ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2003/04
 U17
     SUPERFINAL  RESULTS               (1987)
 
   

    PLACE 1   

  BS KAUNAS (KaunasLithuania)    

   
 

    PLACE 2   

  A. SABONIS BS (Kaunas, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

  BS PANEVEZYS (PanevezysLithuania)

 
 

    PLACE 4   

  BS LIEPAJA (Liepaja, Latvia)                 

 
 

    PLACE 5   

  BS RIDZENE/JAUNSARDZE (Riga, Latvia)

 
 

    PLACE 6   

  08 KFUM SÖDER (Stockholm, Sweden)

 
 

 

 

 

 


 

              AFTER STAGE  3          

      

 

 

    U17

 

 

   

     Teams
  W
L
   P
  T. S.
 PL.

   

 

 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
   14   
  1  
   29   
  1191:784  
   (+407)
1

 

 

 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
   13  
   2   
   28
  1030:831  
    (+199)
2

 

 

 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
   12  
   3    
  27
   963:787  
    (+176)
3

 

 

 08 KFUM Stockholm BBK
 Stockholm, Sweden
   10  
5
   25
   981:829  
    (+152)
4

 

 

 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
    9  
 6 
   24
  1005:916  
    (-89)
5

 

 

 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia
    9   
 6 
   24
   895:841  
    (+54)
6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
   9 
6
  24
   970:864  
    (+106)
7

 

 

 BS Vasoljeostrovskaja
 St. Petersburg, Russia
  9
6
  24
  962:1017  
    (-55)
8

 

 

 BC ToPo
 Helsinki, Finland
  7
8
  22
   816:907  
     (-91)
9

 

 

 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
  7
8
  22
   808:829  
     (-21)
10

 

 

 BC Pussihukat
 Vantaa, Finland
  6
9
  21
   925:954  
     (-29)
11

 

 

 BS Ogre
 Ogre, Latvia
  6
9
  21
   914:995  
     (-81)
12

 

 

 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
  5
10
  20
   759:817  
     (-58)
13

 

 

 BC Aabyhoej Basket 
 Arhus, Denmark
  2
13
  17
   715:907 
     (-192)
14

 

 

 BS Podolsk 
 Podolsk, Moscow reg., Russia
  0
15
  15
  791:1206  
    (-415)
15

 

 

 BS CSKA *
 Moscow, Russia
  2
13
  12
   650:891  
     (-241)
16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* The team did not take part at one stages.

 

 

MOSCOW        STAGE 3

 

 

 

 U17

 

 

 

 

 

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 1
 BS CSKA
 Moscow, Russia
 
2
51:49
 no
game
 no
game
1
59:93
1
55:87
2
79:74
1
74:78

     7
348:381

 5

 

 

 2
 BS Podolsk
 Moscow reg., Russia
1
49:81
 
 no
game
 no
game
1
34:93
1
65:83
1
69:76
1
42:72

     5
259:405

 8

 

 

 3
 BC Aabyhoej Basket
 Arhus, Denmark
 no
game
 no
game
 
1
48:64
1
53:92
1
46:59
1
61:65
1
56:71

     5 264:351

 7

 

 

 4
 BS Vasiljeostrovskaja 
 St. Petersburg, Russia
 no
game
 no
game
2
64:48
 
1
60:79
2
50:48
1
61:70
1
51:78

     7
286:323

 6

 

 

 5
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
2
93:59
2
93:34
2
92:53
2
79:60
 
2
74:69
 no
game
 no
game

    10
431:275

 1

 

 

 6
 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
2
87:55
2
83:65
2
59:46
1
48:50
1
69:74
 
 no
game
 no
game

     8 346:290

 3

 

 

 7
 BC Pussihukat
 Helsinki, Finland
1
74:79
2
76:69
2
65:61
2
70:61
 no
game
 no
game
 
 1
55:70

     8
340:340

 4

 

 

