ABOUT US
 JUNIOR TEAMS
 Archive


 
    2003/04
 U16
     SUPERFINAL  RESULTS               (1988)
 
   

    PLACE 1   

  BC DYMANO (Moscow, Russia)    

   
 

    PLACE 2   

  BS KLAIPEDA (Klaipeda, Lithuania)

 
 

    PLACE 3   

  A. SABONIS BS (KaunasLithuania)

 
 

    PLACE 4   

  BC TRINTA (Moscow,  Russia)                

 
 

    PLACE 5   

  S. MARCIULIONIS BA  (Vilnius, Lithuania)

 
 

    PLACE 6   

  BS OGRE (Ogre, Latvia)

 
 

    PLACE 7   

  MTS REMBUD (ZambrowPoland)

 
 

    PLACE 8   

  VALTERS BS (Riga, Latvia)

 
 

 

 

 

 


 

          AFTER STAGE  3

 

 U16

 

        G1

 

 

 

Teams
   W
    L
    P
       T. S.
  PL

 

 

 BC Dynamo
 Moscow, Russia
   15 
     0
   30 
  1061:653
    (+408)
 1

 

 

 BC Trinta
 Moscow, Russia

   14
     1
   29
  1111:749
   
(+362)
 2

 

 

 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
   12
     3
   27
   910:798
     (+112)
 3

 

 

 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
   11
     4
   26
   893:715
     (+178)
 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 BS Admiralteiskaja 
 St.Petersburg, Russia
    10
     5
   25
   972:894
      (+78)
 5

 

 

 BS VEF
 Riga, Latvia
     9
     6
   24
   898:812
     (+86)
 6

 

 

 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
     9
     6
   24
   914:862
      (+52)
 7

 

 

 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
     9
     6
   24
   770:794
     (-24)

 8

 

 

 BS Kaunas 
 Kaunas, Lithuania
     7
     8
   22
   854:873
     (-19)

 9

 

 

 BC Ural Great Junior 
 Perm, Russia
     6
     9
   21
   779:832
    (-53)

 10

 

 

 RGUOR Magic  Basket
 Minsk, Belarus
     4
    11
   19
   821:868
    (-47)

 11

 

 

 3 BJSS 
 Riga, Latvia
     4
    11
   19
   830:962
    (-132)

 12

 

 

 BC Instal
 Bialystok, Poland
     3
    12
   18
   741:936
    (-195)

 13

 

 

 Taba ' 89 
 Tartu, Estonia
     1
    14
   16
   662:1018
    (-356)

 14

 

 

 BC Pyrinto Delfin Basket *
 Tampere, Finland
     3
     7
   13
   567:771
    (-204)

 15

 

 

 BC CSKA *
 Moscow, Russia
     2
     8
   12
   457:703
     (-246)

 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Teh team did not take part at one stages.


 

 

KLAIPEDA    STAGE 3

 

 

 

 U16

 

 

 

 G1

 

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 1
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
 
2
57:48
 no
game
 no
game
1
58:89
2
70:64
1
61:64
1
54:69

     7
300:334

 5

 

 

 2
 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
1
48:57
 
 no
game
 no
game
1
47:77
2
63:41
2
74:57
1
52:55

     7
284:287

 4

 

 

 3
 BC Taba '89
 Tartu, Estonia
 no
game
 no
game
 
1
39:94
1
28:79
1
41:60
1
37:58
1
24:104

     5 169:395

 8

 

 

 4
 BS Klaipeda 
 Klaipeda, Lithuania
 no
game
 no
game
2
94:39
 
1
64:72
2
73:51
2
66:51
1
55:66

     8
352:279

 3

 

 

 5
 BC Dynamo
 Moscow, Russia
2
89:58
2
77:47
2
79:28
2
72:64
 
2
77:43
 no
game
 no
game

    10
394:240

 1

 

 

 6
 BC Instal
 Bialystok, Poland
1
64:70
1
41:63
2
60:41
1
51:73
1
43:77
 
 no
game
 no
game

     6 259:324

 7

 

 

 7
 BC Pyrinto 
 Tampere, Finland
2
64:61
1
57:74
2
58:37
1
51:66
 no
game
 no
game
 
 1
68:104

     7
298:342

 6

 

