ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2003/04
 U16
     SUPERFINAL  RESULTS               (1988)
 
   

    PLACE 1   

  BC DYMANO (Moscow, Russia)    

   
 

    PLACE 2   

  BS KLAIPEDA (Klaipeda, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

  A. SABONIS BS (KaunasLithuania)

 
 

    PLACE 4   

  BC TRINTA (Moscow,  Russia)                

 
 

    PLACE 5   

  S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 6   

  BS OGRE (Ogre, Latvia)

 
 

    PLACE 7   

  MTS REMBUD (ZambrowPoland)

 
 

    PLACE 8   

  VALTERS BS (Riga, Latvia)

 
 

 

 

 

 


 

          AFTER STAGE  3

 

 U16

 

        G2

 

 

 

Teams
   W
    L
    P
       T. S.
  PL

 

 

 Valters BS
 Riga, Latvia
  15 
   
  30 
 1092:786
    (+306)
 1

 

 

 S. Marciulionis BA
 
Vilnius, Lithuania

  14
   1
  29
 1059:815
  (+244)
 2

 

 

 BS Ogre
 Ogre, Latvia
  11
   4
  26
 1047:916
   (+131)
 3

 

 

 MTS Rembud
 Zambrow, Poland
  10
   5
  25
 995:936
    (+59)
 4

 

 

 

 

 SC Torma
 Jogev, Estonia
  10
   5
  25
 877:734
    (+143)
 5

 

 

 BS Sigulda
 Sigulda, Latvia
   9
   6
  24
 974:904
    (+70)
 6

 

 

 BC MaSu Basket
 Helsinki, Finland
   9
   6
  24
 899:825
    (+74)
 7

 

 

 BS Spars
 Ventspils, Latvia
   8
   7
  23
 1029:885
   (+144)

 8

 

 

 08 KFUM Söder BBK
 Stockholm, Sweden
   6
   9
  21
 808:923
  (-115)

 9

 

 

 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
   5
  10
  20
 835:939
  (-104)

 10

 

 

 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia
   4
  11
  19
 901:969
   (-68)

 11

 

 

 MKS Novum
 Bydgoszcz, Poland
   3
  12
  18
 850:1122
  (-272)

 12

 

 

 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
   3
  12
  18
 706:927
  (-221)

 13

 

 

 Södertälje BBK
 Södertälje, Sweden
   3
  12
  18
 779:934
  (-155)

 14

 

 

 BS Panevezys *
 Panevezis, Lithuania
   7
   3
  17
 964:841
  (+123)

 15

 

 

 BC Junis **
 Kiev, Ukraine
   0
  15
  15
 240:599
  (-259)

 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*    Team BS Panevezys at a 3th stage in derälje took part 
       without the right to receive
points in the total score
.
**  Team BC Junis did not take part at two stages.


 

 

SIGULDA   3. POSMS

 

 

 

 U16

 

 

 

 G2

 

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
  PL

  

 1
 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
 
1
45:78
nav
spēle
nav
spēle
1
47:71
1
69:73
2
20:0
1
48:75

     6
229:297

  7 

 

 

 2
 BS Sigulda
 Sigulda, Latvia
2
78:45
 
nav
spēle
nav
spēle
1
57:91
2
75:53
2
20:0
2
100:79

     9
330:268

  2

 

 

 3
 BC Kalevi Pojad 
 Tallinn, Estonia
nav
spēle
nav
spēle
 
1
60:77
1
52:63
2
75:68
2
20:0
1
66:82

     7 273:290

  5

 

 

 4
 BC MaSu
 Helsinki, Finland
nav
spēle
nav
spēle
2
77:60
 
1
40:65
2
75:50
2
20:0
1
62:77

     8
274:252

  4

 

 

 5
 S. Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
2
71:47
2
91:57
2
63:52
2
65:40
 
2
63:49
nav
spēle
nav
spēle

   10 353:245

  1

 

 

 6
 MKS Novum
 Bydgoszcz, Poland
2
73:69
1
53:75
1
68:75
1
50:75
1
49:63
 
nav
spēle
nav
spēle

     6 293:357

  6

 

 

 7
 BC Junis (disqual.)
 Kiev, Ukraine
0
0:20
0
0:20
0
0:20
0
0:20
nav
spēle
nav
spēle
 
 0
 0:20

     0
  0:100

  8

 

