ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2004/05
 U17
           FINAL  SCORE               (1988)
 
   

    PLACE 1   

  BC KHIMIK (Yuzny, Odesa reg., Ukraine)  

   
 

    PLACE 2   

  BS SPARS (Ventspils, Latvia)

 
 

    PLACE 3   

  BC KHIMKI (Khimki, Moscow reg., Russia)

 
 

    PLACE 4   

  BC TRINTA (Moscow,  Russia)                

 
 

    PLACE 5   

  BC DYNAMO  (Moscow, Russia)  

 
 

    PLACE 6   

  S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania

 
 

    PLACE 7   

  A. SABONIS BS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 8   

  BS KEIZARMEZS (Riga, Latvia)

 
 

 

 

 

 


    SUPERFINAL    U 17                     VENTSPILS (Latvia)   

 BC Dynamo

 

       

                              

    game 1

   BC Dynamo

    

     

 BS Keizarmezs
    88 : 50

 

   

 

    game 7

 BC Khimik

       

 BC Khimik

   

   65 : 59   

 

     game 2

 BC Khimik

 

 

 S. Marciulionis BA

    89 : 85

       game 14

 

 

 

 

 BC Khimik         

 A. Sabonis BS

 

 

     88 : 82

    game 3   

 BC Trinta

 

   place 1   

 BC Trinta
    98 : 96

 

 

 

     game 8

 BS Spars

 

 BC Khimki

  

   96 : 89

 

    game 4

 BS Spars

 

 

 BS Spars

    91 : 90

 

 

 

 

 

 

 BS Keizarmezs

 

 

 

     game 5
 S. Marciulionis BA   

 

 

 S. Marciulionis BA
    70 : 66  game 9
 BC Trinta  

 

 

 BC Trinta

   68 : 62

 

 

 

       game 13

 BC Khimki

 

 BC Dynamo  

  

    89 : 71

 A. Sabonis BS
    game 10

 BC Khimki

  place 3

     game 6

   BCKhimki

  72 : 69

 

 BC Khimki

   77 : 72

    

 

 

 

 S. Marciulionis BA   

 

 

 

    game 12

 BC Dynamo  

 

 

 BC Dynamo  

   96 : 89 (OT)  

 

 

 

     place 5

 

 

 BS Keizarmezs

 

 

 

   game 11 

 A. Sabonis BS

 

 

 A. Sabonis BS

    92 : 86 (OT)

 

 

 

       place 7


     AFTER STAGE 3                  U 17                       D 1

   Teams
   W
  L
   P
T. S.
  PL 
 BC Dynamo
 Moscow, Russia
    14    
     1    
    29    
  1035:673  
   (+362)
1
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
    13
    2 
    28 
   957:769
   (+188)
2
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
    12
   3
    27
  1130:917
   (+213
)
3
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
    10
   5
    25
  1207:909
   (+298)
4
 BC Trinta
 Moscow, Russia
    10
   5
    25
 1016:811
   (+203)
5
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
    9
   6
    24
   908:863
   (+45)
6

 

 

 

 

 

 

 BS Ridzene/Jaunsardze                                   
 Riga, Latvia

    9
   6
    24
  1035:971
   (+64)
7
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
    8
   7
    23
   927:814
  
 (+113)
8
 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia
    8
    7
    23
   913:902
   (+11)
9
 BS VEF
 Riga, Latvia
    7
    8
    22
   902:897
   (+5)
10
 BS CSKA
 Moscow, Russia
    5
    10
    20
   690:935
  (-245)
11
 3 BJSS
 Riga, Latvia
    2
    3
    17
  787:1008
  (-221)
12
 SC Torma
 Jogeva, Estonia
    2
    13
    17
   774:987
  (-213)
13
 SC Kohila   *
 Kohila, Estonia
    5
    10
    15
   566:733 
  (-167)
14
 BS Panevezys   *
 Panevezys, Lithuania
    3
    12
    13
   567:766
  (-199)
15
 MTS Rembud LO   *
 Zambrow, Poland
    2
    13
    12
   491:950
  (-459)
16

