ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2005./06.
 U17
     SUPERFINAL  RESULTS               (1989)
 
   

    PLACE 1   

 A. SABONIS BS (KaunasLithuania)

   
 

    PLACE 2   

 S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania) 

 
 

    PLACE 3   

 BC KHIMKI (Khimki, Moscow reg.Russia)

 
 

    PLACE 4   

  BC ALITUS (Alitus, Lithuania)

 
 

    PLACE 5   

  SDJSOR nr. 56 (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 6   

 BS RIGA/POLS  (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 7   

  BS KLAIPEDA (Klaipeda, Lithuania)

 
 

    PLACE 8   

 BC KHIMIK (Yuzny, Odesa reg, Ukraine

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 17        May  11 / 14, 2006       YUZNY (Ukraine)   

 BC Khimki

 

       

                              

    game 1   

 BC Khimki   

    

     

 BS Riga/Pols
   100:65 

 

   

 

    game 7

 S. Marciulionis BA

       

 S. Marciulionis BA

   

    97:80 

 

    game 2   

 S. Marciulionis BA

 

 

 BS Klaipeda

   108:86

       game 14

 

 

 

        

 A. Sabonis BS 

 A. Sabonis BS

 

 

  97:80   

    game 3   

 A. Sabonis BS

 

   place 1   

 SDJSOR nr. 56
  94:78  

 

 

 

     game 8

 A. Sabonis BS

 

 BC Khimik

     

  118:116

 

   game 4   

 BC Alitus

 

 

 BC Alitus

  92:81 

 

 

 

 

 

 

 BS Riga/Pols

 

 

 

   game 5   
 BS Riga/Pols

 

 

 BS Klaipeda
  game 9  103:102
 BC Alitus 

 

 

 BC Alitus

  95:52

 

 

 

       game 13

 BC Khimki 

 

 BC Khimki   

        

  72:64  

 SDJSOR nr. 56
  game 10  

 BC Khimki  

       place 3

   game 6  

 SDJSOR nr. 56  

  74:66

 

 BC Khimik

   100:64

    

 

 

 

 BS Riga/Pols  

 

 

 

  game 12 

 SDJSOR nr. 56   

 

 

 SDJSOR nr. 56  

  84:65  

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Klaipeda

 

 

 

  game 11 

 BS Klaipeda

 

 

 BC Khimik

  103:95  

 

 

 

       place 7


     AFTER STAGE 3                  U 17                       D 1

   Teams
   W
  L
   P
T. S.
  PL 
 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia                
     14    
      1       
    29   
   971:755
   (+216)   
1
 BC Alytus
 Alytus, Lithuania
     13 
      2
    28  
 1086:820 
   (+266)
2
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania 
     13
      2
    28
  1036:831
   (+205) 
3
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
               
     12
      3
    27
   876:693
   (+183)
   
4
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
     10
      5
    25  
   952:926
   (+26)
 
5
 SDJSOR nr. 56
 
Moscow, Russia
     10
      5
    25
   923:792
   (+131
)
6

 

 

 

 

 

 

 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
     9
      6
    24
   823:824
    (-1)
7
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania
      8 
      7  
    23 
   861:870
   (-9)
8
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
     5
     10
    20
   819:977
  (-158)
9
 BC Trinta   
 Moscow, Russia
     5
     10 
    20 
   842:897
    (-55)
10
 BS Valmiera
 
Valmiera, Latvia
     5
 
     10
    20
   850:971
   
(-121)
11
 STK Czarni
 Slupsk, Poland
     4
     11
    19
   744:876
  (-132) 
12
 BS VEF
 Riga, Latvia
     4
     11 
    19
   795:845
   (-50)  
13
 Prokom Trefl  Nordea
 Sopot, Poland
     3
     12
    18
   882:980
  (-98)
14
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
      3
     12
    18
   755:920
  (-165)
15
 BS CSKA *
 Moscow, Russia
      2
     13
    12
   532:770
  (-238)
16

* The team did not take part at one stage


 

 

VENTSPILS    STAGE 3

 

 

 

 U17

 

 

 

 

  D 1

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 1
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
 