 

 8
 MTS Rembud 
 Zambrow, Poland
2
75:48
1
79:100
2
82:66
2
77:62
nav
spēle
nav
spēle
2
20:0
 

     9
333:276

  3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

SÖDERTÄLJE  STAGE 3

 

 

 

 U16

 

 

 

 G2

 

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
  PL

  

 1
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
 
1
45:58
 no
game
 no
game
1
67:69
2
71:49
1
75:77
1
42:54

     6
300:307

  6 

 

 

 2
 VBS
 Riga, Latvia
2
58:45
 
 no
game
 no
game
2
72:59
2
77:45
2
77:58
2
76:62

   10
360:269

  2

 

 

 3
 BS Ogre
 Ogre, Latvia
 no
game
 no
game
 
2
69:26
2
76:68
2
73:63
2
71:41
2
63:62

   10
352:260

  1

 

 

 4
 BC Khimki
 Moscow reg., Russia
 no
game
 no
game
1
26:69
 
1
46:66
1
58:66
1
55:76
1
42:60

     5
227:337

  8

 

 

 5
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
2
69:67
1
59:72
1
68:76
2
66:46
 
2
58:57
 no
game
 no
game

     8
320:318

  3

 

 

 6
 Södertälje BBK
 Södertälje, Sweden
1
49:71
1
45:77
1
63:73
2
66:58
1
57:58
 
 no
game
 no
game

     6
280:337

  7

 

 

 7
 08 KFUM Söder BK
 Stockholm, Sweden
2
77:75
1
58:77
1
41:71
2
66:55
 no
game
 no
game
 
2
49:44

     8
301:322

  4

 

 

 8
 SC Torma
 Jogev, Estonia
2
54:42
1
62:76
1
62:63
2
60:42
 no
game
 no
game
1
44:49
 

     7
282:272

  5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

          AFTER STAGE  2

 

 U16

 

        G2

 

 

 

Teams
   W
    L
    P
       T. S.
  PL

 

 

 VBS
 Riga, Latvia
  10 
   
  20 
   732:517
    (+215)
 1

 

 

 S. Marciulionis BA
 
Vilnius, Lithuania

   9
   1
  19
   706:570
   
(+136)
 2

 

 

 SC Torma
 Jogev, Estonia
   8
   2
  18
   595:462
    (+133)
 3

 

 

 BS Spars
 Ventspils, Latvia
   7
   3
  17
   729:578
    (+151)
 4

 

 

 

 

 BS Panevezys
 Panevezis, Lithuania
   7
   3
  17
   644:523
    (+121)
 5

 

 

 BC MaSu Basket
 Helsinki, Finland
   6
   4
  16
   625:573
    (+52)
 6

 

 

 BS Ogre
 Ogre, Latvia
   6
   4
  16
   695:656
     (+39)
 7

 

 

 MTS Rembud
 Zambrow, Poland
   6
   4
  16
   662:660
     (+2)

 8

 

 

 BS Sigulda
 Sigulda, Latvia
   2
   3
   7
   644:636
       (+8)

 9

 

 

 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia
   2
   3
   7
   674:632
      (+42)

 10

 

 

 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
   2
   3
   7
   562:649
       (-87)

 11

 

 

 08 KFUM Söder BBK
 Stockholm, Sweden
   1
   4
   6
   507:601
       (-94)

 12

 

 

 Södertälje BBK
 Södertälje, Sweden
   1
   4
   6
   499:597
       (-98)

 13

 

 

 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
   1
   4
   6
   477:630
     (-153)

 14

 

 

 MKS Novum
 Bydgoszcz, Poland
   1
   4
   6
   557:765
     (-208)

 15

 

 

 BC Junis
 Kiev, Ukraine
   0
   5
   5
   240:499
     (-259)

 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 JOGEV          STAGE 2 

 

 

 

 U16

 

 

 

  G2

 

 

 

  

 n
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
PL

  

 

 1
 S.Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
 
no
game
2
0:20
no
game
2
69:57
2
75:55
 2
100:52
2
63:58
    10
(327:222)
 1 

 

 

 2
 MKS Novum
 Bydgoszcz, Poland
no
game
 
no
game
1
54:75
1
58:80
2
63:53
1
 57:65
1
40:66
      6
(272:339)
 6

 

