ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2006./07.
 U14
                      FINAL SCORE                (1993)
 
   

    PLACE 1   

 BC GLORIA (Moscow, Russia)

   
 

    PLACE 2   

 BS VILNIUS  (Vilnius Lithuania) 

 
 

    PLACE 3   

 S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 4   

 BC METALL PROFIL (Lobnya, Russia)

 
 

    PLACE 5   

 BC TRINTA  (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 6   

  BC KHIMIK (Yuzny, Ukraine)

 
 

    PLACE 7   

 BS STROITEL (Krasnoyarsk, Russia)

 
 

    PLACE 8   

 WKK WROCLAW (Wroclaw,Poland)                

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 14       May 16/ 20, 2007      YUZNY (Odesa reg., Ukraine)   

 S. Marciulionis BA

 

       

                              

   
 S. Marciulionis BA

    

     

 WKK Wroclaw
   92:53

 

   

 

    

 BC Gloria

       

 BC Gloria

   

   92:82

 

    
 BC Gloria

 

 

 BC Metall Profil
   118:111

      

 

 

 

      

 BC Gloria
 BS Vilnius

 

 

   66:65
    
 BS Vilnius

 

   place 1   

 BC Khimik                 
   86:72

 

 

 

     

 BS Vilnius

 

 BS Stroitel

     

   77:60

 

   
 BC Trinta

 

 

 BC Trinta
   62:54

 

 

 

 

 

 

 BC Khimik                 

 

 

 

 
 BC Khimik                 

 

 

 BS Stroitel 
   58:35
 S. Marciulionis BA

 

 

 S. Marciulionis BA
   79:66

 

 

 

      
 S. Marciulionis BA

 

 BC Trinta

        

   76:68
 WKK Wroclaw
 
 BC Metall Profil

       place 3

 
 BC Metall Profil
   74:59

 

 BC Metall Profil
   69:53
    

 

 

 

 BC Khimik                 

 

 

 

  
 BC Trinta

 

 

 BC Trinta
   77:71

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Stroitel

 

 

 

  
 BS Stroitel

 

 

 WKK Wroclaw
   67:33

 

 

 

       place 7


i
 U 14 (1993)             Group  2                    After 3rd stage 
i
 
 
 
 
Teames
       W
       L
    P
     T.S.
  Pl
BC Gloria
Moscow, Russia
   15  
    0   
  30 

 940:646 (+294)

  1  
Yenisey 93 (BS Stroitel)
Krasnoyarsk, Russia

   14  

    1   

  29 

 951:590(+361)

  2  
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
   12  
    3   
  27 

 949:673(+276)

  3  
 
 
 
 
 
 
BS Kedainiai
Kedainiai, Lithuania

   11  

    4   

  26 

 936:732(+204)

  4  
BJSC DSN
Riga, Latvia
   10  

    5   

  25 

 856:750(+106)

  5  
BS Riga/Pols
Riga, Latvia
   10  

    5   

  25 

1027:858(+169)

  6  
BC Khimik *
Yuzny, Odesa reg., Ukraine 
   10  

    5   

  25 

 952:793(+159)

  7  
SC Rapla
Rapla, Estonia  
    7   

    8   

  16 

 799:771(+28)

  8  
BC Tornado
Kaunas, Lithuania
    6   

    9   

  21 

 753:836(-77)

  9
BC Seprega
Plunge, Lithuania

    6   

    9   

  21 

 808:814(-6)

 10 
GDJSOR nr.1
St. Petersburg, Russia
    5   

   10  

  20 

 709:807(-98)

 11 
BS Gulbene
Gulbene, Latvia
    5   

   10  

  20 

 710:899(-189)

 12 
A. Sabonis BS
Kaunas, Lithuania
    4   

   11  

  19 

 763:896(-133)

 13 
BS VEF
Riga, Latvia
    3   

   12  

  18 

 597:956(-359)

 14 
BS Ridzene/Barons
Riga, Latvia
    3   

   12  

  18 

 652:900(-248)

 15 
BS Orbita
Dzerzinsk, Moscow reg., Russia 
    0   

   15  

  15 

544:1032(-488)

 16 
 
 
 
 
* SUPERFINAL ORGANIZER
                         
 
 U 14 (1993)             G 2                      RIGA (Latvia)                             Stage 3
 
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P     
 PL 
1.
BS Riga/Pols
Riga, Latvia 
 