 

 8
 BC Trinta
 Moscow, Russia
2
69:54
2
55:52
2
104:24
2
66:55
 no
game
 no
game
2
104:68
 

    10
398:253

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

RIGA                   STAGE 3

 

 

 

 U16

 

 

 

 G1

 

 

 

  

 n
 TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
PL

  

 1
 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
 
1
55:66
 no
game
 no
game
2
59:54
2
44:36
2
53:50
1
50:53

     8
261:259

 5

 

 

 2
 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
2
66:55
 
 no
game
 no
game
2
64:56
2
79:46
2
73:68
1
70:73

     9
352:298

 2

 

 

 3
 BS VEF
 Riga, Latvia
 no
game
 no
game
 
2
70:62
2
64:53
2
70:31
1
62:78
1
65:66

     8
332:290

 3

 

 

 4
 3 BJSS 
 Riga, Latvia
 no
game
 no
game
1
62:70
 
1
63:68
1
46:50
1
75:92
1
57:63

     5
303:343

 8

 

 

 5
 BC Ural Great Junior
 Perm, Russia
1
54:59
1
56:64
1
53:64
2
68:63
 
2
74:35
 no
game
 no
game

     7 305:285

 6

 

 

 6
 BS CSKA
 Moscow, Russia
1
36:44
1
46:79
1
31:70
2
50:46
1
35:74
 
 no
game
 no
game

     6 198:313

 7

 

 

 7
 BS Admiralteiskaja 
 St.Petersburg, Russia
1
50:53
1
68:73
2
78:62
2
92:75
 no
game
 no
game
 
2
74:72

     8
362:335

 4

 

 

 8
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
2
53:30
2
73:70
2
66:55
2
63:57
 no
game
 no
game
1
72:74
 

     9
327:316

 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

          AFTER STAGE  2

 

 U16

 

        G1

 

 

 

Teams
   W
    L
    P
       T. S.
  PL

 

 

 BC Dynamo
 Moscow, Russia
  10 
    
  20
   667:413
    (+254)
 1

 

 

 BC Trinta
 Moscow, Russia

    9
    1
  19
   713:496
     (+217)
 2

 

 

 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
    8
    2
  18
   541:436
     (+105)
 3

 

 

 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
    8
    2
  18
   583:482
     (+101)
 4

 

 

 

 

 BS Admiralteiskaja 
 St.Petersburg, Russia
    7
    3
  17
   610:559
    (+51)
 5

 

 

 BS VEF
 Riga, Latvia
    6
    4
  16
   567:522
    (+45)
 6

 

 

 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
    6
    4
  16
   509:535   
      (-26)
 7

 

 

 BS Kaunas 
 Kaunas, Lithuania
    5
    5
  15
   554:539
     (+15)

 8

 

 

 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
    5
    5
  15
   562:564
     (-2)

 9

 

 

 BC Ural Great Junior 
 Perm, Russia
    4
    6
  14
   474:547
     (-73)

 10

 

 

 3 BJSS 
 Riga, Latvia
    4
    6
  14
   527:619
      (-92)

 11

 

 

 RGUOR Magic  Basket
 Minsk, Belarus
    3
    7
  13
   537:581
      (-44)

 12

 

 

 BC Instal
 Bialystok, Poland
    2
    8
  12
   482:612
     (-130)

 13

 

 

 BC Taba ' 89 
 Tartu, Estonia
    1
    9
  11
   493:623
     (-130)

 14

 

 

 BC CSKA *
 Moscow, Russia
    1
    9
   6
   259:390
     (-131)

 15

 

 

 BC Pyrinto Delfin Basket *
 Tampere, Finland
    1
    9
   6
   269:429
     (-160)

 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Teh team did not take part at one stages.


