ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2005./06.
 U16
     SUPERFINAL  RESULTS               (1990)
 
   

    PLACE 1   

  BC KHIMKI (Khimki, Moscow reg.Russia)

   
 

    PLACE 2   

 S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania) 

 
 

    PLACE 3   

  A. SABONIS BS (KaunasLithuania)

 
 

    PLACE 4   

  V.MASALSKIS BC (Kaunas,  Lithuania)    

 
 

    PLACE 5   

  BS RIGA  (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 6   

  BC DYMANO (Moscow, Russia)

 
 

    PLACE 7   

  BS VILNIUS (Vilnius, Lithuania) 

 
 

    PLACE 8   

  BS Kandava (Kandava, Latvia)

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL   U 16        May  4 / 7, 2006         KHIMKI (Russia)   

 BC Khimki

 

       

                              

    game 1   

   BC Khimki

    

     

 BC Dynamo
    

 

   

 

    game 7

 BC Khimki

       

 A. Sabonis BS

   

     

 

    game 2   

 A. Sabonis BS

 

 

 BS Vilnius

   

       game 14

 

 

 

        

  BC Khimki        

 S. Marciulionis BA

 

 

     

    game 3   

 S. Marciulionis BA

 

   place 1   

 BS Kandava
    

 

 

 

     game 8

 S. Marciulionis BA

 

 BS Riga/Pols

     

  

 

   game 4   

 V. Masalskis BC

 

 

 V. Masalskis BC

   

 

 

 

 

 

 

 BC Dynamo

 

 

 

   game 5   
  BC Dynamo

 

 

 BS Vilnius
   game 10   
 V. Masalskis BC

 

 

 V. Masalskis BC

  

 

 

 

       game 13

 A. Sabonis BS

 

 A. Sabonis BS 

        

    

 BS Kandava
  game 9  

 A. Sabonis BS

       place 3

   game 6  

  BS Riga/Pols

 

 

 BS Riga/Pols

  

    

 

 

 

 BS Riga/Pols   

 

 

 

  game 12 

 BS Riga/Pols  

 

 

 BC Dynamo  

    

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Vilnius

 

 

 

  game 11 

 BS Vilnius

 

 

 BS Kandava

    

 

 

 

       place 7


    AFTER STAGE 3                       U 16  (1990)                          G 2

Teams
   W     
      L     
     P      
      T. S.   
  PL 

 V. Masalskis BC
 
Kaunas, Lithuania

     15

      0

    30

  1012:723
  (+289)

1

 A. Sabonis BS
 
Kaunas, Lithuania

     13

     2 

    28

  1043:734
  (+309)

2

 BS Kandava
 
Kandava, Latvia

     12

      3

    27

   923:735
    
(+188)

3

 BC Dynamo
 
Moscow, Russia 
     10
      5
    25

   933:926
   (+7)
  

4

 

 

 

 

 

 

  BS Valmiera
 Valmiera, Latvia

      9 

      6    

    24

   839:760
   (+79)

5

 SDJSOR
 
St. Petersburg, Russia

      9

      6

    24 

   968:972
    (-4)

6

 BS Kaunas
 
Kaunas, Lithuania

      8

      7

    23   

   833:833
   (0)

7

 BC Khimik
 
Yuzny, Odesa reg. Ukraine

      7

      8

    22

   780:899
  (-109)

8

 BS Keizarmezs
 
Riga, Latvia 

      7

      8

    22

   736:704
    
(+32)

9

 SK Sportkunda
 
Kunda, Estonia

      7

      8

    22

   762:766
    
(-4)

10

 GOSDJSOR
 Gomel, Belarus

      7 

      8 

    22 

   727:783
   (-56)

11

 BS Spars
 
Ventspils, Latvia 

      5

     10

    20 

   841:836
   (+5)

12

 SDJSOR nr. 56
 
Moscow, Russia

      2

     13

    17

   798:1045 
  (-247)

13

 T. Sokk BS
 
Tallinn, Estonia

      2

     13

    17 

   722:986
  
(-264)

14

 BC Barsy
 
Atiray, Kazakhstan

      2

     13

    17

   781:950
  (-169)

15

 BS CSKA*
 
Moscow, Russia

      5

     10

    15

   520:565
 
 (-45)

16

* The team did not take part at one stage

 

 

Moscow              STAGE 3

 

 

 

 U16

 

 

 

 

  G 2

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
 PL

  

 1
 BS CSKA
 
Moscow, Russia
 
2
61:34
 no
game
 no
game
2
55:47
1
39:40
2
59:38
1
48:53
    8
262:212
 3

 

