ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2004./05.
 U16
          FINAL  SCORE              (1989.)
 
   

   PLACE 1  

  SJDSOR nr. 56 (Moscow, Russia)  

   
 

   PLACE 2  

  POKOM TREFL SOPOT NORDEA (Sopot, Poland)

 
 

   PLACE 3  

  S. MARCIULIONIS BA (Vilnius, Lithuania)

 
 

   PLACE 4  

  STK CZARNI (Slupsk, Poland)              

 
 

   PLACE 5  

  BS VEF (Riga, Latvia) 

 
 

   PLACE 6  

  BS VALMIERA/RUJIENA (Valmiera, Latvia) 

 
 

   PLACE 7  

  BC VILNIUS (Vilnius, Lithuania)

 
 

   PLACE 8  

  BC TAURAS/FENIX (St. Petersburg, Russia)

 
 

 

 

 

 


                                           SUPERFINAL   U 16   SOPOT (Poland)

 SDYSOR nr.56

 

       

    

    1st game

         SDYSOR nr.56

    

     

 STK Czarni
            78 : 55

 

   

 

    7th game

  SDYSOR nr.56

       

 BC Tauras/Phenix

 

                65 : 60

 

    2nd game

     S. Marciulionis BA

 

 

 S. Marciulionis BA

           79 : 38

     14th game

 

 

 

 

 SDYSOR nr.56

 BS VEF

 

 

     72 : 64

    3rd game

           BS VEF

 

     1st place   

 BS Valmiera/Rujiena
            66 : 47

 

 

 

  8th game

 Prokom Trefl Sopot Nordea 

 

 Prokom Trefl Sopot Nordea 

 

               65 : 55

 

    4th game

 Prokom Trefl Sopot Nordea 

 

 

 BS Vilnius

            80 : 73

 

 

 

 

 

 

 STK Czarni

 

 

 

    5th game
            STK Czarni 

 

 

 BC Tauras/Phenix
  9th game  66 : 62
          STK Czarni

 

 

               BS VEF 

              64 : 61

 

 

 

      13th game

 S. Marciulionis BA 

 

S. Marciulionis BA  

 

       79 : 58

 BS Valmiera/Rujiena
   10th game

   S. Marciulionis BA 

      3rd place

    6th game

  BS Valmiera/Rujiena

             82 : 66

 

 BS Vilnius

                76 : 63

    

 

 

 

 BS VEF 

 

 

 

     12th game

  BS VEF 

 

 

 BS Valmiera/Rujiena

       67 :61

 

 

 

    5th place

 

 

 BC Tauras/Phenix

 

 

 

     11th game

 BS Vilnius

 

 

 BS Vilnius

       93 : 52

 

 

 

   7th place


    AFTER STAGE 3                      U 16                            G 2

Teams
   W     
      L     
    P      
       T. S.       
  PL 
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania

    14

     1

    29

  1145:850
  (+305)

1

 S. Marciulionis  BA
 Vilnius, Lithuania 

    14

     1

    29

  1130:652
  (+478)

2

 BC Valmiera
 Valmiera, Latvia 

    11

     4

    26

   958:808
   
(+150)

3

 BC Czarni
 Slupsk, Poland 

    11

     4

    26

   883:780
   
(+103)

4

 

 

 

 

 

 

 BS Kaunas
 
Kaunas, Lithuania

    10

     5

    25

   858:779
   (+79)

5

 BS Spars
 Ventspils, Latvia
 

     9

     6

    24

   959:824
   (+135)

6

 BS Kandava
 Kandava, Latvia

     8

     7

    23

   945:939
   (+6)

7

 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia

     7

     8

    22

  727:797
   (-70)

8

 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia

     7

     8

    22

   826:830
   (-4)

9

 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine              

     6

     9

    21

   906:986
 
  (-80)

10

 BC ToPo Juniorit '89
 Helsinki, Finland 

     5

    10

    20

   823:951
  (-128)

11

 RUOR Magic Basket *
 Minsk, Belarus

     9

     6

    19

   577:533
   (+44)

12

 UKS Gimbasket 15
 Bialystok, Poland

     4

    11

    19

   746:892
  (-146)

13

 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia

     3

    12

    18

   805:954 
  (-149)