 8
 BC Kaunas
 Kaunas, Lithuania
2
78:74
2
72:42
2
71:56
2
78:51
 no
game
 no
game
2
70:55
 

    10
369:278

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

PANEVEZYS    STAGE 3

 

 

 

 U17

 

 

 

 

 

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 1
 08 KFUM Söder BBK
 Stockholm, Sweden
 
2
64:62
 no
game
 no
game
2
70:38
2
60:54
1
59:67
2
62:49

     9
315:270

 2

 

 

 2
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
1
62:64
 
 no
game
 no
game
2
83:62
2
51:47
2
65:33
2
57:51

     9
318:257

 1

 

 

 3
 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia
 no
game
 no
game
 
2
64:49
2
66:62
1
34:47
2
46:42
2
70:54

     9 280:254

 3

 

 

 4
 BS Ogre 
 Ogre, Latvia
 no
game
 no
game
1
49:64
 
1
72:75
1
44:66
2
50:49
2
88:55

     7
303:309

 5

 

 

 5
 BC ToPo
 Helsinki, Finland
1
38:70
1
62:83
1
62:66
2
75:72
 
2
67:66
 no
game
 no
game

     7
304:357

 6

 

 

 6
 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
1
54:60
1
47:51
2
47:34
2
66:44
1
66:67
 
 no
game
 no
game

     7 280:256

 4

 

 

 7
 BS Riga, Pols
 Riga, Latvia
2
67:59
1
33:65
1
42:46
1
49:50
 no
game
 no
game
 
 1
56:61

     6
247:281

 8

 

 

 8
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
1
49:62
1
51:57
1
54:70
1
55:88
 no
game
 no
game
2
61:56
 

     6
270:333

 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

              AFTER STAGE  2      

 

 

 

    U17

 

 

   

     Teams
 W
L
   P
  T. S.
 PL.

   

 

 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
   9   
  1  
   19   
  760:509  
  (+251)
1

 

 

 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
  9  
   1   
   19
  617:497  
  (+120)
2

 

 

 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
   8   
   2    
  18
  661:553  
  (+108)
3

 

 

 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
   8   
   18
  700:531  
  (+169)
4

 

 

 BS Vasoljeostrovskaja
 St. Petersburg, Russia
   7   
   17
  676:694  
  (-18)
5

 

 

 08 KFUM Stockholm BBK
 Stockholm, Sweden
   6   
   16
  666:559  
  (+107)
6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 BS Panezezys
 Panevezys, Lithuania
5
  15
  687:659  
  (+28)
7

 

 

 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia
5
5
  15
  615:587  
  (+28)
8

 

 

 BC ToPo
 Helsinki, Finland
5
5
  15
  512:550  
  (-38)
9

 

 

 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
5
5
  15
  528:573  
  (-45)
10

 

 

 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
4
6
  14
  512:536  
  (-24)
11

 

 

 BS Ogre
 Ogre, Latvia
4
6
  14
  611:686  
  (-75)
12

 

 

 BC Pussihukat
 Vantaa, Finland
3
7
  13
  585:614  
  (-29)
13

 

 

 BC Aabyhoej Basket 
 Arhus, Denmark
2
8
  12
  451:556 
  (-105)
14

 

 

 BS Podolsk 
 Podolsk, Moscow reg., Russia
0
10
  10
  532:801  
  (-269)
15

 

 

 BS CSKA 
 Moscow, Russia
0
10
  5
  302:510  
  (-208)
16

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 VANTAA      STAGE 2 

 

 

 

 U17

 

 

 

 

 

 

 

  

 n
     TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 

 1
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
 
no
game
 2
72:64
no
game
1
50:59
 2
103:54
2
67:51
2
76:50
     9
368:278
 2

 

 

 2
 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
no
game
 
no
game
  2
52:46
2
62:58
 2
 69:68
2
63:52
 2
67:43
    10
313:267
 1

 

 