 

 3
 BC Junis
 Kiev, Ukraine
 0
 0:20
no
game
        
no
game
 0
 0:20
 0
 0:20
0
  0:20
0
0:20
      0
  (0:100)
 8

 

 

 4
 MTS Rembud
 Zambrow, Poland
no
game
2
75:54
no
game
        
1
48:64
2
66:55
2
 70:55
2
51:48
      9
(310:276)
 3

 

 

 5
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
 1
57:69
2
80:58
 2
20:0
2
64:48
 
no
game
2
64:41
no
game
      9
(285:216)
 2

 

 

 6
 Södertälje BBK
 Södertälje, Sweden
 1
55:75
1
53:63
 2
20:0
1
55:66
no
game
 
no
game
1
44:70
      6
(227:274)
 7

 

 

 7
 08 KFUM Söder BK
 Stockholm, Sweden
  1
52:100
2
65:57
2
20:0
1
55:70
1
41:64
no
game
 
no
game
      7(233:291)  5

 

 

 8
 SC Torma
 Jogev, Estonia
1
58:63
2
66:40
2
20:0
1
48:51
no
game
2
70:44
no
game
 
      8(262:198)  4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 HELSINKI   STAGE 2 

 

 

 

 U16

 

 

 

  G2

 

 

 

  

 n
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL

  

 

 1
 T. Sokk BS
 Tallinnn, Estonia
 
no
game
1
40:59
no
game
1
36:65
1
32:64
1
50:73
1
59:61
      5
(217:322)
  8 

 

 

 2
 BS Sigulda
 Sigulda, Latvia
no
game
 
no
game
2
69:60
  1
 42:49
1
65:89
1
50:65
2
72:53
      7
(298:316)
  5

 

 

 3
 BC Kalevi Pojad
 Tallinnn, Estonia
2
59:40
no
game
        
no
game
  1
 54:68
1
44:71
2
58:54
1
65:76
      7
(280:309)
  6

 

 

 4
 BC MaSu Basket
 Helsinki, Finland
no
game
1
60:69
no
game
        
  2
 80:70
1
48:56
1
60:64
2
79:62
      7
(327:321)
  4

 

 

 5
 BS Spars
 Ventspils, Latvia
2
65:36
2
49:42
2
68:54
1
70:80
 
no
game
1
62:68
no
game
      8
(314:280)
  3

 

 

 6
 VBS
 Riga, Latvia
2
64:32
2
89:65
2
71:44
2
56:48
no
game
 
no
game
2
83:61
     10
(363:250)
  1

 

 

 7
 BS Ogre
 Ogre, Latvia
2
73:50
2
65:50
1
54:58
2
64:60
 2
 68:62
no
game
 
no
game
      9
(324:280)
  2

 

 

 8
 BC Khimki
 Moscow reg., Russia 
2
61:59
1
53:72
2
76:65
1
62:79
no
game
1
61:83
no
game
 
      7
(313:358)
  7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

          AFTER STAGE  1

 

 U16

 

        G2

 

 

 

Teams
   W
    L
    P
       T. S.
    PL

 

 

 VBS
 Riga, Latvia
   
   
   10 
   369:267
    (+102)
 1

 

 

 SC Torma
 Jogev, Estonia

   5
   0
  10
   333:264
   
(+69)
 2

 

 

 BS Spars
 Ventspils, Latvia
   4
   1
   9
   415:298
     (+117)
 3

 

 

 BC MaSu Basket
 Helsinki, Finland
   4
   1
   9
   298:252
    (+46)
 4

 

 

 

 

 S. Marciulionis BA
 
Vilnius, Lithuania
   4
   1
   9
   379:348
     (+31)
 5

 

 

 BS Panevezys
 Panevezis, Lithuania
   3
   2
   8
   359:307
     (+52)
 6

 

 

 BS Sigulda
 Sigulda, Latvia
   3
   2
   8
   346:320
      (+26)
 7

 

 

 BC Khimki
 Khimki, Moscow reg., Russia
   2
   3
   7
   361:274
      (+87)

 8

 

 

 BS Ogre
 Ogre, Latvia
   2
   3
   7
   371:376
     (-4)

 9

 

 