* The team did not take part at one stage 


       MOSCOW                        STAGE 3                  U 17                    D 1

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
 BC Dynamo  
 Moscow, Russia
2
66:42
no
game
no
game
2
85:40
2
82:80
2
88:70

2
 20:0

     10
341:232

 1

 2.
 BC Trinta
 Moscow, Russia
1
42:66
 
no
game
no
game

2
65:56

1
81:88

1
68:89

2
 20:0

     7
276:299

 5

 3.
 BS CSKA
 Moscow, Russia
no
game
no
game
 

2
 20:0

2
63:57
1
80:85

1
59:73

2
 20:0

     8
242:215

 4

 4.
 MTS Rembud LO
 Zambrow, Poland
no
game
no
game
0
 0:20
 
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
0:0

     0
   0:80

 8

 5.
 3 BJSS
 Riga, Latvia
1
40:85
1
56:65
1
57:63
2
 20:0
 
  1
60:86
no
game
no
game
       6
233:299

 6

 6.
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
1
80:82
2
88:81
2
85:80
2
 20:0
 2
86:60
 
no
game
no
game
       9
359:303

 2

 7.
 BS Spars 
 Ventspils, Latvia
1
70:88
2
89:68
2
73:59
2
 20:0
no
game
no
game
 
2
 20:0
       9
272:215

 3

 8.
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
0:0
no
game
no
game
0
 0:20
 
       0
   0:80

 8


       RIGA                       STAGE 3                  U 17                    D 1

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
  PL
 1.
 S. Marciulionis BA  
 Vilnius, Lithuania

 2
83:47

no
game
no
game
 2
76:42

 1
59:61

2
73:53

2
90:52

      9
381:255 

1

 2.
 BS VEF
 Riga, Latvia

 1
47:83

 
no
game
no
game

1
48:53

1
37:62

2
63:59

2
60:56

     7
255:313

7

 3.
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
no
game
no
game
 

2
57:51

2
64:44
1
51:55

1
37:48

 2
75:32

     8
284:230

3

 4.
 BS Ridzene/Jauns.
 Riga, Latvia
no
game
no
game

1
51:57

 

2
73:60

2
67:60

1
55:66

1
53:62

      7
299:305

4

 5.
 SC Kohila
 Kohila, Estonia

1
42:76

2
53:48

1
44:64

1
60:73

 

2
56:50

no
game
no
game

      7
255:311

6

 6.
 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia

2
61:59

2
62:37

2
55:51

1
60:67

1
50:56

 
no
game
no
game

      8
288:270

2

 7.
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania

 1
53:73

 1
59:63

 2
48:37

 2
66:55

no
game
no
game
 
1
52:59

      7
278:287

5

 8.
 SC Torma
 Jogeva, Estonia

1
52:90

1
56:60

1
32:75

2
62:53

no
game
no
game

2
59:52

 

      7
261:330

8


     AFTER STAGE 2                  U 17                       D 1

   Teams
   W
  L
   P
T. S.
  PL 
 BC Dynamo
 Moscow, Russia
     9    
     1    
    19    
   694:441  
   (+253)
1
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
    9
    1 
    19 
   685:554
   (+131)
2
 BC Trinta
 Moscow, Russia
    8
   2
    18
   740:512
   (+228
)
3
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
    8
   2
    18
   771:614
   (+157)
4

 BS Ridzene/Jaunsardze                                   
 Riga, Latvia

    7
   3
    17
  736:666
   (+70)
5
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
    6
   4
    16
   826:654
   (+172)
6

 

 

 

 

 

 

 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
    6
   4
    16
   649:527
   (+122)
7
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
    6
   4
    16
   624:633
  
 (-9)
8
 BS VEF
 Riga, Latvia
   5
    5
    15
   647:584
   (+63)
9
 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia
    5
    5
    15
   625:632
   (-7)
10
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
    3
    7
    13
   567:686
  (-119)
11
 BS CSKA
 Moscow, Russia
    2
    8
    12
   448:720
  (-272)
12
 MTS Rembud LO
 Zambrow, Poland
    2
    8
    12
   491:870
  (-379)
13
 3 BJSS
 Riga, Latvia
    1
    9
    11
   544:709 
  (-155)
14
 SC Torma
 Jogeva, Estonia
    0
    10
    10
   513:567
  (-144)
15
 SC Kohila   *
 Kohila, Estonia
    3
    7
    8
   491:950
  (-111)
16