 

 

 PERM                STAGE 2 

 

 

 

 U16

 

 

 

  G1

 

 

 

  

 n
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
   P
PL

  

 

 1
 BS Kaunas 
 Kaunas, Lithuania
 
no
game
 2
64:49
no
game
 2
48:46
2
20:0
 1
53:63
1
62:69
   8
247:227
 4 

 

 

 2
 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
no
game
 
no
game
1
33:54
 1
48:56
2
20:0
 1
63:69
1
59:66
   6
223:245
 6

 

 

 3
 BC Taba '89 
 Tartu, Estonia
1
49:64
no
game
        
no
game
1
42:56
2
20:0
 1
47:49
1
35:54
   6
193:223
 7

 

 

 4
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
no
game
 2
54:33
no
game
        
 2
59:41
 2
20:0
 2
58:52
1
28:38
   9
219:164
 2

 

 

 5
 BC Ural Great Junior 
 Perm, Russia
1
46:48
 2
56:48
 2
56:42
 1
41:59
 
no
game
 1
41:62
no
game
   7
240:259
 5

 

 

 6
 BS CSKA
 Moscow, Russia
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
no
game
 
no
game
 0
 0:20
     0
  0:100
 8

 

 

 7
 BS Admiralteiskaja
 St.Petersburg, Russia
 2
63:53
 2
69:63
 2
49:47
1
52:58
2
62:41
no
game
 
no
game
    9
295:262
 3

 

 

 8
 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
2
69:62
2
66:59
 2
54:35
2
38:28
no
game
 2
 20:0
no
game
 
   10
247:184
 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 BIALYSTOK      STAGE 2 

 

 

 

 U16

 

 

 

  G1

 

 

 

  

 n
TEAMS
1
2
3
4
5
6
7
8
    P
PL

  

 

 1
 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
 
no
game
 1
42:66
no
game
1
29:92
 2
56:53
  2
 20:0
1
53:78
     7
200:289
 6

 

 

 2
 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
no
game
 
no
game
 1
44:46
1
51:85
 2
70:57
  2
 20:0
1
43:74
     7
228:262
 4

 

 

 3
 BS VEF
 Riga, Latvia
 2
66:42
no
game
        
no
game
1
51:46
 2
66:55
 2
 20:0
1
51:72
      8
254:233
 3

 

 

 4
 3 BJSS 
 Riga, Latvia
no
game
 2
46:44
no
game
        
1
52:90
1
45:52
 2
 20:0
1
41:82
      7
211:261
 5

 

 

 5
 BC Dynamo
 Moscow, Russia
2
92:29
2
85:51
2
64:51
2
90:52
 
no
game
  2
 20:0
no
game
    10
351:183
 1

 

 

 6
 BC Instal
 Bialystok, Poland
1
53:56
1
57:70
1
55:66
2
52:45
no
game
 
no
game
 1
51:69
      6
261:313
 7

 

 

 7
 BC Pirynto
 Tampere, Finland
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
0
 0:20
no
game
 
no
game
      0
  0:100
 8

 

 

 8
 BC Trinta
 Moscow, Russia
2
78:53
2
74:43
2
72:51
2
82:41
no
game
2
69:51
no
game
 
    10
375:239
 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

          AFTER STAGE  1

 

 U16

 

        G1

 

 

 

Teams
   W
   L
    P
       T. S.
  Pl.

 

 

 BC Dynamo
 Moscow, Russia
   5
     0
  10 
   316:230
     (+86)
 1

 

 

 BC Trinta
 Moscow, Russia

   4
     1
    9
   338:257
      (+81)
 2

 

 

 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
   4
     1
    9
   309:246
      (+63)
 3

 

 

 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
   4
     1
    9
   322:272
      (+50)
 4

 

 

 

 

 A. Sabonis BS
 Kaunas, Lithuania
   3
     2
    8
   336:298
     (+38)
 5

 

 

 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
   3
     2
    8
   334:302
      (+32)
 6

 

 

 BS VEF
 Riga, Latvia
   3
     2
    8
   313:289
      (+24)
 7

 

 

 BS Admiralteiskaja 
 St.Petersburg, Russia
   3
     2
    8
   315:297
     (+18)

 8

 

 

 BS Kaunas 
 Kaunas, Lithuania
   2
     3
    7
   307:312
     (-5)

 9

 

 

 RGUOR Magic  Basket
 Minsk, Belarus
   2
     3
    7
   314:336
      (-22)

 10

 

 

 3 BJSS 
 Riga, Latvia
   2
     3
    7
   316:358
      (-42)

 11

 

 