 MTS Rembud
 Zambrow, Poland
   2
   3
   7
   352:384
       (-32)

 10

 

 

 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
   2
   3
   7
   360:308
       (-48)

 11

 

 

 08 KFUM Söder BBK
 Stockholm, Sweden
   1
   4
   6
   274:310
       (-36)

 12

 

 

 Södertälje BBK
 Södertälje, Sweden
   1
   4
   6
   272:323
       (-51)

 13

 

 

 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
   1
   4
   6
   282:340
       (-58)

 14

 

 

 MKS Novum
 Bydgoszcz, Poland
   1
   4
   6
   285:424
     (-139)

 15

 

 

 BC Junis
 Kiev, Ukraine
   0
   5
   5
   240:399
     (-159)

 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

STOCKHOLM    STAGE 1

 

 

 

 U16

 

 

 

  G2

 

 

 

 

 n
          Teams
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL

 

 

 1
 T. Sokk BS
 Tallinn, Estonia
no
game
no
game
1
40:65
1
51:71
2
62:45
2
67:61
1
40:66

      7(360:308)

 5 

 

 

 2
 BS Sigulda
 Sigulda, Latvia
no
game
 
2
75:47
no
game
1
52:82
2
77:62
2
74:57
1
68:72

      8
(346:320)

 4

 

 

 3
 BC Kalevi Pojad
 Tallinn, Estonia
no
game
1
47:75
 
no
game
1
60:76
2
72:69
1
50:54
1
53:66

      6
(282:340)

 7

 

 

 4
 BC MaSu Basket
 Helsinki, Finland
2
65:40
no
game
no
game
  

   2
72:65

2
59:41
2
64:49
1
38:57

      9
(298:252)

 2

 

 

 5
 BS Panevezys
 Panevezys, Lithuania
2
71:51
2
82:52
2
76:60 
1
65:72
 
no
game
no
game
1
65:72

      8
(359:307)

 3

 

 

 6
 Södertälje BBK
 Södertälje, Sweden
1
45:62
1
62:77
1
69:72 
1
41:59
no
game
 
2
55:53
no
game

      6
(272:323)

 8

 

 

 7
 08 KFUM Söder BK
 Stockholm, Sweden
1
61:67
1
57:74
2
54:50
1
49:64
no
game
1
53:55
 
no
game

      6
(274:310)

 6

 

 

 8
 SC Torma
 Jogev, Estonia
2
66:40
2
72:68
2
66:53 
2
57:38
2
72:65
no
game
no
game
 

     10
(333:264)

 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

ZAMBROW  STAGE 1

 

 

 

 U16

 

 

 

  G2

 

 

 

 

 n
 Taems
1
2
3
4
5
6
7
8
      P
PL

 

 

 1
 BS Spars
 Ventspils, Latvia

 

no
game
no
game
2
80:71
1
69:78
  2
103:45
2
86:50
2
77:54

      9
(415:298)

 3

 

 

 2
 VBS
 Riga, Latvia
no
game

 

2
55:52
no
game
2
68:62
2
86:52
2
77:44
2
83:57

     10
(369:267)

 1

 

 

 3
 BS Ogre
 Ogre, Latvia
no
game
1
52:55

 

no
game
1
73:87
2
84:80
2
84:56
1
78:98

      7
(371:376)

 6

 

 

 4
 BC Khimki
 Moscow reg., Russia 
1
71:80
no
game
no
game

 

  1
55:65

2
89:43
2
87:26
1
59:60

      7
(361:274)

 5

 

 

 5
 S.Marciulionis BA
 Vilnius, Lithuania
2
78:69
1
54:77
2
87:73 
2
65:55

 

no
game
no
game
2
87:83

      9
(379:348)

 2

 

 

 6
 MKS Novum
 Bydgoszcz, Poland
1
45:103
1
52:86
1
80:84 
1
43:89
no
game

 

2
65:64
no
game

      6
(285:424)

 7

 

 

 7
 BC Junis
 Kiev, Ukraine
1
50:86
1
44:77
1
56:84
1
26:87
no
game
1
64:65

 

no
game

      5
(240:399)

 8

 

 

 8
 MTS Rembud
 Zambrow, Poland
1
54:77
1
57:83
2
98:78 
2
60:59
1
83:87
no
game
no
game

 

      7
(352:384)

 4