Poland
   0   
  15 
  15  

455:768
-313

 16 
  
 
 
 


 
 U 15 (1992)         D 2               MOSCOW  (Russia)                              Stage 3
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia
               
 
  2
63:55
no
game
no
game
  2
94:22
  2
60:57
  2
67:58
  2
20:0
      10
304:192
2.
 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine 
 1
55:63
 
no
game
no
game
  2
106:23
 1
51:65
 1
50:56
  2
20:0
      7
264:207
5 
3.
 Södertälja BBK
 
Södertälje, Sweden
no
game
no
game
 
 1
41:63
  2
69:30
 1
56:68
  2
62:57
  2
20:0
      8
248:218
4 
4.
 SDJSOR Olimp 
 St. Petersburg, Russia
no
game
no
game
  2
63:41
 
  2
115:14
  2
69:50
  2
66:40
  2
20:0
      10
356:145
5.
 BC Panevezys
 Panevezys, Lithuania         
 1
22:94
 1
23:106
 1
30:69
 1
14:115
 
 1
38:79
no
game
no
game
      5
127:463
7 
6.
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia 
 1
57:60
  2
65:51
  2
68:56
 1
50:69
  2
79:38
 
no
game
no
game
      8
319:274
7.
 OSSM PZKosz
 
Sopot, Poland
 1
58:67
  2
56:50
 1
57:62
 1
40:66
no
game
no
game
 
  2
20:0
      7
231:245
6 
8.
 BC Gimbasket
 Bialystok, Poland
 1
0:20
 1
0:20
 1
0:20
 1
0:20
no
game
no
game
 1
0:20
 
      0
 0:100
8 
  
 
 
 


 
 U 15 (1992)         D 2               HELSINKI  (Finland)                              Stage 3
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
               
 
 1
55:67
no
game
no
game
 1
48:79
 1
48:65
 1
46:61
 1
49:52
      5
246:324
2.
 BC Jurmala
 Jurmala, Latvia
 2
67:55
 
no
game
no
game
 2
59:57
 2
61:52
 1
54:58
 2
54:51
      9
295:273
3.
 BJSC DSN
 Riga, Latvia
no
game
no
game
 
 1
82:84
 2
58:46
 2
76:43
 2
58:52
 1
63:65
      8
337:290
5 
4.
 BS VEF
 Riga, Latvia
no
game
no
game
 2
84:82
 
 2
78:76
 2
50:46
 1
63:65
 1
41:48
      8
316:317
5.
 BC ToPo
 Helsinki, Finland
 2
79:48
 1
57:59
 1
46:58
 1
76:78
 
 2
63:54
no
game
no
game
      7
321:297
6 
6.
 BC MaSu
 Helsinki, Finland
 2
65:48
 1
48:79
 1
43:76
 1
46:50
 1
54:63
 
no
game
no
game
      6
256:316
7.
 BC PuHu
 Vantaa, Finland
 2
61:46
 2
58:54
 1
52:58
 2
65:63
no
game
no
game
 
 2
59:50
      9
295:271
8.
 BS Ridzene/Barons                       
 Riga, Latvia
 2
52:49
 1
51:54
 2
65:63
 2
48:41
no
game
no
game
 1
50:59
 
      8
266:266
  
 
 
 

                                                                                                        

 
 U 15 (1992)            Division 2          After  2nd  stage
 
 
 
  
Teams
     W
      L
      P
        T.S.
     Pl.
 SDJSOR Olimp 
 St. Petersburg, Russia
  10  
   0   
  20  

612:392
+220

  1  
 
 
 
 
 
 
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia
  10  
   0   
  20  

623:471
+152

  2  

 OSSM PZKozs
 
Sopot, Poland

   8   
   2   
  18  

593:478
+107

  3  

SDJSOR nr. 56
Moscow, Russia

   7   
   3   
  17  

538:536
+2

  4  
Södertälja BBK
Södertälje, Sweden
   6   
   4   
  16  

640:524
+116

  5  

BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine

   6   
   4   
  16  

548:543
+5

  6  

BJSC  DSN
Riga, Latvia

   6   
   4   
  16  

520:516
+4

  7  

BS Panevezys
Panevezys, Lithuania

   6   
   4   
  16  

474:459
+15

  8  

BC PuHu
Vantaa, Finland

   5   
   5   
  15  

527:529
-2

  9  
 BS Ridzene/Barons
 Riga, Latvia
   4   
   6   
  14  

492:528
-36

 10 
BS VEF
Riga, Latvia
   4  
   6  
  14 

549:597
-48

 11 
BC Jurmala
Jurmala, Latvia
   3  
   7  
  13 

499:540
-41

 12 
BC ToPo
Helsinki, Finland
   3   
   7   
  13  

452:539
-87

 13 
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
   2   
   8   
  12  

495:592
-97

 14 
BC MaSu
 Helsinki, Finland
   1   
   9   
  11  

452:557
-105

 15 
 BC Gimbasket
 Bialystok, Poland
   0   
  10 
  10  

455:668
-213

 16 
  
 
 