2
65:52
 no
game
 no
game
2
67:47
2
54:52
2
61:45
2
20:0
  10
267:196
 1

 

 

 2
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania
1
52:65
 
 no
game
 no
game
2
62:47
1
58:62
1
41:70
2
20:0
    7
233:244

 

 

 

 3
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
 no
game
 no
game
 
2
46:42
1
40:57
1
39:57
1
61:66
2
20:0
    7
206:222

 

 

 

 4
 STK Czarni
 Slupsk, Poland
 no
game
 no
game
1
42:46
 
1
39:69
1
57:59
1
58:72
2
20:0
    6
216:246

 

 

 

 5
 SDJSOR nr.56
 Moscow, Russia
1
47:67
1
47:62
2
57:40
2
69:39
 
1
43:71
 no
game
 no
game
    7
263:279

 

 

 

 6
 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia
1
52:54
2
62:58
2
57:39
2
59:57
2
71:43
 
 no
game
 no
game
    9
301:251
 2

 

 

 7
 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
1
45:61
2
70:41
2
66:61
2
72:58
 no
game
 no
game
 
2
20:0
    9
273:221
 3

 

 

 8
 BS CSKA
 
Moscow, Russia
0
0:20
0
0:20
0
0:20
0
0:20
 no
game
 no
game
0
0:20
 

    0
 0:100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

ALYTUS       STAGE 3

 

 

 

 U17

 

 

 

 

  D 1

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 1
 BC Alytus
 Alytus, Lithuania
 
2
72:49
 no
game
 no
game
2
79:60
2
77:38
2
76:57
2
77:48

     10
381:252

 1 

 

 

 2
 BC Trinta
 Moscow, Russia
1
49:72
 
 no
game
 no
game
1
49:62
2
56:50
2
69:56
1
56:57

      7
279:297

 4

 

 

 3
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
 no
game
 no
game
 
2
70:58
1
59:66
2
62:51
2
73:61
2
74:59

      9
338:295

 3

 

 

 4
 Prokom Trefl  Nordea
 Sopot, Poland
 no
game
 no
game
1
58:70
 
1
48:74
1
59:64
1
54:59
1
58:65

      5
277:332

 8

 

 

 5
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
1
60:79
2
62:49
2
66:59
2
74:48
 
2
79:65
 no
game
 no
game

      9
341:300

 2

 

 

 6
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
1
38:77
1
50:56
1
51:62
2
64:59
1
65:79
 
 no
game
 no
game

      6
268:333

 7

 

 

 7
 BS VEF
 Riga, Latvia
1
57:76
1
56:69
1
61:73
2
59:54
 no
game
 no
game
 
2
60:51

      7
293:323

 5

 

 

 8
 BS Valmiera
 
Valmiera, Latvia
1
48:77
2
57:56
1
59:74
2
65:58
 no
game
 no
game
1
51:60
 

      7
280:325

 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     AFTER STAGE 2                  U 17                       D 1

   Teams
   W
  L
   P
T. S.
  PL 
 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia                
     10    
      0       
    20    
   670:504
   (+166)   
1
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
      9 
     1
    19   
   695:531
   (+164)
2
 SDJSOR nr. 56
 
Moscow, Russia
      8
     2
    18
   660:513
   (+147
)
3
BC Alytus
 Alytus, Lithuania                
     8
     2
    18
   705:568  
   (+137)   
4
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
     7
     3
    17
   609:497
   (+112)
  
5
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
     6
     4
    16
   614:631
   (-17)
6

 

 

 

 

 

 

 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania
     6
    4
    16
   628:626
   (+2)
7
 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
     5
    5
    15
   550:603
    (-53)
8
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
     4
    6
    14
   551:644
    (-93)
9
 BC Trinta   
 Moscow, Russia
     3
     7 
    13 
   563:600
    (-37)
10
 Prokom Trefl  Nordea
 Sopot, Poland
     3
 
    7
    13
   605:648
    (-43)
11
 BS Valmiera
 
Valmiera, Latvia
     3
    7
    13
   570:646
    
(-76)
12
 STK Czarni
 Slupsk, Poland
     3
     7 
    13
   528:630
  (-102)
13
 BS VEF
 Riga, Latvia
     2
    8
    12
   502:522
    (-20)
14
 BS CSKA
 Moscow, Russia
     2
    8
    12
   532:670 
  (-138)
15
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
     1
    9
    11
   549:698
  (-149)
16