14

 Latvia ' 90
 Riga, Latvia

     1

    14

    15

  852:1051   
  (-199)

15

 SC Keila *
 Keila, Estonia

     1

    14

    11

   427:930
 
 (-503)

16

* The team did not take part at one stage


        VILNIUS                  STAGE 3                  U 16                    G 2

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P.
 PL
 1.
 SK Keila 
 Keila, Estonia

 0
 0:20

no
game
no
game

 0
 0:20

0
 0:20

 0
 0:20

 0
 0:20

     0
  0:100

 8 

 2.
 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia

2
 20:0

 
no
game
no
game

1
54:70

2
70:48

2
88:44

 2
78:71

     9
310:233

 1

 3.
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania
no
game
no
game
 

2
96:58

2
68:57

2
49:39

2
65:53

1
62:65

     9
340:272

 2

 4.
 Latvia '90
 Riga, Latvia
no
game
no
game

1
58:96

 

1
51:74

2
70:69

1
59:69

1
72:76

     6
310:384

 6

 5.
 RGUOR Magic Basket                
 
Minsk, Belarus

   2
 20:0

2
70:54

1
57:68

2
74:51

 

2
65:56

no
game
no
game

     9
286:229

 3

 6.
 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia

  2
 20:0

1
48:70

1
39:49

1
69:70

1
56:65

 
no
game
no
game

     6
232:254

 7

 7.
 BC Gimbasket 15
 Bialystok, Poland

  2
 20:0

1
44:88

1
53:65

2
69:59

no
game
no
game
 

1
42:66

     7
228:278

 5

 8.
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania

  2
 20:0

1
71:78

2
65:62

2
76:72

no
game
no
game

2
66:42

 

     9
298:254

 4


        KANDAVA                STAGE 3                  U 16                    G 2

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P.
 PL
 1.
 S. Marciulionis BA                
 Vilnius, Lithuania
 

2
77:42

 no
game
 no
game

2
84:57

2
77:40

 2
113:41

2
86:38

    10
437:218 

 1 

 2.
 BS Spars
 Ventspils, Latvia

1
 42:77

 
 no
game
 no
game

2
82:60

2
52:38

2
 65:62

2
74:36

      9
316:273

 3

 3.
 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia
 no
game
 no
game
 

1
39:59

2
53:45

2
54:46

 1
 54:76

1
41:71

      7
241:297

 5

 4.
 STK Czarni
 Slupsk, Poland
 no
game
 no
game

2
59:39

 

2
66:41

2
59:40

 2
 73:61

2
53:45

     10
310:226

 2

 5.
 BC Khimik
 Odesa reg.
, Ukraine

1
 57:84

1
60:82

1
45:53

1
41:66

 

2
77:72

no
game
no
game

      6
280:357

 7

 6.
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia

1
 40:77

1
38:52

1
46:54

1
40:59

1
72:77

 
 no
game
no
game

      5
236:319

 8

 7.
 BS Kandava
 Kandava, Latvia

1
41:113

1
62:65

2
76:54

1
61:73

no
game
no
game
 

2
67:66

      7
307:371

 4

 8.
 BC ToPo Juniorit
 Helsinki, Finland

1
 38:86

1
36:74

2
71:41

1
45:53

no
game
no
game

 1
 66:67

 

      6
256:321

 6


    AFTER STAGE 2                       U 16                            G 2

Teams
   W     
      L     
    P      
       T. S.       
  PL 
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania

    10

     0

    20

   805:588
  (+217)

1

 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania

     9

     1

    19

   693:434
  (+259)

2

 BC Valmiera
 Valmiera, Latvia

     7

     3

    17

   648:575
    
(+73)

3

 BS Kandava
 Kandava, Latvia

     6

     4

    16

   638:568
    
(+70)

4

 

 

 

 

 

 

 BS Kaunas
 
Kaunas, Lithuania

     6

     4

    16

   560:525
   (+35)

5

 BC Czarni
 Slupsk, Poland

     6

     4

    16

   573:554
   (+19)

6

 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia

     6

     4

    16

   594:576
   (+18)

7

 BS Spars
 Ventspils, Latvia

     5

     5

    15

  643:551
   (+92)

8

 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine               

     5

     5

    15

   626:629
   (-3)

9

 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia

     5

     5

    15

   486:500
   (-14)