 3
 BC Pussihukat
 Vantaa, Finland
1
 64:72
no
game
        
no
game
2
63:56
 2
 66:55
1
55:71
2
61:45
      8
309:299
 4

 

 

 4
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
no
game
1
46:52
no
game
        
2
69:53
 2
 64:61
 2
61:46
 2
94:41
      9
334:253
 3

 

 

 5
 08 KFUM Söder BBK 
 Stockholm, Sweden
2
 59:50
1
58:62
1
56:63
1
53:69
 
no
game
2
60:50
no
game
      7
286:294
 5

 

 

 6
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
1
54:103
1
68:69
1
55:66
1
61:64
no
game
 
no
game
2
76:49
      6
314:351
 7

 

 

 7
 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia
1
 51:67
1
52:63
2
71:55
1
46:61
1
50:60
no
game
 
no
game
      6
270:306
 6

 

 

 8
 BS Ogre
 Ogre, Latvia
1
 50:76
1
43:67
1
45:62
1
41:94
no
game
1
 49:76
no
game
 
      5
228:374
 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 VILNIUS         STAGE 2 

 

 

 

 U17

 

 

 

 

 

 

 

  

 n
     TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 

 1
 BC ToPo
 Helsinki, Finland
 
no
game
 2
55:47
no
game
  2
 20:0
 2
69:68
2
65:51
1
67:73
     9
276:239
 3

 

 

 2
 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
no
game
 
no
game
 1
55:74
 2
 20:0
 2
69:47
2
51:40
1
33:77
     8
248:238
 5

 

 

 3
 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
1
47:55
no
game
        
no
game
 2
 20:0
 2
96:42
2
54:46
1
67:68
      8
284:211
 4

 

 

 4
 S. Marciulionis BA 
 Vilnius, Lithuania
no
game
 2
75:55
no
game
        
 2
 20:0
 2
96:41
 2
94:51
 2
97:69
    10
381:216
 1

 

 

 5
 BS CSKA
 Moscow, Russia
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
 
no
game
0
 0:20
no
game
      0
  0:100
 8

 

 

 6
 BS Podolsk
 Moscow reg., Russia
1
68:69
1
47:69
1
42:96
1
41:96
no
game
 
no
game
 1
55:69
      5
253:399
 7

 

 

 7
 BC Aabyhoej Basket
 Arhus, Denmark
1
51:65
1
40:51
1
46:54
1
51:94
 2
 20:0
no
game
 
no
game
      6
208:264
 6

 

 

 8
 BS Vasiljeostrovskaja
 St. Petersburg, Russia
2
73:67
2
77:53
2
68:67
1
69:97
no
game
2
69:55
no
game
 
      9
356:339
 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

              AFTER STAGE  1      

 

 

 

    U17

 

 

   

     Teams
 W
L
   P
  T. S.
 PL.

   

 

 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
   5   
    0   
   10   
  392:231  
  (+161)
1

 

 

 BC 08 Stockholm Human Rights 
 Stockholm, Sweden
  4  
   1   
   9
  380:265  
  (+115)
2

 

 

 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
   4   
   1    
   9
  304:230  
  (+74
3

 

 

 BS Ogre
 Ogre, Latvia
   4   
   9
  383:312  
  (+71)
4

 

 

 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
   4   
   9
  373:308  
  (+65)
5

 

 

 BS Liepaja
 Liepaja, Latvia
   4   
   9
  345:281  
  (+64)
6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
  9
  327:300  
  (+27)
7

 

 

 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
3
2
  8
  319:315  
  (+4)
8

 

 

 BS Vasoljeostrovskaja
 St. Petersburg, Russia
3
2
  8
  320:355  
  (-35)
9

 

 

 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
2
3
  7
  280:335  
  (-55)
10

 

 

 BC Aabyhoej Basket 
 Arhus, Denmark
1
4
  6
  243:292  
  (-49)
11

 

 

 BC ToPo
 Helsinki, Finland
1
4
  6
  236:311  
  (-75)
12

 

 