 

 

 SLUPSK                  STAGE 2 

 

 

 

 U17

 

 

 

D 1

 

 

 

  

 n
     TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 

 1
 S.Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
 
no
game
2
61:31
no
game
1
48:71
2
71:44
1
45:57
2
81:52
 8
306:255
 2 

 

 

 2
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania
no
game
 
no
game
2
66:59
1
58:77
2
71:53
2
61:52
1
68:79
   8
324:320
 3

 

 

 3
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
1
31:61
no
game
        
no
game
1
34:68
1
70:72
2
60:56
1
38:59
   6
233:316
 8

 

 

 4
 STK Czarni
 Slupsk, Pola
nd
no
game
1
59:66
no
game
        
1
54:72
2
64:59
2
46:41
2
69:62
   8
292:300
 4

 

 

 5
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
2
71:48
2
77:58
2
68:34
2
72:54
 
no
game
2
61:49
no
game
  10
349:243
 1

 

 

 6
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
1
44:71
1
53:71
2
72:70
1
59:64
no
game
 
no
game
2
62:49
   7
290:325
 6

 

 

 7
 BS VEF
 Riga, Latvia
2
57:45
1
52:61
1
56:60
1
41:46
1
49:61
no
game
 
no
game
   6
255:273
 7

 

 

 8
 BS Valmiera
 
Valmiera, Latvia
1
52:81
2
79:68
2
59:38
1
62:69
no
game
1
49:62
no
game
 
   7
301:318
 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 KHIMKI      STAGE 2 

 

 

 

 U17

 

 

 

D 1

 

 

 

  

 n
     TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL

  

 

 1
 SDJSOR nr.56
 Moscow, Russia
 
no
game
2
65:48
no
game
2
76:71
    2
60:57
    1
57:60
2
74:56
      9
332:292
 2 

 

 

 2
 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia     
no
game
 
no
game
    2
71:43
2
73:68
2
65:47
2
68:47
    2
66:57
   10
343:262
 1

 

 

 3
 RGUOR Magic Basket
 
Minsk, Belarus
1
48:65
no
game
        
no
game
1
48:59
2
61:59
2
52:48
2
58:51
     8
267:282
 5

 

 

 4
 BS CSKA
 Moscow, Russia
no
game
1
43:71
no
game
        
1
49:65
1
52:57
1
66:70
2
62:54
     6
272:317
 8

 

 

 5
 BC Alytus
 Alytus, Lithuania
1
71:76
1
68:73
2
59:48
2
65:49
 
no
game
2
69:55
no
game
     8
332:301
 3

 

 

 6
 BC Trinta
 Moscow, Russia
1
57:60
1
47:65
1
59:61
2
57:52
no
game
 
no
game
1
47:66
     6
267:304
 7

 

 

 7
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
2
60:57
1
47:68
1
48:52
2
70:66
1
55:69
no
game
 
no
game
     7
280:312
 4

 

 

 8
 Prokom Trefl  Nordea
 Sopot, Poland
1
56:74
1
57:66
1
51:58
1
54:62
no
game
2
66:47
no
game
 
     6
284:307
 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     AFTER STAGE 1                  U 17 (1989)                       D 1

   Teams
   W
  L
   P
T. S.
  PL 
 BC Alytus
 Alytus, Lithuania
     5    
     0    
    10   
   373:267  
   (+106)
1
 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia                   
    5
    0 
    10
   327:242
   (+85)
2
 SDJSOR nr. 56
 
Moscow, Russia
    4
   1
     9
   328:221
   (+107
)
3
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
    4
   1
     9
   303:242
   (+61)
4
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
    4
   1
     9
  346:288
   (+58)
5
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
    4
   1
     9
   334:319
   (+15)
6

 

 

 

 

 

 

 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania
    3
   2
     8
   304:306
   (-2)
7
 BC Trinta   
 Moscow, Russia
    2
   3
     7
   296:296
  