10

 BS ToPo Juniorit  '89
 Helsinki, Finland

     4

     6

    14

   567:630
   (-63)

11

 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia

     3

     7

    13

   569:635
   (-66)

12

 UKS Gimbasket 15
 Biakystok, Poland

     2

     8

    12

   518:614
   (-93)

13

 SC Keila
 Keila, Estonia

     1

     9

    11

   427:830 
  (-403)

14

 RUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus

     5

     5

    10

   291:304   
   (-13)

15

 Latvia ' 90
 Riga, Latvia

     0

    10

    10

   542:667
 
 (-125)

16


        St. PETERSBURG          STAGE 2                             U 16                    G 2

 n
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
P
 PL 
 1
 RUOR Magic Basket
 
Minsk, Belarus
no
game

2
55:43

no
game

2
52:51

2
58:42

2
59:34

2
67:34

    10
291:204

 1
 2
 BS Admiralteiskaja
 St.Petersburg, Russia
no
game
no
game

1
48:64

2
63:47

2
64:54

2
46:43

2
71:35

    9
292:243

 2
 3
 UKS Gimbasket 15
 Bialystok, Poland

1
43:55

no
game
no
game

1
54:61

2
59:48

1
59:70

1
52:66

    7
267:300

 7
 4
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
no
game

2
64:48

no
game

1
54:65

2
78:51

 2
54:46

1
56:68

     8
306:278

 3
 5
 BC Khimik
 Odesa reg., Ukraine

1
51:52

1
47:63

2
61:54

2
65:54

no
game

1
65:77

no
game

     7
289:300

 4
 6
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia

1
42:58

1
54:64

1
48:59

1
51:78

no
game
no
game

2
53:42

     6
248:301

 8
 7
 BS Kandava
 Kandava, Latvia

1
34:59

1
43:46

2
70:59

1
46:54

2
77:65

no
game
no
game

     7
270:283

 5
 8
 BC ToPo Juniorit '89                    
 Helsinki, Finland

1
34:67

1
35:71

2
66:52

2
68:56

no
game

1
42:53

no
game

     7
245:299

 6


        VALMIERA                 STAGE 2                             U 16                    G 2

 n
  TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
       P
 PL 
 1
 S. Marciulionis BA                      
 Vilnius, Lithuania
no
g
ame

2
73:31

no
g
ame

2
 92:36

2
57:56

1
69:76

 2
67:43

     9
358:242

 2
 2
 BS Sparts
 Ventspils, Latvia
         
no
g
ame
no
g
ame

1
49:52

 2
110:39

1
48:70

1
83:84

 2
70:54

    7
360:299

 5
 3
 BS Liepajа
 Liepaja, Latvia

1
31:73

no
g
ame
no
g
ame

2
 71:49

1
47:56

1
45:68

2
65:49

    7
259:295

 6
 4
 STK Czarni
 Slupsk, Poland
no
g
ame

2
 52:49

no
g
ame

2
 89:43

1
51:73

1
59:79

2
71:50

     8
322:294

 4
 5
 SC Keila
 Keila, Estonia

1
36:92

1
39:110

1
49:71

1
43:89

no
g
ame

1
28:92

no
g
ame

     5
195:454

 8
 6
 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia

1
56:57

2
 70:48

2
56:47

2
73:51

no
g
ame
no
g
ame

2
68:59

     9
323:262

 3
 7
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania

2
76:69

2
 84:83

2
68:45

2
79:59

2
 92:28

no
g
ame
no
g
ame

    10
399:284

 1
 8
 Latvia '90
 Riga, Latvia

1
43:67

1
 54:70

1
49:65

1
50:71

no
g
ame

1
59:68

no
g
ame

     5
255:341

 7


    AFTER STAGE 1                       U 16                            G 2

Teams
   W     
      L     
    P      
       T. S.       
  PL 

 S. Marciulionis  BA             
 Vilnius, Lithuania

    5

    0

   10

   335:192
  (+143)

1

 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania

    5

   0

   10

   406:304
  (+102)

2

 BS Kandava
 Kandava, Latvia

    4

    1

     9

   368:285
    
(+83)

3

 BS Spars
 Ventspils, Latvia 
     3
     2
     8
   283:252
    
(+31)

4

 

 

 

 

 

 