 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
1
4
  6
  228:325  
  (-97)
13

 

 

 BC Pussihukat
 Vantaa, Finland
0
5
  5
  276:315 
  (-39)
14

 

 

 BS CSKA 
 Moscow, Russia
0
5
  5
  302:410  
  (-108)
15

 

 

 BS Podolsk 
 Podolsk, Moscow reg., Russia
0
5
  5
  279:402  
  (-123)
16

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

ARHUS       STAGE 1

 

 

 

 U17

 

 

 

 

 

 

 

 

 n
          Teams
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
 PL

 

 

 1
 BS CSKA
 Moscow, Russia
no
game
no
game
1
68:73
 1
49:85
 1
67:95
 1
68:83
1
50:74

     5
302:410

 7

 

 

 2
 BS Podolsk
 Moscow reg., Russia
no
game
 
1
54:59
no
game
1
46:85
1
59:84
1
43:78
1
77:96

     5
279:402

 8

 

 

 3
 BC Aabyhoej Basket
 Arhus, Denmark
no
game
 2
59:54
 
no
game
1
46:66
1
51:54
1
51:54
1
36:64

     6
243:292

 6

 

 

 4
 BS Vasiljeostrovskaja 
 St.Petersburg, Russia
 2
73:68
no
game
no
game
  

    2
72:60

 2
66:65
 1
44:65
1
65:97

     8
320:355

 5

 

 

 5
 BC 08 Stockholm HR 
 Stockholm, Sweden
 2
85:49
 2
85:46
 2
66:46
 1
60:72
 
no
game
no
game
 2
84:52

     9
380:265

 1

 

 

 6
 BS Panevezys 
 Panevezys, Lithuania
 2
95:67
 2
84:59
 2
54:51

 1
65:66

no
game
 
 2
75:65
no
game

     9
373:308

 3

 

 

 7
 BS Liepaja 
 Liepaja, Latvia
 2
83:68
 2
78:43
 2
54:51
 2
65:44
no
game

 1
65:75

 
no
game

     5
345:281

 4

 

 

 8
 BS Ogre 
 Ogre, Latvia
 2
74:50
 2
96:77
 2
64:36
2
97:65

 1
52:84

no
game
no
game
 

     9
383:312

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

TALLINN    STAGE 1

 

 

 

 U17

 

 

 

 

 

 

 

 

 n
          Teams
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
 PL

 

 

 1
 BC ToPo
 Helsinki, Finland
no
game
no
game
1
45:75
 1
46:64
 1
40:55
 2
60:57
1
48:60

     6
236:311

 6

 

 

 2
 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
no
game
 
 2
59:42
no
game
1
50:97
1
36:64
 2
68:52
1
67:80

     7
280:335

 5

 

 

 3
 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
no
game
1
49:52
 
no
game
1
36:75
1
33:68
 2
46:44
1
71:79

     6
228:325

 7

 

 

 4
 S. Maciulionis BA 
 Vilnius, Lithuania
 2
75:45
no
game
no
game
  

    1
50:91

2
65:53
 2
77:67
1
52:59

     8
319:315

 4

 

 

 5
 A. Sabonis BS 
 Kaunas, Lithuania
 2
64:46
 2
97:50
 2
75:36
 2
91:50
 
no
game
no
game
 2
65:49

    10
392:231

 1

 

 

 6
 BS Ridzene/Jaunsardze 
 Riga, Latvia
 2
55:40
 2
64:36
 2
68:33

 1
53:65

no
game
 
 2
64:56
no
game

     9
304:230

 2

 

 

 7
 BC Pussihukat 
 Vantaa, Finland

 1
57:60

 1
52:68

 1
44:46

 1
67:77

no
game

 1
56:64

 
no
game

     5
276:315

 8

 

 

 8
 BS Kaunas 
 Kaunas, Lithuania
 2
60:48
 2
80:67
 2
79:71
2
59:52

 1
49:65

no
game
no
game
 

     9
327:300

 3