  (0)
8
 Prokom Trefl  Nordea
 Sopot, Poland
   2
   3
     7
   321:341
    (-20)
9
 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
   2
   3
     7
   283:321
    (-38)
10
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
   2
   3
     7
   261:319
    (-58)
11
 BS VEF
 Riga, Latvia
   1
  4
     6
   247:249
    (-2)
12
 BS Valmiera
 
Valmiera, Latvia
   1
  4
     6
   269:328
    (-59)
13
 BS CSKA
 Moscow, Russia
    1
  4
     6
   260:353 
    (-93)
14
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
    0
   5
     5
   316:382
    (-66)
15
 STK Czarni
 Slupsk, Poland
    0
   5
     5
   236:330
    (-94)
16


 

 

   Klaipeda          STAGE 1

 

 

 

 U17

 

 

 

  D1

 

 

 

   

 n 
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL

   

 

 1
 BC Alytus 
 Alytus, Lithuania
 
no
game
no
game

    2
80:57

    2
62:53

    2
67:54

    2
95:49

    2
69:54

    10
373:267

  1  

 

 

 2
 BC Trinta 
 Moscow, Russia
no
game
 
1
67:72
no
game

    1
39:48

    1
42:63

    2
74:66

    2
74:47

     7
296:296

  5

 

 

 3
 BS Klaipeda 
 Klaipeda, Lithuania
no
game

    2
72:67

   
no
game

    1
45:76

    2
79:62

    2
72:68

    2
66:46

     9
334:319

  3

 

 

 4
 Prokom Trefl  Nordea 
 Sopot, Poland

    1
57:80

no
game
no
game
  

    1
61:65

    1
61:66

    2
82:76

    2
60:54

     7
321:341

  6

 

 

 5
 S. Marciulionis BA 
 Vilnius, Lithuania

    1
53:62

    2
48:39

    2
76:45

    2
65:61

 
no
game
no
game
2
61:35

     9
303:242

  2

 

 

 6
 BS Vilnius 
 Vilnius, Lithuania

    1
54:67

    2
63:42

    1
62:79

    2
66:61

no
game
 

    2
59:57

no
game

     8
304:306

  4

 

 

 7
 BS Spars 
 Ventspils, Latvia

    1
49:95

    1
66:74

    1
68:72

    1
76:82

no
game

    1
57:59

 
no
game

     5
316:382

  7

 

 

 8
 STK Czarni 
 Slupsk, Poland

    1
54:69

    1
47:74

    1
46:66

    1
54:60

    1
35:61

no
game
no
game
 

     5
236:330

  8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

   Khimki           STAGE 1    

 

 

 

 U17

 

 

 

  D1

 

 

 

   

 n 
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL

   

 

 1
 SDJSOR nr. 56
 
Moscow, Russia
 
no
game
no
game

    2
69:29

    1
61:63

    2
81:44

    2
61:31

    2
56:54

    9
328:221

 

 

 

 2
 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia
no
game
 
2
73:50
no
game

    2
76:65

    2
62:41

    2
50:43

    2
66:43

    10
327:242

 1

 

 

 3
 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
no
game

    1
50:73

  
no
game

    1
47:78

    1
66:72

    2
55:47

    2
65:51

     7
283:321

 5

 

 

 4
 BS CSKA
 Moscow, Russia

    1
29:69

no
game
no
game
  

    1
60:68

    2
67:56

    1
35:83

    1
69:77

     6
260:353

 8

 

 

 5
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania

    2
63:61

    1
65:76

    2
78:47

    2
68:60

 
no
game
no
game
 2
72:44

     9
346:288

 2

 

 

 6
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania

    1
44:81

    1
41:62

    2
72:66

    1
56:67

no
game
 

    2
48:43

no
game

    7
261:319

 4

 

 

 7
 BS VEF
 
Riga, Latvia

    1
31:61

    1
43:50

    1
47:55

    2
83:35

no
game

    1
43:48

 
no
game

     6
247:249

 6

 

 

 8
 BS Valmiera
 
Valmiera, Latvia

    1
54:56

    1
43:66

    1
51:65

    2
77:69

    1
44:72

no
game
no
game
 

     6
269:328

 7