 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia

     3

     2

     8

   227:205
   (+22)

5

 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia

     3

     2

     8

   325:313
   (-12)

6

 BC Khimik
 Yuzny, Odesa reg., Ukraine               

     3

     2

     8

   337:329
   (+8)

7

 BS Kaunas
 
Kaunas, Lithuania

     3

     2

     8

  254:247
   (+7)

8

 BC Czarni
 Slupsk, Poland 

     3

     2

     8

   251:260
   (-9)

9

 BC ToPo Juniorit '89
 Helsinki, Finland 

     2

     3

     7

   322:331
   (-9)

10

 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia

     2

     3

     7

   321:334
   (-13)

11

 BS Admiralteiskaja
 St. Petersburg, Russia

     2

     3

     7

   302:333
   (-31)

12

 UKS Gimbasket 15
 Bialystok, Poland 

     1

     4

     6

   251:314
   (-63)

13

 SC Keila
 Keila, Estonia

     1

     4

     6

   232:376
  (-144)

14

 Latvia ' 90
 Riga, Latvia

     0

     5

     5

   287:326
   (-39)

15

 RUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus

     0

     5

     0

    0:100
 
 (-100)

16


        LIEPAJA                 STAGE 1                              U 16                    G 2

 n 
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
 PL 
 1
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania

 

  no
game

  no
game

2
86:48

2
20:0

2
77:42

2
83:43

2
69:59

     10
335:192

 1

 2

 BS Spars
 Ventspils, Latvia

no
game

 

1
53:58

  no
game

2
 20:0

2
74:71

2
68:53

1
68:70

      8
283:252

 2

 3
 BS Liepajа
 Liepaja, Latvia

  no
game

 2
58:53

  no
game

2
 20:0

2
58:53

1
46:49

1
45:50

      8
227:205

 3

 4
 STK Czarni
 Slupsk, Poland

1
48:86

no
game
no
game

 

2
 20:0

1
66:71

2
52:48

2
65:55

      8
251:260

 5

 5
 RUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus

0
0:20

0
0:20

0
0:20

0
0:20

 
no
game
no
game
0
0:20

      0
  0:100

 8

 6
 BS Admiralteiskaja
 St.Petersburg, Russia               

1
42:77

1
71:74

1
53:58

2
71:66

no
game

 

    2
65:58

no
game

     7
302:333

 6

 7
 UKS Gimbasket 15
 Bialystok, Poland

1
43:83

1
53:68

2
49:46

1
48:52

no
game

1
58:65

 

 no
game

     6
251:314

 7

 8
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania

1
59:69

2
70:68

2
50:45

1
55:65

2
 20:0

no
game
no
game
 

     8
254:247

 4


        KEILA                   STAGE 1                              U 16                    G 2

 n
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
PL
 1
 SC Keila
 Keila, Estonia

 

  no
game

  no
 game

2
68:65

 1
 44:72

1
34:87

1
29:77

1
57:75

      6
232:376

 7

 2

 BS Valmiera
 Valmiera, Latvia

no
game

 

1
65:58

  no
game

2
 69:66

2
68:59

1
66:63

2
63:57

      8
325:313

 3

 3
 BS Vilnius
 Vilnius, Lithuania

  no
game

2
68:65

  no
game

2
102:59

2
95:53

2
75:73

2
66:54

     10
406:304

 1

 4
 Latvia '90
 Riga, Latvia

1
65:58

no
game
no
game

 

1
 42:58

1
57:61

1
60:75

1
63:64

      5
287:326

 8

 5
 BC Khimik
 Odesa reg., Ukraine

2
72:44

1
66:69

 1
59:102

2
58:42

 
no
game
no
game

2
82:72

      8
337:329

 4

 6
 BC Pärnu
 Pärnu, Estonia

2
87:34

1
59:68

1
 53:95

2
61:57

no
game

 

1
61:80

no
game

      7
321:334

 6

 7
 BS Kandava
 Kandava, Latvia

2
77:29

2
63:69

1
 73:75

2
75:60

no
game

2
80:61

 

no
game

      9
368:285

 2

 8
 BC ToPo Juniorit '89                
 Helsinki, Finland

 2
75:57

1
57:63

1
 54:66

2
64:63

1
 72:82

no
game
no
game
 

      8
322:331

 5