 


 
 U 15 (1992)         D 2               BIALYSTOK  (Poland)                         Stage 2
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
1.
 BC Panevezys
 Panevezys, Lithuania            
 
no
game
    1
45:59
no
game
    2
55:37
    1
33:37
    1
51:52
    1
26:57
      6
210:242
 6 
2.
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia 
no
game
 
no
game
    2
82:47
    2
63:37
    2
58:51
    2
52:49
    2
76:49

      10 331:233

 1 
3.
 OSSM PZKosz
 
Sopot, Poland
    2
59:45
no
game
 
no
game
    2
57:42
    2
46:30
    2
58:42
    2
78:50

      10 298:208

 2 
4.
 BC Gimbasket
 Bialystok, Poland
no
game
    1
47:82
no
game
      1
59:74
    1
54:63
    1
37:77
    1
43:67
      5
240:363
 8 
5
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
    1
37:55
    1
37:63
    1
41:57
    2
74:59
 
no
game
    1
46:57
no
game

      6 235:291

 7 
6.
 BC Jurmala
 Jurmala, Latvia
    2
37:33
    1
51:58
    1
30:46
    2
63:54
no
game
 
no
game
    1
51:71
      7 232:262  5 
7.
 BJSC DSN
 Riga, Latvia
    2
52:51
    1
49:52
    1
42:58
    2
77:37
    2
57:46
no
game
 
no
game
      8
277:244
 3 
8.
 BS VEF
 Riga, Latvia
    2
57:26
    1
49:76
    1
50:78
    2
67:43
no
game
    2
71:51
no
game
        8
294:274
 4 
 
 
 
 

                                        

 
 U 15 (1992)         D 2               HELSINKI  (Finland)                         Stage 2
 
 
 
  
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P     
 PL
1.
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia
 
no
game
    1
28:75
no
game
    1
58:64
    2
54:39
    2
51:44
    2
62:57
      8
253:279
 3 
2.
 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine  
no
game
 
no
game
    1
26:71
    2
52:38
    2
62:46
    1
50:64
    1
54:68
      7
244:287
 6 
3.
 Södertälja BBK
 
Södertälje, Sweden
    2
75:28
no
game
 
no
game
    2
67:40
    2
75:56
    2
55:36
    2
59:39
     10
331:199
 1 
4.
 SDJSOR Olimp 
 St. Petersburg, Russia
no
game
    2
71:26
no
game
      2
53:43
    2
57:29
    2
74:56
    2
61:31
     10
316:185
 2 
5
 BC ToPo
 Helsinki, Finland
    2
64:58
    1
38:52
    1
40:67
    1
43:53
 
no
game
    1
30:49
no
game
      6
215:279
 7 
6.
 BC MaSu
 Helsinki, Finland
    1
39:54
    1
46:62
    1
56:75
    1
29:57
no
game
 
no
game
    1
49:55
      5
219:303
 8 
7.
 BC PuHu
 Vantaa, Finland
    1
44:51
    2
64:50
    1
36:55
    1
56:74
    2
49:30
no
game
 
no
game
      7
249:260
 4 
8.
 BS Ridzene/Barons
 Riga, Latvia
    1
57:62
    2
68:54
    1
39:59
    1
31:61
no
game
    2
55:49
no
game
        7
250:285
 5 
 
 
 
 


 
 U 15 (1992)            Division 2          After  1st  stage
 
 
 
  
Teams
     W
      L
      P
        T.S.
     Pl.
 SDJSOR Olimp 
 St. Petersburg, Russia
   5   
   0   
  10  

296:207
+89

  1  
 
 
 
 
 
 
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia
   5   
   0   
  10  

292:238
+54

  2  
 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine
   4   
   1   
   9   