* The team did not take part at one stage 


      RIGA                          STAGE 2                              U 17                    D 1

 
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1
 3 BJSS 
 Riga, Latvia
no
game

1
42:80

no
game

1
46:93

1
36:55

1
62:69

1
59:75

       5
245:372

 8

 2
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
 
no
game
no
game

2
83:58

2
84:75

2
93:56

2
79:54

1
84:88

     9
423:331

 1

 3
 BS Spars
 Ventspils, Latvia

2
80:42

no
game
no
game

2
68:62

2
73:38

1
50:58

2
75:59

     9
346:259

 2

 4
 BS Panevezys  
 Panevezys, Lithuania
no
game

1
58:83

no
game

1
40:73

1
54:55

1
46:55

1
68:71

      5
266:337

 7

 5
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania

2
93:46

1
75:84

1
62:68

2
73:40

no
game

2
78:51

no
game

      8
381:289

 4

 6
 BS VEF
 Riga, Latvia
   

2
55:36

1
56:93

1
38:73

2
55:54

no
game
no
game

1
51:62

      7
255:318

 6

 7
 BS Keizarmezs  
 Riga, Latvia

2
69:62

1
54:79

2
58:50

2
55:46

1
51:78

no
game
no
game

     8
287:315

 5

 8
 BS Ridzene/Jaunssardze      
 Riga, Latvia

2
75:59

2
88:84

1
59:75

2
71:68

no
game

2
62:51

no
game

     9
355:337

 3


      MOSCOW                          STAGE 2                              U 17                    D 1

 
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
  PL 
 1
 BC Dynamo 
 Moscow, Russia
no
game

2
68:48

no
game

2
 20:0

2
64:47

2
63:48

2
97:30

      10
312:173

 1

 2
 BC Trinta 
 Moscow, Russia
 
no
game
no
game

2
88:25

2
 20:0

1
65:66

2
76:73

2
65:55

     9
314:219

 3

 3
 BS CSKA  
 Moscow, Russia

1
48:68

no
game
no
game

2
 20:0

1
57:64

1
52:69

2
56:50

       7
233:251

 5

 4
 MTS Rembud LO  
 Zambrow, Poland
no
game

1
25:88

no
game

2
 20:0

1
55:86

1
49:85

2
58:57

       7
207:316

 6

 5
 SC Kohila
 Kohila, Estonia

0
 0:20

0
 0:20

0
 0:20

0
 0:20

no
game

0
 0:20

no
game

       0
  0:100

 8

 6
 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia          

1
47:64

2
66:65

2
64:57

2
86:55

no
game
no
game

2
70:60

       9
333:301

 2

 7
 BS Klaipeda   
 Klaipeda, Lithuania

1
48:63

1
73:76

2
69:52

2
85:49

2
 20:0

no
game
no
game

       8
295:240

 4

 8
 SC Torma    
 Jogeva, Estonia

1
30:97

1
55:65

1
50:56

1
57:58

no
game

1
60:70

no
game

       5
252:346

 7


     AFTER STAGE 1                  U 17                       D 1

   Teams
   W
  L
   P
T. S.
  PL 
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
     5    
     0    
    10   
   339:295  
   (+44)
1
 BC Trinta
 Moscow, Russia
    4
    1 
     9
   426:293
   (+133)
2
 BC Dynamo
 Moscow, Russia
    4
   1
     9
   382:268
   (+114
)
3
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
    4
   1
     9
   348:283
   (+65)
4

 BS VEF
 Riga, Latvia

    3
   2
     8
  392:266
   (+126)
5
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
    3
   2
     8
   445:365
   (+80)
6

 

 

 

 

 

 

 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
    3
   2
     8
   354:287
   (+67)
7
 BS Ridzene/Jaunsardze                                   
 Riga, Latvia
    3
   2
     8
   381:329
  