 BC Ural Great Junior 
 Perm, Russia
   2
     3
    7
   234:288
      (-54)

 12

 

 

 BC CSKA
 Moscow, Russia
   1
     4
    6
   259:290
      (-31)

 13

 

 

 BC Pyrinto Delfin Basket
 Tampere, Finland
   1
     4
    6
 269:329
      (-60)

 14

 

 

 BC Instal
 Bialystok, Poland
   1
     4
    6
 221:299
      (-78)

 15

 

 

 BC Taba ' 89 
 Tartu, Estonia
   0
     5
    5
 300:400
     (-100)

 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

RIGA                   STAGE 1

 

 

 

 U16

 

 

 

  G1

 

 

 

 

 n
          Teams
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
PL

 

 

 1
 BS Kaunas
 Kaunas, Lithuania
no
game
no
game
 2
76:50
 1
46:63
1
60:76
1
47:50
2
78:73

     7
307:312

 5 

 

 

 2
 RGUOR Magic Basket
 Minsk, Belarus
no
game
 
 2
85:67
no
game
 1
36:58
1
64:81
 2
71:68
1
58:62

     7
314:336

 6

 

 

 3
 BC Taba '89 
 Tartu, Estonia
no
game
 1
67:85
 
no
game
 1
51:60
 1
59:84
 1
52:93
 1
71:78

     5
300:400

 8

 

 

 4
 BS Klaipeda
 Klaipeda, Lithuania
1
50:76
no
game
no
game
  

    2
57:49

 2
63:54
 2
80:46
 2
72:47

     9
322:272

 1

 

 

 5
 BS Riga/Pols
 Riga, Latvia
 2
63:46
 2
58:36
 2
60:51
 1
49:57
 
no
game
no
game
 2
79:56

     9
309:246

 2

 

 

 6
 BS Ridzene/Jaunsardze
 Riga, Latvia
 2
76:60
 2
81:64
 2
84:59
 1
54:63
no
game
 
 1
39:56
no
game

     8
334:302

 4

 

 

 7
 BS VEF
 Riga, Latvia
 2
50:47
 
 1
68:71
 2
93:52
1
46:80
no
game
 2
56:39
 
no
game

     8
313:289

 3

 

 

 8
 3. BJSS
 Riga, Latvia
1
73:78
 2
62:58
 2
78:71
1
47:72
1
56:79
no
game
no
game
 

     7
316:358

 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

St.PETERSBURG STAGE 1

 

 

 

 U16

 

 

 

  G2

 

 

 

 

 n
          Teams
1
2
3
4
5
6
7
8
     P
PL

 

 

 1
 BC Ural Great Junior
 Perm, Russia
no
game
no
game
1
53:69
 1
44:77
 2
48:29
 2
60:39
1
29:74

      7
234:288

 5 

 

 

 2
 BS CSKA
 Moscow, Russia
no
game
 
1
53:59
no
game
1
39:69
1
42:52
 2
69:44
1
56:66

      6
259:290

 6

 

 

 3
 BS Admiralteiskaja
 St.Petersburg, Russia
no
game
 2
59:53
 
no
game
1
48:62
2
78:50
 2
77:51
1
53:81

      8
315:297

 4

 

 

 4
 A. Sabonis BS 
 Kaunas, Lithuania
 2
69:53
no
game
no
game
  

    1
56:59

2
62:46
 2
79:66
1
70:74

      8
336:298

 3

 

 

 5
 BC Dynamo 
 Moscow, Russia
 2
77:44
 2
69:39
 2
62:48
 2
59:56
 
no
game
no
game
 2
49:43

    10
316:230

 1

 

 

 6
 BC Instal 
 Bialystok, Poland

 1
29:48

 2
52:42

 1
50:78

 1
46:62

no
game
 

 1
44:69

no
game

      6
221:299

 8

 

 

 7
 BC Pirynto 
 Tampere, Finland

 1
39:60

 1
44:69

 1
51:77

 1
66:79

no
game
 2
69:44
 
no
game

      6
269:329

 7

 

 

 8
 BC Trinta 
 Moscow, Russia
 2
74:29
 2
66:56
 2
81:53
2
74:70

 1
43:49

no
game
no
game
 

      9
338:257

 2