 2
65:62
no
game
no
game
   2
100:41
 1
75:77
 2
64:63
 2
69:30
       9
373:273
1
2.
BS Ridzene/Barons
Riga, Latvia                        
   1
 62:65
 
no
game
no
game
   2
 68:66
 1
43:77
 1
23:67
 1
34:57
       6
230:332
6
3.
BJSC DSN
Riga, Latvia
no
game
no
game
 
 2
67:29
   2
 63:57
 2
65:54
 2
74:62
 1
57:58
       9
326:260
2
4.
BS VEF
Riga, Latvia
no
game
no
game
 1
29:67
 
   1
 44:48
 1
37:60
 1
48:92
 1
45:66
       5
203:333
8
5.
A. Sabonis BS
Kaunas, Lithuania
   1
41:100
 1
66:68
 1
57:63
 2
48:44
 
 1
66:76
no
game
no
game
       6
278:351
7
6.
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine
   2
 77:75
 2
77:43
 1
54:65
 2
60:37
   2
 76:66
 
no
game
no
game
       9
344:286
3
7.
BS Kedainiai
Kedainiai, Lithuania
   1
 63:64
 2
67:23
 1
62:74
 2
92:48
no
game
no
game
 
 2
57:34
       8
341:243
4
8.
BC Tornado
Kaunas, Lithuania
   1
 30:69
 2
57:34
 2
58:57
 2
66:45
no
game
no
game
 1
34:57
 
       8
245:262
5
 
 
 
 
                                                            
 
 U 14 (1993)             G 2                    GULBENE (Latvia)                           Stage 3
 
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
        P      
 PL 
1.
BS Orbita
Dzerzinsk, Moscow reg., Russia 
 
 1
11:88
no
game
no
game
 1
35:82
 1
39:78
 1
41:66
 1
37:57
       5
163:371
8
2.
Yenisey 93 (BS Stroitel)
Krasnoyarsk, Russia
 2
88:11
 
no
game
no
game
 2
58:38
 2
53:33
 2
62:35
 2
47:34
       10
308:151
1
3.
BC Gloria
Moscow, Russia
no
game
no
game
 
 2
62:39
 2
68:54
 2
60:55
 2
78:47
 2
49:41
       10
317:236
2
4.
BC Seprega
Plunge, Lithuania
no
game
no
game
 1
39:62
 
 2
49:42
 1
63:71
 1
55:58
 2
61:38
       7
267:271
4
5.
BS Rapla Rapla, Estonia
 2
82:35
 1
38:58
 1
54:68
 1
42:49
 
 1
56:59
no
game
no
game
       6
272:269
7
6.
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
 2
78:39
 1
33:53
 1
55:60
 2
71:63
 2
59:56
 
no
game
no
game
       8
296:271
3
7.
BS Gulbene Gulbene, Latvia
 2
66:41
 1
35:62
 1
47:78
 2
58:55
no
game
no
game
 
 1
33:36
       7
239:272
5
8.
SDJSOR nr.1 St. Petersburg, Russia
 2
57:37
 1
34:47
 1
41:49
 1
38:61
no
game
no
game
 2
36:33
 
       7
206:227
6
 
 
 
 
                                        
i
 U 14 (1993)             Group  2                    After 2nd  stage 
i
 
 
 
 
Teames
    W
     L
    P
     T.S.
  Pl
BC Gloria
Moscow, Russia
  10 
   0  
 20

623:410 (+213)

  1  
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
   9  
   1  
 19 

653:402(+251)

  2  
Yenisey 93 (BS Stroitel)
Krasnoyarsk, Russia

   9  

   1  

 19 

643:439(+204)

  3  
BS Kedainiai
Kedainiai, Lithuania

   8  

   2  

 18 

595:489(+106)

  4  
 
 
 
 
 
 
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine 
   6  

   4  

 16 

608:507(+101)

  5  
BSRiga/Pols
Riga, Latvia
   6  

   4  

 16 

654:585(+69)

  6  
SC Rapla
Rapla, Estonia  
   6  

   4  

 16 

527:502(+25)

  7  
BJSC DSN
Riga, Latvia
   6  

   4  

 16 

530:490(+40)

  8  
BC Seprega
Plunge, Lithuania

   4  

   6  

 14 

541:542(-1)

  9  
A. Sabonis BS
Kaunas, Lithuania
   3  

   7  

 13 

485:545(-60)

 10 
BC Tornado
Kaunas, Lithuania
   3  

   7  

 13 

508:568(-60)

 11 
GDJSOR nr.1
St. Petersburg, Russia
   3  

   7  

 13 

503:580(-77)

 12 
BS VEF
Riga, Latvia
   3  

   7  

 13 

394:623(-229)