 (+52)
8
 BS Keizarmezs
 Riga, Latvia
   3
   2
     8
   337:318
   (+19)
9
 SC Kohila
 Kohila, Estonia
   3
   2
     8
   311:322
   (-11)
10
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
   3
   2
     8
   301:349
  (-48)
11
 3 BJSS
 Riga, Latvia
   1
  4
     6
   309:337
  (-28)
12
 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia
   1
  4
     6
   292:311
  (-39)
13
 SC Torma
 Jogeva, Estonia
    0
  5
     5
   261:311 
  (-50)
14
 BS CSKA
 Moscow, Russia
    0
   5
     5
   215:469
  (-254)
15
 MTS Rembud LO
 Zambrow, Poland
    0
   5
     5
   284:554
  (-270)
16


      VILNIUS                   STAGE 1                             U 17                    D 1

 n
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
 PL
 1
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania       

 no
game

no
game

   1
 79:85

 1
 53:83

 2
 74:68

  2
110:64

  2
129:65

     8
445:365

  

 2
 BS VEF 
 Riga, Latvia
 
no
game

 

2
69:40

 no
game

 1
 53:64

 1
 60:81

  2
 96:31

  2
114:50

     8
392:266

  3

 3
 BS Keizarmezs   
 Riga, Latvia

no
game

   1
 40:69

no
game

  2
 61:54

 1
 64:90

  2
 75:38

  2
 97:67

     8
337:318

  6

 4
 BS Ridzene
 Riga, Latvia

   2
 85:79

no
game
no
game

 

 1
 54:67

 1
 56:84

  2
 85:43

  2
100:56

     8
381:329

  5

 5
 BC Dynamo 
 Moscow, Russia

   2
 83:53

    2
 64:53

1
54:61

   2
 67:55

 
no
game
no
game

     2
114:46

     9
382:268

  2

 6
 BC Trinta 
 Moscow, Russia

   1
 68:74

    2
 81:60

2
90:64

   2
 84:56

no
game

 

    2
103:39

no
game

     9
426:293

  1

 7
 BS CSKA  
 Moscow, Russia

   1
64:110

   1
 31:96

1
38:75

  1
 43:85

no
game

   1
39:103

 

no
game

     5
215:469

  7

 8
 MTS Rembud LO  
 Zambrow, Poland

   1
65:129

   1
50:114

1
67:97

  1
56:100

 1
46:114

no
game
no
game
 

     5
284:554

  8


      KOHILA                   STAGE 1                             U 17                    D 1

 n
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
 PL
 1
 SC Kohila
 Kohila, Estonia

 no
game

no
game

2
68:52

2
70:62

1
55:80

1
48:62

    2
 70:66

     8
311:322

  

 2

 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia        

no
game

 

   1
 60:65

 no
game

2
62:58

1
49:79

1
71:75

   1
 50:54

      6
292:331

  7

 3
 BS Klaipeda   
 Klaipeda, Lithuania

no
game

2
65:60

no
game

2
72:58

1
58:60

1
58:67

   2
101:42

     8
354:287

  3

 4
 SC Torma    
 Jogeva, Estonia

1
52:68

no
game
no
game

 

1
53:61

1
50:59

1
48:64

   1
 58:59

      5
261:311

  8

 5
 3 BJSS 
 Riga, Latvia

1
62:70

1
58:62

  1
 58:72

2
61:53

 
no
game
no
game

     1
 70:80

      6
309:337

  6

 6
 A. Sabonis BS 
 Kaunas, Lithuania

2
80:55

2
79:49

 2
 60:58

2
59:50

no
game

 

1
70:71

no
game

     9
348:283

  2

 7
 BS Spars  
 Ventspils, Latvia

2
62:48

2
75:71

    2
 67:58

2
64:48

no
game

2
71:70

 

no
game

    10
339:295

  1

 8
 BS Panevezys  
 Panevezys, Lithuania

1
66:70

2
54:50

    1
42:101

    2
59:58

    2
80:70

no
game
no
game
 

     8
301:349

  5