304:256
+48

  3  
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
   4   
   1   
   9   

264:217
+47

  4  
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia
   4   
   1   
   9   

285:257
+28

  5  
 OSSM PZKozs
 
Sopot, Poland
   3   
   2   
   8   

295:270
+21

  6  
 BC PuHu
 Vantaa, Finland
   3   
   2   
   8   

278:269
+9

  7  
 BJSC  DSN
 Riga, Latvia
   3   
   2   
   8   

243:272
-29

  8  
 BS Ridzene/Barons
 Riga, Latvia
   2   
   3   
   7   

242:243
-1

  9  
 BC ToPo
 Helsinki, Finland
   2   
   3   
   7   

237:260
-23

 10 
 BC Jurmala
 Jurmala, Latvia
   1   
   4   
   6   

267:278
-11

 11 
 Södertälja BBK
 
Södertälje, Sweden
   1   
   4   
   6   

309:325
-16

 12 
 BC MaSu
 Helsinki, Finland
   1   
   4   
   6   

233:254
-21

 13 
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
   1   
   4   
   6   

260:301
-41

 14 
 BS VEF
 Riga, Latvia
   1   
   4   
   6   

255:323
-68

 15 
 BC Gimbasket
 Bialystok, Poland
   0   
   5   
   5   

215:305
-90

 16 
  
 
 
 


 
 U 15 (1992)         D 2               PÄRNU  (Estonia)                              Stage 1
 
 
 
  
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL
 1.
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania         

 

 no
game
 no
game
 2
70:40
 1
54:55
 2
46:36
 2
53:47
 2
41:39
      9
264:217
 2 
 2.
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia
 no
game

 

 2
57:53
 no
game
 2
51:31
 2
55:51
 2
62:50
 2
71:49
     10
292:238
 1 
 3.
 OSSM PZKozs
 
Sopot, Poland
 no
game
 1
53:57

 

 no
game
 2
53:47
 2
62:50
 1
62:65
 2
61:55
      8
295:270
 4 
 4.
 BC Gimbasket
 Bialystok, Poland
 1
40:70
 no
game
 no
game

 

 1
48:63
 1
47:55
 1
51:72
 1
29:45
      5
215:305
 8 
 5.
 BC ToPo
 Helsinki, Finland
 2
55:54
 1
31:51
 1
47:53
 2
63:48

 

 no
game
 no
game
 1
41:54
      7
237:260
 6 
 6.
 BC MaSu
 Helsinki, Finland
 1
36:46
 1
51:55
 1
50:62
 2
55:47
 no
game

 

 1
41:44
 no
game
      6
233:254
 7 
 7.
 BC PuHu
 Vantaa, Finland
 1
47:53
 1
50:62
 2
65:62
 2
72:51
 no
game
 2
44:41

 

 no
game
      8
278:269
 
 8.
 BS Ridzene/Barons
 Riga, Latvia
 1
39:41
 1
49:71
 1
55:61
 2
45:29
 2
54:41
 no
game
 no
game

 

      7
242:243
 5 
  
 
 
 

            

 
 U 15 (1992)         D 2               St. PETERSBURG  (Russia)                  Stage 1
 
 
 
  
 n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
P
PL
 1.
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia

 

 no
game
 no
game
 1
35:70
 2
64:55
 2
56:54
 2
54:37
 2
76:41
      9
285:257
 3 
 2.
 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine
 no
game

 

 2
64:58
 no
game
 2
60:39
 2
55:47
 1
50:57
 2
75:55
      9
304:256
 2 
 3.
 Södertälja BBK
 
Södertälje, Sweden
 no
game
 1
58:64

 

 no
game
 1
62:79
 1
55:70
 1
52:55
 2
82:57
      6
309:325
 6 
 4.
 SDJSOR Olimp 
 St. Petersburg, Russia
 2
70:35
 no
game
 no
game

 

 2
56:47
 2
56:44
 2
64:38
 2
50:43
     10
296:207
 1 
 5.
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
 1
55:64
 1
39:60
 2
79:62
 1
47:56

 

 no
game
 no
game
 1
40:59
      6
260:301
 7 
 6.
 BC Jurmala
 Jurmala, Latvia
 1
54:56
 1
47:55
 2
70:55
 1
44:56
 no
game

 

 1
52:56
 no
game
      6
267:278
 5 
 7.
 BJSC DSN
 Riga, Latvia
 1
37:54
 2
57:50
 2
55:52
 1
38:64
 no
game
 2
56:52

 

 no
game
      8
243:272
 4 
 8.
 BS VEF
 Riga, Latvia
 1
41:76
 1
55:75
 1
57:82
 1
43:50
 2
59:40
 no
game
 no
game

 

      6
255:323
 8