 13 
BS Gulbene
Gulbene, Latvia
   3  

   7  

 13 

471:627(-156)

 14 
BS Ridzene/Barons
Riga, Latvia
   2  

   8  

 12 

422:568(-146)

 15 
BS Orbita
Dzerzinsk, Moscow reg., Russia 
   0  

 10  

 10 

381:661(-280)

 16 
 
 
 
 

 
 U 14 (1993)             G 2                   WROCLAW (Poland)                      Stage 2
 
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P      
 PL
 1.
SC Rapla
Rapla, Estonia  
 
no
game
 2
64:34
no
game
 1
54:66
 2
55:45
 1
40:47
 2
53:40
       8
266:232
 4
 2.
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
no
game
 
no
game
 2
70:36
 2
91:66
 2
70:25
 2
46:24
 2
73:15
      10
350:166
 1
 3.
BS Gulbene
Gulbene, Latvia
 1
34:64
no
game
 
no
game
 2
62:55
 1
47:61
 1
42:67
 2
56:45
       7
241:292
 6
 4.
GDJSOR nr.1
St. Petersburg, Russia             
no
game
 1
36:70
no
game
 
 1
54:56
 2
60:33
 1
56:73
 2
60:50
       7
266:282
 5
 5.
BS Riga/Pols
Riga, Latvia
 2
66:54
 1
66:91
 1
55:62
 2
56:54
 
no
game
 2
48:45
no
game
       8
291:306
 2
 6.
BS Ridzene/Barons
Riga, Latvia
 1
45:55
 1
25:70
 2
61:47
 1
33:60
no
game
 
no
game
 1
41:59
       6
205:291
 8
 7.
BJSC DSN
Riga, Latvia
 2
47:40
 1
24:46
 2
67:42
 2
73:56
 1
45:48
no
game
 
no
game
       8
256:232
 3
 8.
BS VEF
Riga, Latvia
 1
40:53
 1
15:73
 1
45:56
 2
50:60
no
game
 2
59:41
no
game
         6
209:283
 7
 
 
 
 
                
 
 U 14 (1993)             G 2                    MOSCOW (Russia)                        Stage 2
 
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P      
 PL
 1.
A. Sabonis BS
Kaunas, Lithuania
 
no
game
 1
29:42
no
game
 2
86:39
 1
22:69
 1
32:56
 1
35:50
       6
204:256
 7
 2.
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine      
no
game
 
no
game
 2
69:50
 2
54:31
 1
50:53
 1
41:66
 2
65:50
       8
279:250
 4
 3.
BS Kedainiai
Kedainiai, Lithuania
 2
42:29
no
game
 
no
game
 2
64:29
 1
66:77
 1
41:60
 2
64:50
       8
277:245
 3
 4.
BC Tornado
Kaunas, Lithuania
no
game
 1
50:69
no
game
 
 2
56:39
 1
37:69
 1
36:57
 2
54:49
       7
233:283
 5
 5.
BS Orbita
Dzerzinsk, Moscow reg., Russia 
 1
39:86
 1
31:54
 1
29:64
 1
39:56
 
no
game
 1
38:63
no
game
       5
176:323
 8
 6.
Yenisey 93 (BS Stroitel)
Krasnoyarsk, Russia
 2
69:22
 2
53:50
 2
77:66
 2
69:37
no
game
 
no
game
 2
70:50
      10
338:225
 2
 7.
BC Gloria
Moscow, Russia
 2
56:32
 2
66:41
 2
60:41
 2
57:36
 2
63:38
no
game
 
no
game
      10
302:188
 1
 8.
BC Seprega
Plunge, Lithuania
 2
50:35
 1
50:65
 1
50:64
 1
49:54
no
game
 1
50:70
no
game
         6
249:288
 6
 
 
 
 
                                        
i
 U 14 (1993)             Group  2                    After 1st  stage 
i
 
 
 
 
Teames
    W
     L
    P
     T.S.
  Pl
BC Gloria
Moscow, Russia
  5
  0
 10

321:222  (+99)

  1  
BS Kedainiai
Kedainiai, Lithuania
  5
  0
 10

318:244(+74)

  2  
Yenisey 93 (BS Stroitel)
Krasnoyarsk, Russia
  4
  1
  9

305:214(+91)

  3  
I
I
I
I
I
I
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
  4
  1
  9

303:236(+67)

  4  
BSRiga/Pols
Riga, Latvia

3

  2

8

363:279(+84)

  5  
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine      
  3
  2
  8

329:257(+72)