 

 2
 SDJSOR nr.56
 Moscow, Russia
1
34:61
 
 no
game
 no
game
1
52:64
1
45:63
1
53:64
1
54:67
    5
238:319
 8

 

 

 3
 SC Sportkunda
 Kunda, Estonia
 no
game
 no
game
 
1
41:57
1
45:49
2
58:47
1
44:45
1
49:55
    6
237:253
 7

 

 

 4
 V. Masalskis BC 
 Kaunas, Lithuania
 no
game
 no
game
2
57:41
 
2
74:49
2
63:29
2
73:48
2
73:47
   10
340:214
 1

 

 

 5
 BC Khimik 
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine        
1
47:55
2
64:52
2
49:45
1
49:74
 
2
45:43
 no
game
 no
game
    8
254:269
 4

 

 

 6
 GOSDJSOR
 Gomel, Belarus
2
40:39
2
63:45
1
47:58
1
29:63
1
43:45
 
 no
game
 no
game
    7
222:250
 5

 

 

 7
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
1
38:59
2
64:53
2
45:44
1
48:73
 no
game
 no
game
 
1
42:53
    7
237:282
 6 

 

 

 8
 BC Dynamo
 Moscow, Russia
2
53:48
2
67:54
2
55:49
1
47:73
 no
game
 no
game
2
53:42
 

    9
275:266

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

VALMIERA               STAGE 3

 

 

 

 U16

 

 

 

 

  G 2

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
 PL

  

 1
 A. Sabonis BS 
 
Kaunas, Lithuania
 
2
65:57
 no
game
 no
game
2
60:52
2
84:50
1
67:71
2
89:54
    9
365:284
 2

 

 

 2
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
1
57:65
 
 no
game
 no
game
2
62:49
2
80:73
1
50:59
2
69:45
    8
318:291
 4

 

 

 3
 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
 no
game
 no
game
 
1
57:59
1
49:62
1
57:72
1
59:85
2
61:55
    6
283:333
 7

 

 

 4
 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia
 no
game
 no
game
2
59:57
 
2
72:51
2
86:83
1
45:47
2
56:35
    9
318:273
 3

 

 

 5
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
1
52:60
1
49:62
2
62:49
1
51:72
 
1
68:71
 no
game
 no
game
    6
282:314
 6

 

 

 6
 SDJSOR
 St. Petersburg, Russia
1
50:84
1
73:80
2
72:57
1
83:86
2
71:68
 
 no
game
 no
game
    7
349:375
 5

 

 

 7
 BS Kandava
 Kandava, Latvia
2
71:67
2
59:50
2
85:59
2
47:45
 no
game
 no
game
 
2
75:63
   10
337:284
 1 

 

 

 8
 BC Barsy
 Atiray, Kazakhstan
1
54:89
1
45:69
1
55:61
1
35:56
 no
game
 no
game
1
63:75
 

    5
252:350

 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


    AFTER STAGE 2                       U 16  (1990)                          G 2

Teams
   W     
      L     
     P      
      T. S.   
  PL 

 V. Masalskis BC
 
Kaunas, Lithuania

     10

      0

    20

   672:509
  (+163)

1

 A. Sabonis BS
 
Kaunas, Lithuania

      9

     1 

    19

   678:450
  (+228)

2

 BS Kandava
 
Kandava, Latvia

      7

      3

    17

   586:451
    
(+135)

3

 SDJSOR
 
St. Petersburg, Russia
      7
      3
    17

  619:597
   (+22)

4

 

 

 

 

 

 

 SK Sportkunda
 
Kunda, Estonia

      6

      4

    16

   525:513
   
(+12)

5

 BC Dynamo
 
Moscow, Russia 

      6

      4

    16 

   658:660
   (-2)

6

 BS Keizarmezs
 
Riga, Latvia 

      5

      5

    15

   499:422
    
(+77)

7

 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia

      5 

      5 

    15

   521:487
   (+34)

8

 GOSDJSOR
 
Gomel, Belarus

      5 

      5 

    15

   505:533
   (-28)

9

 BS Kaunas
 
Kaunas, Lithuania

      5

      5

    15

   504:542
   (-38)

10

 BS Spars
 
Ventspils, Latvia 

      4

      6

    14

   559:522
   (+37)

11

 BC Khimik
 
Yuzny, Odesa reg. Ukraine

      4

      6

    14

   526:620
   (-94)

12

 BC Barsy
 
Atiray, Kazakhstan

      2

      8

    12

   529:600
   (-71)

13

 SDJSOR nr. 56
 
Moscow, Russia

      2

      8

    12 

   560:726   
  (-166)

14

 T. Sokk BS
 
Tallinn, Estonia

      1

      9

    11

   439:653
  
(-214)

15

 BS CSKA*
 
Moscow, Russia

      2

      8

     7

   258:353
 
 (-95)

16

* The team did not take part at one stage

 

 

 GOMEL                    STAGE 2 

 

 

 

 U16

 

 

 

G 2

 

 

 

  

 n
     TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 

 1
 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg. Ukraine
 
no
game
2
39:36
no
game
2
49:36
    1
78:88
    1
32:61
2
68:60
    8
266:281
 

 

 

 2
 GOSDJSOR
 Gomel, Belarus
no
game
 
no
game
    2
58:53
2
69:58
1
43:55 
2
51:46
    2
56:47
    9
277:259
 2 

 

 

 3
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
1
36:39
no
game
        
no
game
1
35:42
1
41:43
1
42:63
2
58:40
    6
212:227
 

 

 

 4
 BC Dynamo
 Moscow, Russia
no
game
1
53:58
no
game
        
2
73:68
2
78:62
2
64:62
1
49:67
    8
317:317
 

 

 

 5
 BS Spars
 
Ventspils, Latvia
1
36:49
1
58:69
2
42:35
1
68:73
 
no
game
1
50:65
no
game
    6
254:291
 

 

 

 6
 SDJSOR
 St. Petersburg, Russia
2
88:78
2
55:43
2
43:41
1
62:78
no
game
 
no
game
2
66:57
    9
314:297
 1 

 

 

 7
 BS Kandava
 Kandava, Latvia
2
61:32
1
46:51
2
63:42
1
62:64
2
65:50
no
game
 
no
game
    8
297:239
 3 

 

 

 8
 BC Barsy
 Atiray, Kazakhstan
1
60:68
1
47:56
1
40:58
2
67:49
no
game
1
57:66
no
game
 
    6
271:297
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 KAUNAS                STAGE 2 

 

 

 

 U16

 

 

 

G 2

 

 

 

  

 n
     TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 

 1
 BS CSKA
 Moscow,  Russia
 
no
game
1
37:46
no
game
1
48:60
    1
42:59
    2
74:38
2
57:50
    7
258:253
 5 

 

 

 2
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia
no
game
 
no
game
    1
48:74
1
53:80
1
57:68 
2
67:53
    1
58:73
    6
283:348
 7 

 

 

 3
 SK Sportkunda
 Kunda, Estonia
2
46:37
no
game
        
no
game
1
56:67
1
45:73
2
55:32
2
46:36
    8
248:245
 4 

 

 

 4
 V. Masalskis BC
 Kaunas, Lithuania
no
game
2
74:48
no
game
        
2
58:49
2
53:51
2
86:42
2
74:73
   10
345:263
 1 

 

 

 5
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
2
60:48
2
80:53
2
67:56
1
49:58
 
no
game
2
73:25
no
game
    9
329:240
 2 

 

 

 6
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
2
59:42
2
68:57
2
73:45
1
51:53
no
game
 
no
game
1
0:20
    8
251:217
 3 

 

 

 7
 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
1
38:74
1
53:67
1
32:55
1
42:86
1
25:73
no
game
 
no
game
    5
190:355
 8 

 

 

 8
 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia
1
50:57
2
73:58
1
36:46
1
73:74
no
game
2
 20:0
no
game
 
    7
252:235
 6 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


    AFTER STAGE 1                       U 16  (1990)                          G 2

Teams
   W     
      L     
    P      
      T. S.   
  PL 

 A. Sabonis BS
 
Kaunas, Lithuania                                  

    5

    0

   10

   349:210
  (+139)

1

 V. Masalskis BC
 
Kaunas, Lithuania

    5

   0

   10

   327:246
  (+81)

2

 BS Keizarmezs
 
Riga, Latvia

    4

    1

     9

   287:195
    
(+92)

3

 BS Kandava
 
Kandava, Latvia
     4
     1
     9
   289:212
    
(+77)

4

 

 

 

 

 

 

 BS Spars
 
Ventspils, Latvia

     3

     2

     8

   305:231
   (+74)

5

 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia

     3

     2

     8

   269:252
   (+17)

6

 SK Sportkunda
 
Kunda, Estonia

     3

     2

     8

   277:268
    (+9)