  6  
BC Seprega
Plunge, Lithuania
  3
  2
  8

312:254(+58)

  7  
BJSC DSN
Riga, Latvia
  3
  2
  8

274:258(+16)

  8  
SC Rapla
Rapla, Estonia  
  3
  2
  8

261:270(-9)

  9  
A. Sabonis BS
Kaunas, Lithuania
  2
  3
  7

281:289(-8)

 10 
BC Tornado
Kaunas, Lithuania
  1
  4
  6

275:305(-30)

 11 
BS Ridzene/Barons
Riga, Latvia
  1
  4
  6

217:277(-60)

 12 
GDJSOR nr.1
St. Petersburg, Russia
  1
  4
  6

237:298(-61)

 13 
BS Gulbene
Gulbene, Latvia
  1
  4
  6

230:335(-105)

 14 
BS VEF
Riga, Latvia
  1
  4
  6

185:340(-155)

 15 
BS Orbita
Dzerzinsk, Moscow reg., Russia 
  0
  5
  5

205:338(-133)

 16 
 
 
 
 
    
i
 U 14 (1993)             G 2                    RAPLA (Estonia)                        Stage 1
i
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL
 1.
SC Rapla
Rapla, Estonia  

 

no
game
no
game

  2
40:34

  2
62:58

  1
48:62

  1
48:54

  2
63:62

     8
261:270
 4
 2.
WKK Wroclaw
Wroclaw, Poland
no
game

 

  2
71:37

no
game

  2
60:45

  2
56:55

  1
47:52

  2
69:47

     9
303:236
 2
 3.
BS Gulbene
Gulbene, Latvia
no
game

  1
37:71

 

no
game

  2
65:62

  1
43:71

  1
34:72

  1
51:59

     6
230:335
 8
4.
GDJSOR nr.1
St. Petersburg, Russia

  1
34:40

no
game
no
game

 

  1
45:53

  1
43:82

  1
56:73

  2
59:50

     6
237:298
 7
5.
A. Sabonis BS
Kaunas, Lithuania

  1
58:62

  1
45:60

  1
62:65

  2
53:45

 

no
game
no
game

  2
63:57

     7
281:289
 5
6.
BC Khimik
Yuzny, Odesa reg., Ukraine      

  2
62:48

  1
55:56

  2
71:43

  2
82:43

no
game

 

  1
59:67

no
game
     8
329:257
 3
7.
BS Kedainiai
Kedainiai, Lithuania

  2
54:48

  2
52:47

  2
72:34

  2
73:56

no
game

  2
67:59

 

no
game
    10
318:244
 1
8.
BC Tornado
Kaunas, Lithuania

  1
62:63

  1
47:69

  2
59:51

  1
50:59

  1
57:63

no
game
no
game

 

     6
275:305
 6
 
 
 
 
                                                                                    
 
 U 14 (1993)             G 2                    RIGA (Latvia)                        Stage 1
 
 
 
 
 
n.
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL
 1.
BS Orbita
Dzerzinsk, Moscow reg., Russia 

 

no
game
no
game

  1
45:71

  1
38:81

  1
40:67

  1
37:73

  1
45:46

       5
205:338
 8
 2.
Yenisey 93 (BS Stroitel)
Krasnoyarsk, Russia
no
game

 

  1
43:58

no
game

  2
69:65

  2
48:19

  2
69:49

  2
76:23

       9
305:214
 2
 3.
BC Gloria
Moscow, Russia
no
game

  2
58:43

 

no
game

  2
64:43

  2
69:46

  2
68:53

  2
62:37

      10
321:222
 1
4.
BC Seprega
Plunge, Lithuania

  2
71:45

no
game
no
game

 

  1
57:81

  2
71:50

  1
49:50

  2
64:28

       8
312:254
 5
5.
BS Riga/Pols
Riga, Latvia

  2
81:38

  1
65:69

  1
43:64

  2
81:57

 

no
game
no
game

  2
93:51

       8
363:279
 3
6.
BS Ridzene/Barons
Riga, Latvia

  2
67:40

  1
19:48

  1
46:69

  1
50:71

no
game

 

  1
35:49

no
game
       6
217:277
 6
7.
BJSC DSN
Riga, Latvia

  2
73:37

  1
49:69

  1
53:68

  2
50:49

no
game

  2
49:35

 

no
game
       8
274:258
 4
8.
BS VEF
Riga, Latvia

  2
46:45

  1
23:76

  1
37:62

  1
28:64

  1
51:93

no
game
no
game

 

       6
185:340
 7