7

 SDJSOR
 
St. Petersburg, Russia

     3

     2

     8

  305:300
   (+5)

8

 BC Dynamo
 
Moscow, Russia 

     3

     2

     8

   341:343
   (-2)

9

 BS Kaunas
 
Kaunas, Lithuania

     2

     3

     7

   253:325
   (-72)

10

 BC Barsy
 
Atiray, Kazakhstan

    1

     4

     6

   258:303
   (-5)

11

 GOSDJSOR
 
Gomel, Belarus

     1

     4

     6

   228:274
   (-46)

12

 T. Sokk BS
 
Tallinn, Estonia

     1

     4

     6

   249:298
   (-49)

13

 BC Khimik
 
Yuzny, Odesa reg. Ukraine

     1

     4

     6

   260:339
   (-79)

14

 SDJSOR nr. 56
 
Moscow, Russia

    1

     4

     6

   277:378     
  (-101)

15

 BS CSKA*
 
Moscow, Russia

     0

     5

     0

    0:100
 
 (-100)

16

* The team did not take part at one stage

 

 

   Kandava               STAGE 1 

 

 

 

 U16

 

 

 

  G2

 

 

 

 

 n 
 Teams
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
Pl.

 

 

 1
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
 
no
game
no
game

    2
88:57

     2
 20:0

    2
97:50
    1
43:49
    1
57:75
     8
305:231
 3 

 

 

 2
 SDJSOR
 St. Petersburg, Russia
no
game
 
    1
65:74
no
game
     2
 20:0
    2
77:64
    2
76:65
    1
67:97
     8
305:300
 5

 

 

 3
 BS Kandava
 Kandava, Latvia
no
game
    2
74:65
  
no
game
     2
 20:0
    2
82:46
    2
55:41
    1
58:60
     9
289:212
 2

 

 

 4
 BC Barsy
 Atiraj, Kazakhstan
    1
57:88
no
game
no
game
  
     2
 20:0
    1
68:72
    1
49:68
    1
64:75
     6
258:303
 7

 

 

 5
 BS CSKA
 Moscow, Russia
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
    0
 0:20
 
no
game
no
game
    0
 0:20
     0
  0:100
 8

 

 

 6
 SDJSOR nr. 56
 Moscow, Russia
    1
50:97
    1
64:77
    1
46:82
    2
72:68
no
game
 
    1
45:54
no
game
     6
277:378
 6

 

 

 7
 SC Sportkunda
 Kunda, Estonia
    2
49:43
    1
65:76
    1
41:55
    2
68:49
no
game
    2
54:45
 
no
game
     8
277:268
 4

 

 

 8
 V. Masalskis BK
 Kaunas, Lithuania
    2
75:57
    2
97:67
    2
60:58
    2
75:64
     2
 20:0
no
game
no
game
 
    10
327:246
 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

   Riga                      STAGE 1  

 

 

 

 U16

 

 

 

  G2

 

 

 

 

 n 
 Teams
1
2
3
4
5
6
7
8
      P   
Pl.

 

 

 1
 A. Sabonis BS
 
Kaunas, Lithuania
 
no
game
no
game

    2
63:37

    2
89:50

    2
45:37
    2
53:39
    2
99:47
    10
349:210
 1 

 

 

 2
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
no
game
 
    2
63:60
no
game
    2
60:46
    1
49:58
    1
27:87
    1
54:74
     7
253:325
 5

 

 

 3
 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
nav
sp─ôle
    1
60:63
  
no
game
    1
44:51
    2
59:52
    1
41:57
    1
45:75
     6
249:298
 7

 

 

 4
 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia
    1
37:63
no
game
no
game
  
    2
64:43
    2
58:42
    1
35:41
    2
75:63
     8
269:252
 3

 

 

 5
 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine
    1
50:89
    1
46:60
    2
51:44
    1
43:64
 
no
game
no
game
    1
70:82
     6
260:339
 8

 

 

 6
 GOSDJSOR  
 Gomel, Belarus
    1
37:45
    2
58:49
    1
52:59
    1
42:58
no
game
 
    1
39:63
no
game
     6
228:274
 6

 

 

 7
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
    1
39:53
    2
87:27
    2
57:41
    2
41:35
no
game
    2
63:39
 
no
game
     9
287:195
 2

 

 

 8
 BC Dynamo
 
Moscow, Russia
    1
47:99
    2
74:54
    2
75:45
    1
63:75
    2
82:70
no
game
no
game
 
     8
341:343
 4